Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 7 OEM czy to legalne?

dzes1234 28 Oct 2014 06:58 2634 6
 • #1
  dzes1234
  Level 2  
  Chciałem kupić Windows 7 professional w pełni legalnie i jest tego pełno na allegro.

  Ceny zaczynają się od 79zl, gdzie dostaje się klucz + wypaloną płytkę, bądź instalacyjna bądź w iso.
  Czy taki Windows zakupiony będzie legalny, czy takiej praktyki nie można stosować?

  Prosze o opinie i rade.

  Pozdrawiam
 • #2
  guard10
  Level 28  
  Witam a nie lepiej w chwili obecnej ściągnąć legalnego Win 10 z orginalnym serialem i zainstalować, dobrze się sprawuje.
 • #3
  sPeRaCz.PL
  Level 42  
  dzes1234 wrote:
  Czy taki Windows zakupiony będzie legalny, czy takiej praktyki nie można stosować?


  Jest to mocno wątpliwe. Takie aukcje to najczęściej klucze pochodzące z subskrypcji DreamSpark'a.

  Najpewniejszą metodą zakupu legalnego systemu jest kupno u autoryzowanego dystrybutora.

  guard10 wrote:
  Witam a nie lepiej w chwili obecnej ściągnąć legalnego Win 10 z oryginalnym serialem i zainstalować, dobrze się sprawuje.


  Jest to wersja Technical Preview więc nie ma to najmniejszego sensu.
  Cytat ze strony MS:

  Quote:
  Pamiętaj, testowanie wczesnej kompilacji może być ryzykowne. Dlatego też zalecamy, aby nie instalować wersji Preview na podstawowym komputerze osobistym lub firmowym. Nieoczekiwane awarie komputera mogą uszkodzić lub nawet skasować pliki, więc pamiętaj tworzeniu kopii zapasowej wszystkich danych.
 • #4
  daavid117
  Level 42  
  guard10 wrote:
  Witam a nie lepiej w chwili obecnej ściągnąć legalnego Win 10 z orginalnym serialem i zainstalować, dobrze się sprawuje.
  I wysyłać wszystkie wprowadzone dane prosto na serwer M$? No ja podziękuję za takie "darmowe". Poza tym nie wiem czy ktoś naprawdę chce się bawić w testowanie wersji Alpha.

  Windows z licencją OEM jest związany z jakimś sprzętem (płyta główna, bądź cały komputer). Jeśli chcesz taki kupić bez tego sprzętu to równie dobrze możesz go sobie ściągnąć z internetu. Będzie to tak samo legalne. Różnica jest taka, że aktualizacje będą działać bez problemu, bo wprowadzisz legalny klucz produktu (oczywiście przy nielegalnych kopiach też jest to wykonalne...).


  Klucze OEM biorą się z komputerów firmowych (ewentualnie szkolnych/urzędowych). Wiele firm kupuje sprzęt z preinstalowanym systemem Windows, ale potem instalowane są jednolite systemy zgodne z polityką wewnętrzną firmy, a klucze pozostają teoretycznie nieużywane. Problem w tym, że z innym sprzętem są po prostu nieważne.
 • #5
  dzes1234
  Level 2  
  cytuje treść meila ktory otrzymalem do SPRZEDAWCY:
  Mogę panu wypalić na płytke ten windows i płytke wysłać pocztą a sprzedajemy same klucze i link do pobrania oprogramowania ale nagrywamy nie raz na płytke DVD i wysyłamy pocztą jest to bezpłatnie ale płaci pan za przesyłke 14 zł
  Pozdrawiam

  oraz

  Tak jest to w 100% legalne gdyby nie było allegro usuneło by taką aukcje jeżeli jest pan zainteresowany zapraszam do aukcji, wystawiamy fakture vat , Pozdrawiam

  A oto podstawa prawna

  Informuję iż Oprogramowanie - Oryginalne Licencje COA sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje, odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy.
  Wyrok jest wykładnia prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne .

  Szuka pan programu czy wiedzy ?
 • #6
  sPeRaCz.PL
  Level 42  
  dzes1234 wrote:
  Szuka pan programu czy wiedzy ?


  I właśnie ten dopisek powinien być przestrogą.

  Prawo własności intelektualnej w Polsce, a prawo własności intelektualnej w UE to zupełnie dwie odrębne sprawy.
 • #7
  daavid117
  Level 42  
  Odsprzedać licencję możesz, oczywiście. Jeśli jednak jest ważna zainstalowana na konkretnym sprzęcie, to musiałbyś też odsprzedać ten sprzęt by nadal była ważna.

  NIE MA cudownych sposobów na uzyskanie tak śmiesznie taniego systemu. Jeśli studiujesz to odezwij się może to odpowiedniego działu na uczelni, a może udostępnią licencję "studencką". Inaczej zaiwaniaj do prawdziwego resellera i kup normalnie Win7 czy inny system.

  Aha i "link do pobrania oprogramowania" mnie rozwalił. Znaczy pirata gdzieś na serwerze sobie trzymają i dają ludziom do pobierania. Do tego dają autentyczny, działający kod, którego użycie jest już nielegalne. Dodam tylko, że takie "kody licencyjne" działają tylko kilka razy. Potem nagle wygasają.