Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kotła - Z otwartej komowry na kocioł TURBO - jaki wybrać?

dikonop 28 Paź 2014 13:09 1065 23
  • #1 28 Paź 2014 13:09
    dikonop
    Poziom 5  

Witam serdecznie,

posiadam kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. Niestety jego czas dobiega końca, naprawa też nie będzie zbyt tania. W mieszkaniu teraz nie mieszkam, ale mam zamiar, więc noszę się z podjęciem decyzji odnośnie montażu kotła TURBO. Chciałbym się dowiedzieć co polecacie? Nie musi być drogo, nie musi być tanio, niech to po prostu będzie dobry kocioł. Znajomi mają taki za 1700 zł i są zadowoleni, inni z tych za 3000 również. Co do wykonania pracy związanych z kominem, jestem umówiony na oględziny i wycenę w tym tygodniu.

- Mieszkanie jest na parterze, praktycznie całe zewnętrzne, metraż ok. 60 mkw.
    - Co do ocieplenia to jest ono wykonane styropianem chyba coś koło 10 cm (budowane 16 lat temu).
    - Połowa stolarki jest wymieniona (z nawiewnikami), w starych oknach (będą wymieniane) wycięte uszczelki.
    - Posiadam 6 kaloryferów: 80 cm (ten jest grubszy od pozostałych), 120, 60 (bardzo cienki - w WC), 60, 80, 100.
    - Grzejniki mają rury wychodzące z podłogi.

Jakie kotły polecacie aby były najbardziej wydajne i oszczędne przy takich parametrach?

0 23
  • #2 28 Paź 2014 13:28
    biniu292
    Poziom 18  

Turbo ze względu na co?

0
  • #3 28 Paź 2014 13:34
    dikonop
    Poziom 5  

Chce mieć zamkniętą komorę spalania, ponieważ w zimie przez tą ogromną kratę pod oknem w kuchni wieje aż do przedpokoju. Nie muszę chyba dodawać, że nie jest to przyjemne uczucie przy -20 na zewnątrz.

Swoją drogą ciekawe ile wyniesie mnie wprowadzenie tych dodatkowych rur do komina...

----------------

Poczytałem trochę i przyznam szczerze, że lekko się przestraszyłem. Mieszkam w bloku 4 piętrowym, jak wspomniałem na parterze. Czy w ogóle jest opcja zamontowania takiego kotła? Chodzi mi o to czy da radę aby tak wysoko wyrzucał on spaliny? Bo wyczytałem, że tylko 3-6 metrów.

0
  • #4 28 Paź 2014 15:06
    biniu292
    Poziom 18  

Wszystko zależy pod wydajności kotła/wentylatora, średnicy rury spalinowej.
    Bardziej niż kosztów obawiać się można krzywego komina, jeśli tak będzie, ciężko wtedy tą zasysającą powietrze włożyć w komin.
    Wtedy pozostaje ciągnięcie powietrza z pomieszczenia i kratka zostaje.
    A ta wentylację nawiewną co masz , to tylko dziura przez ścianę?
    Bo ja mam takie coś do łazienki, ale zrobiłem to specjalnie długie i powietrze się ogrzewa zanim dotrze do celu

0
  • #5 28 Paź 2014 17:35
    William Bonawentura
    Poziom 31  

biniu292 napisał:
    Wtedy pozostaje ciągnięcie powietrza z pomieszczenia i kratka zostaje.

Zły pomysł. Powinno się wówczas pobrać powietrze do kotła rurą z tego istniejącego otworu lub nowego. Wielkość nawiewu do pomieszczenia można wówczas stłumić do ilości potrzebnej do wentylacji. Rura PVC ocieplona.

0
  • #6 28 Paź 2014 17:42
    biniu292
    Poziom 18  

Przeczytałeś cały mój post Wiliam?
    Rurę można włożyć jeśli komin pozwoli, ciągnąć rurę w drugim otworze? Pod warunkiem że on też pozwoli , choć wątpię żeby w łazience było tyle otworów wentylacyjnych.
    Bo rozumiem że chcesz wykładać rurę nawiewową w komin?

0
  • #7 28 Paź 2014 18:05
    dikonop
    Poziom 5  

Powiem tak. Zorientowałem się co i jak, i nie będzie kłopotu żeby te 15 metrów komina (wyjdzie coś około) wykonać. Kominem będzie doprowadzony wywiew spalin i nawiew do kotła. Tylko teraz tak, czy każdy kocioł z zamkniętą komorą jest w stanie wyrzucić spaliny tak wysoko? Pan od komina twierdzi, że są takie kotły. Wiecie może jaki parametr by mógł o tym świadczyć?

