Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik wzmacniacza lampowego

JarekC 28 Paź 2014 12:06 12423 8
  • Sterownik wzmacniacza lampowego

Witam,

Chciałbym przedstawić moją konstrukcję sterownika do wzmacniacza lampowego (opcjonalnie tranzystorowego).
    Sterownik powstał ok 2 lata temu na prośbę zaprzyjaźnionego audiofila a potem był rozwijany w ramach forum poświęconego konstrukcjom audio.
    Ponieważ ostatnio powróciłem do tego tematu na życzenie kilku osób z forum audio to postanowiłem przedstawić konstrukcję sterownika na forum elektrody.

Układ kontrolera przeznaczony jest do
    - sterowania głośnością w systemach audio przy pomocy zmotoryzowanego potencjometru.
    - sterowania cyklem złączania wzmacniaczy lampowych (V-żarzenia,V-anodowe).
    - sterowania cyklem załączania wzmacniaczy tranzystorowych (Głośniki),
    - sterowania przekaźnikowym selektorem wejść (maksymalnie 4 -wejścia),
    - sterowania dodatkowym wyjściem przekaźnikowym,
    - kontroli czasu pracy lamp (6 niezależnych liczników pracy lamp z opcją kasowania oraz licznik pracy sterownika).

Sterownik może być obsługiwany za pomocą pilota zdalnego sterowania (standardy transmisji RC5, SONY, NEC) oraz za pomocą przycisków lub impulsatorów.
    Sygnalizacja stanu układu odbywa się przy pomocy dwukolorowej diody LED i 6-znakowego wyświetlacza LED.
    Zastosowanie wskaźników matrycowych 5x7 punktów o wysokości 0.7 cala zapewnia bardzo dobrą czytelność wyświetlacza nawet z dużych odległości oraz zapewnia atrakcyjny wygląd końcowego urządzenia.
    Wyświetlacz posiada 4-poziomową regulację jasności z opcją automatycznego wygaszania po zaprogramowanym czasie.
    Sterownik posiada timer wyłączający (10, 20, 30 ,45 ,60, 90 , 120 min.),

W celu zwiększenia uniwersalności układu użytkownik ma możliwość zaprogramowania wszystkich parametrów sterownika:
    -typ pilota zdalnego sterowania
    -kody klawiszy pilota (Załącz-Wyłącz, Głośność +-, Selektor +-,Wejście 1234, Wyciszenie, Jasność, Timer, Wyjście, Menu)
    -sposób obsługi repetycji klawiszy pilota
    -sposób sterowania głośnością (pilot, klawiatura, impulsator)
    -sposób sterowania selektorem (pilot, klawiatura, impulsator)
    -czasy trwania impulsów sterujących silnikiem
    -czasy załączania i wyłączania przekaźników
    -poziomy jasności wyświetlacza
    -czas automatycznego wygaszania wyświetlacza
    -treść komunikatów opisujących aktualny stan układu
    -treść komunikatów opisujących wejścia
    -nazw lamp

Programowanie sterownika może odbywać się poprzez wbudowane menu lub poprzez podłączenie sterownika do PC (port RS-232) i wykorzystanie dowolnego programu terminala.
    Oprogramowanie sterownika może być aktualizowane poprzez wbudowany bootloader i port RS232. Nie jest wymagane posiadanie programatora co jest dużym ułatwieniem do końcowego użytkownika.

Układ został zbudowany w oparciu o mikrokontroler ATMega16A firmy Atmel oraz sterownik silnika prądu stałego BA6218 firmy ROHM, do sterowania wyświetlaczami zastosowano układy MBI5026 firmy MacroBlock.
    Całość oprogramowania zastała napisana w assemblerze a program zajmuje 99% pamięci flash procesora.
    Sterownik jest przystosowany do pracy z przekaźnikami i silnikiem sterowanych napięciem z zakresu 5-12V.

Układ został umieszczony na czterech oddzielnych płytkach PCB:
    - płytce głównej sterownika
    - płytce wyświetlacza
    - płytce selektora
    - płytce przekaźników sterujących.
    Pozwala to na optymalne rozmieszczenie elementów w docelowym urządzeniu.

Pełna dokumentacja ze schematami, rysunkami płytek opisem obsługi i konfigurowania jest dostępna w postaci pliku PDF.
    Dokument opisuje tylko podstawową wersję sterownika ale powstało kilka dodatkowych wersji np.
    - z obsługą zegara RTC (czas wyświetlany w trybie Standby),
    - obsługą potencjometru cyfrowego PGA2310/2311 zamiast potencjometru z silnikiem
    - obsługą dodatkowych dwóch wejść selektora
    - obsługa drugiego 6-znakowego wyświetlacza
    itd ...

