Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzia potrzebne do lutowania

rooneyasd 02 Lis 2014 13:58 5754 51
  • #32 02 Lis 2014 16:41
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Gąbka do czyszczenia grotu ale musi być gruba i najlepiej z otworkiem po środku.
    Cienkie to lipa.
    Groty to już chyba ty powinieneś określić wedle potrzeby ale powiem tak jeden śrubokręt i jeden ścięty wymiary no cóż ten typu śrubokręt ( ścięty jak płaski śrubokręt) to coś tak w wymiarze 1-1.5mm zaś ścięty 1mm to tak wedle mnie zaś nie wiem co w ofercie jest do niej.
    Zaś dodał bym jeszcze topnik RF800 i mały pędzelek.
    No i jaką plecionkę 1mm i 2mm przyda się przy usuwaniu cyny. Nasączyć RF i fajnie czyści się cynę z padów. RF ma tylko taki zapach opary że mi to " płuca bardziej je....bie niż praca w zakładach eternitowych przez 5lat :D "

• #33 02 Lis 2014 16:46
    marek216

Poziom 43  

Żaden topnik RF - to jest syf nad syfy. Mam tego zapas bo kupiłem hurtem i nie mam co z tym zrobić.
    Do moczenia plecionki służy podgrzana pasat do lutowania. To również nie jest perfuma ale aż tak nie wali.
    Wskazany byłby wyciąg oparów jeśli masz zamiar z lutownicą spędzać więcej czasu - na początek możesz zrobić sam jako "pracę domową". W zakupie trzeba liczyć około 100 zł.

• #34 02 Lis 2014 16:50
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Syf jak syf ale w tej cenie to nie zaszkodzi mieć buteleczki 25ml. Podczas lutowania smaruje pędzelkiem i maczam plecionkę przed rozlutowaniem i z efektów jestem zadowolony. Ale tylko jako minus te opary.

• #35 02 Lis 2014 18:07
    rooneyasd
    Poziom 20  

A tak, już koledzy wyżej radzili aby kupić również plecionkę. Zapomniałem dodać.
    A więc wszystko razem wychodzi mi około 150zł(same podstawy)
    Sprawdźcie czy tylko wszystko OK, zdjęcie:

• #36 02 Lis 2014 18:21
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Czyścik: http://allegro.pl/czyscik-grotow-na-podstawce-wiorki-mosiezne-i4675186138.html
    Bo jest ciężki na gumie i nie odjeżdża.

Plecionkę kup z kalafonią.

Cynę 1mm lub cieńszą.

Polecam zakupy w TME.UE, taniej niż w hotair.pl w końcu oni gdzieś to kupić muszą.

Pasta lutownicza typu cynel-1 itp, nie nadaje się do maczania plecionki i czyszczenia padów, czy w ogóle do miedzianych przewodów, bo jest zbyt żrąca, powstaje nalot siarczanu miedzi i wyżera pola lutownicze.

• #37 02 Lis 2014 19:20
    rooneyasd
    Poziom 20  

Niestety nie ma plecionki z kalafonią.
    Co do sklepu TME.EU, faktycznie mają tańszą cynę/kalafonię ale mają drogie stacje i chyba odpada. Co do plecionki hot air również takiej nie ma, najwyżej sam do ciąże.
    To wyglądało by to tak, jest w miarę ok?

• #38 02 Lis 2014 20:31
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Długo się decydujesz. Powiem tak jak dla mnie to ok i tyle, reszta wyjdzie sama co będzie ci potrzebne dalej. Od czegoś trza zacząć.

Co prawda nie wiem tylko co to za kalafonia bo jak co to stosuje zwykłą kalafonie.
    Jak dla mnie weź kup i zacznij przygodę. I licz się z dalszymi zakupami :D

• #39 03 Lis 2014 00:00
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

rooneyasd Ty jesteś jakaś reklamą tego hotair.pl? Nie wiem co się tak nań uparłeś, alu kupowanie najtańszego chińskiego badziewia, to chyba nie jest dobre rozwiązanie.

Podstawka z czyścikiem jest lipna, będzie się przewracać. To musi być duże i ciężkie. Tak samo stacja lutownica. Kaszanka jakich mało, bardzo mała pojemność temperaturowa grota i kolby, słaba grzałka, kiepskie groty, więcej się nadenerwujesz, aniżeli polutujesz. Lepiej poszukać używanego Wellera magastatu. Za 150zł idzie kupić, dorobisz jakikolwiek zasilacz 24V i lutownica na lata. Jak nie to zwykłą lutolę/ZDZ na miedziane druciane groty.
    45zł za ćwiartkę cyny to zdzierstwo, w TME ta akurat jest najtańsza chyba.

• #40 03 Lis 2014 14:13
    rooneyasd
    Poziom 20  

ciasteczkowypotwor Masz w 100% rację. Na razie chcę spróbować, czegoś nowego się nauczyć. Jak będę chciał coś "więcej robić" to wtedy napiszę na forum z pytaniem o lepszą lutownicę.
    ps: Już zamówione, czekam na przesyłkę :).

