Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW 1,9 TD, Wybór akumulatora - Akumulator na kilka lat?

playstation2master 26 Paź 2014 23:36 3225 19
  • #1 26 Paź 2014 23:36
    playstation2master
    Poziom 9  

Witam i chciałbym odświeżyć trochę temat dotyczący doboru DOBREGO akumulatora z aktualnych ofert(sklepy stacjonarne, allegro itp), bo przegrzebałem całe podforum i nic konkretnego nie widzę(po 2012-13 roku).

Przy spadku temp 18->3-4? stopni umarł śmiercią naturalną mój BOSCH SILVER S5 74AH 750A. W tamtym roku w oplu szwagra w identyczny sposób posłuszeństwa odmówiła varta 680A(wymienił na najtańszą centrę i jeszcze jeździ). Mój bosch przeżył zimę 2011 2012 2013 ... a teraz tylko złomowanie(napięcie zmierzone miesiąc wcześniej: 12,7V... aktualnie głębokie rozładowanie i zgon). Varta szwagra przeżyła tylko 2 zimy.

Stąd pytanie... czy istnieją teraz akumulatory, których nie trzeba wymieniać co 3 lata? (dodam, że boscha S5 ani nie tłukłem, ani nie doładowywałem zbyt wiele razy i kilka razy do roku sprawdzałem jego stan pod obciążeniem / z pracującym silnikiem itd). Ogólnie koledzy z pracy mają podobny dylemat z czego S4 w benzyniaku jednego z nich podczas aktualnych przymrozków również zaczęła niedomagać.

PS Jeżeli ktoś by mnie zapytał w 2011, 12, 13, czy jestem niezadowolony z S5... zapewnie poleciłbym go jak koledzy z innych... jednak na dzień dzisiejszy średnio uśmiecha mi się kupno czegoś podobnego(S5 położona obok zepsutej varty wygląda IDENTYCZNIE i w taki sam sposób się zepsuła(nie trzymanie pojemności nawet po doładowaniu... po 6-12h na zimnie. Przed boschem od nowości w autku siedział POWERBULL i przeżył min 8? lat.

Z góry dziękuję za jakieś sugestie... bo chciałbym przynajmniej na dniach coś zamówić.

PS ZAP, Sznajder, Banner, Bergen są cokolwiek warte?

0 19
  • #2 27 Paź 2014 00:31
    nioop

Specjalista AGD

Szczerze mówiąc to teraz chyba nie znajdziesz dobrego akumulatora..
    W poprzednim aucie kupiłem Centre (tak polecaną, wogóle ah i och, w dodatku nie taką tanią) , wytrzymała 1,5 roku.. Jak padła w zimie tak juz wszelkie próby reanimacji skutkowały dobowym trzymaniem napięcia, które było w stanie zakręcić rozrusznikiem. Naturalnie jak zawsze zapodziałem paragon, także po gwarancji.. Potem kupiłem w Carefourze śmierdzący chiński akumulator za 100zł i wytrzymał troche ponad rok czasu i z tymże akumulatorem auto sprzedałem..
    W obecnym aucie użytkuję również jakąs chińszczyznę, ale o dziwo trzyma bardzo ładnie już drugi rok..
    Także wedle moich doświadczeń w kwestii akumulatora nie świadczy firma czy renoma a po prostu szczęście.. :)

0
  • #3 27 Paź 2014 00:53
    playstation2master
    Poziom 9  

No ale są jakieś testy adac... ludzie na Syberii / nawet w Skandynawii ze srogim klimatem przecież muszą używać akumulatorów i jakoś dojeżdżać do pracy. Na miejscu mam samych dystrybutorów centro-varto-boschowych i średnio mi się uśmiecha kolejna wymiana za niecałe 4 lata(tym bardziej, że miałem do czynienia ze starymi boschami / bannerami, które kręciły ładnie nawet po 10 latach(oczywiście obsługowe i zadbane). Te kilka firm, które wymieniłem w 1 poście zostały wyhaczone przez znajomych(jako ładnie trzymające(5lat+).

0
  • #4 27 Paź 2014 01:09
    nioop

Specjalista AGD

Owszem, ale są to akumulatory przeznaczone np na rynek Skandynawski.. A są one inne..