0
  • #8 28 Paź 2014 18:08
    FOSGEN1
    Poziom 27  

dikonop napisał:
    w zimie przez tą ogromną kratę pod oknem w kuchni wieje aż do przedpokoju

biniu292 , kolega William Bonawentura zapewne ma na myśli pociągniecie rury do kotła od istniejącej kratki pod oknem.

0
  • #9 28 Paź 2014 18:16
    dikonop
    Poziom 5  

Hmmm, tylko nie wiem czy tak można. Do tego piec jest po drugiej stronie kuchni. A jaka gruba musiałaby być taka rura?

0
  • #10 28 Paź 2014 18:20
    FOSGEN1
    Poziom 27  

dikonop napisał:
    tylko nie wiem czy tak można

chyba nie ma przeciwwskazań

dikonop napisał:
    Do tego piec jest po drugiej stronie kuchni

rura może biec po ścianach

dikonop napisał:
    jaka gruba musiałaby być taka rura

niestety nie mogę się dodzwonić do znajomych, żeby sprawdzić jaką rurę oni zastosowali. Wydaje mi się, że 50mm, ale nie mogę przysiąc. U nich powietrze idzie z kuchni do łazienki, więc jeszcze większe "schody" niż u Ciebie . Ale to i tak zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż wkład. Mieszkają na parterze w 4 piętrowym budynku ze strychem...

0
  • #11 28 Paź 2014 18:22
    dikonop
    Poziom 5  

Czy taka opcja będzie też tańsza? Tzn, czy trzeba będzie mimo to wkładać coś do komina czy nie?

0
  • #12 28 Paź 2014 18:25
    biniu292
    Poziom 18  

Będzie trzeba włożyć spalinową.
    Tylko nie gódź się na ciągnięcie powietrza bezpośrednio z kanału, bez wkładu

0
  • #13 28 Paź 2014 18:28
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Sądzę, że zdecydowanie. Sprawdź ile kosztuje wkład podwójny do turbo.
    Skoro masz kocioł w tej chwili, to przypuszczam, że już jakiś wkład masz.

Dodano po 1 [minuty]:

biniu292 napisał:
    Będzie trzeba włożyć spalinową.

miejmy nadzieję, że już kolega ma.

0
  • #14 28 Paź 2014 18:35
    dikonop
    Poziom 5  

Tak myślę... A zakładając, że mam wkład spalinowy, to nie można po prostu włożyć drugiej rury, którą będzie pobierało powietrze? Pytam z czystej ciekawości ponieważ chyba decydowałbym się na podciągnięcie z kratki.

0
  • #15 28 Paź 2014 20:00
    biniu292
    Poziom 18  

Wiliam - zwracam honor, to ja się nie zagłębiem w Twój post
    Proszę o wybaczenie

Dodano po 2 [minuty]:

dikonop napisał:
    Tak myślę... A zakładając, że mam wkład spalinowy, to nie można po prostu włożyć drugiej rury, którą będzie pobierało powietrze? Pytam z czystej ciekawości ponieważ chyba decydowałbym się na podciągnięcie z kratki.

I tak i nie, ponieważ wystarczy że średnica rury będzie zbyt duża i kocioł może mieć kłopot ze stworzeniem odpowiedniego ciśnienia w komorze spalania

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym trwa rura która masz możesz ewentualnie zaciągać powietrze, spalinowa jest łączona na uszczelki w kotłach turbo

0
  • #16 28 Paź 2014 20:05
    FOSGEN1
    Poziom 27  

biniu292 napisał:
    Poza tym trwa rura która masz możesz ewentualnie zaciągać powietrze, spalinowa jest łączona na uszczelki w kotłach turbo

ojej, bo chyba nie zrozumiałem myśli :-)

biniu292 napisał:
    I tak i nie, ponieważ wystarczy że średnica rury będzie zbyt duża i kocioł może mieć kłopot ze stworzeniem odpowiedniego ciśnienia w komorze spalania

o tym akurat nie słyszałem. Ale przynajmniej w moim kotle były w zestawie pierścienie redukcyjne. Czy one by tu nie pomogły?

No i coś mi się nasuwa - zdaje się że w turbo też można rozdzielić zasilanie od spalin, więc można również pociągnąć powietrze z kratki, prawda?

