Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór płytki uruchomieniowej oraz programatora pod trening do zadania

26 Paź 2014 00:33 2913 38
  • Poziom 9  
    Witam,
    w niedalekiej przyszłości potrzebował będę połączyć ATmegę z 3 czujnikami (2 na interfejsie I2C, jeden do DAC), modułem przejściówki z UART na USB albo jakimś modułem przesyłu bezprzewodowego (docelowo do PC) oraz wyświetlaczem LCD na kontrolerze KS0108A.

Jednakże aktualnie jestem kompletnie zielony w kwestii programowania AVR. W związku z tym chcę najpierw zakupić płytkę do nauki.

Przeglądałem dostępne płytki pod kątem obecności w nich podobnych peryferiów do tych, które będę używał.

Mam kilka typów:
    1. ZL15AVR z kamami za 239 zł
    2. ZL3AVR z kamami za 329 zł (na +: posiada wyprowadzenie linii interfejsu I2C, ale nie posiada wyjścia pod wyświetlacz na kontrolerze KS0108A)
    3. PROPOX EVB 119 zł ale marne wyposażenie http://www.propox.com/products/t_145.html
    4. Zestaw od ATnela ATB 1.04, nie widzę jednak ich najnowszej konstrukcji w sklepie

Najbardziej skłaniam się ku 1.
    A co wy doradzacie z własnego doświadczenia?

I tu powstaje drugie pytanie:
    Jaki programator do np. ZL15?
    Stwierdziłem, że może kupię rozwojowo ATATMEL-ICE-BASIC http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=232101 bo obsługuje też ARM ale spostrzegłem, że pełna wersja tego programatora tj. ATATMEL-ICE http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=231859 jest aż 170 zł droższa a jej opis jest identyczny.
    Czy wystarczy mi BASIC? Czy będzie działał pod systemem 64 bitowym?

Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 28  
    Rozważ zwykły moduł z mikrokontrolerem i pinami wyprowadzonymi na złącza szpilkowe, a do tego płytkę stykową.

Kerkyros napisał:
    Czy wystarczy mi [ATMEL-ICE] BASIC?

W „pełnej” wersji dostaniesz dodatkowo kilka kabelków i wtyczek, decyduj sam... ;)

Kerkyros napisał:
    Czy będzie działał pod systemem 64 bitowym?

Tak.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Ja bym jeszcze rozważył zakup płytki Xplained mini, która ma ATMegę168/328 oraz wbudowany programator/debugger za ok. 40 zł, lub zakup płytki z XMEGA z LeonInstruments lub Modułowa - XMEGA mają na pokładzie DAC, więc jeden układ peryferyjny ci odpadnie.
  • Poziom 9  
    tmf napisał:
    Ja bym jeszcze rozważył zakup płytki Xplained mini, która ma ATMegę168/328 oraz wbudowany programator/debugger za ok. 40 zł, lub zakup płytki z XMEGA z LeonInstruments lub Modułowa - XMEGA mają na pokładzie DAC, więc jeden układ peryferyjny ci odpadnie.

Jestem zupełnym laikiem - ale czy programowanie XMEGA nie jest trudniejsze?

Cytat:
    Rozważ zwykły moduł z mikrokontrolerem i pinami wyprowadzonymi na złącza szpilkowe, a do tego płytkę stykową.

Arduino jak widzę spełnia te wymogi?

Cytat:
    XMEGA mają na pokładzie DAC

Źle napisałem - ten czujnik ma digital output czyli chyba będę mógł to podawać na każdy pin ATmegi? DAC jest tu zbędny
  • Poziom 28  
    Kerkyros napisał:
    czy programowanie XMEGA nie jest trudniejsze?

Nie. Nawet prostsze.
  • Poziom 9  
    vonar napisał:
    Kerkyros napisał:
    czy programowanie XMEGA nie jest trudniejsze?

Nie. Nawet prostsze.

Przejrzałem ofertę Arduino i podobają mi się rozmiary tych płytek - akurat dla mojego projektu. Dlatego zostanę przy ATmedze.
    Prosiłbym jeszcze o odpowiedź odnośnie tego czujnika z cyfrowym wyjściem tj. SHT10.
    Jego output będę mógł zczytywać na dowolnym pinie ATmegi?
  • Poziom 28  
    Kerkyros napisał:
    Jego output będę mógł zczytywać na dowolnym pinie ATmegi?