Tak samo jak kupujesz auto z rynku USA z gorących rejonów - w Polsce po roku cała blacharka do roboty.. Kupujesz ze Szwecji i takie samo auto po 10 latach progi będzie miało idealne..

A faktycznie, jeżeli chciałbyś ekstremalny akumulator poszukaj osoby, która może go kupić z ekstremalnego rynku.

Producenci doszli do wniosku że dla nich zadnym interesem nie jest sprzedaż akumulatora raz na 10lat, skoro mogą robić teoretycznie dobre baterie, które trzeba wymieniać co 4 lata..

0
  • #5 27 Paź 2014 01:24
    playstation2master
    Poziom 9  

No to z wymienionych firm tylko Banner produkuje / ma w ofercie te same modele dla Skandynawii(Power Bulle). Nie wiem AKUMA też można u nas nabyć w PL... Artica, Baren?

0
  • #6 27 Paź 2014 04:03
    sigwa18
    Poziom 28  

Ja mam szacun dla EXIDA w zimie dwa razy rozladowany do zera przy - 20 C i nadal żyje będzie już 5 rok.

0
  • #7 27 Paź 2014 06:25
    psilos1
    Poziom 31  

Poszukaj akumulatora Yuasa-moze nie najtańsze ale jak chcesz kupic akumulator na 5-7 lat(w firmowym Caddy wymieniłem po 8 latach).Oczywiscie nie wiem czy nowe akumulatory wytrzymają tyle co stare(inna technologia,ekologia)...

0
  • #8 27 Paź 2014 06:41
    Maciek051996
    Poziom 27  

Nie wiem czemu narzekacie na akumulatory firmy Centra.
    W busie (Sprinter 96r 2.5L ) akumulator Centra Futura 120Ah jeździ już 5 rok i przy -20 zeszłej zimy nie było problemu z odpalaniem.

W tym roku zezłomowałem także Centrę która przez 7 lat pływała na jachcie.Fakt była ona doładowywana przez panel słoneczny,ale rozładowania do ok 10 V także były.
    Według mnie Centra nadal produkuje dobre akumulatory.

0
  • #9 27 Paź 2014 15:46
    sigwa18
    Poziom 28  

Tak jak trafisz na dobrą CENTRE to jest ok ,ale miałem dwie centry co padły po 1 roku. Niby uznali wadę fabryczną. Tylko że musiałem sobie na dwa tygodnie załatwić zastępczy akumulator i jeszcze podjechać samochodem na pomiary czy to czasem nie auto. Oba dostały zwarcia w środku tak że nawet na kablach (25mm2) nie pozwalały odpalić auta.

0
  • #10 27 Paź 2014 22:27
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

playstation2master napisał:
    Stąd pytanie... czy istnieją teraz akumulatory, których nie trzeba wymieniać co 3 lata? (dodam, że boscha S5 ani nie tłukłem, ani nie doładowywałem zbyt wiele razy i kilka razy do roku sprawdzałem jego stan pod obciążeniem / z pracującym silnikiem itd). Ogólnie koledzy z pracy mają podobny dylemat z czego S4 w benzyniaku jednego z nich podczas aktualnych przymrozków również zaczęła niedomagać.

Tak wersje dla wojska . Kosztują 3 x tyle co badziew sprzedawany dla "mas".
    Zrozumie, że każda firma produkująca akumulatory robi badania jak wyprodukować najtańszym kosztem sprzet , który wytrzyma 2 lata gwarancji i góra pół roku na zapas.
    Ja w aucie z 3-litrowym silnikiem miałem żelowy yuasa 65Ah i przy -33 st.C 8 lat temu palił od pierwszego strzału.
    Maciek051996 napisał:
    W busie (Sprinter 96r 2.5L ) akumulator Centra Futura 120Ah jeździ już 5 rok i przy -20 zeszłej zimy nie było problemu z odpalaniem.
    bo jest sprzed 5-6 lat. Kup nowy to zobaczysz.
    W zeszłej zimie nie było wogóle -20 stC a na pewno nie w Policach. U nas na Mazowszu były 2 noce -17stC.

