Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paradox - co sądzicie? Czy warto pójść przyszłościowo w to rozwiązanie?

28 Paź 2014 14:43 4302 39
  • Poziom 7  
    Witam Kolegów!

Mam pytanie - zauważyłem, iż w Polsce najbardziej popularnym systemem alarmowym jest rodzimy Satel. A co sądzicie o rozwiązaniach Paradox'a ?

Pytam nie bez kozery - interesuje mnie na ile to kwestia marketingu a na ile "cech użytkowych". Jak jest z serwisem i opieką?

Szukając na stronie paradoxa wyświetla mi się omc.com.pl - polski dystrybutor. Szukając Satel to sporo tego.

Będę zobowiązany za Wasze opinie.

Pozdrawiam, W.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    Paradox'a nie znam i nie słyszałem o tym...
    Natomiast nawet jako osoba "nie z branży" (nie zajmuję się typowo systemami alarmowymi), spotkałem nie raz Satela i na tyle ile miałem do czynienia w praktyce (głównie czujki IR oraz sterowanie radiowe) to bardzo sobie chwalę.
    Nie tak dawno (kilka tygodni temu) szukałem taniego sterowania radiowego do nietypowego zastosowania, przetrzepałem kilka większych sklepów internetowych i finalnie i tak wylądowałem na Satel'u - przy tym wszystkim mogę powiedzieć że dobre wsparcie techniczne.
    Myślę że opinia o produktach Satela jest jak najbardziej realna.
  • Poziom 26  
    Satel - czujki lipne, na rynku można znaleźć lepsze i mniej zawodne czujeczki
    Centrale - znane, w miarę pewne, minus mają je wszyscy a wiec marża na sprzęcie prawie żadna
    Support - w zależności jak się trafi

Co do paradoxa niestety tu bym nie robił sobie na Twoim miejscu nie wiadomo jakich nadziei, generalnie dużo częściej klienci pytają o satela, ewentualnie jeszcze możesz zobaczyć sobie DSC, KSENIĘ, ROPAMA. Polecić Ci mogę JABLOTRONA - dobrze pomyślana obsługa i programowanie, kompleksowa oferta produktów (od przewodowych systemów, przez bezprzewodowe modułu kończąc na powiadomieniu GSM).
  • Poziom 26  
    Zainstalowałem sporo Paradoxa, głównie Esprit, Digiplex i działają bez problemów.
    Wolę nawet instalować Esprita na małych obiektach niż Ca 4,5,6.
  • OptexOptex
  • Poziom 19  
    Pod opieką mam centrale paradoxa z początku lat 90. Chodzą bezawaryjnie zmieniam jedynie akumuatory. Nowe centrale też spisują się bardzo dobrze. Bardzo fajną centralą jest EVO. Może pracować jako adresowalna lub zwykła - duże oszczędności w okablowaniu. Ogólnie polecam, szczególnie tam gdzie potrzebna jest prosta obsługa systemu i estetyczne klawiatury.
  • Poziom 17  
    Witam. Popełniłem kilkadziesiąt alarmów właśnie na Paradox-ie. Sprzęt jest bardzo mało awaryjny, mają dobre czujniki, ładne manipulatory LCD, a to przecież widzi klient. Po za tym jako jedni z chyba pierwszych mają w centralach Digiplex, a obecnie EVO możliwość podłączenia czujników adresowalnych i to nie takich jak np. w Satelu przez dołączenie modułu tylko zarządzalny adres czyli zmiana czułości czujnika, włączenie sabotażu. A przede wszystkim dziecinnie wręcz prosty montaż okablowania i ewentualnej rozbudowy. W centrali EVO jak sama nazwa wskazuje czujników może być aż 192. Fakt ile jest takich obiektów gdzie to wykorzystamy ? Jednak patrząc właśnie z punktu widzenia instalacji gdzie nie ma plątaniny kabli od kilkudziesięciu czujników jest to naprawdę wygodne i praktyczne. Niestety mało spotkałem osób, które takie czujniki montowały bo jak podłączyć czujnik jak ma tylko 4 wyprowadzenia, gdzie ulubiona pętla sabotażowa. Mają niestety też minusy ale to chyba jak każdy. Troszkę mało możliwości dotyczących wyjść, brak dwukierunkowej komunikacji czujników bezprzewodowych. Co do pozostałych central Paradox czyli Esprit czy Spectra jak dla mnie sprzęt godny polecenia, a serwis chyba się nudzi bo telefon odbierają szybko i są kompetentni. Niestety nie mogę tego powiedzieć o naszym polskim producencie.
  • Poziom 10  
    Ja instaluję głównie Paradoxa, z wielu powodów. Tak na szybko:
    1. Bardzo mała awaryjność
    2. Mała popularność, przez co obcy instalatorzy nie wchodzą mi na obiekty
    3. gdy robię wycenę w detalu, to klient nie powie mi, że na portalu akcyjnym kupi to 30% taniej...
    4. Fajne klawiatury TM50
  • Poziom 7  
    To ciekawe co piszesz. Skąd więc taka popularność Satela? Z tego co słyszałem mają 70% rynku. Tego chyba nie da się samemu zainstalować? Skoro Ty Instalator wolisz instalować Paradoxa i jak widzę nie jesteś odosobniony w tym, to jeszcze raz - skąd taka popularność tego Satela? :-)

Pozdrawiam, W.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Popularność Satela moim skromnym zdaniem nie bierze się z jego zaawansowania i funkcjonalności tylko z dostępności. U mnie w mieście można go kupić w sklepie elektrycznym. Paradox nie jest tak dystrybuowany i niech tak zostanie.
  • Poziom 19  
    wkaszycki napisał:
    To ciekawe co piszesz. Skąd więc taka popularność Satela? Z tego co słyszałem mają 70% rynku. Tego chyba nie da się samemu zainstalować? Skoro Ty Instalator wolisz instalować Paradoxa i jak widzę nie jesteś odosobniony w tym, to jeszcze raz - skąd taka popularność tego Satela? :-)

Pozdrawiam, W.

Popularność Satel-a bierze sie z pracy instalatorów. Pierwszy polski produkt - centrala na mikroprocesorze. Instalatorzy w latach 90 promowali go z różnych pobudek:
    - patriotycznych
    - złożony produkt z polskim menu ( w tamtych czasach wiele zachodnich central nie gadało po polsku, programy do programowania też nie były polskojęzyczne ).
    Obecnie w nagrodę instalatorzy otrzymali, chorą dystrybucję opartą na pominięciu pionu instaltorskiego . W efekcie mamy mierne systemy alarmowe i mnóstwo smiesznych wpisów na różnych forach ( również na tym forum ). Satel ma coraz większy problem z reklamacjami ( powstałymi z braku fundamentalnej wiedzy ) , więc coraz częściej dochodzi do zgrzytów na linii klient- serwis . Na efekt trzeba jeszcze poczekać ... .
  • Poziom 17  
    Wszystko się zgadza. O gustach nie będziemy dyskutować. Pytane było o system przyszłościowy. Wystarczy spojrzeć na zaawansowanie technologiczne tych firm o ktòrych mowa. Elektronika Paradoksa EVO wielkości 1/3 Satela,a możliwości znają ci co to montują.
  • Poziom 23  
    bercikmk napisał:
    Wszystko się zgadza. O gustach nie będziemy dyskutować. Pytane było o system przyszłościowy. Wystarczy spojrzeć na zaawansowanie technologiczne tych firm o ktòrych mowa. Elektronika Paradoksa EVO wielkości 1/3 Satela,a możliwości znają ci co to montują.

W tym wypadku idealnie sprawdza się powiedzenie: "Wielkość nie ma znaczenia" :)

Architekturalnie INTEGRA to prehistoria, kilka(naście) układów scalonych i innych elementów po to, by uzyskać funkcjonalność dostępną we współczesnych mikrokontrolerach z "dolej półki" (dużo IO, liczne peryferia takie jak RTC, zewnętrzna pamięć itp.).

A jakie rozwiązanie uznać za przyszłościowe? Moim zdaniem najlepszy (=najskuteczniejszy) system to taki, którego użytkownik się nie boi i umie z niego korzystać.
    Podkreślam, użytkownik. Nie instalator (bo dla fachowca wszystko wydaje się łatwe).
  • Specjalista automatyka domowa
    Nie zachwycał bym się tak tym EVO, koła nie odkryli, i co z tego, że PCB mniejsza? To czyni system bardziej niezawodnym.
    Każdy system jest tak niezawodny na ile zostanie dobrze zaprojektowany i używany.
    Co do czujników Satela ja nie mam z nimi problemów. Kto ma je z nimi, to pewni z innymi też będzie miał. :)
    I w cale nie bronię Satela. Rozwój jest bardzo mizerny. Można powiedzieć zastój. Niedługo obudzi się z ręką w nocniku jak Microsoft z systemami mobilnymi.
  • Poziom 23  
    xury napisał:
    Nie zachwycał bym się tak tym EVO, koła nie odkryli, i co z tego, że PCB mniejsza? To czyni system bardziej niezawodnym.
    Każdy system jest tak niezawodny na ile zostanie dobrze zaprojektowany i używany.
    Co do czujników Satela ja nie mam z nimi problemów. Kto ma je z nimi, to pewni z innymi też będzie miał. :)
    I w cale nie bronię Satela. Rozwój jest bardzo mizerny. Można powiedzieć zastój. Niedługo obudzi się z ręką w nocniku jak Microsoft z systemami mobilnymi.

Wcale nie zachwycam się EVO, chodzi mi tylko o to że architektura INTEGRY jest już leciwa (w końcu to wciąż CA-64 z lat 90-tych ubiegłego wieku).

Co do czujek - nie są złe, tyle że przy tych tańszych można mieć lepsze w tej samej cenie, a przy tych droższych, za tą samą jakość możemy zapłacić mniej.
  • Poziom 23  
    Witam

Widzalem Paradox na targach. Dobra jakosc jest lepszy niz DSC. Maja PIR`y na szynie ale to nie jest za dobre rozwiazanie bo jak bedzie zwarcie to siadaja wszystkie 254 moduly. Technicznie to zadna rewelacja TM50 to ich topowy man. i jest na slabszym poziomie niz INT-TSG. Co do Integry to jest OK 24Mhz mieszanka adresowalna gwiazda i ABAX. A z ABAX´em Paradox nie ma szansy. Jedynie to ich czujki zewnetrzne razem z Satelem.

pozdr

• Poziom 26  
    Mam w serwisie Digi na szynie - ostatnio padło 11 pirów z 30. Serwis nie wie, czym jest to spowodowane. Gdyby padły obok siebie podejrzenie padło by na zwarcie, ale padły losowo.
  • Poziom 17  
    Jeżeli chodzi o Satel to można porównać go do FSO Polonez Caro z lat 90 Coś tam liznęli technologii ale nie do końca im to wyszło. Stara technologia płyt Integra (np. bateryjki do podtrzymania pamięci ) itp. Daleko im jeszcze do produktów PARADOX, DSC itp..
  • Poziom 23  
    GRZEGORZ OST napisał:
    Jeżeli chodzi o Satel to można porównać go do FSO Polonez Caro z lat 90 Coś tam liznęli technologii ale nie do końca im to wyszło. Stara technologia płyt Integra (np. bateryjki do podtrzymania pamięci ) itp. Daleko im jeszcze do produktów PARADOX, DSC itp..

Stara technologia to zobacz na twoja plyte glowna na kompie tam jest tez bateria. Ca-64 byla od 2000 roku a Integra jest od 2005 ale plyty sa ciagle udoskonalane nowymi ukladami. Jak by chcieli to i byl by tylko jeden procesor na plycie ale to by sie nie spodobalo instalatora. Serwisowanie takich plyt jest drogie.

pozdr
  • Poziom 19  
    SMDmaniak napisał:
    Witam

Widzalem Paradox na targach. Dobra jakosc jest lepszy niz DSC. Maja PIR`y na szynie ale to nie jest za dobre rozwiazanie bo jak bedzie zwarcie to siadaja wszystkie 254 moduly.

pozdr

Ta ..... jasne. Jak ktoś nie umie zbudować odpowiednio instalacji to takie jaja mogą sie stać , przy prawidłowej - nie ma takiej możliwości.

