Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tasma RGB - Samoistna zmiana kolorów na tasmie led rgb

27 Paź 2014 22:51 2988 17
  • Poziom 7  
    Witam Serdecznie mam pytanie mianowicie o taśme RGB jak albo co zrobic żeby taśma RGB samoistnie zmieniała kolory płynnie po jej włączeniu?tak jak to robią diody RGB z wbudowanym sterownikiem prosze o odp bo potrzebuje taki pasek z 20 diodami ale żeby samoistnie zmieniały kolory pozdrawiam i czekam na odp
  • Poziom 17  
    Musisz podpiąć do niej sterownik RGB.
  • Poziom 7  
    Ale czy dało by radę zrobić coś tak żeby taśma sama zmieniała kolory bez tego sterownika na pilot?tylko jakiegoś innego mini sterownika takiego jak jest np w diodzie RGB z wbudowanym sterownikiem?bo ja to potrzebuję podłączyć do samochodu na 12V i to ma działać tak że jak tą taśmę załączę to ona od razu ma sama zmieniać kolory bez dotykania jakiegokolwiek pilota itp

Dodano po 1 [minuty]:

Czy jest do kupienia gdzieś taki sterownik do taśmy led co samoistnie zmienia kolory bez jakiś pilotów guzików itp?
  • Poziom 43  
    Albo generator do sterowania ogólnie 3 diodami (ale żaden licznik) albo kup sobie na alledrogo sterownik z pilotem na parenaście zł - malutkie to a co nieco umie.
    Możesz zbudować 3 generatory na WO, relaksacyjne o nieco innych częstotliwościach pracy, kolejną trójką WO wzmocnić sygnał z końcówek + łączących się z kondensatorami w generatorze i zastosować to do zasilania LEDów.
  • Poziom 7  
    właśnie o takie co nieco mniej więcej mi chodzi że pprostu jest sterownik i taśma led z 20 diodami ja naciskam guzik i taśma poprostu płynnie zmienia kolory samoistnie bez pilota itp i musi to działać na 12v bo potrzebuje to do samochodu niewiem czy jest taki moduł do kupienia czy w ogóle ktoś już cos takiego wymyslił niewiem ale bardzo takie cos potrzebuje z góry dziękuje za odp
  • Poziom 17  
    Ależ są sterowniki RGB nie wymagające pilota - w wersji mini są niewiele większe od samej taśmy, dlatego nie warto moim zdaniem wyważać otwartych drzwi.

Tasma RGB - Samoistna zmiana kolorów na tasmie led rgb
  • Poziom 7  
    Super dzięki właśnie coś takiego szukałem i już zamówiłem z góry bardzo dziekuję

Dodano po 1 [minuty]:

Ale mam jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki ale tez chodzi o ledy mianowicie znalazłem w domu w kartonie 10 gwiazdek led rgb na baterie 3x 1.5V razem 4,5 jedna i chciałbym je przerobić tak żeby niebyły na baterie tylko na zasilacz tylko jaki dobrać i jak to połączyć żeby nie zepsuć?chodzi mi konkretnie o to że mam 20 gwiazdek które potrzebują 4,5V zasilania z baterii (jedna gwiazdka potrzebuje 4,5V zasilania)a ja bym chciał żeby wszystkie działały na jednym zasilaczu z góry dziękuję za odp

Dodano po 26 [sekundy]:

Sorki mam 10 Gwiazdek:)
  • Poziom 17  
    Gdyby tylko jeszcze ktoś poza tobą wiedział co to za "gwiazdki led rgb na baterie"...
  • Poziom 23  
    Jeżeli te świecące coś było zasilane z 4,5V to zasil je zasilaczem o takim samym lub podobnym napięciu, a na pewno się nie obrażą. Musisz jednak wziąć pod uwagę natężenie jakiego potrzebujesz czyli ile sumarycznie te lampki będą pobierały prądu. Wtedy szukaj odpowiedniego dla siebie zasilacza, ad hoc myślę, że nieużywana ładowarka od telefonu po drobnej modyfikacji byłaby całkiem sprytnym pomysłem.
  • Poziom 7  
    Witam Serdecznie właśnie wszystkiego się dowiedziałem i już mówię o co kamano:)więc na jednym przewodzie ma być14 takich lampek jedna lampka jest zasilana 4,5V i ma pobór 0,3W więc jakiego zasilacza szukać?i jak to podłączyć szeregowo czy równolegle?pozdrwaiam i czekam na odp
  • Poziom 23  
    Jeżeli kolega potrafi dokonywać podstawowych działań arytmetycznych to proszę obliczyć sobie sumę poboru mocy wszystkich zestawów/lampek i obliczyć wymaganą moc zasilacza przy wcześniej podanym napięciu.