Tak.
    „ouptut”? A „wyjście” to już źle? :(
  • Poziom 9  
    tmf napisał:
    Ja bym jeszcze rozważył zakup płytki Xplained mini, która ma ATMegę168/328 oraz wbudowany programator/debugger za ok. 40 zł, (...)

Mam pytanie o ten "wbudowany programator" za 40 zł. Mógłbyś podać jakiś symbol? Żadnego takiego produktu nie mogę znaleźć.
  • Poziom 22  
    po 4 dniach wymiany kilku maili i telefonów z konsultantami farnell, okazało się, że nie da się zrobić u nich zakupów bez karty kredytowej. Dodatkowo płatność tylko w GPB, przelewy nie istnieją. Odpuściłem bo mi ręce opadły. Jeden telefon do ELFY i towar przyszedł z płatnością na termin.
    Brak możliwości robienia drobnych zakupów bez karty to powoli standard - po prostu przy zakupie za 100 zł cała logistyka związana z rejestracją przelewu pochłonie zyski... Natomiast ceny masz w złotówkach i podczas płatności wszystko jest rozliczane w złotówkach, tak samo obciążana jest karta. Prawdę mówiąc Farnell ze względu na czas dostawy i mnogość oferty jest moją ulubioną firmą, Elfa też jest super - czasami mają niektóre elementy drogo, ale też oferta bardzo bogata, szybka dostawa i warto polecić. Ale nie widzę, żeby mieli Xplained Mini.
  • Poziom 22  
    Ja, z kolei przyzwyczajam się do innych standardów: płacisz 2$ i przychodzi do domu. Czekasz ponad miesiąc, ale za to za 5$ masz 10 szt.
    Co do płatności kartą - nie zgodzę się, tym bardziej, że w samym farnellu konsultanci przyznają, że jest to kłopotliwe i czekają, aż lada tydzień zostanie wprowadzony "nowy system". Poza tym nie wyobrażam sobie aby przy dzisiejszej konkurencji prowadzić politykę sprzedaży, która dyskryminuje prototypowanie i drobne zakupy tracąc w ten sposób możliwość przyszłej współpracy.
    Są sklepy na alledrogo, które oferują taniej niż w hurtowni włączając w to również koszty transportu, a zdarzyło mi się, że czas dostarczenia był krótszy niż 24h. Oczywiście oferta elementów SMD jest mocno ograniczona.
    Ja głownie zaopatruję się w mselektronik. Gdyby poprawili się z czasem dostarczenia (7dni) to byłoby super.
    Sorry za OT, ale czasem mnie krew zalewa, gdy najbardziej czasochłonną czynnością projektu jest kompletowanie części z 4 źródeł...
  • Poziom 9  
    Dziękuję za objaśnienia, również te dotyczące zamówień w sklepach.

