Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kombinacja panel PV+UPS+akumulator Czy to ma sens?

marko1006 27 Paź 2014 18:59 2229 18
  • #1 27 Paź 2014 18:59
    marko1006
    Poziom 9  

Witam.
    Mam zamiar zmontować instalację oszczędzającą energię, w skład której miały by wejść:
    -Przetwornica Napięcia sinusPRO-2000S 24V 1400W 2000VA SOLAR od VOLTa
    podłączona do sieci przez programator, który załączy tylko podczas drugiej taryfy
    -panele PV 4x250w, które w miarę sprzyjającej pogody odciążą i doładują akumulatory
    -akumulatory 2x12V 150Ah (żelowe lub tradycyjne, jeszcze nie wiem które będą lepsze)
    Kombinacja panel PV+UPS+akumulator Czy to ma sens?
    Nie wiem czy dobrze kombinuję, a myślę sobie tak.
    Od rana prądożerne sprzęty (np, lodówka, pompa CO) około 300W będą zasilane z akumulatorów.
    Jak się pojawi słońce (o ile się pojawi) to odciąży baterie a może nawet je doładuje.
    Wieczorem zestaw pozasila TV i od godz 22 akumulatory będą doładowane drugą taryfą.

Pobór:
    Pompa CO 0,7kWh
    Lodówka 1,6kWh
    TV 1,5kWh

Akumulatory
    12Vx150Ahx2 = 3,6kWh

Energia z PV:

Zimą pewnie będzie kicha, ale jesienią i wiosną może dadzą przez 6 godzin około 50%. to by było 3kWh na dobę.
    Latem 10 godzin około 80% daje 8kWh, to prawie tyle ile całe nasze zapotrzebowanie.

Napiszcie czy nie za duży ze mnie optymista :-). Czy taka kombinacja ma sens i
    czy straty na przetwarzaniu i magazynowaniu prądu nie "zjedzą" oszczędności?
    W ogóle czy moje obliczenia są poprawne, bo w prądzikach nie jestem orłem.
    Pozdrawiam

0 18
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2014 07:17
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Energię może oszczędzisz, ale pieniędzy na pewno nie.
    Wszystko zależy od tego, czy załatwisz jeszcze sprawne akumulatory w cenie złomu.
    Nie wiem ile energii oddaje akumulator, ale niektórzy mówią że połowę tej co pobierze. Zatem jeżeli zasilisz go z II taryfy to nawet jeśli sprzęt i akumulatory będą za darmo wyjdziesz na zero finansowo.
    Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii dla urządzeń chłodniczych działających całodobowo, to ekonomiczny sens może mieć zasilanie przez tani timer w II taryfie. Nie wiem czy będzie to zdrowe, bo wahania temperatury w lodówce będą znaczne. Zamrażarka skrzyniowa powinna takie przerwy znieść bez problemu. Zasilanie pompy CO musi być na okrągło, więc tu bym nic nie kombinował poza UPS.

0
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #3 28 Paź 2014 08:20
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 28 Paź 2014 09:55
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Lub pomyśl o małym on-grid.
    Jaki masz licznik ZE? - ta informacja może bardzo dużo pomóc ;-)

0
  • #5 28 Paź 2014 10:04
    marko1006
    Poziom 9  

Wychodzi na to że PV ma sens tylko On Gird i nie 1 kWp tylko więcej :-(

Dodano po 2 [minuty]:

Putas wyprzedziłeś mnie :-)
    Licznik świeżo założony Iskra ME172

0
  • Pomocny post
    #6 28 Paź 2014 14:07
    putas

W Twoim przypadku zgłoszony on-grid lub grzanie wody.
    Zapomnij o akumulatorach.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Paź 2014 16:22
    witekem
    Poziom 15  

Ewentualnie można połączyć on-grid z grzaniem wody jak to zrobiła firma Elektronix.
    Z ręcznym manualnym (przycisk) lub przez www albo automatycznym przełączaniem trybu pracy grzanie <--> sieć energetyczna.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Paź 2014 17:52
    putas

witekem napisał:
    Ewentualnie można połączyć on-grid z grzaniem wody jak to zrobiła firma Elektronix.

Też dobry pomysł i na dodatek polska produkcja (tego inwertera).

