Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vailant Ecotec plus CalorM 470 - Ustawienia - od czego zacząć?

adikas 28 Paź 2014 10:16 20946 122
  • #1 28 Paź 2014 10:16
    adikas
    Poziom 12  

Witam!

Stałem się szczęśliwym posiadaczem domu i własnego C.O. :) Wcześniej był to blok 12 piętrowy i wszystko miałem w tyłku. Teraz muszę sam to wszystko ogarnąć. Proszę o pomoc w konfiguracji pieca.

Zestaw jak w temacie z czujnikiem zew. temeratury. Odbiór to grzejniki i 3 małe podłogówki na RTL. Instalacja nowa i dom nowy ale drewniany i suchy więc nie potrzeba go wygrzewać.

Zacząłem zabawę z różnymi ustawieniami ale wydaje mi się, że trzeba to chyba zrobić po kolei.
    KOREKTA czy TERMOSTAT? Czym te ustawienia się różnią, tak na chłopski rozum, bo instrukcję chyba tłumaczył chińczyk, albo ja jestem z dalekiego wschodu i nie do końca rozumiem idei tych ustawień.

Czy dobrze planuję:
    Ustawić temperaturę np.20,5st. 24h i zacząć dobierać krzywą grzania, aż piec będzie pracował w miarę ciągle z jak najmniejszą temp. zasilania a dom będzie cały czas dogrzany do zadanej temperatury.
    Czy zaczynać od najniższej krzywej i podnosić aż w końcu piec się wyłączy? Co jaki cza tą krzywą podnosić raz na dobę wystarczy? A moze jeszcze inaczej?

Dopiero wtedy zacząć zabawę z ustawieniem dzień/noc(godz.6-23). Dopasować czas załączenia przed przejściem w tryb dzień i wyłączenia jakiś czas wcześniej przed przejściem na noc. Pytam ponieważ w tej chwili rano o 6:00 nie mam 20,5st tylko 19,5 przy ustawieniu noc=19st. Dopiero po około 2 godzinach osiągam 20,5.

Co wy byście zrobili z takim zestawem po kolei? Może jeszcze jakieś ustawienia i w innej kolejności?

0 29
  • Metalwork
  • #2 28 Paź 2014 12:08
    gersik
    Poziom 32  

Sterownik w pomieszczeniu w którym twoim zdaniem są największe straty ciepła (jest najzimniej), gdzie nie ma podłogówki. W tym pomieszczeniu głowica termostatyczna otwarta na max ( najlepiej jakby jej nie było). Ustawiasz temp. jaką byś chciał utrzymywać w domu (komfort) i włączasz tryb ręczny. Zacznij od krzywej 1 i co dobę zmieniaj o jedna jednostkę tak aby temp. w pomieszczeniu zgadzała się z tą temp. którą ustawiłeś na sterowniku. Szukać KG należy w zimie jak jest w miarę stała temperatura na zewnątrz. Po ustaleniu KG włączasz "AUTO" i ustawiasz odpowiednie dla siebie godziny z temp. komfortową i obniżoną. KOREKTA w pewnym stopniu sama obniża lub podnosi temp. czynnika grzewczego w zależności od temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia. Kocioł wyłącza automatyka kotła. TERMOSTAT działa podobnie tylko jak temperatura w pomieszczeniu przekroczy temp. zadaną na sterowniku to wyłączy kocioł i załączy dopiero gdy się obniży temp. w pomieszczeniu. To na razie tyle. resztę o ustawieniach szukaj na elektrodzie, jest tego mnóstwo.

0
  • #3 28 Paź 2014 12:29
    adikas
    Poziom 12  

Sterownik przy wejściu do salonu(największe pomieszczenie otwarte na klatke schodową, kuchnię, przedpokój itp. sporo przeszkleń) Wg. mnie dobra lokalizacja CM z dala od grzejników. Rozumiem idee otwartych na max. termostatów na grzejnikach w pomieszczeniu z CM.
    Czy przy szukaniu krzywej w pozostałych pokojach termostaty tez odkręcić na max i pootwierać drzwi, czy mogą zostać skręcone na 3?

