Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik silnika krokowego sterowanie w/g wysokości napięcia

picior 28 Oct 2014 18:31 2025 15
 • #1
  picior
  Level 12  
  Witam

  czy jest gotowiec lub KIT sterownika silnika krokowego , który steruje silnikiem w zależności jakie dostaje napięcie.
  ( pomijam tu zasilanie sterownika i silnika)

  Np 0V stoi , 8V krok przód, 10V krok przód, 8V krok w tył

  Chciałbym zastosować taki układ do sterowania klapką powietrza w kotle CO. Mam sterownik kotła który zasila wentylator prądem stałym 12v, a steruje obrotami obniżając napięcie.

  Idealny byłby taki układ: Sterownik kotła daje napięcie do 12v (wentylator na Full bo woda zimna) klapka unosi się do do poziomu jakie jest napięcie.
  Kiedy temperatura dochodzi i kiedy wentylator zwalniałby to klapka proporcjonalnie opada.

  Jeśli moje wymagania są zbyt wygórowane to wystarczy mi sterownik dwustanowy
 • #2
  bearq
  Level 38  
  Akurat idealnego rozwiązania nie znajdziesz, najlepiej zbudować prosty układ na mikroklocku z możliwością rozbudowania go.
 • #3
  rekinisko
  Level 22  
  Wystarczy zaopatrzyć się w serwomechanizm i odpowiednio napisać program dla procesora, do zrobienia.
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  A zastosować licznik rewersyjny + DAC (choćby na drabince z oporników, to się nazywało Covox) + komparator - jeśli napięcia z DAC-a jest za duże, to zmniejszamy stan licznika i cofamy silnik, jak za małe - zwiększamy stan licznika i silnik do przodu. Komparator musi mieć histerezę większą, niż skok DAC-a, inaczej silnik będzie na zmianę robił kroki przód-tył-przód-tył-...
 • #5
  picior
  Level 12  
  rekinisko wrote:
  Wystarczy zaopatrzyć się w serwomechanizm


  Proszę o przykłady takich serwomechanizmów
 • #6
  rekinisko
  Level 22  
  Serwomechanizm modelarski, tu zdjęcie poglądowe. Powinien być odpowiednio silny. Można też zastosować silniczek z przekładnią.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Serwomechanizmy modelarskie są sterowane czasem trwania impulsu, zrobienie układu który zamieni napiecie na impuls o określonej długości nie jest bardzo skomplikowane.
 • #8
  picior
  Level 12  
  A może kupić na allegroszu termostat elektroniczny, sterownik serwomechanizmu i sam serwomechanizm. Sterownik kotła będzie obsługiwał pompę, a elektronika klapkę powietrza. Chciałbym to mieć na jednej płytce, ale sam nie potrafię zrobić a tym bardziej zaprogramować. Zasilałbym taki układ z ciągle ładowanej baterii 9V lub małego akumulatora, aby po zaniku napięcia 230V i wzroście temperatury (pompa stoi), serwo zamknęło klapkę.

  Chyba, że uda się przeprogramować sterownik kotła który posiadam.

  Na obudowie jest " Mikroprocesorowy sterownik kotła"
  Jest to jakaś samoróbka z małej lokalnej firmy. Steruje on wentylatorem z "malucha"
  dobierając obroty w zależności od aktualnej temperatury.Ustawia sie na nim też przedmuchy. Czy da się go zaprogramować aby sterował serwomechanizmem?

  Na kościach są napisy :

  Atmel at 89C2051-24PI

  Tesla x98 MAA723CN

  sterownik silnika krokowego sterowanie w/g wysokości napięcia
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  MAA723 - z założenia stabilizator napięcia, ale dość zaawansowany, zawiera: wzorzec napięcia, wzmacniacz (coś jak operacyjny, ale z tranzystorem NPN na wyjściu), układ ogranicznika prądu - często robią na tym jakieś regulatory (np. podłącza się termistor, czy inny czujnik temperatury, i reguluje obroty wentylatora), jakkolwiek jest to używanie tego układu niezgodnie z przeznaczeniem, przez co czasem są jakieś kłopoty - niemniej jednak co raz jakiś początkujący próbuje zrobić taki układ, a potem pyta, czemu mu nie działa tak, jak chciał - a zwykle nie działa, bo układ ma swoje ograniczenia, bo jest do czego innego i jako stabilizator napięcia w zasilaczu działa dobrze...

