Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dookólne mojego wykonania

Amator224 28 Paź 2014 18:26 21030 10
  • Kolumny dookólne mojego wykonania

Witam serdecznie.
    Od kilku już miesięcy śledziłem tematy związane z budową własnych kolumn głośnikowych. Powodem ich budowy była zwykle chęć posiadania własnej konstrukcji, próba sprawdzenia się jako projektanta i wykonawcy, stworzenie czegoś nowatorskiego, osiągnięcie parametrów zgodnych z własnymi preferencjami, oraz sporo innych. Niczym specjalnym nie wyróżniam się od powyższych.
    Szczególnie mocno zainteresował mnie pomysł mmteam .
    Podobnie jak inni użytkownicy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.
    Postanowiłem spróbować własnych sił w tym temacie. Znalazłem sporo artykułów o wytwórcach i szczegółach konstrukcji. W początkowej fazie sporo drukowałem, robiłem notatki, szkice i zapisywałem uwagi. Gdy już wiedziałem czego chcę - okazywało si,ę że wszystko jest do kitu i zaczynałem całą zabawę od początku.
    W końcu udał mi się ustalić, co i jak. Nie było to łatwe, bo chodź prace projektowe, stolarstwo i majsterkowanie nie sprawiały mi kłopotów, to sprawy związane z zagadnieniami akustycznymi i elektrycznymi były dla mnie czarną magią. Latarka i żarówka to mój poziom... :)

Jeżeli chodzi o dobór materiałów na skrzynie, stożki, okleinowanie, toczenie itp. to OK. Natomiast w sprawie doboru elektroniki szukałem wsparcia i pomocy.
    Zasugerowano mi produkty Monacor i tak już zostało.
    Głośnik niskotonowy - SPH-8-M;
    Głośnik wysokotonowy - DT-109;
    Zwrotnica DN-1218 PAX;
    Tuba reflex-bass i terminale także Monacor. Kupując w komplecie, dostałem nawet zniżkę. :)

Skrzynki wykonałem z płyty wiórowej 18 mm (klej+wkręty), okleiłem naturalną okleiną z hebanu na fizelinie "zebrano czarne" + 2x lakier matowy.
    Wygłuszenie z włókniny akustycznej.
    Malowanie lakierem matowym bezbarwnym.
    Stożki i podesty z klejonych desek jesionowych.
    Elementy metalowe z aluminium malowane na czarny mat.
    Górny "pajączek" - wydrukowany z MDF.
    Załączam kilka zdjęć z finału.

Z dźwięku jaki wydają jestem zadowolony, piękny głęboki, ale nie buczący bas, piękna góra, doskonale odtwarzają muzykę klasyczną, jazz i o dziwo klasykę rocka i metal. Wrażenie "sceny muzycznej" jest imponujące. Trzeba jedynie poświęcić troszkę czasu na dobre ustawienie kolumn.
    Całość trwała ok. 4 miesiące popołudniami w miarę wolnego czasu.
    Nieśmiało proszę o komentarze i ew. zapytania.

Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania

Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania Kolumny dookólne mojego wykonania

Fajne!
  • #2 29 Paź 2014 18:28
    Michel424
    Poziom 14  

o Kurde:> Pierwszy raz widzę takie coś. Wygląda fajnie ale czy gra tak samo jak wygląda? Skoro piszesz że jesteś zadowolony to chyba najważniejsze;) Tylko zastanawia mnie kierunkowość sopranu, czy jest dobrze słyszalny?

• #3 29 Paź 2014 18:58
    Amator224
    Poziom 6  

Witam
    Przede wszystkim dziękuję za ciepłe słowa.
    Co do wysokich tonów - zaręczam że ich nie brakuje, słychać je wszędzie- przed-obok-za kolumnami. Oczywiście zależy to od nasycenia nagrania sopranami, ale w standardowych głośnikach jest podobnie.
    Jedno co zauważyłem - żeby osiągnąć siłę głosu jak w kolumnach kierunkowych muszę odkręcić gałkę ok 15% więcej, ale to chyba zrozumiale gdy głos promieniuje dookoła.

• #4 29 Paź 2014 19:02
    Tomekkoko
    Poziom 15  

Chyba był już podobny projekt tylko bodajże bez głośników wysoko tonowych.

• #5 29 Paź 2014 23:18
    katakrowa
    Poziom 16  

Tomekkoko napisał:
    Chyba był już podobny projekt tylko bodajże bez głośników wysoko tonowych.

Było i to nawet z wysokotonowym : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2429723.html

A co do omawianych kolumn mimo, że wykonane bardzo estetycznie to obawiam się, że podczas ich tworzenia zostały popełnione błędy "początkujących konstruktorów" ( moich także ). Chodzi o :
    - nie dopasowana do zestawu zwrotnica ;
    - głośniki dobrane przypadkowo ;
    - brak pomiarów ;
    - i pewnie kilka innych ...