Dodano po 1 [minuty]:

SMDmaniak napisał:
    Jak by chcieli to i byl by tylko jeden procesor na plycie ale to by sie nie spodobalo instalatora. Serwisowanie takich plyt jest drogie.

pozdr

Po co rozważać serwis dla produktów które się nie psują ?????
  • Poziom 23  
    "Po co rozważać serwis dla produktów które się nie psują ?????"

Ano bywaja przypadki ze niektorzy w pospiechu nie uwazaja na ladunki elektrostatyczne. Nowy pracownik, burze itd.

pozdr
  • Poziom 23  
    SMDmaniak napisał:
    Ca-64 byla od 2000 roku a Integra jest od 2005 ale plyty sa ciagle udoskonalane nowymi ukladami. Jak by chcieli to i byl by tylko jeden procesor na plycie ale to by sie nie spodobalo instalatora. Serwisowanie takich plyt jest drogie.

pozdr

Architektura sprzętowa INTEGRY i CA-64 praktycznie się od siebie nie różni. Jeżeli by chcieli "tylko jeden procesor" (na standardowej INTEGRZE jest tylko jeden procesor, reszta układów to zwykłe bramki i pamięci) to przede wszystkim musieliby cały soft zbudować od zera (żeby przejść z 8051 na np. Cortex czy MIPS).
    Z punktu widzenia instalatora ilość scalaków na płycie nie ma znaczenia, wręcz przeciwnie: można wyjść z założenia że mniej układów, to mniejsze ryzyko awarii.

Większość producentów przechodzi już na nowe platformy sprzętowe, bo otwiera to nowe możliwości i ułatwia rozwój produktu - jakoś nie dostrzegam, żeby trwanie przy starych rozwiązaniach było jakkolwiek na rękę instalatorom.

A co do kosztów serwisowania, masz na myśli serwisowanie instalacji przez instalatora, czy serwisowanie sprzętu przez producenta? W pierwszym przypadku nie widzę związku pomiędzy technologią a kosztami, w drugim zaś - nawet jeżeli koszty pojedynczego elementu są wyższe, niższe mogą być koszty "ludzkie" (diagnozowanie rozbudowanego układu vs wymiana pojedynczego, droższego komponentu). Poza tym, koszty serwisowania sprzętu (w przypadku naprawy gwarancyjnej) są ryzykiem biznesowym producenta względnie importera, i nie dotykają samego instalatora.
  • Poziom 23  
    Witam

Chodzilo o koszty serwisowania sprzetu. Co do archtektury Integry to spelnia swoja role znakomicie a Satel kladzie nacisk na niezawodnosc tak jak w Integrze Plus. Rozbodowuja to co potrzeba zasilacze a Cortexy sa tez ale tam gdzie sa wiecej potrzebne w TSI. Podobno w 2015 ma byc jeszcze wieksza Integra z=1024 .

pozdr
  • Poziom 23  
    SMDmaniak napisał:
    Co do archtektury Integry to spelnia swoja role znakomicie a Satel kladzie nacisk na niezawodnosc tak jak w Integrze Plus.

Aha, tak jak we wczesnych firmware 1.12 ?
    Sądząc po Twoich wpisach, może powinieneś zmienić nick na "SATELmaniak" :-)

Nie twierdzę, że SATEL jest zły - robią zupełnie solidny (aczkolwiek niekoniecznie "przyjazny") sprzęt. Tyle, że na SATEL-u świat się nie kończy - nie warto mieć przysłowiowych "klapek na oczach". Jest trochę alternatywy, warto zawsze sięgnąć po optymalny sprzęt do konkretnej "roboty".
  • Poziom 23  
    Wsad 1.12 z grudnia jest stabiny. Integra to 3A zasilacz w porównaniu do EVO 1,7A.
    Dodatkowo Integra ma trzy szyny a EVO tylko jedna co stanowi lepsze zabezpieczenie sabotażowe Integry.

pozdr

Dodano po 4 [minuty]:

