Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do mp3 z ograniczeniem prądowym

czarnuch18 26 Paź 2014 23:36 1707 11
  • #1 26 Paź 2014 23:36
    czarnuch18
    Poziom 12  

Chcę zrobić prostą ładowarkę z 13V na 5V do mp3. Więc zastosuje lm7805. Mp3 podczas ładowania pobiera 400mA więc chciałem zrobić ograniczenie prądowe.
    Wiem, że te układy mają zabezpieczenia przeciążeniowe ale czy zabezpieczają przed zawarciem?

Chce zrobić lm7809 i lm7805 kaskadowo, 1 będzie mi dawał z 13V na 9V i maks prąd 0,4A a drugi będzie mi schodził z 9 na 5V ale prąd nie będzie płynął zawsze 0,4A.
    Czy to się obroni?

Nie liczyłem jescze moc strat ewentualnie zamiast tego 1 stabilizatora zastosuje lm317. Zaczynam zabawę z stabilizatorami więc proszę o wyrozumiałość.

0 11
  • #2 27 Paź 2014 07:23
    problem.z.ko
    Poziom 25  

MP3 może brać 400mA przy ładowaniu.
    Stabilizator 7805 w wersji przykręcanej do radiatora spokojnie wystarczy do twojej ładowarki. Tylko daj dość spory radiator, bo stracisz na nim sporo mocy.

Zainteresuj się układami typu step-down. Takie układy dostaniesz np w tanich chińskich ładowarkach do telefonu lub w sklepie elektronicznym za 2zł. Konstrukcja takiego układu będzie trochu bardziej skomplikowana, ale straty będą o wiele mniejsze, co ma znaczenie w przypadku zasilania z baterii.

0
  • #3 27 Paź 2014 08:39
    czarnuch18
    Poziom 12  

Ciekawe te przetwornice ale jednak na nie przyjdzie czas to mój 1 układ więc chce zrobić go zacząć od podstaw. Jedynie co mnie zastanawia to ograniczenie prądowe. Bo nie chcę, żeby mp3 pobierała cały czas 0,4 A tylko w zależności od potrzeb ale nie więcej niż 0,4 A. Oczywiście ten rezystor może się grzać i chciałem dlatego zastosować LM317 bo tam napięcie jest 1.25V a tutaj mamy np. 9V więc straty gorsze, albo całkowicie pominać to "ograniczenie prądowe".

0
  • #4 27 Paź 2014 09:10
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

czarnuch18 napisał:
    Jedynie co mnie zastanawia to ograniczenie prądowe. Bo nie chcę, żeby mp3 pobierała cały czas 0,4 A tylko w zależności od potrzeb ale nie więcej niż 0,4 A.

Urządzenie pobierze taki prąd jaki chce i tutaj nie ma co ograniczać. Jeżeli będziesz chciał ten prąd ograniczyć, to spadnie napięcie, a urządzenie może wtedy nie działać prawidłowo.

czarnuch18 napisał:
    Oczywiście ten rezystor może się grzać i chciałem dlatego zastosować LM317 bo tam napięcie jest 1.25V a tutaj mamy np. 9V więc straty gorsze, albo całkowicie pominać to "ograniczenie prądowe".

Mylisz pojęcia. 1,25V to wartość napięcia odniesienia.

0
  • #5 27 Paź 2014 11:37
    krzysztof723
    Poziom 29  

czarnuch18 napisał:
    Chcę zrobić prostą ładowarkę z 13V na 5V do mp3. Więc zastosuje lm7805. Mp3 podczas ładowania pobiera 400mA więc chciałem zrobić ograniczenie prądowe.
    Wiem, że te układy mają zabezpieczenia przeciążeniowe ale czy zabezpieczają przed zawarciem?

Chce zrobić lm7809 i lm7805 kaskadowo, 1 będzie mi dawał z 13V na 9V i maks prąd 0,4A a drugi będzie mi schodził z 9 na 5V ale prąd nie będzie płynął zawsze 0,4A.
    Czy to się obroni?

