Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

c-360 - Wzrost poziomu oleju

26 Paź 2014 16:23 1917 13
 • Poziom 9  
  Witam. Zauważyłem ostatnio w swoim C-360, że podniósł się poziom oleju w misie olejowej. Brak jest pęcherzyków wody w oleju, z chłodnicy nic nie ubywa ( w wodzie tez nie widać oleju, jest czysta). Jaka może być przyczyna wzrostu poziomu?
  Pojawiło się również dziwne metaliczne "cykanie " na 4 cylindrze, zawory sprawdzone, wyregulowane. co to może być. Czasem cichnie po zwiększeniu obrotów silnika.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Lejący wtryskiwacz.
 • Poziom 38  
  Do zrobienia "natychmiast". Zapewne 4 cylinder ale lepiej sprawdzić wszystkie wtryski.
 • Poziom 11  
  Możliwe również że leci paliwo przez wałek pompy wtryskowej
 • Poziom 9  
  Dziękuję za porady. Wasze podpowiedzi upewniły moje podejrzenia. wtryskiwacze a przy okazji zawiozłem do sprawdzenia pompę.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ale pojawił się kolejny problem. Otóż jak zrobiło się chłodno i włączyłem WOM to słychać był jęki i podnośnik nie podnosił. Po około 10-15 min. zaczął podnosić i jęki się zmniejszyły, ale dalej je było słychać. Latem ych problemów nie było. czy to pompa olejowa a może zawory bezpieczeństwa?
  Jak sprawdzić ciśnienie w instalacji hydraulicznej?
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Sprawdź profilaktycznie filtr oleju na zasilaniu pompy. Gęsty zimny olej i zamulony filtr może być powodem tych dźwięków. W duże mrozy pompa i tak lubi sobie pobrzęczeć zanim rozgrzeje się olej.
 • Poziom 9  
  Witam. Okazał się, że:
  1. wtryskiwacze trzymały swoje parametry, idealne ciśnienie, równomierne rozpylenie;
  2. pompa paliwowa - olej w normie, brak w nim paliwa (zalany w marcu br i tyle samo spuszczone teraz).

  Tak na marginesie ile powinno się wlewać oleju do pompy paliwowej? Instrukcja podaje 1 l a pomiarze, że 400 do 500 ml maksymalnie?
  Zastanowiło mnie jednak to, że wtrysk paliwa do I cylindra następował po minięciu znaków na kole zamachowym (następował około w odległości 2/3 przed znakami do GMP, 1/3 za oznaczeniami początku wtrysku). Sprawdziłem te ustawienia przed demontażem pompy.
  Jak być powinno i jak dokładnie wyregulować?
  Czy jest możliwe aby I sekcja podawała paliwo bez synchronizacji z innymi?

  Luzy zaworowe sprawdzone i wyregulowane (0.2 ssący i 0.3 wydech - odpowiednie?).
  Zamierzam przy okazji sprawdzić ciśnienie sprężania w cylindrach. I tu moja prośba o porady. Słyszałem kilka wersji:
  - na zimnym/ciepłym silniku;
  - na sucho/na mokro.
  Jakie powinny być prawidłowe wartości i o czym mogą one świadczyć? Zużycie układu tłok-pierścienie - cylinder? Głowice? Jak to prawidłowo zdiagnozować?
  Z góry dziękuję za porady.
 • Poziom 27  
  jagiello1 napisał:
  ciśnienie sprężania w cylindrach. I tu moja prośba o porady


  Jak wlejesz nieco oleju ok. 1 łyżka do zupy, i ciśnienie wzrośnie to znaczy że pierścienie / cylindry są winowajcą.

  Próba olejowa powie Ci co jest przyczyną zaniżonego ciśnienia, czy głowica, czy układ tłok - cylinder.

  A pomiar sprężania powinno się wykonywać na silniku gorącym ponieważ termicznie silnik osiąga wtedy wymagane tolerancje tłok / cylinder. Na silniku zimnym wyniki będą zaniżone i stąd wyniknie błędna diagnoza.

