Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 12W audio mono - Pali się tranzystor i kondensator na wyjściu Audio

26 Oct 2014 14:05 1350 4
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Harcownikov wrote:
  Problemem jest podłączenie układu do napięcia kiedy głośniki są podpięte a urządzenie wejściowe nie ( i nie zamierzam chwilowo podłączać). Gdzieś po kilku sekundach od włączenia napięcia, scalak zaczyna dymić jak z komina, z okolic kondensatora C2 to samo.


  Niech zgadnę - to z czego dymi się w okolicy to R4?
  Jeśli tak to wzmacniacz się wzbudza.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  problem.z.ko
  Level 25  
  Harcownikov wrote:
  Witam!
  Jako że realizuje ten projekt na warsztaty, potrzebuje pomocy przy nieprzewidzianym problemie..
  Multimetrem sprawdziłem wszystkie ścieżki, żadnego błędu przy lutowaniu nie popełniłem - brak zwarć. Elementy spolaryzowane zlutowałem prawidłowo. Resztę elementów też wsadziłem na swoje miejsca ;). Scalak jest przymocowany do dużego radiatora poprzez pastę termo przewodzącą. Przy okazji, radiator z niczym się nie styka. Moim źródłem napięcia jest zasilacz AC-DC 9V 1,5A. Napięcie podłączam też prawidłowo. Podłączam dwa głośniki szeregowo, 15W, 4Ohm każdy, więc wychodzi mi 30W 8Ohm-ów na szereg. Głośniki również podpinam prawidłowo. Jedyną modyfikacją układu z mojej strony jest użycie dwóch kondensatorów ceramicznych zamiast MKT oraz zamiana TDA2006 na "zamiennik" TDA2030.
  Problemem jest podłączenie układu do napięcia kiedy głośniki są podpięte a urządzenie wejściowe nie ( i nie zamierzam chwilowo podłączać). Gdzieś po kilku sekundach od włączenia napięcia, scalak zaczyna dymić jak z komina, z okolic kondensatora C2 to samo. Dzwięk z głośników dochodzi, ale bardzo "buczy".
  I teraz co zrobić. Jedyne co mnie zastanawia to czy na pewno tda2030 jest zamiennikiem 2006.. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.


  Oba układy mają z sobą tyle wspólnego, co piernik z wiatrakiem.

  TDA2030 to wzmaqcniacz audio mocy 15W monofoniczny, układ z 5-oma nożkami.
  TDA2006 to wzmacniacz stereofoniczny 2x10W stosowany głownie w car-audio.