Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora AS 952 - Nie działajacy panel sterowania

szabla99 26 Oct 2014 16:36 2613 9
 • #1
  szabla99
  Level 10  
  Witam.
  Posiadam Tuner Diora AS952 z którym mam problem.
  Po przestrojeniu głowicy UKF nie działa panel sterowania. świeci tylko jedna dioda i kilka segmentów wyświetlaczu. Za każdym razem jak włączam ów tuner to wyświetla inne segmenty.
  Ma ktoś jakiś pomysł jaka to może być usterka?

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  gerdowski
  Level 23  
  Witam.
  Czy sam przestrajałeś? Dobrze podłączyłeś nóżki na procesorze. Sprawdź ścieżki przy bateryjce do podtrzymania (lubiała wylać i podtrawić ścieżki).
 • #3
  szabla99
  Level 10  
  Przestrajałem w servisie. Powiedzieli że jest zalany i nie opłaca naprawić. zanim oddałem go tam to działał wyświetlacz tyko był nie przestrojony. Baterii nie mam w nim. Było tam pod blachą kawałek jakieś foli. A Jaka bateria powinna być??.
  __
  Zobaczyłem i zmierzyłem przejście na miejscu gdzie bateria ma być i jest dobre.
  Można zmierzyć czy ten układ jest sprawny? Notach katalogowych jest piny Vcc i Vss oraz masa. Jest na nich 5V.

  Unitra Diora AS 952 - Nie działajacy panel sterowania Unitra Diora AS 952 - Nie działajacy panel sterowania
 • #4
  gerdowski
  Level 23  
  Bateria 3V pastylka mocowana od spodu płytki. Posprawdzaj lupą ścieżki, oraz czy mają przejścia. Może teraz jej nie być ale jak była i wylała to mogła narobić bigosu. Znajduje się ona w pobliżu procka, pamięci i układu syntezy częstotliwości. Najczęstsza usterka w tych radyjkach to właśnie podtrawione ścieżki przez elektrolit z baterii. Powodzenia w szukaniu. Przy okazji daj jakieś wyraźniejsze zdjęcia.Unitra Diora AS 952 - Nie działajacy panel sterowania
 • #5
  szabla99
  Level 10  
  Poszukam i kupie baterie i zobacze:) A jak można sprawdzić ten układ?
 • Helpful post
  #6
  gerdowski
  Level 23  
  Ściągnij datashet i sprawa jasna
 • Helpful post
  #7
  DIORADIO
  Level 30  
  O ile dobrze pamiętam tam na płytce sterowania jest stabilizator na 5V. Sprawdż go!
 • Helpful post
  #8
  Andrzej L.
  Level 31  
  Stabilizator 5V jest na płycie głównej.

  Martwy AS952 to częste zjawisko po zalaniu elektrolitem ze starej baterii.
  Jeżeli procesor na 40 nóżce ma 5V to przechodzimy dalej.
  Naprawę zaczyna się od dokładnej kąpieli obwodu drukowanego w izopropanolu - pędzel z krótkim przyciętym 0,5cm włosiem, zalewamy i szorujemy, płuczemy, suszymy (najlepszy po umyciu kompresor). Dobrze w ogóle zeskrobać tą soldermaskę pod którą i tak wdarła się sól z baterii i pod maską czyni spustoszenie. Czyli drobny papier ścierny, a po wszystkim kąpiel.
  Pozostałości soli nieraz powodowały, że nie było się w stanie radio podnieść (bocznikowanie przez sól linii sygnałowych).
  Ścieżki owszem były często brązowo-zielone-podtrawione ale w dotychczasowej z nimi praktyce większość przewodziła, sporadycznie trzeba skrosować kilka ścieżek w rejonie największego spustoszenia solnego. Po wyczyszczeniu łatwo biperem w mierniku przedzwonić wszystkie ścieżki (naciskając też dodatkowo płytkę potwierdzając tym samym, że ścieżka nie jest na granicy swojego przewodzenia, że nie jest pęknięta i łączy na słowo honoru, itp.) W wielu wypadkach po umyciu, wysuszeniu z syfu solno-bateryjnego następowało cudowne uzdrowienie i uruchomienie. Bez kąpieli mimo iż sól była już w stanie stałym a nie ciekło-galaretowatym tuner dawał objawy niesprawności - czyli charakterystyczne losowo zaświecone kilka segmentów na wyświetlaczach siedmiosegmentowych (w skrajnych przypadkach oznacza to czasami nawet uszkodzenie CPU, ale bądźmy dobrej myśli).
  Mając schemat w ręku można tuner uruchomić bez płytki czołowej (zdarzało się czasami, że switch-e na czołówce były czymś zapaprane) i wymusić pracę np na ukf i zapuścić tryb auto do skanowania i zobaczyć czy napięcie z warikapów się płynnie zmienia przy przeszukiwaniu pasma (pod warunkiem, że CPU jest jeszcze żywy, bo wiele egzemplarzy można posadzić przez przypadkowe zwarcie nóżki 40 do masy. W większości przypadków po umyciu płyty głównej nie trzeba było już prowadzić żadnych kombinacji z odłączaniem płyty sterowania. Tuner po prostu wstawał i działał. Do prób w ogóle bateria nie jest do niczego potrzebna. Ona ma tylko za zadanie pamiętać zaprogramowane 6 częstotliwości w pamięci-banku programów i pamiętać ostatnio odbieraną częstotliwość.
 • #9
  szabla99
  Level 10  
  Dziękuje za pomoc. W miare czasu to zrobię. Jeszcze raz dziekuje.
 • #10
  Zenek
  Level 30  
  gerdowski wrote:
  Bateria 3V pastylka mocowana od spodu płytki.[/url]

  Oryginalnie jest tam bateria LR9, łatwa do kupienia, ma ona 1,5V !!!