Tak na marginesie to czytam już jakieś starsze twoje posty, dużo w nich przydatnych informacji.

Czy jest sens teraz szukać krzywej gdy w dzień +8, nad ranem +2, a w nocy to był na pewno przymrozek bo lód na karoserii samochodu?

Jak działa piec w trybie ręcznym? Co bierze pod uwagę? Czy wyłącza palnik czy będzie cały czas grzać?

Generalnie nie widzę do wyboru nazwy "tryb ręczny". Jest: Auto, Lato, Dzień, Obniżenie lub System wył.
    Domyślam się, że chodzi o tryb dzienny?
    Ustawienie: Włącz. temp. pok czujnik temp. wybrać BRAK?

2
  • #4 29 Paź 2014 07:37
    gersik
    Poziom 32  

Przy szukaniu KG termostaty wszystkie otwarte na max. W trybie "RĘCZNY" kocioł chodzi w automatyce kotła. Jeśli nie ma trybu ręcznego to ustaw jednakową temp. przez 24 godz. i włącz "BRAK"

0
  • #5 29 Paź 2014 18:03
    uri
    Poziom 15  

Kolego ustawiasz Tryb AUTO na: obniżenie poszukaj trochę jest kilka wątków opisujących to wszystko po co mielić od nowa to samo ,lepiej napisz w którymś już rozpoczętym wątku będzie łatwiej pisać .

0
  • #6 29 Paź 2014 18:39
    adikas
    Poziom 12  

Możesz rozszyfrować ten tryb cytuję z instrukcji:
    ("Tryb obniżenia" steruje "OBIEGIEM 1" i ew. "OBIEGIEM 2" zgodnie z nastawionymi temperaturami zadanymi "Noc", bez uwzględnienia ustawionych temperatur zadanych
    "Noc".)

0
  • #7 29 Paź 2014 19:00
    uri
    Poziom 15  

Podejrzewam że to zostało źle przetłumaczone , z moich obserwacji wynika że jeżeli nie masz ustawionych przedziałów czasowych i masz włączone obniżenie to brana jest pod uwagę zadana temperatura "Noc" generalnie wygląda to tak że jak ustawiasz jakiś przedział czasowy to brana jest pod uwagę temperatura "dzień" poza przedziałem czasowym to jest " noc" jak się mylę to proszę mnie poprawić .

2
  • #8 29 Paź 2014 19:02
    karolh90
    Poziom 10  

Witam mam zestaw Vaillant ecoTEC VC plus 246/3-5 + VIH R 120 + calorMATIC 470 i chciałbym spróbować grzać na funkcji BRAK i jaka mam temperaturę ustawić na piecu i czy będą brane pod uwagę programy czasowe?i ogólnie co i jak usta?wić

2
  • #9 29 Paź 2014 19:48
    uri
    Poziom 15  

Jeżeli masz czujnik pogodowy to kocioł sam dobiera temp. zasilania ,jeżeli nie masz to ręcznie ją ustawiasz .Programy czasowe będą brane pod uwagę jak je ustawisz .

1
  • Metalwork
  • #10 30 Paź 2014 12:53
    juve25
    Poziom 7  

Witam

Proszę o pomoc w ustawieniu programatora CalorM 470 w celu poszukiwania "mojej" krzywej grzewczej.
    Przeczytałem już kilka wątków w których była mowa o ustawieniach CalorM 470 i mam ustawione tak : Jednakowa temperatura na całą dobę czyli (dzień 21 noc 21) Włącz. temp. pok czujnik temp BRAK. Wszystkie głowice na termostatach są na MAX(grzejniki) , podłogówka ustawiona na 30 st.C
    Podłogówki na dole około 55 m2+ piętro w łazience i hol około 12 m2 , grzejniki w każdym pokoju i garderobie (4 szt.)
    Krzywa grzewcza ustawiona na 0,70 i pomimo ustawienia temperatury na 21 st C dół osiągnął 24 st C a pokoje na górze 22,5 st C. i kocioł wciąż delikatnie pracuje i grzeje wodę C.O na 36 st. C.
    Dlaczego kocioł wciąż podgrzewa C.O skoro na programatorze jest już temperatura 24 st C i jest ona o 3 st.C wyższa niż zadana(21st C)??
    Chyba gdzieś jest jakiś błąd tylko gdzie ??????????
    Proszę o pomoc gdyż w domu jest bardzo gorąco a także chciał bym znaleść "moją" krzywą grzewczą

pozdrawiam

1
  • #11 30 Paź 2014 13:16
    uri
    Poziom 15  

Zakładam że masz czujnik pogodowy w takim układzie teoretycznie na kotle ustawiasz temperaturę zasilania na maxa tak co niektórzy zalecają ja np tego nie robię w celu bezpieczeństwa i na pogłogówkę ustawiam max 45*C a na kaloryfery możesz ustawić wyższą np 70*C .

Czujnik pogodowy i tak sam dynamicznie dobiera temp. zasilania w zależności od temp zewn. krzywej grzewczej i temp zadanej .

Pytasz dlaczego kocioł grzeje i jest za gorąco ,wygląda na to że KG jest za wysoka , druga sprawa to że powinieneś mieć dwa obiegi dla podłogi i dla kaloryferów czy tak masz ? dla każdego obiegu ustawia się oddzielną KG .

0
  • #12 30 Paź 2014 13:43
    adikas
    Poziom 12  

juve25 skoro ustawiłeś na BRAK czujnik temp. pokojowej to nie bierze go pod uwagę. Skoro masz za ciepło obniż krzywą. Ja mam 0,5 i jest 20.

2
  • #13 30 Paź 2014 14:48
    juve25
    Poziom 7  

uri napisał:
    Zakładam że masz czujnik pogodowy w takim układzie teoretycznie na kotle ustawiasz temperaturę zasilania na maxa tak co niektórzy zalecają ja np tego nie robię w celu bezpieczeństwa i na pogłogówkę ustawiam max 45*C a na kaloryfery możesz ustawić wyższą np 70*C .

Czujnik pogodowy i tak sam dynamicznie dobiera temp. zasilania w zależności od temp zewn. krzywej grzewczej i temp zadanej .

Pytasz dlaczego kocioł grzeje i jest za gorąco ,wygląda na to że KG jest za wysoka , druga sprawa to że powinieneś mieć dwa obiegi dla podłogi i dla kaloryferów czy tak masz ? dla każdego obiegu ustawia się oddzielną KG .

Wychodzi na to że mam jeden obieg podłogówka z grzejnikami bo ustawiam tylko jedną KG.Czyli pewnie muszę znaleść KG pośrednią dla podłogówki i grzejników.
    A temperaturę na podłogówkę ustawiam głowicą z termostatem ,czyli pewnie muszę znaleść także odpowiednią temperaturę C.O na podłogówkę aby było planowane 21 st C

Dodano po 1 [minuty]:

adikas napisał:
    juve25 skoro ustawiłeś na BRAK czujnik temp. pokojowej to nie bierze go pod uwagę. Skoro masz za ciepło obniż krzywą. Ja mam 0,5 i jest 20.

Teraz zaczynam wszystko kumać .A co będzie jak dam na KOREKTA ???Jak wtedy będzie programator sterował piecem ???

0
  • #14 30 Paź 2014 16:16
    uri
    Poziom 15  

Czyli rozumiem że ten kto ci robił instalacje przewymiarował kaloryfery żeby pracowały na niższej temp. bo tak też się robi w takim układzie ta głowica termostatyczna nie bardzo wiem po co ona jest a to rodzi pytanie że ten kto to instalował nie bardzo wie o co kaman .