0
  • Pomocny post
    #9 28 Paź 2014 19:06
    hostii
    Poziom 23  

Jeśli niema się dojścia do baterii to tylko on-grid, przy 1kW paneli będziesz miał prawie 100% spożytkowanie na swoje potrzeby. Zawsze można mieć on-grida i 2-taryfę z energetyki. Ale u siebie gdybym założył licznik poboru prądu to by wyszło że największe zużycie miałbym kiedy już niema słońca więc jak dla mnie off-grid jest lepszy mimo strat, więc może jeszcze jakieś 2kW dołożę :)))

0
  • Pomocny post
    #10 29 Paź 2014 00:25
    JacekTorun
    Poziom 17  

Na teraz on-grid jest totalną porażką, póki nie zmienią przepisów rozliczania na okresy po 6 miesięcy, to nie ma sensu jeśli nie pracujesz w domu i nie zużywasz prądy w momencie jego produkcji. Ja nie wierzę że zmiany będą w dobrym kierunku, już nie raz obiecywano różne rzeczy, i rząd nie dotrzymuje słowa, więc póki nie będzie na piśmie pewne wykorzystanie sieci jako akumulatora, to nie ma sensu inwestować w on-grid.
    Też mam akumulatory, i nie narzekam, chociaż staram się zużywać prąd w czasie kiedy go produkuje PV, a akumulator to tylko bufor, i rezerwa.
    Wolę stracić na zakupie akumulatorów, niż żeby mnie okradali kupując prąd po 14-15gr/kwh, jak ja energetyce płacę 35, i 70gr.

ps.
    TV LED zużywają ~60-80w i nie możliwe żeby aż 1,5kw zużył, u mnie ~0,5kwh na dobę.

0
  • Pomocny post
    #11 29 Paź 2014 09:47
    hostii
    Poziom 23  

U mnie z doświadczenia lodówka,wszystkie rutery,kamery, halogeny ledowe na dworze dziennie wyciąga 3kWh (praca dzień i noc). Kiedy podłączyłem wszystko co się da poza pralką,zmywarką,piekarnik dziennie średnio wyciąga 7kW. Teraz mam już inverter który uciągnie wszystko ale na zimę już nie będę modyfikował instalacji na wiosnę napewno.

0
  • #12 30 Paź 2014 08:01
    marko1006
    Poziom 9  

Witam

Cytat:
    Na teraz on-grid jest totalną porażką

JacekTorun trudno się z Tobą nie zgodzić. Byłem w gminie i na razie nie ma żadnych programów wsparcia. Jedynie rolnicy mogą się starać o jakieś dofinansowanie.
    Cytat:
    Ja nie wierzę że zmiany będą w dobrym kierunku

Skoro 19% energii ma pochodzić z OZE to będą musieli stworzyć dogodne warunki dla takich instalacji.
    Cytat:
    TV LED zużywają ~60-80w i nie możliwe żeby aż 1,5kw zużył

U mnie plazma świeci, pobór 380w :-(
    hostii Ja też mam całe oświetlenie ledowe, lodówka energooszczędna, pilnujemy żeby nic bez potrzeby nie pracowało. Cztery osoby i dzienne zużycie około 8kWh.
    2,5kWh przez noc nabije lodówka, ruter i pompa, reszta na czuwaniu. Dla mnie raczej nie realne żeby się zmieścić w 3kWh/24h

Podsumowując.
    Opierając się na waszych radach i konsultacjach z lokalnymi "Solarnikami" projekt PV+Aku+UPS uznaję za chybiony.
    Pozostaje On-Gird ale póki co ekonomicznie jest bez sensu. Trzeba czekać na zmiany w przepisach i jakieś wsparcie w realizacji. :-(

0
  • Pomocny post
    #13 30 Paź 2014 08:26
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

marko1006 napisał:

Skoro 19% energii ma pochodzić z OZE to będą musieli stworzyć dogodne warunki dla takich instalacji.

I będą dogodne ale dla instalacji dużych. Prawo zostanie sformułowane w taki sposób, aby wtajemniczeni znajomi rządu mieli informacje wyprzedzające i kupili grunty itp. Potem się okaże że będzie tak jak z wiatrakami, które w Polsce w 70% należą do gruntów będących własnością burmistrzów itp.

Obecnie największy sens ekonomiczny ma instalacja, której wielkość zapewni pokrycie dziennego bieżącego zużycia energii przez osiem miesięcy w roku. Dla mnie to 1-2kWhp. Może się opłacać powiększenie do wielkości zapewniającej również grzanie wody i używanie AGD. Dla mnie to 3-4kWhp. Następne kWhp nie będą przeze mnie wykorzystane przez 8 miesięcy w roku i będę ze stratą finansową produkował energię za 13 groszy. Ten nadmiar może mieć sens jedynie zimą, bo wtedy energia jest cenniejsza. Jednak nawet i wtedy zwrot instalacji kosztującej 3,5zł/Wp to kilkanaście lat.