  Są tacy co mierzą na zimnym, ale to bzdura. I naładuj porządnie akumulator przed pomiarem, rozrusznik musi być także w stanie wzorowym.
 • Poziom 11  
  Cytat:
  Czy jest możliwe aby I sekcja podawała paliwo bez synchronizacji z innymi?


  To w końcu oddałeś pompę do sprawdzenia czy nie? Bo piszesz że jest ok, a pytasz o rzeczy które powinno zdiagnozować sprawdzenie pompy. Chyba że sprawdzałeś tylko szczelność na wałku?

  Wtrysk powinien być ustawiony pomiędzy trzema znakami na kole zamachowym (wszystkie obok siebie), środkowy znak to idealnie, a dwa pozostałe to tolerancja. Paliwo w kapilarze ma zacząć się podnosić kiedy znaki z koła pokrywają się ze znakiem z obudowy, wtedy wtrysk jest w idealnym momencie.

  Co spowodowało że chcesz sprawdzać kompresję? Marnie zapala? Stracił moc? Czy po prostu z ciekawości? Tak jak kolega wyżej napisał, kompresję sprawdza się na ciepłym silniku gdy osiągnie on roboczą temperaturę pracy, nominalne ciśnienie sprężania masz podane w książce i wynosi w granicach tolerancji 26-30kG/cm2, ale gadałem kiedyś ze starym wyjadaczem który Ursusy zna na pamięć i mówił że jak jest 25 to też jest dobrze. No i przeważnie robi się tak, że najpierw sprawdzasz na sucho, a potem wlewasz 5-10ml oleju na denko przez otwór wtryskiwacza i sprawdzasz ponownie, jeżeli różnica "na sucho" jest duża względem "na zimno" to znaczy że układ tuleja-pierścienie nie jest już "pierwszej szczelności".
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Dziękuję wszystkim za porady. Sprawdziłem ciśnienie w cylindrach na zimno, akumulatory naładowane). 1 cyl. 12 MPA, 2 CYL 10-, 3 CYL. - 11, 4 CYL - 6!!!.
  Wcześniej zawiozłem pompę i wtryskiwacze do sprawdzenia. Byłem przy sprawdzaniu osobiście. Wtryskiwacze rozpylały prawidłowo przy ciśnieniu 160kg/cm2. Pompa paliwa szczelna, żadnych wycieków. Jak pisałem wcześniej poziom oleju w pompie stały.
  Sprawdzona na "maszynie", dawki równiótkie.
  Czyli szykuje się większa robota. Silnik. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za zaangażowanie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Brak termostatu także przegrzewanie ostatniego cylindra.
  A próbę olejową robiłeś? Czy po prostu silnik idzie już na kapitałkę?
 • Poziom 9  
  Próbę olejową zrobię jak się trochę "ociepli". Teraz zimą stoi nieużywany, a przymierzam się do większych napraw jak będzie cieplej.

  Nieprawidłowy obieg chłodziwa może być przyczyną?
  Przecież on ma obieg wymuszony przez pompę.
  Słyszałem, że brak termostatu skutkuje raczej niedogrzaniem silnika i zapiekaniem końcówek wtryskiwaczy, a co do tego ma 4 cylinder?

  Termostat jest w ciągniku założony. Wskaźnik temperatury sprawny. Nie było przypadku "zagotowania". Pompa wody bez wycieków, sprawna. Stan paska oraz naciąg stale sprawdzany.

  Kapitalny remont silnika był robiony w 2000r. Wał I wymiar naprawczy, tuleje, tłoki i pierścienie nowe (nominał), zmienione kompletne głowice (nowe), nowy rozrząd. Od tamtego czasu (chyba po 5 latach) zmienione raz były uszczelki pod głowicami 2 i 4 cylindra. Słaby materiał, teraz mam lepszej jakości.
  Co ciekawsze odpala na dotyk, nawet w największe mrozy. W tym roku nie było takich dużych, ale w ubiegłym odpaliłem go przy "- 19 C" na zewnątrz bez problemu. Wcześniej stał ponad miesiąc nieruszany. Nie doładowywałem akumulatorów.Ciepła woda i zaskoczył.
  Chyba po 15 latach czas już zajrzeć do "serca".