0
  • #17 28 Paź 2014 22:03
    biniu292
    Poziom 18  

Bo mnie zagadali i nie dokończyłem jednej myśli a zacząłem drugą
    Chodzi mi o to że w kominie ma zwykła rurę na wsuwki, a powinna być do spalin na uszczelki przy turbo
    Nie polecam ciągnięcia powietrza bezpośrednio z wentylacji, dużo syfu kocioł zaciąga z tych starych kominów. Dlatego na powietrze do kotła wkład jest wskazany

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

[quote="FOSGEN1"]

biniu292 napisał:

ojej, bo chyba nie zrozumiałem myśli :-)

biniu292 napisał:

o tym akurat nie słyszałem.
    Z reguły to nie ma znaczenia, ale przy tak długim kominie , każdy szczegół będzie miał wpływ na późniejsza pracę

0
  • #18 31 Paź 2014 11:49
    dikonop
    Poziom 5  

No i temat padł póki co. Pewnie w przyszłym roku się na to zdecyduję. Robiłem przegląd kotła, porozmawiałem trochę z Panem serwisantem i troszkę mnie zaskoczył. A mianowicie stwierdził, że mam większość grzejników źle dobranych i do metrażu, ocieplenia, położenia mieszkania i do samego kotła (Ariston Clas 24). Fakt, powiem szczerze, że ciężko jest mi ogrzać to mieszkanie, powiem nawet, że bardzo ciężko. Odbiegnę od tematu z początku, czy uważacie, że może coś być na rzeczy? Czy fakt, że nie jest łatwo ogrzać to mieszkanie nawet do 20, o 21 nie wspomnę może być spowodowany złym doborem grzejników?

0
  • #19 31 Paź 2014 14:53
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Podaj więcej szczegółów. Wymiary grzejników, ilość płyt. No i wielkość pomieszczeń w jakich się znajdują.

0
  • #20 01 Lis 2014 19:58
    dikonop
    Poziom 5  

Pokój - 100 cm, 1 płytowy, wymiary 3x3,7 m. 2 ściany zewnętrzne (północ, wschód), styropian 8 albo 10 cm, 2 okna drewniane, w jednym nawiewnik ciśnieniowy.
    Pokój 2 - 60 cm, 1 płyta, wymiary 3x3 m, jedna ściana zewnętrzna, jedna od strony klatki, która nie jest ogrzewana, 1 okno plastikowe z nawiewnikiem.
    Łazienka, 80 cm, 1 płytowy, wymiary 2x3 m, 2 ściany zewnętrzne od strony północy, okno drewniane.
    Kuchnia - 80 cm, 2 płytowy, wymiary 2,7x4 m, okno drewniane, nawietrzak ścienny (jest to pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł)
    Salon - 110 cm, 1 płytowy, wymiary 5x4,5 m, 2 ściany zewnętrzne, drzwi balkonowe i okno z nawiewnikiem.

Dodam, że mieszkanie znajduje się na parterze z chyba dosyć średnio docieplonym stropem :)

Jak widać kolorowo nie jest :)

0
  • #21 01 Lis 2014 20:32
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Oj, coś mi się zdaje, że zimnawo u Ciebie.

Dodano po 3 [minuty]:

Poszukaj na forum jak się oblicza konieczną moc grzejników. Jeśli nie chcesz teraz wydawać kasy na nowe to może kup z drugiej ręki. Ja ostatnio kupiłem zdjęty z nowego mieszkania za jakieś nieduże pieniądze.
    Ja w pokoju 13 m2 mam dwupłytowy 160x60 i dołożyłem dwupłytowy z 1 radiatorem 60x60.

0
  • #22 01 Lis 2014 21:41
    dikonop
    Poziom 5  

No tak, zimno jak cholera :) Z tym obliczaniem to sam nie wiem. Mówią, że powinien specjalista, itp. Nie wiem np. jaką przyjąc wartość strat ciepła przez budynek. Brać górną granicę dla budynku średnio docieplonego?

Czy ja dobrze rozumiem, że masz dużo większy grzejnik w pokoju 13 m2, niż ja w w 18 m2? :D

0
  • #23 01 Lis 2014 22:37
    FOSGEN1
    Poziom 27  

No na to wygląda. W pokoju 25m2 są dwa. Jeden130, drugi 110x 60. Z tym, że mój budynek t o poniemieckie cudo. Niedocieplone. Wysokość 2,9 m.

0
  • #24 02 Lis 2014 10:03
    dikonop
    Poziom 5  

No ok. W sumie odbiegliśmy od tematu pierwotnego, więc można go chyba zamknąć. Założę nowy, co do kwestii samych grzejników. Jeśli chodzi o wymianę kotła trochę też zmądrzałem i więcej wiem :)

Jak wspominałem, temat uważam za zamknięty.

0
  Szukaj w 5mln produktów