1
  • #11 28 Paź 2014 18:46
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Mecze Forse'a juz 3 rok i na razie chodzi bez problemu - silnik QR20DE. Nie kosztowal majatku, wg sprzedawcy producent ma wlasne kopalnie olowiu i nie oszczedza na mostkach oraz plytach (poducent ukrainski - nie wiem jak obecnie w kazdym razie Forse to ich marka exportowa wiec przypuszczam ze kontrola jakosci na wysokim poziomie).

0
  • #12 29 Paź 2014 05:36
    sigwa18
    Poziom 28  

"Własne kopalnie ołowiu" proszę cię piękne nic nie znaczące hasło reklamowe. Do tego sprzedawca mówił.

0
  • #13 31 Paź 2014 20:39
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

sigwa18 napisał:
    "Własne kopalnie ołowiu" proszę cię piękne nic nie znaczące hasło reklamowe. Do tego sprzedawca mówił.

Nie wiem - nie sprawdzałem - powtarzam co powiedział sprzedawca - co do reszty - akurat może być tak zwyczajnie ze Ukraińcom zależy na jakości bo zwyczajnie muszą się starać bardziej niż np Bosch - trochę tak jak u nas w PRL kiedy produkty na eksport do obszaru dewizowego miały zupełnie inna jakość niż te na rynek wewnętrzny.

0
  • #14 31 Paź 2014 21:32
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Kup w hutrowni/sklepie motoryzacyjnym marke, która wchodzi na rynek lub jest od kilku lat i jej zależy na klientach i nie ma problemów z gwarancją. Sa marki w których wymieniaja od ręki po prostej weryfikacji. Sprzedawcy wiedza z jakimi nie ma problemów.

0
  • #15 05 Gru 2014 15:28
    WLOTOP3237
    Poziom 13  

Witam.
    Odpukać, mam Centra futura 72 Ah. Trzy zimy wytrzymała bez najmniejszych problemów. Poprzednia centra plus wytrzymała 6 lat.
    Robię krótkie dystanse około 5 km. Średnio raz w miesiącu jest doładowywana.
    Ogólnie polecam, 3 lata gwarancji na Centra futura.

0
  • #16 05 Gru 2014 16:18
    gimak
    Poziom 37  

WLOTOP3237 napisał:
    Robię krótkie dystanse około 5 km. Średnio raz w miesiącu jest doładowywana.

Dobre podejście i aku powinien długo służyć

0
  • #17 06 Gru 2014 10:16
    mickemaster
    Poziom 27  

U mnie centra futura wytrzymała pięć lat. Właśnie zaczyna słabiej kręcić. W tym roku muszę wymienić aku w trzech autach, zastanawiam się czy dziś zakupione centry też tyle wytrzymają. Myślę, nad innymi markami, może bosch S4. Wymieniłem korespondencję ze sprzedawcą ze sklepu:
    http://akumulator.sklep.pl/akumulatory-osobowe-c-1.html

Twierdzi, że wycofał się z Cenry/Varty/Boscha bo, które ma teraz są lepsze. Co sądzicie o takich produktach jak Worldcom/Loxa/Westa. Ceny zachęcające, tylko czy warto?

0
  • #19 08 Gru 2014 14:53
    ewelinkaaaaa
    Poziom 10  

Panowie auto kupiłam na jakims fiammie i jezdziło 6lat akumulator miał 8 i go oddałam. Sugerował mi mechanik że jest do wymiany ale zawsze odpalał. Kupiłam futurę za 400zł i 1 po tygodniu sie zepsuła dali 2 2 pochodziła pół roku a teraz mam 3.
    Za każdym razem była uszkodzona cela i auto wcale nie odpalało.

0
  • #20 08 Gru 2014 19:49
    WLOTOP3237
    Poziom 13  

Ja mam Alfa 147 1,9 JTDma w niej futurę 72Ah. Teraz będzie trzecia zima i jak na razie nie narzekam.
    Dziennie robię najczęściej po około 5km i dla tego średnio raz w miesiącu jest doładowywana. Wcześniej miałem też centre tylko plus. Wytrzymał 7 lat. Futurę mam po raz pierwszy. 3 lata gwarancji pewnie wytrzyma a co potem zobaczymy.

0