Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o opinie na temat wiertarko-frezarki Maktek ZX7045 lub propozycje

Uruk-hai 27 Oct 2014 23:06 12957 8
 • #1
  Uruk-hai
  Level 10  
  Szukam małej (rozmiar nie jest bez znaczenie bo z miejscem u mnie krucho) frezarki. Pojeździłem trochę za używanymi i się lekko załamałem. Najczęściej są to kloce ważące 2-3tony a średnia ich wieku sugeruje, że Stalin lub Hitler mogli na nich swoje czołgi robić, o luzach i niedziałających podzespołach nie wspominam bo to chyba norma. Do wydania mam około 6tys zł. Najczęściej będę pracował w stali, frezami palcowymi 14 lub 12. Kolega podpowiedział mi abym zwrócił uwagę na produkty z państwa środka bo prace, które na niej bym wykonywał nie wymagają ani precyzji ani ogromnych parametrów.
  Całkiem niezła wydała mi się wiertarko-frezarka Maktek ZX7045. Czy jest na forum ktoś kto pracował na tej maszynie i mógłby napisać o niej coś więcej

  P.S.Przy zakupie tokarki miałem podobny problem i wybrałem stary, niemiecki, przemysłowy "czołg". Czasem kiedy, walczę o jakiś wymiar to wydaje mi się, że popełniłem błąd, bo w chicne miałbym DTR, poręczne pokrętła i przełączniki ale potem, mam wytoczyć wałek ważący 20kg albo zakładam w kły detal o długości 800mm i już mijają mi wątpliwości. W tym przypadku jest podobnie.
 • #2
  Uruk-hai
  Level 10  
  Jako, że nikt nie odpowiedział uznaję, że nikt nie pracował na tej maszynie i nikt jej na oczy nie widział. W takim razie poszerzę nico swoje pytanie: czy ktoś z forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć jakiej frezarki szukać (chodzi mi o model) bo na zdjęciach trudno wyczuć jest gabaryt. Patrząc po zdjęciach fajną wydaje się być FP800 ale głowica pionowa "jest pozbawiona możliwości wiercenia". Gdyby ktoś znał modle godny polecenia będę wdzięczny
 • #3
  21golfista21
  Level 2  
  Witaj, odświeżę temat. Również przymierzam się do zakupy tej frezarki o której pisałeś w pierwszym poście, kupiłeś może ją? Możesz się czymś podzielić na jej temat?
 • #4
  Uruk-hai
  Level 10  
  Wstępnie sobie odpuściłem ten sprzęt i szukam solidnej polskiej, rosyjskiej lub niemieckiej obrabiarki. Z opinii, które zebrałem wynika jasno, że sprzęt ten nie szczególnie nadaje się do prac w jakich ja bym go widział. Maszyna sprawdza się w aluminium, drewnie tworzywach sztucznych itp, ja natomiast chciałbym używać tej frezarki do pracy w stali, ponadto niektóre detale miałby by spore gabaryty i obawiam się, że konstrukcja mogłaby być wystawiona na dużą próbę. Miałem też możliwość przetestować klon ten frezarki, ponieważ kolega zakupił sobie takie urządzenie z myślą przerobienia jej na CNC i przyznam bez bicia, że nie szczególnie byłem zachwycony. Podobno Maktek ma nieco lepszą jakość ale tego na 100% nie jestem w stanie stwierdzić.
 • #5
  rameusz
  Level 8  
  Jeśli chodzi o firmę maktek - moim zdaniem jak na swoją cenę robią naprawdę sensowny sprzęt. Mam jednak do Was pytanko - czy oni teraz produkują jako bodajże cormak? bo wiem, że coś się u nich zmieniało w tym temacie
 • #6
  pustan
  Level 19  
  Widzę temat o frezarce Maktek ZX 7045. Jestem posiadaczem tej frezarko-wiertarki od stycznia tego roku. Jesteś zainteresowany, to zobacz temat na forum CNC.
  Opisałem szczegółowo moją walkę :D z tą frezarką. Temat jeszcze ciągnę bo zostało wiele do zrobienia. Jestem tam pod nickiem "grawer"
 • #7
  rafik92
  Level 10  
  rameusz wrote:
  Jeśli chodzi o firmę maktek - moim zdaniem jak na swoją cenę robią naprawdę sensowny sprzęt. Mam jednak do Was pytanko - czy oni teraz produkują jako bodajże cormak? bo wiem, że coś się u nich zmieniało w tym temacie


  Dokładnie tak jak piszesz rameusz, aktualnie to CORMAK
  sam mam frezarkę tej firmy i nie tylko i uważam podobnie, jakość wybitna wg mnie jak chodzi o tą półkę cenową
 • #8
  mar400
  Level 12  
  Witam wszystkich zainteresowanych, to urządzenie to spore nieporozumienie i wzmacnianie konstrukcji nie ma najmniejszego sensu. Chyba że jest to jakiś promujący to urządzenie temat. Mamy to cudo ok 2 lata na zakładzie i co chwilę pękają osie lub wylatują zęby z kół, rozlatują się łożyska które pracują w oleju... Maszyna w zasadzie nie ma ciężkiej pracy i zakupiona była aby przejąć zadania po wiertarce.
  Nie polecam - chyba że pracujecie w drewnie lub styropianie.
  Aha, jeszcze jedno, Maktec, KMA, Holzman, Megaobrabiarki, Holzmet to wszystko to jedna firma, tak więc produkt niczym się nie różni.
 • #9
  pustan
  Level 19  
  Mam tą frezarkę drugi rok. Pół roku zeszło mi na robieniu poprawek, uzupełnień i przeróbek. Dużo elementów pozmieniałem. Porobiłem napędy XYZ na posuwy elektryczne. Dokupiłem i dorobiłem potrzebne oprzyrządowanie.
  Teraz maszyna mi się odwdzięcza bardzo przyjemną pracą.
  Mówię tutaj o pracach hobbystycznych. Do prac w przemyśle i produkcji wymagającej jak kolega wyżej wspomniał to się nie nadaje. Jest za wiotka. Mimo to przy ostrych narzędziach, i dobierając posuw oraz grubość wióra radzi sobie nawet dobrze ze stalą. Ogólnie jestem raczej zadowolony z zakupu. Do elementów które ja wykonuję w większości to dural, mosiądz i tworzywa sprawdza się dobrze.
  Więcej wiadomości, jak podałem wyżej na forum CNC pod nickiem "grawer"
  Pozdrawiam użytkowników ZX7045