• #6 30 Paź 2014 14:57
    Amator224
    Poziom 6  

Zgadzam się z uwagami, może przy następnym projekcie będzie lepiej :)
    co zaś do uwag:
    -dobór głośników i zwrotnicę zaproponowano mi w firmie Monacor, posłuchałem bo brak mi wiedzy i doświadczenia
    - pomiarów nie robiłem bo nie mam gdzie i czym - nie mogę podać zmierzonych parametrów
    Barwę dźwięku mogę przyrównać do tego co mam w domu ( zestaw Tonsil 160 W )
    Jestem zadowolony.

• #7 30 Paź 2014 15:18
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Pięknie zrobione zestawy, na pewno będą ozdobą Twojego salonu. Widać dbałość o detale. Z czasem w miarę nabierania doświadczenia i osłuchania się z nowym zestawem z pewnością dopracujesz zwrotkę.

Michel424 napisał:
    o Kurde:> Pierwszy raz widzę takie coś.

Taka koncepcja to nie nowość, projekty zbliżone mają już kilkanaście lat, albo i więcej:

http://visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/fontana/index.html

Fajnie, że ktoś zbudował coś innego niż prostokątne pudełko z głośnikami, no ale nie każdy ma taki warsztat.

Jak masz jakieś fotki z postępu prac, wrzuć, fajnie byłoby popatrzeć. :D

• #8 30 Paź 2014 17:54
    kamil bula
    Poziom 18  

Wykończenie zestawu jest piękne. Nigdy nie widziałem takiego typu kolumn. Może ktoś mi powiedzieć jaki jest cel takich obudów ? Mają jakąś specjalną rolę? Jak wygląda tu sprawa stereofonii, w porównaniu do tradycyjnych kolumn ?

• #9 30 Paź 2014 18:48
    Amator224
    Poziom 6  

Nie mam żadnego super warsztatu, to zwykły garaż i bardzo podstawowe narzędzia.
    Elementy z jesionu zrobił stolarz z sąsiedztwa. Skleił mi z desek kloc o przekroju 25x25 cm i 4 podesty. Kloc ostrugaliśmy na coś podobnego do walca. Przecięliśmy go na części po 15 cm. Jako tokarka służyła stara NRD-owska wiertarka i 2 kły jeszcze z czasów głębokiej komuny. Jeden duży stożek toczyłem 2 dni, a w początkowej fazie gdy okrąg nie był jeszcze wyrównany mój syn siedział na stole bo stół cały drgał podskakiwał :)
    Płyty wiórowe dokładnie pocięli w sklepie meblowym, więc sprawę wymiarów miałem z głowy. Po sklejeniu czyszczenie krawędzi i klejeń szlifierką oscylacyjną, tak żeby spod okleiny nie było widać nierówności. Oklejanie to fajna zabawa. Okleina na fizelinie daje spore możliwości bo można ją ciąć nożyczkami, jest równa, nie rozłazi się i fajnie klei. Klej w spray-u pozwala na równą powłokę. Do oklejania przydaje się wałek do ciasta :))
    Największy problem stanowiło wycięcie otworu pod głośnik wysokotonowy w twardym materiale i to "na sztorc", ale i to zmogłem za pomocą wierteł piórowych i dłuta. Poza tym przy takiej pracy wolniej znaczy lepiej i dokładniej. Wiertarka,cyrkiel, linijka, suwmiarka, ołówek, kątownik - powinny wystarczyć.

Co ze stereofonią?
    Jest inna niż w głośnikach kierunkowych z racji odbijania się dżwięku od otoczenia. Daje raczej pełnię dźwięku w całym pomieszczeniu i tzw "scenę" właściwą do słuchania muzyki na żywo. Nie oznacza to jednak zaniknięcia efektu stereo , - jest inny. W związku z tym że działają dopiero od kilku dni cały czas coś odkrywam coś nowego - choćby dźwięki których do tej pory nie było.
    Nie mnie jednak "The Prophets Song" Queen brzmi jak należy.

• #10 31 Paź 2014 09:25
    Greyangel
    Poziom 14  

Jak widzę krzywizny promienników tych głośników to przypomina mi się ostatni cykl "reduktor szumu" o tubach. Czy też zastosowałeś kształt wykładniczy ? Bo na tych fotografiach nie mogę tego stwierdzić z całą pewnością.

• #11 31 Paź 2014 11:39
    Amator224
    Poziom 6  

Starałem się, ale na pewno daleko im do kształtu teoretycznego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME