Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zamułki owego kompa, czarny ekran + kursor

27 Oct 2014 12:38 5352 12
  • Level 7  
    Cześć, kupiłem kilka dni temu nowy komputer stacjonarny z windows 8.1, amd 6 rdzeni 4,1ghz, 8gb ddr 3, ssd kingston 120gb.

Niestety od początku sprawia mi problemy.

Po pierwszej instalacji windowsa system wysypał się całkiem, pojawił czarny ekran z kursorem. Sformatowałem go i zainstalowałem system ponownie, wyglądało że jest wszystko ok, a sprzęt działa bardzo szybko

Niestety co kilka dni zwalnia totalnie i zachowuje się jak mój stary laptop (pomimo tego, że nie widać za wiele objawów w menadżerze zadań - max 25% procesora), po kilku godzinach znów mam czarny ekran i kursor - pomaga tylko twardy reset.

Zdarzyło mi się to jakieś 3-4 razy w ciągu tygodnia i co najśmieszniejsze również podczas pisania tej wiadomości na elektrodzie, w tym czasie robiłem testy OTL i innych narzędzi jakie zwykle nakazujecie korzystać w tego typu sprawach.

Wszystko jest w załącznikach, ja tego nie rozumiem poza tym, że dysk wygląda na sprawny, jeśli mam coś jeszcze przeprowadzić proszę pisać.

Dodam jeszcze, że nie gram właściwie w gry, komp służy mi głównie do przeglądania internetu i korzystania z photoshopa (ale nie na dużych plikach, zajmuję się tworzeniem stron internetowych). Za zamułkę rozumiem 1,5--sekundowe czekanie przy przechodzeniu z zakładki na zakładkę w chrome.

Mam nadzieję, że wszystko zrobiłem ok i nie naruszyłem regulaminu forum.
  • Level 7  
    W załącznikach dane z hwinfo

Komputer to:

PROCESOR: FX 6300 BLACK EDITION AMD 6 RDZENI X 4.1 GHZ, 14MB CACHE
    PŁYTA: ASROCK 980DE3/U3S3
    KARTA GRAF: ASUS GEFORCE GTX 650 1GB
    RAM: GOODRAM ELIXIR CRUCIAL 1X8GB 1600MHZ DDR 3
    ZASILACZ: LC POWER MODEL LC600H-12 6002
    DYSK: SSD HyperX 120GB 3K SSD SATA3 2.5'' 85K IOPS MLC (555/510MB/s) (SH103S3/120G)
  • Level 43  
    speedy9 wrote:
    uwzględniając markę i model zasilacza

Zwłaszcza, że dysk 3 razy niespodziewanie utracił zasilanie - AE.
    subokreslnik wrote:
    Za zamułkę rozumiem 1,5--sekundowe czekanie przy przechodzeniu z zakładki na zakładkę w chrome.

Takie coś, to nawet avast może Ci robić.
    Poza tym upewnij się, że nie lecą jakieś aktualizacje w tle i inne "pierdoły".
    Win 8.1 robi w tle co mu się żywnie podoba, indeksuje, coś zapisuje itd.
    Koniecznie podaj pełną listę sprzętu. "4,1ghz, 6 rdzeni" to nie jest model cpu, jednostkę gigaherc, gigabajt pisze się inaczej.
    Uruchom w OCCT test z zakładki Power Supply guzikiem "ON" i program HWmonitor jednocześnie. Po 10 minutach testu wklej screena z HWm.
  • Level 7  
    Nie chcę im robić reklamy, więc wrzucam link bez nazwy firmy i bezpośredniego url:

bit.ly/12QJvMC

jedyne co zmieniłem w pierwotnej konfiguracji to dysk twardy

zaraz zrobię testy, o których piszesz

Dodano po 14 [minuty]:

Ale się rozhulał :) W załączniku screenshot. Czy coś nowego z tego wynika?

Co ciekawe mimo wszystko mogłem normalnie pracować, nie zauważyłem takiej zamuły jak się ostatnio zdarzało. Z tymi aktualizacjami to możliwe, bo po ostatnim black-screenie (z kursorem na wierzchu) komp się aktualizował z 5ma restartami.

