Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Słabnąca" przetwornica na TDA4601

04 Maj 2005 07:45 2752 17
 • Poziom 16  
  Od 2 tygodni męczę się z zasilaczem w telewizorze Royal-Lux TV-5599TXT/ST. Nie mam do niego schematu, ale jest to typowa przetwornica na TDA4601. Uszkodzeniu uległ tranzystor BU508AF (i oczywiście bezpiecznik). Po wymianie tranzystora i uruchomieniu przetwornicy z szeregowo włączoną żarówką 60W zaczęła "ćwierkać". Uruchomiłem ją na chwilkę podłączając tą żarówkę na jej wyjście B +110V (przy odłączonym obwodzie zasilania odchylania poziomego), tranzystor za chwilkę poleciał... Być może dlatego, że nie działał obwód symulacji prądu Ic ponieważ rozwarty był jeden z 2 szeregowo podłączonych rezystorów pomiędzy napięciem zasilania (300V po mostku) a nóżką 4 układu. W sumie rezystory te mają wartość 270kΩ. Wymieniłem uszkodzony rezystor, już mi nie pali tranzystorów ale "ćwierka" nadal. Zachowuje się według mnie tak, jak by była przeciążona. Odłączając wszystkie obwody od jej wyjść (ma tylko 2 obwody +12V i +110V) pozostawiając tylko diody prostownicze i elektrolity wydaje się pracować normalnie. Po włączeniu zasilania "zaćwierka" pół sekundy i jest OK. Napięcia na kondensatorach wyjściowych są prawidłowe (+12V i +110V) ale nie można jej obciążyć nawet w minimalnym stopniu. Podłączyłem do B+ rezystor 500Ω dużej mocy (już bez żarówki połączonej w szereg z zasilaniem). Teoretycznie moc pobierana będzie rzędu 30W - powinna pracować normalnie, ale zachowuje się jak przeciążona. Wymieniłem wszystkie elektrolity, kondensator "na kolektorze" BU508, sprawdziłem rezystory i diody, wymieniłem nawet TDA4601 ale nic się nie zmieniło. Czyżby transformator??
  Podaję napięcia na nóżkach układu:
  Nr pin na TD4601 / Bez obciążenia (VDC) / Z obciążeniem <=30W (VDC)
  1 / 4.2V / 3V
  2 / 0V / 0V
  3 / 2.1V / 1.4V
  4 / 2.1V / 6.6V
  5 / 7.4V / 7.3V
  6 / 0V / 0V
  7 / 2.1V / 3V
  8 / 2.1V / 3V
  9 / 10V / 9.4V

  Moją uwagę zwróciło napięcie na pin 4. Jest "troszkę" za duże, już chyba przy 3V tam jest sygnalizowane przeciążenie. Zastanawia mnie też to "ćwierkanie" zaraz po włączeniu bez obciążenia, jakby obciążały ją ładujące się kondensatory na wyjściu przetwornicy. Skończyły mi się pomysły, ma ktoś jakieś... ?
 • Poziom 41  
  Witaj. jesli po podłączeniu żarówki 60W i odłączeniu pożostałych napięć przetwornica pracuje normalnie .musisz szukac w gałęziach 12V .200V.B+.
 • Poziom 17  
  Ja bym na próbę podłożył BU508A (+podkładka),
  statystycznie mieliśmy kilka takich przypadków,

  nb.
 • Poziom 16  
  Napisałem właśnie, że przetwornica NIE startuje normalnie pod obciążeniem. Już nawet jak ją obciążę niewielką mocą (ten rezystor 500Ω) zaczyna "ćwierkać" a co dopiero jak podłączę żarówkę 60W :) Tylko sie lekko żarzy, napięcie mierzone na niej wtedy to kilkadziesiąt woltów, a powinno byc 110V...

  Do unitra serwis
  Praktycznie, jednego BU508 już podłożyłem, bo pierwszy mi się spalił podczas testów (napisałem wyżej), no ale może kupię jeszcze jednego na próbę...
 • Poziom 23  
  Spróbuj przy podłączonym obciążeniu sztycznym kiedy jeszcze przetwornica pracuje stabilnie zmierzyć moc pobieraną z sieci na zmiennym lub zaraz po elektrolicie na stałym 300V i porównać tą moc z mocą oddawaną po stronie wtórnej sprawność powinna być około 90% jak będzie dużo mniejsza to będzie znaczyło że masz gdzieś "zwarcie".
  Sprawdź też czy przypadkiem ta strato mocy nie wydziela się na BU, nie powinien się zbyt mocno grzać.
  Jeżeli sprawność wyjdzie OK to usterka będzie w samym obwodzie wykrywającym przeciążenie.
 • Poziom 21  
  Podstaw kondensator filtrujacy napiecie 300V, bodajrze jak dobrze pamietam to 100mikro na 400V, lub podobnie ale na pewno na 400V.
 • Poziom 24  
  Jest to na pewno główny kondensator przetwornicy 100µ/400v.Wymien i po problemie.Hej.
 • Poziom 16  
  Napisałem, że wymieniłem wszystkie elektrolity, tego 100u/400V też podmieniałem (miałem akurat 2 x 220uF/200V z zasilacza ATX więc połączyłem je w szereg na próbę). Napięcie na tym kondensatorze wynosi prawie 300V i praktycznie nie zmienia się gdy przetwornica zaczyna "ćwierkać".
  Nie mierzyłem jeszcze mocy (muszę zapiąć szeregowo amperomierz) ale podłączając ją bez obciążenia (przetwornica pracuje wtedy "normalnie") z żarówką w szereg z zasilaniem, żarówka rozbłyska po włączeniu i gaśnie - co może świadczyć, że przetwornica nie pobiera "niepotrzebnej" mocy (BU jeszcze nie podstawiałem ponownie, ale mi się nie grzeje)
 • Poziom 20  
  Skoro "przekopałeś" całą przetwornicę i nic to sprawdź jeszcze czy może nie jest uszkodzona któraś dioda w mostku Gretza na zasilaniu. Wtedy prostowanie będzie jednopołówkowe i oczywiście da mniejszą moc. Co do TDA4601 to trafiają się nowe uszkodzone układy.

  Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Noga 4 TDA jest to symulacja prądu kolektora BU. Jeżeli na p.4 TDA jest takie duże napięcie to może kondensator p.4 - masa ma utratę pojemności. Powinno tam być 4.7 - 10nF.
 • Poziom 19  
  Witam .Podmień fizycznie diody w samej przetwornicy potrafią fiksować choć miernik pokazuje że niby wszystko w porządku .Podmień elektrolit w zasilaniu 115V .Diody w mostku zostawiłbym w spokoju.
 • Poziom 24  
  Sprawdż a najlepiej podmień w przetwornicy oporniki o dużej rezystancji! Czy wymienione elki są na pewno OK!
 • Poziom 16  
  Zmierzyłem prąd pobierany przez przetwornicę przy obciążeniu jej rezystorem 500Ω w gałęzi +110V, wynosi on (z kondensatora 100u/400V) około 50mA - nie "widać" więc żadnego zwarcia. Napięcie w gałęzi +110V oczywiście nie wynosi 110V tylko kilkadziesiąt (bo przypominam, że przetwornica mi wtedy "ćwierka") Sprawność nie wychodzi 90% tylko mniej, ale to normalne dla tego typu przetwornic, ponieważ ich sprawność dochodzi do 90% przy obciążeniu ich dużymi mocami.
  Wymieniłem też wszystkie diody, nawet te w mostku i w prostowniku na wyjściu. Jest w tej przetwornicy kilka zenerek - nie jest to "najprostsza" aplikacja układu TDA4601 :D
  Układ TDA4601 podmieniłem z telewizora w którym on działał - więc mam pewność, że jest sprawny; kondensator na nodze 4 wymieniałem już ze 2 razy :) (na troszkę większy i troskę mniejszy - zmienia mi się tylko częstotliwość ćwierkania)
  Jeden rezystor średniej mocy został wymieniony, bo jak pisałem był uszkodzony (ten który podaje napięcie do nogi 4) - pozostałem wydają się dobre.
  Myślę, że wymienione elektrolity są OK, bo tego "na bazie" tranzysotra wymieniałem też nieco inną pojemność, i też zmieniła mi się tylko częstotliwość "ćwierkania"
  Gdy podmieniłem elektrolit na wyjściu w gałęzi +110V na 47u/160V przetwornica zaczęła się zachowywać "niby" prawidłowo. Przy włączaniu "szeregowa" żarówka rozbłyskała, nie było już słychać "ćwierkania" które zawsze było przez pół sekundy po włączeniu. Obciążyłem przetwornicę tym rezystorem 500Ω - "szeregowa" żarówka zaczęła się żarzyć - czyli normalny pobór prądu przez przetwornicę i co ciekawe nie "ćwierkała", ale nagle żarówka zaczęła mi się gwałtownie rozjaśniać i słychać się dało dziwne "syczenie" z przetwornicy - wyłączyłem ją (nic się nie spaliło). Ale wstawiając zamiast tego elektrolitu 220u/160V, czyli taki jaki tam powinien być sytuacja znów wróciła do tego co było na początku - dawałem tam nawet 2 różne kondensatory 220u potem 100u. Wymontowałem w tej gałęzi kondensatory o małych pojemnościach (ten podłączony równolegle z diodą i równolegle z elektrolitem) i nic się nie zmieniło. Podkreślam, że diodę tą też wymieniałem :)
  Zastanawiałem się też chwilkę, dlaczego napięcie na 100u/400V wynosi tylko +292V, przed mostkiem mam zmienne 226 - z obliczeń wynika, że powinno być ponad +300V, ale przed kondensatorem jest tam jeszcze rezystor (co prawda niewielki), a może mam "niesinusoidalną" sinusoidę w sieci :). No, ale napięcie to mi nie "siada" - czy ją obiążę czy nie - jest stałe więc myślę, że ta wartość nie ma znaczenia.
 • Poziom 23  
  Wygląda mi to na jakieś przebicie międzu uzwojeniami w trafo przetwornicy, które zaczyna występować po przekroczeniu jakiegoś napięcia, czy masz możliwość podmienić to trafo.
 • Poziom 16  
  Gdzie można kupić tego typu trafa, bo nie w każdym sklepie elektronicznym znajdę coś takiego. Mam też kilka zepsutych telewizorów "na składzie" ale żaden nie jest tego typu jak ten, nie wiem czy któreś trafo mi "podejdzie"
 • Poziom 23  
  W Syriuszu TC 502 jest zasilacz na TDA 4601 i tam jest trafo Tr034 lub Tr40 Schemat Syriusza dostępny na Elektrodzie
 • Poziom 16  
  Witam. Powracam do tematu po dłuższym czasie by go zfinalizować. Dziękuję wszystkim za porady ale doszedłem do takich samych wniosków co grzejab, że nic więcej nie pozostało prócz trafka. Dzięki peter falk za linka ale nie ma tam takiego trafka. Jak mało kiedy "odpuściłem" sobie naprawę tego telewizora. Nie wiem co się z nim dzieje w tej chwili, czy leży gdzieś na złomie czy ktoś inny go ożywił.
  Pozdrawiam