Jak już wchodzić w coś to w Nexwell jako komplement do Satela zamiast Paradoxa.

pozdr
  • Poziom 19  
    SMDmaniak napisał:
    Wsad 1.12 z grudnia jest stabiny. Integra to 3A zasilacz w porównaniu do EVO 1,7A.
    Dodatkowo Integra ma trzy szyny a EVO tylko jedna co stanowi lepsze zabezpieczenie sabotażowe Integry.

pozdr

Dodano po 4 [minuty]:

Jak już wchodzić w coś to w Nexwell jako komplement do Satela zamiast Paradoxa.

pozdr

Porównywanie bezpośrednie Integry i Evo nie ma sensu. Każda ma swoje plusy i minusy. Plusem EVO jest":
    -stabilność programowa, brak konieczności ciągłej aktualizacji softu ( bo kolejny moduł nie współgra z centralą ) ,
    -możliwość łatwej rozbudowy systemu przy pracy adresowalnej
    - znacznie mniejszy nakład prac instalacyjnych
    - możliwość zdalnej regulacji parametrów czujników adresowalnych
    minusem EVO to:
    - słaba możliwość konfiguracji wyjść PGM
    - brak możliwości tworzenia prostych logik

Do głównych plusów Integry można zaliczyć :
    - duża możliwość konfiguracji wyjść ( podstawowe logiki )
    - duża ilość wyjść zainstalowanych na płycie głównej
    - w przypadku central 64 i większych - duży zasilacz
    minusy :
    - kiepski interfejs dla użytkownika
    - pełne błędów i nieprzejrzyste oprogramowanie centrali
    - zbyt częste i nieprzemyślane zmiany programów
    - osobne magistrale dla klawiatur i modułów ( stwarza to nieraz problem przy rozbudowach lub modernizacjach systemów).
    Ja zawsze gdy dokonuję wyboru centrali patrzę na przydatność i możliwość wykorzystania istniejących w niej funkcji. Jeśli potrzebuję tylko system alarmowy - stosuję EVO , Texecom. Jeśli potrzebuję niewielkie funkcje automatyki może być integra choć wtedy staram się przekonać inwestora do bardziej złożonych systemów ( np. Nexwell )bo wówczas jestem w stanie sprostać prawie wszystkim pomysłom inwestora.
  • Poziom 10  
    Najstarszy Paradox nadal działający ma 19 lat wymieniona klawiatura 2 razy nadal pasują do starych płyt,wymienione czujki i system nadal działa.W domu Paradox lat 16 i nadal działa bez zastrzeżeń.Czujki Crown ewentualnie Vidicon oem i współczynnik
    jakość cena nie do pobicia.
  • Poziom 23  
    Witam

Jest nowy wsad 1.13 obslugujacy zdarzenia @ mail. Wyglada na to ze Versa Plus bedzie miala man. dotykowy jak TSG , bedzie tez app do Versy. Co do trwalosci sprzetu to jest mnostwo CA-10 z lat 90 co chodza do dzisiaj.

pozdr
  • Poziom 19  
    SMDmaniak napisał:
    Witam

Jest nowy wsad 1.13 obslugujacy zdarzenia @ mail. Wyglada na to ze Versa Plus bedzie miala man. dotykowy jak TSG , bedzie tez app do Versy. Co do trwalosci sprzetu to jest mnostwo CA-10 z lat 90 co chodza do dzisiaj.

pozdr

A zdarzyło Ci się że awaria Integry ( diabli wiedzą z jakiego powodu ) spowodowała taki galimatias w logikach że w obiekcie w trakcie czuwania otworzyły się wszystkie wrota wjazdowe ? - mimo tego że wyjścia sterujące nie miały prawa drgnąć w trakcie czuwania strefy. Serwis stwierdził że to niemożliwe ... .
  • Poziom 23  
    Witam

Nigdy sie z czyms takim nie spotkalem a montuje juz od czasow CA-64. Przyczyna moglo byc czesciowe spalenie, po burzy lub wyladowaniu elektrostatycznym przy montazu.

pozdr
  • Poziom 41  
    Proszę nie odbiegać od tematu.