Nie liczyłem jescze moc strat ewentualnie zamiast tego 1 stabilizatora zastosuje lm317. Zaczynam zabawę z stabilizatorami więc proszę o wyrozumiałość.

Jezeli chcesz zastosować do budowy ładowarki dwa stabilizatory LM7809 i LM7805 to zrób to lepiej na dwóch stabilizatorach LM317T tak, jak na schemacie pierwszym.
    Stabilizator 1 wraz z rezystorem Rsc tworzy żródło prądowe, które ogranicza prąd do 0,4A, a stabilizator 2 ustala stałe stabilizowane napięcie +5V na wyjściu ładowarki.
    Ta ładowarka ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przeciążeniowe oraz zabezpieczenie przed zmianą biegunowości (dioda P1000K), czyli przed odwrotnym podłączeniem akumulatora.
    Podczas ładowania bez względu na pobierany prąd (do 0,4A) napięcie na wyjściu ładowarki nie zmienia się i utrzymuje przez cały czas stałą wartość +5V.

Można jeszcze wykonać prostszą wersję takiej ładowarki (na podstawie datasheet) z ograniczeniem prądowym do 0,4A jak na rysunku poniżej, ale w tej ładowarce podczas ograniczania prądu będzie spadać napięcie ładowania tak, jak napisał kolega:
    Futrzaczek napisał:
    Jeżeli będziesz chciał ten prąd ograniczyć, to spadnie napięcie, a urządzenie może wtedy nie działać prawidłowo.

PS. Czy w tym MP3 jest ogniwo Li-Ion, bo wtedy trzeba zmienić napięcie na wyjściu ładowarki do +4,2V?

0
  • #6 01 Lis 2014 15:40
    marek216

Poziom 43  

krzysztof723 napisał:
    PS. Czy w tym MP3 jest ogniwo Li-Ion, bo wtedy trzeba zmienić napięcie na wyjściu ładowarki do +4,2V?

Po co?
    Przecież nominalne napięcie zasilania dla urządzeń zasilanych w standardach USB wynosi 5V.

Za ładowanie ogniwa odpowiada układ w urządzeniu - wystarczy podać mu napięcie zgodne z założeniami konstrukcyjnymi.

Po co chcesz ograniczać prąd ładowania? Nie chcesz żeby się ogniwo naładowało w krótkim czasie i ku własnej uciesze chcesz mu czas ładowania przedłużyć? Twoja ładowarka ma dostarczać tyle prądu ile w danym momencie urządzenie potrzebuje.

0
  • #7 18 Lis 2014 22:43
    czarnuch18
    Poziom 12  

Link
    Ten schemat jest dla mnie troszkę dziwny. Bo tam zawsze będzie mi pobierało 0,4A. Bo najpierw ograniczamy ten prąd do 0,4A a potem stabilizacja do 5V. Mi chodziło bardziej o ograniczenie.
    Ten drugi rysunek chce rozgryźć, proszę naprowadźcie mnie do czego jest tranzystor.

marek216 napisał:
    Po co chcesz ograniczać prąd ładowania? Nie chcesz żeby się ogniwo naładowało w krótkim czasie i ku własnej uciesze chcesz mu czas ładowania przedłużyć? Twoja ładowarka ma dostarczać tyle prądu ile w danym momencie urządzenie potrzebuje.
    Cytat:

Zgadzam się ale mi bardziej chodziło o ograniczenie. Czyli ładowarka może pobrać MAX 0,4A i nie więcej. Chodzi mi o zabezpieczenie. Bezpiecznik jest za wolny. Myślałem jeszcze o bezpieczniku i transilu równolegle w torze zasilania?
    Cytat:
    Urządzenie pobierze taki prąd jaki chce i tutaj nie ma co ograniczać. Jeżeli będziesz chciał ten prąd ograniczyć, to spadnie napięcie, a urządzenie może wtedy nie działać prawidłowo.