W najbliższym czasie postaram się opisać w osobnym temacie sposób sterowania wyświetlaczami matrycowymi 5x7 i przedstawić fragmenty kodu opowiadające za to.

Na pewno jak zawsze podanie pytanie na temat kosztu urządzenia.
    Całość mieści się w zakresie 200-250 zł w zależności od zastosowanych elementów np przekaźników, wyświetlaczy, transformatora
    Największą cześć kosztów stanowi koszt produkcji płytek PCB oraz koszt zakupu wyświetlaczy a także co może troszkę zaskoczyć koszt dostawy elementów.
    Płytki były zamawiane w Chinach.

Pozdrawiam
    JarekC

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Licencja Pulsonix
    zattara
    Poziom 12  
    Robi wrażenie. Widać, że układ jest przemyślany i ładnie wykonany. Czy licznik czasu pracy lamp i sterownika wymyśliłeś sam czy gdzieś podpatrzyłeś?
  • Licencja Pulsonix
    miszcz310
    Poziom 19  
    Witam!

Na początku chciałem pogratulować konstrukcji.

Mam takie pytanie dotyczące samego programu. Dlaczego cały program został napisany w asemblerze? Czy to jest wszystko zrobione faktycznie tak na styk z zasobami? Z tego co widzę to kod odpowiadający za wyświetlacz może być czasowo krytyczny, ale cała reszta?

Żeby też nie było, nie chcę zaznać jakiejś burzy o "najlepszy język programowania" czy coś podobnego. Jestem po prostu ciekawy jaka jest wyższość użycia asemblera.

Pozdrawiam i życzę tak udanych projektów!
    JarekC
    Poziom 28  
    zattara napisał:
    Robi wrażenie. Widać, że układ jest przemyślany i ładnie wykonany. Czy licznik czasu pracy lamp i sterownika wymyśliłeś sam czy gdzieś podpatrzyłeś?

Był to pomysł znajomego dla którego projektowałem ten sterownik.
    A czy on widział to gdzieś wcześniej to nie wiem.

Cytat:
    Mam takie pytanie dotyczące samego programu. Dlaczego cały program został napisany w asemblerze? Czy to jest wszystko zrobione faktycznie tak na styk z zasobami? Z tego co widzę to kod odpowiadający za wyświetlacz może być czasowo krytyczny, ale cała reszta?

Żeby też nie było, nie chcę zaznać jakiejś burzy o "najlepszy język programowania" czy coś podobnego. Jestem po prostu ciekawy jaka jest wyższość użycia asemblera.

Powód jest czysto pragmatyczny.
    W momencie kiedy pisałem program miałem gotowe własne biblioteki w assemblerze do obsługi EEPROMu, odbiornika RC5 i SONY, portu RS232.
    Pozostawało dopisać resztę więc łatwiej mi było napisać w assemblerze niż zaczynać od zera w C.
    W pierwszej wersji program zajmował około 50-60% flasha, potem zacząłem dokładać dodatkową funkcjonalność i tak się rozrósł do 99%.

Pozdrawiam
    JarekC
    Piotrek1970
    Poziom 16  
    Fajny projekt i szacun za ASM :-)

Kiedyś przechodziłem etap budowy wzmacniaczy i też zamarzył mi się podobny projekt z wyświetlaczem na i2c obsługiwany przez MAX6953, do regulacji głośności PGA*11 i selektor na przekaźnikach, ale jako że miał to być "wzmacniacz lampowy" to zrezygnowałem z tego -ze względu na "purytańskie" podejście do takich wzmacniaczy.

p.s.: czy 'przemiatanie' matryc nie sieje po głośnikach? -to był jeden z powodów dla którego zarzuciłem projekt.

Mimo to projekt godny pochwalenia.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Kto umieścił znak China Export na płytkach drukowanych. Ty, czy producent?
    JarekC
    Poziom 28  
    Witam,

Sterownik uzyskał możliwość podłączenia zamiast matrycowego wyświetlacza LED wyświetlacza OLED.

Chciałem aby pozostała dobra czytelność wyświetlacza z dużej odległości więc na placu boju pozostały tylko wyświetlacze graficzne.
    Wybór padł na OLEDa 76x16pixeli (pole widoczne 46mm,14.5mm pole aktywne 41.7mm x 11.1mm). Format wyświetlania się nie zmienił - 6 znaków.
    Muszę przyznać że wygląda to bardzo ładnie.
    Na zdjęciu porównanie wielkości starego wyświetlacza matrycowego i nowego OLEDa.
    OLEDa można podłączyć do sterownika bez żadnych przeróbek sprzętowych. Wyświetlacz oparty o sterownik WS0010

Pozdrawiam
    JarekC