Szczerze powiem tamten sezon studiowałem te wszystkie ustawienia i jest to wszystko dosyć proste wystarczy przeczytać kilka razy ze zrozumieniem ;-)

Kolego moim zdaniem powinieneś zrobić tak pod warunkiem że masz czujnik pogodowy !!! tą głowicę co masz odkręcasz na full , na kotle ustawiasz max temperaturę CO na 45*C KG ustaw na 0,50 resztę zostaw tak jak masz i obserwujesz 1-2 doby czy temperatura w domu jest taka jaką ustawiłeś na sterowniku jeżeli temp za wysoka to KG w dół jak temp za niska to KG w górę o 0,5

korekta i termostatem na razie sobie dupy nie zawracaj , dopóki nie znajdziesz KG to do ładu nie dojdziesz .

Korekta - inaczej mówiąc bierze pod uwagę temp na sterowniku i odpowiednio koryguję temperaturę zasilania CO ( opcja przydatna wiosną kiedy jest dużo słońca lub gdy jest inne źródło ogrzewania w domu - kominek )

Termostat - działa jak zwykła głowica termostatyczna gdy na sterowniku zostanie osiągnięta zadana temperatura sterownik wyłącza kocioł .

Ekonomiczne grzanie to takie kiedy kocioł pracuje 24h na minimalnej mocy dostosowując jak najniższa temperaturę zasilania CO w tedy jest ekonomia ale i dyskomfort bo występuje bardzo duża bezwładność systemu .

Ważne jest jeszcze gdzie i na jakiej wysokości znajduje się CM470 warto też go skalibrować z innym sprawdzonym termometrem i to samo robimy z pogodówka też ją kalibrujemy

0
  • #15 30 Paź 2014 21:02
    juve25
    Poziom 7  

uri napisał:
    Czyli rozumiem że ten kto ci robił instalacje przewymiarował kaloryfery żeby pracowały na niższej temp. bo tak też się robi w takim układzie ta głowica termostatyczna nie bardzo wiem po co ona jest a to rodzi pytanie że ten kto to instalował nie bardzo wie o co kaman .

Szczerze powiem tamten sezon studiowałem te wszystkie ustawienia i jest to wszystko dosyć proste wystarczy przeczytać kilka razy ze zrozumieniem ;-)

Kolego moim zdaniem powinieneś zrobić tak pod warunkiem że masz czujnik pogodowy !!! tą głowicę co masz odkręcasz na full , na kotle ustawiasz max temperaturę CO na 45*C KG ustaw na 0,50 resztę zostaw tak jak masz i obserwujesz 1-2 doby czy temperatura w domu jest taka jaką ustawiłeś na sterowniku jeżeli temp za wysoka to KG w dół jak temp za niska to KG w górę o 0,5

korekta i termostatem na razie sobie dupy nie zawracaj , dopóki nie znajdziesz KG to do ładu nie dojdziesz .

Korekta - inaczej mówiąc bierze pod uwagę temp na sterowniku i odpowiednio koryguję temperaturę zasilania CO ( opcja przydatna wiosną kiedy jest dużo słońca lub gdy jest inne źródło ogrzewania w domu - kominek )

Termostat - działa jak zwykła głowica termostatyczna gdy na sterowniku zostanie osiągnięta zadana temperatura sterownik wyłącza kocioł .

Ekonomiczne grzanie to takie kiedy kocioł pracuje 24h na minimalnej mocy dostosowując jak najniższa temperaturę zasilania CO w tedy jest ekonomia ale i dyskomfort bo występuje bardzo duża bezwładność systemu .

Ważne jest jeszcze gdzie i na jakiej wysokości znajduje się CM470 warto też go skalibrować z innym sprawdzonym termometrem i to samo robimy z pogodówka też ją kalibrujemy

Tak mam czujnik pogodowy
    Zrobiłem tak jak poleciłeś mi kolego z tym że KG dałem na 0,25 i będę ją podwyższał raczej ,bo już za ciepło było w domku ;)
    Wytłumacz mi jeszcze jak możesz co to jest Adaptacja Krzywej Grzewczej .
    Mam to aktualnie wyłączone ale czy po znalezieniu KG mojego domu załączyć tą opcje???Dodam że na dole jest kominek i czasami przepalam w nim
    I jeszcze jedno pytanko ;)
    Widziałem w innym temacie kolego moc grzania CWU z 24 KW na 10 KW.Jak to zmienić u mnie w Vaillant ecoTECplus???