Proszę również gwoli samokształcenia poczytać o zasadach i konsekwencjach połączeń szeregowych i równoległych a na pewno kolega dowie się jak połączyć w/w zestawy.
    Proponuję skorzystać z wyszukiwarki "Google". :idea:

Pozdrawiam! :)
  • Poziom 7  
    Moim zdaniem powinienem połączyć te lampki równolegle ale nie wiem jak obliczyć wymaganą moc zasilacza:(elektronikę i przedmioty z tym związane miałem 10 lat temu w technikum i już nic z tego nie pamiętam:)bardzo proszę pomoc bo nie chcę tych lampek spalić:(
  • Poziom 23  
    Ojciec27 napisał:
    Moim zdaniem powinienem połączyć te lampki równolegle[...]

Słusznie. Choć jeżeli nie dostałbyś zasilacza 4,5V to możesz wówczas zastosować połączenie szeregowe ale wtedy zasilić to ze źródła o napięciu 9V.

Ojciec27 napisał:
    [...]nie wiem jak obliczyć wymaganą moc zasilacza:(elektronikę i przedmioty z tym związane miałem 10 lat temu w technikum i już nic z tego nie pamiętam[...](

Zapewniam, że tutaj akurat do obliczenia wymaganej mocy zasilacza nie jest potrzebna żadna wiedza, prócz samej matematyki. Moc pojedynczego "modułu" podałeś tutaj już wcześniej, więc jaki problem obliczyć moc całkowitą potrzebną do zasilenia żądanej ilości lampek :?:

Bo jak rozumiem z tego co wcześniej napisałeś, masz 2 sztuki "sznura świetlnego" zasilanego napięciem 4,5V każdy. A na każdy taki "sznur" składa się 10 światełek o mocy 0,3W każda.

P.s Myślę, że nie głupim pomysłem byłoby wstawienie kilku zdjęć, aby zobaczyć sytuację na żywo, ponieważ z tego co piszesz nie ma całkowitej jasności.
  • Poziom 7  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem za chwilkę zrobię zdjęcia bo mam już owe gwiazdki jeśli chodzi o to o co mi chodzi co chce z nich zrobić to tak: mam 14 gwiazdek led które są osobnymi modułami. Jeden moduł pobiera 0,3W i jest zasilany 3 bateryjkami 1,5V co daje potrzebne napięcie 4,5V na jeden moduł. Ja mam takich 14 i chce wszystkie przerobić tak żeby je połączyć równolegle jeden moduł co 50cm wszystkie gwiazdki mają być na jednym zasilaczu z moich obliczeń wynika że całkowity pobór 14 gwiazdek wynosi 4,2W więc pytanie jaki zasilacz kupić:)?

Dodano po 16 [minuty]:

Tasma RGB - Samoistna zmiana kolorów na tasmie led rgb Tasma RGB - Samoistna zmiana kolorów na tasmie led rgb

Dodano po 6 [minuty]:

Przewód ma mieć 11m długości i na tym przewodzie co 50cm ma być gwiazdka i na całym przewodzie ma być 14 takich gwiazdek i maja wisieć na poręczy na balkonie:)
    Bardzo proszę o pomoc:)

Dodano po 29 [minuty]:

Jeszcze takie jedno pytanko skoro pobór 14stu gwiazdek wynosi 4,2W a napięcie jest 4,5V to jeśli podzielimy 4,2 na 4,5 to wyjdzie 0,93A to czy do tych moich gwiazdek po podłączeniu równolegle będę potrzebował zasilacz 4,5V i 930mA? czy wtedy nic nie popsuje z takim zasilaczem:)?pozdrawiam i czekam na odp bo nie jestem niczego pewny:)

Dodano po 4 [minuty]:

i czy jest w ogóle do kupienia taki zasilacz?a jak nie to ile minimum albo maximum mA zasilacz kupić:)?
  • Poziom 34  
    Kup zasilacz 5V/1.5A stabilizowany, a jeżeli się boisz że to za wysokie napięcie to zasilacz na 7.5V/1.5A niestabilizowany i dorób do niego stabilizator na 4.5V.
  • Poziom 7  
    Witam a te 1.5A nie spali mi tych Gwiazdek??może lepiej 1A??
  • Poziom 23  
    Prawdopodobnie każda gwiazdka ma rezystor do LEDa który ogranicza prąd, tak więc wydajność prądowa zasilacza jeżeli jest wyższa niż przewidywane obciążenie to nic nie szkodzi. Ważne jest stabilne napięcie czyli zasilacz musi być stabilizowany. Zastosuj się do rad kolegi "Wawrzyniec", może to być ładowarka do telefonów komórkowych. Lampka spokojnie powinna wytrzymać nadwyżkę napięcia = 0,5V.
  • Poziom 7  
    Ok super:)dziękuję za pomoc i zainteresowanie:)jak zacznę się tym bawić i wszystko będzie gut to dam znać co i jak:)jeszcze raz bardzo dziękuję:)