0
  • Pomocny post
    #14 30 Paź 2014 20:33
    hostii
    Poziom 23  

marko1006 napisał:
    a też mam całe oświetlenie ledowe, lodówka energooszczędna, pilnujemy żeby nic bez potrzeby nie pracowało. Cztery osoby i dzienne zużycie około 8kWh.
    2,5kWh przez noc nabije lodówka, ruter i pompa, reszta na czuwaniu. Dla mnie raczej nie realne żeby się zmieścić w 3kWh/24h

Jeżeli lodówka i reszta nabija Ci przez noc tyle to coś tu nie tak... Jaką masz pompę do CO bo chyba o nią chodzi ile berze watów ? Ja miałem jakąś z leszna i na najniższym biegu brała 40W wywaliłem ją na Wilo tą co się sama dopasowuje i brała 10W...Jeżeli masz plazmę to ona nie nie spełnia już norm unijnych i na czuwaniu bierze powyżej 1W, Ja mam podobnie tylko że LCD i kiedy go nie używam wyłączam nawet z czuwania. Dobrze wszystko pomierz jakimś watomierzem bo czasami idzie się nieźle wkurzyć..Wieża technicsa na czuwaniu brała 24W... absurd...wyłączana przyciskiem z sieci. Inny dobry przykład lampa halogenowa ledowa taka na dwór 10W no super mało pobiera, ale kiedy nie działa czujka ruchu pobiera 6W, w dzień kiedy nie świeci !!!!!! a mam takich lamp 3 to trochę naciągnie. Więc założyłem zwykły timer na szynę z ustawionymi godzinami i on załącza te lampy przed nocą... pobór timera 3W..Tak więc najpierw trzeba każdą rzecz trzeba dobrze sprawdzić.

Co do UPS nie wiem jak ważna jest dla ciebie pompa CO, czy może się zatrzymać i instalacja nie wybuchnie ?

0
  • #15 01 Lis 2014 08:22
    marko1006
    Poziom 9  

Niestety nie wyrobiłem się wczoraj i nie dałem rady kupić watomierza.
    Dzięki za podpowiedź hostii, muszę wszystko pomierzyć i wyeliminować pożeraczy prądu :-)

0
  • #16 01 Lis 2014 17:18
    nawasaqi
    Poziom 12  

Czy ktoś może się orientuje ile mniej więcej kosztuje taki Inwerter PV Elnix ??

0
  • #17 01 Lis 2014 17:38
    putas

nawasaqi napisał:
    Czy ktoś może się orientuje ile mniej więcej kosztuje taki Inwerter PV Elnix ??

Jeśli się nie mylę to coś koło 2.000.
    Jakbyś chciał kupić to daj znać, mam kontakt z producentem.

0
  • #18 02 Lis 2014 23:57
    grzegorz dob.
    Poziom 20  

Moja kalkulacja jest taka sieć energetyczną traktować jako akumulator o sprawności 25% . Energię wykorzystywać na bieżąco, resztę wysyłać do sieci aby odebrać ją w 25% wtedy kiedy chcę. względem zastosowania akumulatorów tracę niewiele bo trzeba przyjąć sprawność akumulatorów 50%+sprawność regulatora ładowania akumulatora ok 10%+sprawność UPS-a 10% to lepiej pompować w sieć i nie kupować akumulatorów kontrolerów ładowania i UPS-ów, a inwerter on- grid i nie kombinować. Dochodzi jeszcze cała kombinacja z okablowaniem lub przełączaniem napięcia z AC z własnego źródła a energetyki.

0
  • #19 03 Lis 2014 09:17
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

A do tego II taryfa oraz używanie odbiorników podczas nadmiaru energii lub w II taryfie.
    W wersji ekstremalnej widzę to tak. Zamrażarki, lodówki, ładowarki, grzanie wody, klimatyzacja (grzanie), piece akumulacyjne - II taryfa sterowana zegarem i zasilanie PV sterowane wattrouterem, a w słoneczne dni rezygnacja z II taryfy. Oświetlenie zmienić na LED. RTV, kuchnia i piekarnik - tutaj nic się nie da zrobić bez utraty wygody. Zmywarka, pralka, suszarka - uruchamiać w słoneczne dni lub podczas II taryfy.

0