Wracając do tematu:
    Zgodnie z Waszymi radami rezygnuję z dużej płytki typu ZL15. Obecnie waham się między Arduino Leonardo (niestety nie mają w TME na stanie aktualnie) oraz http://electropark.pl/avr/3203-zestaw-uruchomieniowy-atmega128a-avr-5901003203007.html
    Zależy mi na kilku aspektach:
    1. Do którego typu - Arduino czy AVR jest lepsza baza wiedzy i gotowych bibliotek w internecie?
    Wiem, że płytka na ATmedze wymaga jeszcze osobnego programatora.
    2. Która z płytek lepiej będzie współpracowała z zasilaniem z baterii? Myślę o 3 bateriach AA dających wówczas 4,5V. Jak będzie się zachowywał wyświetlacz skoro każdy ma wpisane, że operuje na 5V?
    3. Wyświetlacz na sterowniku KS0108 ma rzekomo używać 13 portów. Boję się, że to w połączeniu z 3 czujnikami spowoduje, że ilość dostępnych nóżek ATmegi będzie za mała [2 czujniki z wyjściem na I2C, i osobny czujnik światła konwertujący intensywność światła na częstotliwość - czyli będzie używał timera? (poprawcie mnie jeśli się mylę)].
    4. Grubość płytki + wyświetlacza + baterii -> w której płytce uzyskam mniejszą grubość? Widzę, że istnieje coś takiego jak Arduino Leonardo bez gniazd
    5. Jaki sposób łączności bezprzewodowej do PC wykorzystać tak aby był nietrudny i niedrogi w implementacji-> ZigBee jak widzę jest niestety drogie
    Najlepiej gdyby komunikacja była w stanie się odbyć przez ścianę na dystans ok. 1 m
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    1. Raczej Arduino. Ponadto większość płytek Arduino (m. in. Uno, Leonardo, Mico, Mega 2560, ...) jest opartych o AVR, a więc przy projektach na Arduino-AVR można będzie wykorzystać (nieco zmodyfikowany, jeśli trzeba) kod dla „gołych” AVR.
    2. Jeśli na baterii układ ma cały czas wykonywać sporo czynności, to Leonardo (M32u4 ma niższy pobór prądu podczas pracy), jeśli przez większość czasu ma czekać i oszczędzać prąd, to raczej moduł z ATmega128 (asynchroniczny Timer2 i działający tryb power-save) – chociaż można też wykorzystać zewnętrzny RTC z alarmem + tryb power-down w M32u4.
    3. Leonardo ma 20 pinów cyfrowych (w tym 1 podłączony na stałe do LED), ale wygląda na to, że można też wykorzystać wyprowadzone osobno trzy piny SPI/ISP, co daje 22 I/O. Przypomnę, że czujniki na I2C mogą być na wspólnej magistrali (chyba, że to jakaś nietypowa sytuacja, np. długie przewody w różne strony czy konflikt adresów).
    4. Obejrzyj zdjęcia ;)
    5. Proponuję Bluetooth. Są gotowe moduły z interfejsem UART.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Kerkyros - wszystko zależy co chcesz robić i w jakim kierunku się rozwijać. Kupować Arduino za kasę większą niż kosztuje Xplained Mini, który zresztą jest kompatybilny z Arduino nie ma kompletnie sensu. Podobnie jak nie ma sensu wchodzić w ATMegę128 - to stary procesor i drogi. Jeśli interesują cie duże procki to wejdź w XMegę, bardzo fajne zestawy ma LeonInstruments i Modułowo. Cena ciut większa niż zestawu z ATMega128, ale procesor ma nieporównywalnie większe możliwości i na płytce oprócz samego MCU jest parę elementów. Zapomnij też o KS0108 - to kolejny antyk. Przy LCD mono o mizernej rozdzielczości o wiele wygodniej jest stosować interfejs SPI - zajmuje to tylko 4 piny. Wyświetlacze np. z kontrolerem ST7565r są tańsze niż z KS0108 (eksponaty muzealne nabierają wartości), mają regulowany programowo kontrast i zazwyczaj znacznie lepszą jakość.
  • Poziom 9  
    vonar napisał:
    1. Raczej Arduino. Ponadto większość płytek Arduino (m. in. Uno, Leonardo, Mico, Mega 2560, ...) jest opartych o AVR, a więc przy projektach na Arduino-AVR można będzie wykorzystać (nieco zmodyfikowany, jeśli trzeba) kod dla „gołych” AVR.

Język Arduino jak widzę nawet po programie ze świeceniem LED różni się od AVR. Dobrze by było, gdyby bibliotekę pisaną pod AVR można zaimplementować w miarę bezboleśnie na Arduino ;)
    vonar napisał:
    2. Jeśli na baterii układ ma cały czas wykonywać sporo czynności, to Leonardo (M32u4 ma niższy pobór prądu podczas pracy), jeśli przez większość czasu ma czekać i oszczędzać prąd, to raczej moduł z ATmega128 (asynchroniczny Timer2 i działający tryb power-save) – chociaż można też wykorzystać zewnętrzny RTC z alarmem + tryb power-down w M32u4.