1
  • #16 30 Paź 2014 22:20
    uri
    Poziom 15  

Teraz jest sporo słońca i ciężej będzie ci dobrać KG ,niestety czujnik pogodowy nie wie że świeci słońce a ono skutecznie podnosi temp. w domu przynajmniej o 1*C , 0,25 możesz próbować najwyżej trochę zmarzniesz ;-) lub trafisz ja właśnie u siebie mam 0,25 wszystko w podłogówce .

Co do adaptacji KG to niestety ale ja w swoim CM470 nie mam tej opcji ale jak sama nazwa mówi po załączeniu tej opcji system sam powinien ci ustawić KG lepiej lub gorzej ,powiedz ty masz CM470F ? bezprzewodowy czy przewodowy ciekawy jestem czy idzie zrobić update tego sterownika ,na stronie vaillanta w symulacji CM470 widziałem bardzo ciekawe opcje których ja u siebie nie mam ,sterownik sygnuje się numerem calorMATIC 470/4 http://simulator.vaillant.com/pl/

0
  • #17 30 Paź 2014 22:30
    juve25
    Poziom 7  

uri napisał:
    Teraz jest sporo słońca i ciężej będzie ci dobrać KG ,niestety czujnik pogodowy nie wie że świeci słońce a ono skutecznie podnosi temp. w domu przynajmniej o 1*C , 0,25 możesz próbować najwyżej trochę zmarzniesz ;-) lub trafisz ja właśnie u siebie mam 0,25 wszystko w podłogówce .

Co do adaptacji KG to niestety ale ja w swoim CM470 nie mam tej opcji ale jak sama nazwa mówi po załączeniu tej opcji system sam powinien ci ustawić KG lepiej lub gorzej ,powiedz ty masz CM470F ? bezprzewodowy czy przewodowy ciekawy jestem czy idzie zrobić update tego sterownika ,na stronie vaillanta w symulacji CM470 widziałem bardzo ciekawe opcje których ja u siebie nie mam ,sterownik sygnuje się numerem calorMATIC 470/4 http://simulator.vaillant.com/pl/

Ja mam przewodowy

Dodano po 3 [minuty]:

uri napisał:

Widziałem w innym temacie kolego że zmniejszasz moc grzania CWU z 24 KW na 10 KW.Jak to zmienić u mnie w Vaillant ecoTECplus???

0
  • #18 30 Paź 2014 23:05
    uri
    Poziom 15  

Moc zmniejszasz w kotle ,wchodzisz w menu servisowe hasło to 13 czy 17 już teraz nie pamiętam w instrukcji masz na 100% oszczędności są rzędu około 30% jak płaciłem 300zł za 2 miesiące to teraz płacę 215zł za 52m3 za CWU ,rocznie to już niezła sumka a dyskomfortu w grzaniu wody nie odczuwam , zobaczymy jak to zimą będzie bo kocioł 2x dłużej grzeje wodę.

Czyli mówisz że masz przewodowy ,muszę zadzwonić do vaillanta i się dopytać czy da rade udpdate zrobić ,ciekawe opcje tam widzę których mi brakuje np wilgotność

edit.

Dzwoniłem na infolinię vaillanta i ten sterownik co masz to najnowsza wersja CM470/4 a mój to CM470/3 i nie da się go aktualizować .