Coś pisałeś o utracie zasilania? Gdzie to wyskoczyło? Co z tym zrobić?

Co lepsze od avasta w takim razie?
  • Helpful post
    Level 43  
    safbot1st wrote:
    dysk 3 razy niespodziewanie utracił zasilanie - AE.

W tym kontekście należy miernikiem zmierzyć napięcia z tego:
    subokreslnik wrote:
    LC POWER MODEL LC600H-12 6002

gdyż jest to zasilacz "z niskiej półki" i może powodować problemy.
    Czy ten zasilacz w ogóle posiada 2 wtyczki 4pin od zasilania procesora?:

zamułki owego kompa, czarny ekran + kursor

Są one podłączone w zaznaczonym miejscu?

Dodano po 3 [minuty]:

subokreslnik wrote:
    Coś pisałeś o utracie zasilania? Gdzie to wyskoczyło? Co z tym zrobić?

Zobacz parametr AE na screenie Crystal Disk info.
    subokreslnik wrote:
    W załączniku screenshot. Czy coś nowego z tego wynika?

Wynika, że się nie przegrzewa i ogólnie ok.
    Dlatego chętnie zwaliłbym winę na aktualizacje i czekał, aż problemy się powtórzą.
    Jeśli nie, tym lepiej dla Ciebie, bo ogólnie wszystko z komputerem ok.
    2 słowa końcowe to:
    -uwaga na zasilacz - jeśli masz dostęp do miernika koniecznie zmierz napięcia, a Gniazdo EPS 8pin najlepiej jakby było obsadzone w całości.
    -uwaga na temperatury mostów - AUXTIN na screenie HMw, mogą być przekłamane (muszą bo 128stC jest nierealne), ale lepiej je podczas testu sprawdzić opuszkiem palca (jeśli masz dostęp do obudowy, bo domyślam się, że są plomby).
    Pisz, gdyby coś się działo złego.
  • Level 7  
    Tak, zasilacz jest podłączony w miejscu, które pokazałeś.

Czy to zasilanie to na pewno kwestia zasilacza, czy z dyskiem może też coś nie grać?
  • Helpful post
    Helpful for users
    safbot1st wrote:
    Czy ten zasilacz w ogóle posiada 2 wtyczki 4pin od zasilania procesora?:

Posiada. http://www.lc-power.de/fileadmin/user_upload/.../600h-12_v2.31/LC600H-12_V2.31_Datenblatt.pdf
    Nie zmienia to faktu, że jest to kiepski zasilacz. Jednak taki komputer powinien uciągnąć. Napięcia pod obciążeniem OCCT jednak bym pomierzył.
  • Level 7  
    Dopiero przeczytałem uwagi końcowe, będę kombinował, wielkie dzięki

Dodano po 33 [sekundy]:

Ok, a jaki zasilacz byście polecili? Mogę go zmienić, chciałbym mieć wszystko cacy ..
  • Helpful for users
    safbot1st co myślisz, warto zmieniać ten zasilacz? Nawet gdyby zamiast 2x20A na +12V miał 2x15A to powinien bez problemu pociągnąć ten sprzęt.
    Ja bym chwilowo się wstrzymał ze zmianami. Zmierz napięcia i jak będą OK, to poobserwuj komputer przez tydzień. Mając dysk SSD nawet przy instalacji poprawek w tle nie powinno być zacięć.
  • Helpful post
    Level 33  
    subokreslnik wrote:
    a jaki zasilacz byście polecili?

Tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html masz czarną listę zasilaczy, a poniżej marki zasilaczy polecanych. Tak dla ogólnej orientacji.

O szczegóły pytaj w dziale Co kupić?. Określ kwotę jaką dysponujesz, przedstaw konfigurację komputera i coś się dobierze.
  • Level 7  
    Ok jeszcze jedno, czy jeśli zwiększę ram do 16gb (bo mam to w planach) to tym bardziej powinienem pomyśleć nad zasilaczem? Nie znam się na tym i nie wiem jak kości ramu wpływają na pobór mocy..
  • Level 33  
    Nieznacznie, ale między innymi dlatego moc zasilacza dobiera się z zapasem.