Zgadzam się, ale jeśli ładowarka pobiera 0,5A maksymalnie a ja ograniczę do 0,4A to będzie dobrze? Rozumiem to tak, że jeśli źródło ma wydajność 0,4A i taki prąd popłynie a napięcie będzie się zmieniać. I jeśli się okaże, że jest za duży spadek napięcia to zaczną się problemy?
    Chciałem zrobić zabezpieczenie przed zwarciem w postaci ograniczenia a wyszło mi stałe 0,4A a ja chciałbym max 0,4A. Mógłby ktoś mnie naprowadzić jak zrobić ograniczenie prądowe lub zabezpieczenie zwarciowe?

Mam dwa dylematy:
    1) szybkość działania
    2) którą stronę zabezpieczyć. Przed stabilizatorem czy po stabilizatorze.
    Czy transil lub mosfet by się sprawdził? Bo przed zmianą biegunowości tego nie będę zabezpieczał.

1
  • #8 09 Gru 2014 23:18
    czarnuch18
    Poziom 12  

Czy ktoś może porozmawiać, poradzić?

Zrobiłem układ działa ale dlaczego w jednym uładzie nastąpi spadek napięcia a w drugim nie? Niby wynika to z prawa Ohma U=IR, prąd zmniejszymy to spadnie nam i napięcie, ale czy napięcie nie powinno nam zmaleć pod wpływem zbyt dużego poboru prądu?

0
  • #9 09 Gru 2014 23:32
    marek216

Poziom 43  

czarnuch18 napisał:
    czy napięcie nie powinno nam zmaleć pod wpływem zbyt dużego poboru prądu?

Co w twoim rozumieniu oznacza zbyt duży pobór prądu?
    Napięcie nie spadnie tak długo jak długo pobór prądu jest mniejszy od wydolności prądowej źródła. Czego nie rozumiesz?

0
  • #10 10 Gru 2014 17:44
    czarnuch18
    Poziom 12  

Już rozumiem ten układ bo znalazłem go w necie.
    Koledze Markowi dziękuje:

Cytat:
    Napięcie nie spadnie tak długo jak długo pobór prądu jest mniejszy od wydolności prądowej źródła. Czego nie rozumiesz?

No to tak jak napisałem, wzrasta nam pobór prądu i przysiada napięcie to jest zrozumiałe. Nie rozumiałem tylko tego:
    Cytat:
    Jeżeli będziesz chciał ten prąd ograniczyć, to spadnie napięcie, a urządzenie może wtedy nie działać prawidłowo.

Zrozumiałem to tak jakby prąd ograniczam (czyli zmniejszam) a napięcie spada.
    Teraz już rozumiem, że tranzystor będzie się otwierał jak na tym rezystorze co jest na bazie będzie spadek 0,6V czym większy pobór prądu większy spadek napięcia i tranzystor będzie otwarty i napięcie wyjściowe będzie maleć.

Wyjaśnione mam tylko teraz jedna kwestia:
    Czy w tym układzie na dwóch LM137 na wyjściu jak podłącze odbiornik to nie popłynie mi ciągle 0,4A? Jak pamiętam z elektrotechniki to jak mam źródło prądowe 0,4A to zawsze mam 0,4 A, nie mogę tego regulować?
    O co mi chodzi: Czy jeśli ładowarka będzie potrzebować 0,3A to pobierze sobie 0,3A czy 0,4A?

0
  • #11 10 Gru 2014 19:46
    marek216

Poziom 43  

czarnuch18 napisał:

O co mi chodzi: Czy jeśli ładowarka będzie potrzebować 0,3A to pobierze sobie 0,3A czy 0,4A?

Jeśli będzie potrzebowała 0.3A to tyle weźmie. Ładowarka nie może brać więcej niż wynika z obciążenia. Jeśli obciążenie przekroczy ( w tym wypadku ) 0.4A napięcie "siądzie"

0
  • #12 11 Gru 2014 14:34
    czarnuch18
    Poziom 12  

W tym układzie z tranzystorem się zgodzę ale chodzi mi o ten układ:

0