Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

Bogdan 6 26 Paź 2014 20:24 5157 28
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 26 Paź 2014 20:28
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Jaka wielkość ?
    Jakie urządzenie ?
    Obudów jest pełno dookoła nic tylko brać.

0
  • #4 26 Paź 2014 20:55
    wojtek0995
    Poziom 27  

Spróbuj polutować kawałki laminatu. Wymaga to trochę wprawy, ale obudowy wychodzą zacne :).

0
  • #5 26 Paź 2014 21:05
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Bogdan 6 napisał:
    Wielkość mała 35x70mm urządzenia rożne zasilacze wzmacniacze moduły itp.

Wykorzystuj stare/zepsute urządzenia elektroniczne.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #6 26 Paź 2014 21:17
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Lutowanie laminaty no to nawet ciekawy pomysł kiedyś to przerabiałem ale szpeciły śrubki potrzebne do skręcenia całości

Dodano po 6 [minuty]:

Próbowałem wiele razy z plexiglas ale wady takie pęka czasami podczas wiercenia kleje drogie inne słabo trzymają lub powodują późniejsze pękanie .
    Blacha no to była dobra ale ciężar ryzyko porażenia jak na zasilacz wymaga malowania dobrą farbą izolacyjną.
    Z drewna no to wiemy pył i trociny w dodatku wymaga dodatkowej obróbki estetycznej
    Przyznam się że nawet gipsu i zaprawy próbowałem prawie wszystkiego co mam pod ręką nawet starych płytek drukowanych lutowanych w sześcian.

Dodano po 4 [minuty]:

Chodziłem po sklepach i to za duża ta za droga ta za mała ta może być ale tylko jedna bo do innych nie będzie pasować.
    Powinno się najpierw projektować do obudowy a ja robiłem inaczej teraz obudowy klejone z plexiglas lubią pękać i klej nie trzyma ten na gorąco.

0
  • #7 26 Paź 2014 21:19
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Bogdan 6 napisał:
    Lutowanie laminaty no to nawet ciekawy pomysł kiedyś to przerabiałem ale szpeciły śrubki potrzebne do skręcenia całości

To jakiś poroniony pomysł. laminat jest strasznie drogi, taniej kupić gotową obudowę.
    Trzeba być kompletną nogą z majsterkowania żeby nie umieć zrobić obudowy z drewna, metalu lub plastiku.
    35/75 mm - mydelniczka, stare radyjko, stary walkman, obudowa napędu flopa, dysku twardego.
    Obudowę można przeciąć (skrócić).

0
  • #9 27 Paź 2014 07:46
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Bogdan 6 napisał:
    Wielkość mała 35x70mm urządzenia rożne zasilacze wzmacniacze moduły itp.

Spróbuj jak najdokładniej opisać co obecnie budujesz wymiary, zastosowanie.
    Jaka grubość ? Jeśli grubość nie za duża można np wyciąć z z kawałka drewna piłką włośnicową okienko i mamy ramkę. Cała reszta jest prosta, ramkę można zdobyć z jakiegoś urządzenia, szrotu.
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania
    Klej w pistolecie nie służy do klejenia tylko przymocowania czegoś tymczasowo.
    Do klejenia używamy kleju epoksydowego lub cyjanoakrylowego (porządnego).

0
  • #10 27 Paź 2014 17:01
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Czasem można z powodzeniem zastosować puszkę elektroinstalacyjną http://www.empiriakk.pl/puszka_elektroinstala...dlawnice_ip55_nr_kat_2705_famel,647,6614.html to tylko przykład ale czasem da się upchnąć co nieco.
    Co do płytek drukowanych to kolega miał patent że wytrawiał z miedzi a zostawiał tylko mini pola lutownicze by wszystko do kupy zlutować a potem od środka nanosił klej epoksydowy proces monotonny ale dzięki temu konstrukcja była wytrzymała a może wytrzymalsza bo miedź się może oderwać. Czasem sklejał dwie płytki z sobą by była bardziej sztywna.
    Można spróbować kupić tekstolit czy rezokart i kątowniki aluminiowe czy L w marketach budowlanych i poskręcać w całość konstrukcja masywna ale można na czołg się rzucić :D jedno z nich przetrwa atak bynajmniej.
    Czasem wystarczy popatrzeć po śmieciach i co nie co wyniuchać.
    Fajnie można wykorzystać pokrywę z magnetowidu czy CD jako wierzch zaś spód i ścianka przednia i tylna z tworzywa czy jak wspomniałem z tekstolitu. Obecnie tak tworzę zasilacz z wykorzystaniem radiatora jako część obudowy.

0
  • #11 27 Paź 2014 17:25
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Większe urządzenia można upchnąć w ładnej obudowie magnetowidu, dvd, tunera sat.
    Taką obudowę można ściąć i wstawić nową tylną ściankę.

Bogdan 6 napisał:
    Z drewna no to wiemy pył i trociny w dodatku wymaga dodatkowej obróbki estetycznej

To ma być wada ? Pył z drewna jest zdrowy na pamięć i koncentrację, wspomaga też kreatywne myślenie i lepiej będziesz wymyślał kolejne obudowy. Ale jeśli wolisz niuchać cynę (z domieszką ołowiu i innych metali) to wtedy lepsze będą obudowy lutowane z laminatu.
    Bogdan 6 napisał:
    Chodziłem po sklepach i to za duża ta za droga ta za mała ta może być ale tylko jedna bo do innych nie będzie pasować.