• #41 06 Lis 2014 19:33
    rooneyasd
    Poziom 20  

Witam,
    W środę dotarła do mnie paczka.
    Dzisiaj wziąłem się za pierwsze lutowanie kabli.
    Pierwsze wrażenia o lutowaniu mam takie że na pewno jest mi potrzebna trzecia ręka. Ale coś udało mi się polutować, wiem że jeszcze dużo praktyki zanim wezmę się za lutowanie kabla od Neo :).
    Mam do was pytanie, czy przy waszych lutownicach też tak jest że kiedy np: jest zlutowany kabel i chcę go ponownie rozlutować to muszę trochę poczekać zanim roztopi się cyna. Jest to winna lutownicy?
    Zdjęcia:
    Narzędzia potrzebne do lutowania Narzędzia potrzebne do lutowania Narzędzia potrzebne do lutowania Narzędzia potrzebne do lutowania

• #42 06 Lis 2014 20:21
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Możesz zamiast trzeciej ręki wykorzystać kombinerki i na raczki założyć mocno gumkę i już masz trzymaka na dzień dobry.
    Na początek bym radził jak już nie którzy nieraz radzili by zlutować sześcian z drucików 10mm czy tam 20mm będzie lekcja cierpliwości i lutowania.

Zaś co do pytania. By rozlutować potrzeba dostarczyć energie cieplną i to chwilkę potrwa ile to zależy od wydajności lutownicy. Wina czy nie wina tak bywa po prostu. Niema co panikować.

• #43 06 Lis 2014 20:55
    rooneyasd
    Poziom 20  

zdzisiek1979 szukałem na google "sześcian z drucików 10mm" ale nie mogę znaleźć czy może podesłać zdjęcia jak to mniej więcej wygląda?.
    Co do roztapiania cyny, dzięki za odpowiedź. Myślałem że tylko tak moja ma :).

• #44 06 Lis 2014 21:23
    tzok
    Moderator Samochody
  • #45 06 Lis 2014 22:11
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Weź sobie jakiś drucik miedziany np. z przewodów telefonicznych czy jakiś grubszy ale bez przesady utnij 12 równych kawałków powiedzmy po 20mm i zacznij lutować tą kostkę sześcienną nauczysz się i troszkę pow.... się ale nie rezygnuj i tak zrób z dwa czy trzy i zobaczysz że każdy będzie coraz lepszy i bardziej przypominał sześcian.
    Jak se kupiłem kolbę do lutowania to tak poćwiczyłem luty bo lutowanie transformatorową to inna bajka. Każdy wychodził coraz lepszy choć lutować umiem ale chciałem troszkę potrenować precyzji. Nie mam już wywaliłem je bo bym ci pokazał moje dziwy ale nie było źle a może było.
    Jeszcze możesz pomyśleć nad kupnem płytki uniwersalnej i rezystorów i potrenować lutowanie koszta niewielkie ale opanujesz temperaturę i unikanie zimnych lutów i uszkodzeń.

No jeśli chodzi o lutowanie przewód z przewodem to transformatorowa lepsza ale jak się niema to trza tym co jest. Tylko musisz wiedzieć że im grubszy przewód ( żyła ) tym szybciej odbiera ciepło i rozprasza więc może się lepić grot dlatego trzeba dobierać groty pod daną operację.

• #46 07 Lis 2014 15:55
    rooneyasd
    Poziom 20  

Mam stary spalony kabel, wyjmę z niego drut miedziany i będę miał co lutować :).
    Dzięki za podpowiedź.

• #47 10 Lis 2014 14:24
    rooneyasd
    Poziom 20  

Dzisiaj zrobiłem podstawkę chłodzącą pod laptopa, kable zalutowane tylko nie umiałem przylutować kabel do końcówki zasilacza to trzyma się na izolacji :).
    Mam do was jeszcze pytanie, potrzebuje ściągacz izolacji. Jaki polecacie?, na co zwrócić uwagę?
    Narzędzia potrzebne do lutowania Narzędzia potrzebne do lutowania

• #49 10 Lis 2014 16:27
    tzok
    Moderator Samochody

rooneyasd napisał:
    kable zalutowane tylko nie umiałem przylutować kabel do końcówki zasilacza
    Bo tego się nie lutuje, w tym celu używa się gniazd...

• #50 10 Lis 2014 16:41
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

rooneyasd wtyk mogłeś odciąć i zlutować na sztywno, odetnij sobie go np z 20cm kawałkiem kabla, aby go jeszcze wykorzystać gdzieś. Lub zapraw wtyczkę na kablach od podstawki.

• #51 10 Lis 2014 21:11
    rooneyasd
    Poziom 20  

ciasteczkowypotwor Faktycznie nie pomyślałem, aby odciąć i zlutować. Dzięki za radę :)

• #52 29 Lis 2014 18:42
    rooneyasd
    Poziom 20  

Dziękuje bardzo wszystkim za udzielone rady :)
    Temat do zamknięcia.