Ten zewnętrzny RTC rozumiem się dokupuje? Już mówię jaka będzie funkcja projektu - będzie to prosta stacja meteo z przesyłem bezprzewodowym do PC. Dane z czujników powinny być aktualizowane na PC co 15-30 sekund. Do tego wyświetlacz aktualizujący wskazy z tą samą częstotliwością.
    vonar napisał:
    3. Leonardo ma 20 pinów cyfrowych (w tym 1 podłączony na stałe do LED), ale wygląda na to, że można też wykorzystać wyprowadzone osobno trzy piny SPI/ISP, co daje 22 I/O. Przypomnę, że czujniki na I2C mogą być na wspólnej magistrali (chyba, że to jakaś nietypowa sytuacja, np. długie przewody w różne strony czy konflikt adresów).

W jaki sposób się upewnić, że konfliktu adresów nie będzie?
    vonar napisał:
    4. Obejrzyj zdjęcia ;)
    5. Proponuję Bluetooth. Są gotowe moduły z interfejsem UART.

---

Do tmf - nigdzie w polskich sklepach nie mogę znaleźć dostępnego Xplained Mini. (nawet w tme). W przeciwnym razie bym się chyba nawet nie zastanawiał.
    Dziękuję za poradę odnośnie wyświetlacza! Korzystanie z SPI nie będzie się gryzło z programowaniem układu?
    A muszą być Poslkie? W Farnellu są te moduły i pewnie w kilku innych też.
    SPI jeśli mądrze to połączysz to gryźć się nie będzie - zobacz:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/05/interfejs-spi-sprawa-isp.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/ispwspoldzielenie-pinow_01.html
    Problem w tym, że nowoczesne wyświetlacze działają na max 3,3 V, w efekcie jeśli użyjesz procka zasilanego z 5V to trzeba zrobić prosty konwerter poziomów, dlatego lepiej od razu wziąć procek zasilany z 3,3V.
    RTC można łatwo zrealizować na układzie RTC wbudowanym w MCU. Praktycznie każdy takowy ma, mniej lub bardziej wygodny. Ja bym wziął np. XMEGA 32E5, która kosztuje 8 zł i ma wszystko co potrzebne.
    Samo Arduino używa C++, a cały framework jest IMHO dziwny i nadmiernie rozdmuchany. Jak się domyślam zaczynasz przygodę z mikrokontrolerami - zacznij więc od początku. Rzucanie się na projekt bardziej skomplikowany zazwyczaj kończy się rozczarowaniem. Dlatego kup sobie coś prostek, zacznij dłubać i potem wróć do pomysłu stacji meteo.
  • Poziom 9  
    tmf napisał:
    A muszą być Poslkie? W Farnellu są te moduły i pewnie w kilku innych też.

Zależy mi na jak najszybszym rozpoczęciu projektu - jest to projekcik na uczelnię. Czy dla farnell'a to nie jest za małe zamówienie? Ponadto mam zwykłą kartę debetową (bankomatową) nie mam żadnej karty kredytowej.

tmf napisał:
    Problem w tym, że nowoczesne wyświetlacze działają na max 3,3 V, w efekcie jeśli użyjesz procka zasilanego z 5V to trzeba zrobić prosty konwerter poziomów, dlatego lepiej od razu wziąć procek zasilany z 3,3V.

RTC można łatwo zrealizować na układzie RTC wbudowanym w MCU. Praktycznie każdy takowy ma, mniej lub bardziej wygodny. Ja bym wziął np. XMEGA 32E5, która kosztuje 8 zł i ma wszystko co potrzebne.

Hmm, ale w Xplained mini procesor jest na 5V. Sugerujesz więc samodzielne złożenie płytki? Prosiłbym również o sypnięcie jakimś modelem tych wyświetlaczy nowej generacji ;)
    tmf napisał:
    Samo Arduino używa C++, a cały framework jest IMHO dziwny i nadmiernie rozdmuchany. Jak się domyślam zaczynasz przygodę z mikrokontrolerami - zacznij więc od początku. Rzucanie się na projekt bardziej skomplikowany zazwyczaj kończy się rozczarowaniem. Dlatego kup sobie coś prostek, zacznij dłubać i potem wróć do pomysłu stacji meteo.

Tak, aktualnie jak widać po pytaniach nic nie wiem na ten temat ;)
    Kerkyros napisał:
    Czy dla farnell'a to nie jest za małe zamówienie?

