Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyliczenie obciążenia przewodu przed dodaniem kolejnych urządzeń

Grzegorz_n 27 Paź 2014 14:06 696 2
 • #1 27 Paź 2014 14:06
  Grzegorz_n
  Poziom 15  

  Witam :)

  Bardzo proszę o pomoc zorientowanych w temacie.

  Jest sobie rozdzielnia w pomieszczeniach biurowych, do której jest doprowadzony główny przewód zasilający 5x mm2 - instalacja 3F. Za nim oczywiście rozłącznik instalacyjny 3F, różnicówka, i kilka esów przewidzianych do zabezpieczenia różnych obwodów w pomieszczeniach biurowych. Ta rozdzielnia była wykonana kiedyś tam przez jakiegoś tam elektryka.

  Ja chciałem do tej rozdzielni dołożyć kolejną różnicówkę i 3 kolejne obwody zabezpieczone esami do zasilania grzejników elektrycznych. Ponieważ każdy dodatkowy obwód do 2 grzejniki po 2kW każdy, to też obciążenie głównego przewodu zasilającego będzie większe o 12 kW.

  Ponieważ w takiej sytuacji liczę się z koniecznością wymiany głównego kabla zasilającego (przydział mocy i inne zabezpieczenia oczywiście sprawdzę), chciałem wyliczyć, o jakim przekroju muszę zakupić nowy przewód.

  Teraz moje pytanie. Czy zwykłe zliczenie-zsumowanie mocy dotychczasowych odbiorników + odbiorników dołożonych przeze mnie tutaj wystarczy, czy też należy do tego celu użyć jakiegoś wzoru, a jeżeli tak, to jakiego?


  Z góry dziękuję za każde info :)

  Pozdrawiam :)
  Grzegorz

  0 2
 • #2 27 Paź 2014 21:31
  bartekfigura
  Poziom 26  

  Najpierw sprawdź aktualny przydział mocy. Potem wystąp o zwiększenie odpowiednie do spodziewanego obciążenia. W warunkach przyłączenia będziesz miał napisane jakiego przewodu należy użyć. Poszukaj też pod hasłem współczynnik jednoczesności. Należy zsumować moce zainstalowanych odbiorników i pomnożyć przez współczynnik jednoczesności. Takich tabelek jest pełno.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Poczytaj np. Tutaj

  0
 • #3 28 Paź 2014 00:43
  saskia
  Poziom 38  

  Zanim wymienisz kabel zasilający sprawdź jaki to typ kabla.
  Może sie okazać że to np. "pyro" kabel i wytrzyma spokojnie 2x 12kW. :-)
  O ile pamietam dobrze to pyro kable 2x 5mm2, na jedną faze zabezpieczenie główne zaklada sie 100A a przynajmniej w UK.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Mineral-insulated_copper-clad_cable

  Jeśli chodzi o obciążalność zaleznie od przekroju, to lepiej sprawdź w tabelach, bo to głównie zależy od rodzaju kabla, liczby żył, i warunkow chłodzenia (temp. pracy).

  0