Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzanie komputera magnesem

26 Paź 2014 14:30 8115 8
  • Poziom 2  
    Wczoraj podczas pracy komputera, postawiłem na obudowie antenę od internetu z magnesem. W chwili dotknięcia magnesu do obudowy, komputer stanął. Po około dwóch sekundach zdjąłem antenę z komutera, ale niestety system nie chce ruszyć. Wyskakują cały czas komunikaty o przygotowywaniu automatycznej naprawy, diagnostyce mojego PC, a na końcu wyskakuje informajca, że komputera nie można uruchomić poprawnie. Zadzwoniłem wczoraj do osoby z serwisu, która powiedziała mi, że magnes uszkodził twardy dysk i jest od do wymiany. Poszedłem więc dzisiaj rano do sklepu, kupiłem nowy twardy dysk, zainstalowałem windows 8.1 i wszystko było ok, do momentu restartu komputera. Niestety, identyczna sytuacja. Komputer nie może się włączyć nawet na nowiusieńkim dysku z nowym systemem. Wyskakują identyczne komunikaty. Uszkodzanie komputera magnesem
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Co do tego czy magnes był wstanie uszkodzić dysk, znajdując się na obudowie komputera, można by mieć cokolwiek, wątpliwości. Spróbuj uruchomić wpierw pc, za pomocą jakiejkolwiek dystrybucji linuksa live, z płyty. Podaj komplet wymaganych informacji na temat komputera.
  • Poziom 40  
    Trochę mało informacji by pomóc.
    Jak silny ten magnes? W którym miejscu komputera przyłożony?
    Domyślam się że stacjonarka, bo na laptopie byś raczej nie miał możliwości położenia.
    Może też być dziwny zbieg okoliczności, bo nie spotkałem się w sumie z uszkodzeniem komputera w ten sposób, ani nawet z uszkodzeniem dysku twardego w ten sposób.
    Chyba że magnes jest silny i postawiony w bardzo bezpośredniej bliskości HDD.
    Przez obudowę to chyba tylko silny neodym mógłby uszkodzić dysk, a raczej dane na nim.
    Po formacie HDD powinno pracować raczej poprawnie.
    O uszkodzeniach w przypadku bardzo silnych pól elektromagnetycznych się spotkałem, np telefony komórkowe w pobliżu medycznej aparatury rezonansu magnetycznego.
    Ale o uszkodzeniu komputera zwykłym magnesem, na stałe? Ciekawy temat.
  • Poziom 2  
    płyta msi h81m-p33
    procek i5 - 4590
    grafika - Palit GTX 760
    ram: 8gb 1333
    dysk: toshiba 1tb (stary), wd 500 gb (nowy)

Dodano po 2 [minuty]:

Magnes bardzo słaby, od zwykłej anteny od internetu. Kompyter to PC, na magnes przyłożyłem po prostu na górze obudowy. Dysk mam na dole, także też wydawało mi się, że to dziwne, ale dosłownie w tej samej chwili gdy postawiłem antenę na kompie, ten się wyłączył.

Dysku nie sformatowałem, kupiłem po prostu nowy i tak jak napisałem wszystko było ok, do momentu restartu. W takim razie to musi być coś innego, nie dysk.

w sumie w tym samym czasie kiedy położyłem antenę na obudowie, instalowałem sterowniki do zewnętrznej karty sieciowej tp-link tl-wn722n. Kiedy kupiłem nowy dysk i zainstalowałem na nim windowsa to pierwsze co zrobiłem, to też instalacja sterownika do tej karty sieciowej i podczas restartu (instalacja tego wymagała) znowu to samo. W sumie to spróbuję za chwilę sformatować dysk i zainstalować jeszcze raz system, tylko teraz już bez tego sterownika i napiszę czy pomogło.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jakieś urządzenia na USB podłączone masz w chwili uruchamiania systemu? Jeśli tak to odłącz wszystkie i sprawdź, czy sytuacja się powtórzy.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Autora proszę o podanie specyfikacji komputera.
    Warto sprawdzić pamięć RAM (bez związku z magnesem, patrząc na objawy). Warto pomierzyć napięcia zasilacza. Warto sprawdzić stan dysku twardego (zarówno starego jak i nowego).

Z testów, które przeprowadzałem na częściowo uszkodzonych dyskach (bad sektory) aby uszkodzić dysk nawet naprawdę silnym magnesem trzeba się postarać. Dysk laptopowy był w stanie przeżyć silny neodym z odległości 1-2cm, dysk 3.5" był nawet jeszcze bardziej wytrzymały.

Karaczan napisał:
    Przez obudowę to chyba tylko silny neodym mógłby uszkodzić dysk, a raczej dane na nim.
    Po formacie HDD powinno pracować raczej poprawnie.

HDD to nie FDD. Gwarantuję Ci, że jeśli potraktujesz HDD magnesem na tyle skutecznie, żeby ten magnes miał jakiś wpływ na powierzchnię dysku to już go nie sformatujesz.
  • Poziom 2  
    mati211p napisał:
    Jakieś urządzenia na USB podłączone masz w chwili uruchamiania systemu? Jeśli tak to odłącz wszystkie i sprawdź, czy sytuacja się powtórzy.

Wszystko odpięte, podłączona tylko klawiatura i myszka.
  • Poziom 40  
    Cytat:
    Magnes bardzo słaby, od zwykłej anteny od internetu. Kompyter to PC, na magnes przyłożyłem po prostu na górze obudowy. Dysk mam na dole

Cytat:
    HDD to nie FDD. Gwarantuję Ci, że jeśli potraktujesz HDD magnesem na tyle skutecznie, żeby ten magnes miał jakiś wpływ na powierzchnię dysku to już go nie sformatujesz.

Wątpliwe dla mnie by magnes w tej odległości uszkodził HDD, a wręcz nawet jego elektronikę która uszkodziła płytę główną. Bo na nowym HDD te same objawy.
    Jeśli to standardowa obudowa ATX to na górze mamy zasilacz. Pole magnetyczne teoretycznie mogło zmienić parametry rdzenia któregoś z transformatorów w zasilaczu. Tandetny zasilacz mógł na to nie zareagować i uszkodzić płytę główną.

Jak dla mnie w 1szej kolejności podmiana zasilacza na inny, jak nie pomoże poszło coś na płycie od skoku napięcia.