Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS X501 - Windows 8.1 nie widzi wbudowanego adaptera bluetooth

jarasn 27 Oct 2014 23:03 2973 10
 • #1
  jarasn
  Level 9  
  Witam,

  sprawa dotyczy ASUS x501arf-si30403x, Windows 8.1 x64. model karty bezprzewodowej: Atheros AR 9485.

  Mam w laptopie bluetooth (używałem po zakupie PC). Aktualnie system jest zaktualizowany do win 8.1 i nie widzi w ogóle wbudowanego adaptera bt.
  Nie mogę go włączyć w ustawieniach PC (obok WIFI), menadżer urządzeń w ogóle go nie wykrywa (nawet po dodaniu w środowisku komendy "devmgr_show...."), nie ma dodatkowej karty sieciowej w panelu sterowania, sterownik BT Broadcom wyszukujący automatycznie sprzęt również nic nie widzi. Jedyny pozostały ślad w systemie to usługa Bluetooth Support Service, która oczywiście jest włączona.

  Próbowałem instalować przeróżne sterowniki, odświeżałem system, resetowałem system do pierwotnych ustawień, usuwając wszystkie dane...i nic.

  Pierwszy raz piszę na forum bo pierwszy raz nie mogę sam ogarnąć tematu i jedyna moja nadzieja (przed serwisem) to Wasza pomoc, o którą uprzejmie proszę...
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  mobius121
  Level 17  
  Obawiam się że masz spory problem, prawdopodobnie 8.1 nie ma wsparcia dla tego modelu - na przykład mi znikła w Lenovo możliwość sterowania jasnością. Musiałem wrócić do 8.0 tracąc pewne poprawki ale coś za coś.
 • #3
  jarasn
  Level 9  
  tak jak napisałem...przywróciłem system do pierwotnych ustawień to wrócił też windows 8.0 i mimo to bluetooth nie był widoczny jako urządzenie. Po zakupie chwilę z niego korzystałem i było ok więc zdziwiłem się, że mimo resetu laptopa bt nie wrócił...

  Dodano po 2 [minuty]:

  w trakcie ostatniego grzebania i instalowania sterowników uzyskałem efekt taki, że bluetooth był widoczny w ustawieniach komputera (win 8.1 - obok WIFI) ale wyświetlony na szaro jakby nieaktywny - obecnie po resecie nie mam żadnego śladu poza usługą
 • #5
  jarasn
  Level 9  
  Gdybym miał szansę włączyć adapter w ustawieniach systemowych to bym to zrobił jednak niestety to wszystko wygląda jakby Asus w ogóle nie posiadał bluetooth.

  ASUS X501 - Windows 8.1 nie widzi wbudowanego adaptera bluetooth
 • Helpful post
  #6
  GrzegorzWsparcieAsus
  Level 15  
  W mojej wypowiedzi oparłem się na stwierdzeniu iż działał on wcześniej. Ale faktycznie wszystko wskazuje na to, iż Twój egzemplarz może nie posiadać BT. Czy w menedżerze urządzeń jest jakieś nie zainstalowane urządzenie? Czy może posiadasz opakowanie oryginalne - na nim będzie informacja o specyfikacji i tym czy urządzenie powinno posiadać BT.
 • Helpful post
  #7
  mobius121
  Level 17  
  Gdzieś tu brakuje logiki panowie, skoro korzystał z niego po zakupie to co nagle zmiana systemu go " rozpuściła " ? Proszę mi podać pełną nazwę laptopa
 • #8
  jarasn
  Level 9  
  Bluetooth posiada na pewno. Dokładny model też podawałem ale przepiszę... ASUS x501arf-si30403x.

  Ja widzę opcję taką, że adapter np. wypiął się z płyty i na nic innego wpaść nie mogę.
 • Helpful post
  #9
  mobius121
  Level 17  
  Sorki rzeczywiście model był podawany :D Z reguły adapter siedzi w gnieździe i jest przykręcany śrubką - raczej dziwne żeby się wyczepił - no chyba że używasz go do wbijania gwoździ :cry: Nie pamiętam jak jest mocowane sorki. Może po prostu padł ? Niestety chyba bez rozbiórki się nie obejdzie - lub serwis.
 • Helpful post
  #10
  GrzegorzWsparcieAsus
  Level 15  
  Ten model ma albo kartę WLAN albo kartę combo( WLAN +BT). Jeśli więc byłby bluetooth to właśnie w niej. Jeśli działa WLAN to teoria o wypięciu karty ze złącza jest mało prawdopodobna.
  -> Jarasn, proszę skontaktuj się z nami i na podstawie numeru seryjnego ustalimy szczegóły. Jeśli chcesz możesz podać mi numer SN poprzez PW.
 • #11
  jarasn
  Level 9  
  No i zagadka się wyjaśniła.... Napisałem, że używałem Bluetooth na tym laptopie i byłem o tym święcie przekonany jednak wychodzi na to, że to był mój drugi ASUS, ponieważ na tym X501 używać go nie mogłem. Dlaczego? Ponieważ sprzedawca przyznał się, że na aukcji Allegro zrobił błąd pisząc o posiadanym module Bluetooth i tak jak napisał kolega ze wsparcia post wyżej, ten laptop nie posiada karty combo, jest bez BT. Zaproponowali mi dosłanie modułu na USB (?!) oczywiście się nie zgodziłem i czekam na odpowiedź od nich co do innej propozycji naprawy ich błędu. Dzięki wszystkim za chęć pomocy i życzę udanego Nowego Roku 2015! Pozdrawiam.