Farnel napisał:
    Minimalna wartość zamówienia płatnego kartą kredytową wynosi 30 Euro.

http://pl.farnell.com/terms-and-conditions

Kerkyros napisał:
    Ponadto mam zwykłą kartę debetową (bankomatową) nie mam żadnej karty kredytowej.

Zawsze można znaleźć kogoś w rodzinie lub znajomego, który ma kredytową.
    Kerkyros napisał:

tmf napisał:

Hmm, ale w Xplained mini procesor jest na 5V. Sugerujesz więc samodzielne złożenie płytki? Prosiłbym również o sypnięcie jakimś modelem tych wyświetlaczy nowej generacji ;)

W Arduino wszystko jest na 5V, w Xplained mini też. Prosty konwerter łatwo zrobić na bramkach, ale może prościej wziąć AVR XMEGA, albo inny AVR i zbudować to od początku na 3,3V. Nawet jeśli chcesz z jakiegoś powodu stosować soft z Arduino to zmiana napięcia nie spowoduje problemów.
    Co do wyświetlaczy to zobacz np. w Kamami, TME itd. Możesz szukać np. po kontrolerze, wystarczy też wpisać w google typ kontrolera.
  • Poziom 9  
    Cały czas zmieniam swoją koncepcję stacji:
    Jeśli rozbiję układ na dwa: czujniki na zewnątrz i mikrokontroler z zasilaniem do wewnątrz pomieszczenia, to czy do czujników będę mógł bezpośrednio podłączyć jakiś układ radiowy do ich wzajemnej bezprzewodowej komunikacji na 433/868MHz?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Kerkyros napisał:
    to czy do czujników będę mógł bezpośrednio podłączyć jakiś układ radiowy do ich wzajemnej bezprzewodowej komunikacji na 433/868MHz?

Tylko jeśli ten moduł radiowy będzie już zawierał jakiś mikrokontroler, który można odpowiednio zaprogramować (np. Nordic Semiconductor nRF9E5 – radio + 8051).

Może istnieją też jakieś dedykowane konwertery I2C <-> RF, ale nie nastawiałbym się na znalezienie czegoś łatwo dostępnego i w rozsądnej cenie...
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Przyjrzyj się płytce LPC1768 Mini-DK2 z wyświetlaczem. Za 130 zł masz duuużo więcej niż to, czego potrzebujesz, programujesz w normalnym C (LPCxpresso) i dokładasz co chcesz korzystając z wyprowadzonych linii portów.
  • Poziom 9  
    vonar napisał:
    Kerkyros napisał:
    to czy do czujników będę mógł bezpośrednio podłączyć jakiś układ radiowy do ich wzajemnej bezprzewodowej komunikacji na 433/868MHz?

Tylko jeśli ten moduł radiowy będzie już zawierał jakiś mikrokontroler, który można odpowiednio zaprogramować (np. Nordic Semiconductor nRF9E5 – radio + 8051).

Po cenie widzę, że korzystniej i łatwiej (do zaprogramowania) będzie kupić do stacji zewnętrznej np. Arduino Pro Mini v3 i połączyć to z jakąś zwykłą płytką radiową nadajnika (w electroparku za ok. 20 zł)

W każdym razie dziękuję za uzmysłowienie mi, że to nie tak łatwo z tą komunikacją radiową ;)

Dodano po 9 [minuty]:

Zakładając użycie takiej płytki do transmisji - nRF24L01
    Korzysta ona z interfejsu SPI. O ile dla stacji zewnętrznej będzie to bezkonfilktowe - to już dla wewnętrznej będzie się to wykluczać z wyświetlaczem opartym o ST7565R. Czy mam rację?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Kerkyros napisał:
    Korzysta ona z interfejsu SPI. O ile dla stacji zewnętrznej będzie to bezkonfilktowe - to już dla wewnętrznej będzie się to wykluczać z wyświetlaczem opartym o ST7565R. Czy mam rację?