Nic się nie stanie jak obudowa będzie za duża. Nie zaleca się by elektronika, zwłaszcza grzejąca się miała ciasno. Zresztą jeśli rozkręcasz obudowę jakiegoś urządzenia na części - zobacz sobie ile tam jest wolnego miejsca. Osobiście nie lubię kupować gotowych obudów bo są parszywie brzydkie.

0
  • #12 27 Paź 2014 22:25
    Bogdan 6
    Poziom 15  

A o to dzisiejsze wypociny tak na próbę plexiglas i metal (blacha 1mm) grzane hat-air na razie próby potem pomaluję na czarno mam jeszcze inny rodzaj plexi barwione na niebiesko i ta nie pęka. Poczekacie zobaczycie.
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

Dodano po 9 [minuty]:

Dylemat jaki wybrać kolor czarny ,szary a może czerwony ?

0
  • #14 28 Paź 2014 16:56
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

To i ja pokażę obudowę składaka coś ze śmietnika coś ze sklepu coś z odzysku.
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

Ciężka masywna w sam raz by rzucić się na czołg :D niema jeszcze stopek gumowych ale je przykleję jak skończę.
    Dodatkowo opisy będą w postaci naklejek przemysłowych.
    Koszt obudowy ok 15zł ( listwa aluminiowa L i śrubki plus stopki ).

1
  • #15 28 Paź 2014 17:34
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Unikam taśm klejących zwłaszcza w środku obudowy tam jest wyższa temperatura i klej się rozpuszcza i rozkleja taśmę po za tym zostaje sporo na kablach klejącej mazi.
    Lepsze koszulki termokurczliwe.
    A co do panela przedniego to polecił bym pomalować sprayem na czarno zamaskuje to krawędzie otworów.

Dodano po 1 [minuty]:

Źle spostrzegłem ty masz jakieś uchwyty w koloże taśmy do dobrze

0
  • #16 28 Paź 2014 18:51
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

To taki niby patent. Stosuje taśmę aluminiową do mocowania przewodów ( jako elektryk mam tego trochę ) i założyłem koszulkę termokurczliwą i obkurczyłem fajnie trzyma wiązki i daje szansę na uporządkowanie kablomani. A że z aluminium to można łatwo kształtować.

0
  • #17 01 Lis 2014 00:18
    marek216

Poziom 43  
  • #19 02 Lis 2014 00:40
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A ja właśnie ukończyłem opisywanie panelu przedniego.
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

Ostatnio na OLX widziałem ogłoszenie z tekstolitem na sprzedaż lepsze od plexi nie pęka tak ale za to gorsze w obróbce ( twarde ) jeśli wycina się otwory pod wyświetlacze, ale za to materiał wytrzymały w naszych zastosowaniach i fajniejszy od drewna.
    Wada podczas cięcia wyrzynarką pyli i dziwny smród powstaje ale ujdzie.
    Manipulując grubościami można robić obudowy na zakładkę ( jak akwaria ) i skręcać ale trzeba zachować precyzję na razie nie mam cierpliwości do tego nie wiem jak żywica epoksydowa z tym reaguje ale było by fajnie jak by dodatkowo solidnie sklejała.

A dodam jeszcze że pozyskanie cienkich blach można dokonać w sklepie dla gospodyń domowych takich z garnkami, szklankami czy słoikami kupując blachę do pieczenia ciast cienka, płaska, równa i ocynowana.

0
  • #21 02 Lis 2014 12:08
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

No OK a jaki materiał wykorzystasz do budowy?
    Bo chyba głównie nasz problem to kwestia materiału.
    Jeszcze polecę ci byś poszedł do hurtowni elektrycznej i popatrzał na puszki rozgałęźne są kwadratowe i prostokątne może coś zaadaptowało by się.

0
  • #22 02 Lis 2014 13:05
    marek216

Poziom 43  

Bogdan 6 napisał:

Dobre jest zamawianie jeśli chcesz kupić kilka sztuk ale ja chce jedną i inną do każdego.

Możesz zamawiać po 1 sztuce

Bogdan 6 napisał:
    Wymiary podawane w sklepach często podawane są na zewnątrz obudowy.

Co prawda nie na ich stronie ale np. w TME są podane kompletne wymiary - oznaczenia obudów są takie same.

0
  • #28 10 Lut 2015 20:59
    Marian B
    Poziom 34  

Jeżeli obudowa powinna być mocna i nie musi "wyglądać", bardzo dobrze nadaje się cynowana blacha o grubości 0,3÷0,4mm. Blachę można nabyć w arkuszach, lub np. wykorzystać foremki do pieczenia do nabycia w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, lub nawet puszki po konserwach.
    Blachę można ciąć nożyczkami jak papier, można wycinać dowolne formy na odpowiedni wymiar, krawędzie i ewentualne uchwyty lub śruby/nakrętki można lutować, wychodzą bez problemu dowolne pudełka. Można łatwo zaprojektować sprężyste/zatrzaskowe zamykanie, oraz sprężyste uchwyty do płytek, bez gwintów i śrub. Oczywiście można malować, oklejać, lub tego nie robić, to już zależy od pomysłu. Do bardzo mocnych, dużych obudów można wykorzystać ocynkowaną blachę stosowaną w budownictwie. Kilka przykładów:
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

0
  • #29 22 Cze 2015 22:28
    Bobo[PL]
    Poziom 13  

Moja obudowa wykonana z kątownika i płaskownika aluminiwego (marketowego) oraz pleksiglasu (góra i dół) a także kawałka blachy aluminiowej (panele).
    Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania Pomysły na nie skomplikowane obudowy własnego wykonania

0