0
  • #19 31 Paź 2014 08:59
    adikas
    Poziom 12  

Ja też nie mam opcji Adaptacji krzywej grzewczej.
    Juve, też mam trochę pomieszaną podłogówkę z kaloryferami na jednym obiegu, ale nie taka dużą jak ty. Mam tylko w przedsionku i dwóch łazienkach.
    Podłaczone są do tych samych rozdzielaczy co kaloryfery, a za rozdzielaczem na powrocie pętli są zawory RTL (podobne do termostatu na kaloryferach ale opisane temperaturą). Na nim możesz regulować temperaturę powrotu wody z podłogówki. Jak za ciepła podłoga to zmniejszaj. Jak miałem na 30st i to na obecne warunki było za ciepło. W tej chwili dałem na 26 i czekam aż się ustabilizuje.
    Od 3 dni mam krzywą 0,5 i nad ranem w domu 20st. w dzień podnosi się do 21st. podejrzewam o to słońce :) Piec jednak nie pracuje ciągle i palnik się wyłącza. Niby idealnie jest jakby chodził cały czas, no ale jak zdejmę krzywą niżej to już będzie zimniej w domu.
    Czasami mam wrażenie, że to jeszcze zły czas na szukanie krzywej, chyba jest jeszcze za ciepło.

Dodano po 5 [minuty]:

Od to od "experta" Vailanta.

"Zasady ustalania właściwej krzywej grzewczej są następujące: wyjściową wartość dla obiegu grzejników krzywa grzewcza ma 1,2 (dla ogrzewania podłogowego 0,6) przy standartowo ocieplonym budynku. Należy obniżać wartość krzywej grzewczej do momentu, gdy przy temperaturach w okolicy 0 stopni Celsjusza na zewnątrz, pomieszczenia są dogrzane przy zadanej temp. powietrza w pomieszczeniu 20 stopni Celsjusza."

0
  • #20 31 Paź 2014 09:49
    uri
    Poziom 15  

Najlepsze jest to że masz dobry kocioł ,masz drogi sterownik CM470 a musisz kręcić zaworami RTL niezła automatyka ;-) , nie bardzo rozumiem po kiego te zawory na powrocie ?? jaka temperaturą masz teraz zasilany obieg CO ?? masz jakiś czujnik typu VF1 ?
    Jeżeli masz przewagę kaloryferów nad podłogówką a kaloryfery nie są przewymiarowane to powinieneś mieć mieszacz i dwa obiegi jeden dla kaloryferów drugi dla podłogówki .

0
  • #21 31 Paź 2014 10:17
    adikas
    Poziom 12  

U mnie głównym źródłem ciepła są kaloryfery. Podłogówka to taki dodatek jak powiedzmy diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej w samochodzie ;)
    Jest w łazienkach aby było cieplej w pięty i podłoga sobie schła, i dla tej samej idei w przedsionku + grzejniki. Nie potrzeba do tego automatyki bo to malutkie pętle i dają radę na wspólnym obiegu. A RTL po to aby 50 stopni nie szło w podłogę.
    Natomiast u Juve, jak on pisze, ze ma 55m2 podłogówki na RTL to faktycznie trochę słaba instalacja.

1
  • #22 31 Paź 2014 15:01
    juve25
    Poziom 7  

Ja mam grzejniki przewymiarowane. Aktualnie mam KG na 0.35 i póki co jest OK .Wiem że może to nienajlepsza pora na szukanie KG , ale już można mniej więcej wiedzieć w którym kierunku szukać.

A co do zaworu RTL na powrocie to wydaje mi się na chłopski rozum że w niczym on nie przeszkadza jak kocioł będzie pracował na KG .Ustawiamy RTL na maxa i nie ma problemu.A jak kocioł ma pracować np.TERMOSTAT to wtedy można nim regulować temperaturę C.O dla podłogi a temperaturę na grzejniki większą dać.

Jeśli jestem w błędzie proszę o poprawę ;)

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

uri napisał:
    Moc zmniejszasz w kotle ,wchodzisz w menu servisowe hasło to 13 czy 17 już teraz nie pamiętam w instrukcji masz na 100% oszczędności są rzędu około 30% jak płaciłem 300zł za 2 miesiące to teraz płacę 215zł za 52m3 za CWU ,rocznie to już niezła sumka a dyskomfortu w grzaniu wody nie odczuwam , zobaczymy jak to zimą będzie bo kocioł 2x dłużej grzeje wodę.

Czyli mówisz że masz przewodowy ,muszę zadzwonić do vaillanta i się dopytać czy da rade udpdate zrobić ,ciekawe opcje tam widzę których mi brakuje np wilgotność

edit.

Dzwoniłem na infolinię vaillanta i ten sterownik co masz to najnowsza wersja CM470/4 a mój to CM470/3 i nie da się go aktualizować .

Moc można zmienić pod hasłem 17 w menu serwisowym.Tylko że u mnie jest Moc w trybie C.O a nie ma nic o mocy w trybie CWU.
    I u mnie jest na AUTO nastawione

0
  • #23 31 Paź 2014 15:21
    adikas
    Poziom 12  

Na maxa RTL to chyba nie za dobrze, max to chyba 50 st. KG będzie ci podnosiła temp. zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Dopóki na dworze ciepło np. 2-5st. to przy ustawieniu krzywej 0.35, piec da temp. na zasilaniu powiedzmy 30 st.C. Ale przy mrozie -10, może to już być 45 st. albo więcej, a to już raczej za dużo jak na podłogę. W moim małym przedsionku to bym się ugotował :)
    Druga sprawa, że materiałom wykończeniowych na podłodze, wysoka temperatura za dobrze nie służy.
    Ja jutro wyłączam piec, bo jakieś ocieplenie w szczecinie się zrobiło. Jest 10 st. jutro do 15 ma być. Na wieczór trzy szczapki do kominka i styka ;)

0
  • #24 31 Paź 2014 15:24
    juve25
    Poziom 7  

adikas napisał:
    Na maxa RTL to chyba nie za dobrze, max to chyba 50 st. KG będzie ci podnosiła temp. zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Dopóki na dworze ciepło np. 2-5st. to przy ustawieniu krzywej 0.35, piec da temp. na zasilaniu powiedzmy 30 st.C. Ale przy mrozie -10, może to już być 45 st. albo więcej, a to już raczej za dużo jak na podłogę. W moim małym przedsionku to bym się ugotował :)
    Druga sprawa, że materiałom wykończeniowych na podłodze, wysoka temperatura za dobrze nie służy.
    Ja jutro wyłączam piec, bo jakieś ocieplenie w szczecinie się zrobiło. Jest 10 st. jutro do 15 ma być. Na wieczór trzy szczapki do kominka i styka ;)

Czyli RTL dam na około 35-40 st i to będzie max :)

0
  • #25 31 Paź 2014 15:26
    lemonr
    Poziom 14  

Założenie jest takie, że CWU ma zostać podgrzane jak najszybciej i piec ma się wyłączyć lub powrócić do trybu CO. Obniżanie mocy dla CWU nie miało by sensu bo po co wydłużać czas grzania wody w zasobniku. Poza tym piec przy grzaniu CWU sam moduluje palnikiem na podstawie temperatury wody w obiegu (wężownicy w zbiorniku).

0
  • #26 31 Paź 2014 16:14
    uri
    Poziom 15  

lemonr napisał:
    Założenie jest takie, że CWU ma zostać podgrzane jak najszybciej i piec ma się wyłączyć lub powrócić do trybu CO. Obniżanie mocy dla CWU nie miało by sensu bo po co wydłużać czas grzania wody w zasobniku. Poza tym piec przy grzaniu CWU sam moduluje palnikiem na podstawie temperatury wody w obiegu (wężownicy w zbiorniku).

Po to się obniża moc na CWU że wychodzi taniej podgrzanie tej samej wody tylko w dłuższym czasie zamiast 10min grzać kocioł grzeje z mniejsza mocą 20min i to jest zysk co pokazały ostatnie rachunki za grzanie wody . Gdy miałem ustawione na full zużycie gazu miałem na poziomie około 100m3 na 2 miesiące koszt 300zł gdy zmniejszyłem moc do 10KW zużycie gazu na poziomie 52m3 na 2 miesiące koszt 215zł i teraz sobie policz 80zl x6 miesięcy = 480zł rocznie oszczędzam .

Problem z RTL jest taki że nie idzie tym sterować ,pogodówka i CM470 traci cały sens bo to kocioł ma decydować jaką temperaturę zasilania dawać a nie zawór RTL taki trochę pół automat jak dla mnie ,powinien być mieszacz i z niego idzie woda na podłogę i kaloryfery w tedy układ pracuje tak jak powinien .

Cytat:
    Poza tym piec przy grzaniu CWU sam moduluje palnikiem na podstawie temperatury wody w obiegu (wężownicy w zbiorniku).

Częściowo to racja z tym że w pierwszej fazie grzania palnik idzie na FULL i stopniowo ze wzrostem temperatury obniża moc .
    Dlatego u mnie też idzie FULL 10KW i potem stopniowo w dół to tak jak jazda samochodem na pełnym gazie ta sama zasada które auto mniej spali to co jedzie od punktu A-B 100km/h czy to co jedzie 200km/h

0
  • #27 01 Lis 2014 04:44
    lemonr
    Poziom 14  

uri Jaki ty masz model kotła? Bo chyba większość nie umożliwia obniżenia mocy dla CWU.

0
  • #28 01 Lis 2014 08:58
    uri
    Poziom 15  

To fakt nie w każdym kotle będzie taka opcja , mój kocioł to vaillant 206-5/5 R2

0
  • #29 01 Lis 2014 09:13
    karolh90
    Poziom 10  

Vaillant ecoTEC VC plus 246/3-5 + VIH R 120 + calorMATIC 470
    Pany a jak to najlepiej skonfigurowac dla korekty?
    Jaki ustawic czas blokady pompy?aktualnie mam wylaczone
    Czas blokady palnika?mam fabrycznie 20min.
    Mam dom ok 230m2 i wyczytalem gdzies zeby skrecic na max moc kw i ustawilem na 9kw.
    Moja krzywa to 1.2.
    A i same kaloryfery bez podlogowki.
    I czy ograniczyc max temperature np do 55° na kotle?zeby pracowal
    w trybie kondensacji.
    I czy da sie do tego calormatica podlaczyc dodatkowy czujnik temperatury wewnetrzej?chodzi o to mam go zamontowanego na polpietrze i im jest chlodniej na polu tym tam mniejsza jest temperatura np jak ustawie na nim temperature 18st to osiaga max 17 a w pomieszczeniach juz mam po 22-23 st.
    a nie wiem czy przeniesie go bedzie latwe..chyba ze mozna jakos oszukac ta temperature na regulatorze?
    teraz ustawiam na noc 16 i u gory mam 19st a na dole 17st a na dzien mam 17 i wtedy na dole jest 20 a u gory 21. Mozna by dodac ze 2 stopnie na regulaorze da sie tak?

0
  • #30 01 Lis 2014 23:57
    uri
    Poziom 15  

karolh90 napisał:
    Pany a jak to najlepiej skonfigurowac dla korekty?

Czytałeś instrukcje co oznacza korekta ? w tym wątku zdaje się że o tym już było pisane.

karolh90 napisał:
    Jaki ustawic czas blokady pompy?aktualnie mam wylaczone
    Czas blokady palnika?mam fabrycznie 20min.

Zostaw standardowe ustawienia

karolh90 napisał:
    Mam dom ok 230m2 i wyczytalem gdzies zeby skrecic na max moc kw i ustawilem na 9kw.
    Moja krzywa to 1.2.

W kotle na LCD masz poziom mocy palnika ?

karolh90 napisał:
    I czy da sie do tego calormatica podlaczyc dodatkowy czujnik temperatury wewnetrzej?chodzi o to mam go zamontowanego na polpietrze i im jest chlodniej na polu tym tam mniejsza jest temperatura np jak ustawie na nim temperature 18st to osiaga max 17 a w pomieszczeniach juz mam po 22-23 st.

Z tego co wiem to się nie da , jedyne co możesz zrobić to oszukać czujnik temp w CM470 ( opcja korekta temperatury ) ustawiasz taką temp jak w pomieszczeniach i sprawa załatwiona

0