Nie. Wystarczą osobne linie nCS.
  • Poziom 9  
    Rozumiem. A gdyby stację zewnętrzną i wewnętrzną skomunikować kablem długości ok. 1-1.5 metra, bo tak naprawdę bezprzewodowość w moim zastosowaniu nie jest konieczna. A nawet rozwiązuje problem zasilania stacji zewnętrznej ;)

Wówczas mógłbym się obyć bez mikrokontrolera w stacji zewnętrznej.
    Mając tam 3 czujniki: 2 po I2C i 1 podający zmienną częstotliwość - czy będę mógł ich dane i zasilanie przesłać zwykłym kablem 5 żyłowym (2 linie na I2C + Sygnał zmiennej częstotliwości + Zasilanie + Masa) i podpiąć go na stacji wewnętrznej bez problemów?
    Jeśli te układy działają po I2C to na 1,5m kablu raczej to nie pójdzie. Jeśli tych ukłądów I2C nie da się wymienić na coś innego, to dodatkowy procek może być najprostszym rozwiązaniem. Można kombinować z jakimiś repeaterami I2C, ale niekoniecznie będzie to tańsze. Dwa procki na 1,5m można skomunikować np. dzięki RS232 - będzie to dosyć proste, tym bardziej, że potrzebujesz transmisji tylko w jedną stronę.
  • Poziom 9  
    tmf napisał:
    Jeśli te układy działają po I2C to na 1,5m kablu raczej to nie pójdzie. Jeśli tych ukłądów I2C nie da się wymienić na coś innego, to dodatkowy procek może być najprostszym rozwiązaniem. Można kombinować z jakimiś repeaterami I2C, ale niekoniecznie będzie to tańsze. Dwa procki na 1,5m można skomunikować np. dzięki RS232 - będzie to dosyć proste, tym bardziej, że potrzebujesz transmisji tylko w jedną stronę.

Dziękuję. Doczytałem w googlach, że zasięg ma większy, tj. do 3m. Ale ufam bardziej Wam - wieloletnim praktykom ;)

Wrócę jeszcze na chwilę do wyświetlacza na ST7565R. W TME wszystkie wyświetlacze posiadające ten kontroler są sprzedawane w specyficznej wersji: http://www.tme.eu/pl/details/rx12864b-tiw/wyswietlacze-lcd-graficzne/raystar-optronics/#
    Brak mi tu dedykowanej płytki PCB pod wyświetlaczem z wyprowadzeniami (omawianymi przez was jako SPI); zamiast tego widzę jedynie taśmę z bardzo gęsto upakowanymi 34 ścieżkami. W Kamami wyświetlacze z tym kontrolerem są również wyłącznie z wyprowadzoną taśmą 34 ścieżkową.
    Czy ktoś zna konkretny model/źródło gdzie znajdę bardziej przystępne wersje LCD z ST7565R

EDIT: Znalazłem http://www.tme.eu/pl/details/eadogm128w-6/wyswietlacze-lcd-graficzne/electronic-assembly/
    Widać, że jest na płytce, posiada wyprowadzone piny, ale nadal posiada mnogość wyprowadzeń zamiast kilku do SPI.
    Czy czegoś nie jestem świadomy?
    Ten ostatni jest ok. Mnogość wyrowadzeń wynika z konieczności stabilnego zamontowania tego do PCB - na 6 wyprowadzeniach by to nie zadziałało :) Dokładniej to część z nich jest NC, część to zasilanie i sygnały SPI, a kilka to wyjścia dla pompy ładunkowej (zobacz schemat aplikacyjny tego LCD). Jeśli w układzie dysponujesz napięciem ok. 12 V to możesz zrezygnować z pompy i podać te 12 V na wejście napięcia polaryzacji LCD. Możesz też kupić gotowe moduły na PCB, zazwyczaj są nieco droższe.
  • Poziom 28  
    Kerkyros napisał:
    bardziej przystępne wersje LCD z ST7565R

Prędzej czy później i tak przyjdzie przylutować element o rastrze 0,5 mm (to wcale nie wymaga niezwykłych umiejętności, a topnik w żelu pomoże ;) ). Choć na początek to może rzeczywiście nie jest najlepszy wybór...

Wskazane wyświetlacze są trochę drogie. Koniecznie chcesz ST7565R? Są jeszcze inne kontrolery sterowane przez SPI. Np. na all... są LCD 128x64 COG z UC1601. Nie testowałem ich, ale interfejs wygląda na przynajmniej częściowo kompatybilny z ST7565. Niestety też r. 0,5 mm.