  Nie wiem, czy masz już silnik krokowy - jeśli tak, to pewnie silnik stanowi znaczącą część kosztu (elektronika zwykle jest tania), więc najlepiej byłoby zrobić taki układ, który będzie sterował tym silnikiem. Na uC może jest taniej, na pewno dużo mniej lutowania, ale wymaga zaprogramowania; na scalakach cyfrowych (i nie tylko: niezbędny jest komparator) można wszystko "zaprogramować" lutownicą, ale to będzie dobrych kilka kości (tyle, że tanie, chyba wszystkie poniżej 1zł). Jeśli wystarczy 7 "kroków", to można zastosować multiplekser analogowy (CD4051 i dzielnik napięcia z 7 oporników - multiplekser wybiera jedno z 7 napięć) i mieć lepszą stabilność, niż z "Covox-em" (bo zmiana temperatury scalaka powoduje, że napięcie z "Covox-a" pływa). Jest kwestia, co ci bardziej pasuje.

  Aha, byłoby chyba sensowne mieć czujnik położenia tej klapki, która ma być przesuwana - inaczej, jak na chwilę zabraknie zasilania, to układ "nie wie", w jakim położeniu jest klapka, i musi coś sobie na początek przyjąć - niekoniecznie prawidłowo, a jak źle odgadnie, to będzie źle działać. I z czujnikiem sterowanie jest prostsze, jak daje sygnał analogowy, to żadnego licznika, ani "Covox-a", czy multipleksera analogowego nie potrzeba.
 • #10
  picior
  Level 12  
  jeszcze nic prócz sterownika kotła jak na zdjęciu nie mam.

  Radzą mi kupić sterownik unister ale postanowiłem przeć pod prąd.

  Jeżeli programowanie kości sterownika kotła mi nic nie da mam taki plan w dwóch wariantach:

  1 wariant dokupuje sterownik serwomechanizmu (około 25zł i serwomechanizm (około 30zł). Piny zworki "zapodaję" przez jakiś malutki przekaźnik do kabla zasilającego wentylator kotła. Temperatura mniejsza od ustalonej prąd zasila zamiast "wiatraka" przekaźnik i serwo podnosi klapkę ( muszę jeszcze ustalić moc serwa). kiedy temperatura "dojdzie" prąd na przekaźniku ustaję co działa tak jakbym wyjął zworkę i serwo wraca zamykając klapkę

  2 wariant to termostat elektroniczny ( około 40 zł z wyświetlaczem lub polowe mniej -bez ) , serwomechanizm ze sterownikiem ( czyli 50 parę zł) zasilane bateryjne z ładowarką. mam drugi, prosty sterownik, bez wyświetlacza do załączania pompy.

  ps. A da się dodać polecenie do mojego sterownika kotła, aby po osiągnięciu temperatury odwracał polaryzację prądu dla wentylatora? Wtedy wystarczy silniczek 12V z krańcówkami
 • #11
  picior
  Level 12  
  Postawiłem na elektromagnes EMA-2551S-12

  Jest silny i działa przy mniejszym napięciu. Producent zapewniał o możliwości pracy ciągłej, ale elektromagnes mocno się nagrzewał. Dołożyłem mu duży radiator z zepsutej karty graficznej. Mam kolejny problem ze sterownikiem pieca CO. Ma ustawioną histerezę 0,1 stopień Celsjusza. Jak piec "dojdzie" do zadanej temperatury sterownik odłącza prąd od elektromagnesu i przy mniejszym obciążeniu sterownik wskazuje właśnie temperaturę o 0.1 stopnia Celsjusza niższą, załącza elektromagnes i pod tym obciążeniem temperatura rośnie o tyle samo. W efekcie klapka podskakuje i opada do czasu zwiększenia się różnicy temperatury pieca, od tej zadanej. Sądzę że tu mi mógłby pomóc kondensator elektrolityczny, który niwelowałby drgania elektromagnesu z powodu nie do końca wyprostowanego prądu.
  Opóźniałby też opadanie klapki do czasu rozładowania kondensatora. Może tu jest potrzebny bardziej złożony układ z kondensatorem? Proszę o opinie. Najlepiej jakby ktoś przeprogramowałby atmela do sterowania elektromagnesem.
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  Może opisz dokładniej ten układ, przede wszystkim jakie sygnały w nim występują (np. sterowanie elektromagnesem, sygnał z czujnika temperatury... - jakie tam są napięcia i prądy, jaki znak, np. w stylu "elektromagnes jest włączany napięciem +12V, płynie wtedy prąd 2A"). Zapewne trzeba zwiększyć histerezę - sam kondensator chyba tylko trochę spowolni ruchy klapki.
 • #13
  picior
  Level 12  
  Nie potrafię powiedzieć nic więcej niż poprzednio. Sterownik pieca CO podaje prąd 12V DC do wentylatora (nawiew "malucha") Można na nim (sterowniku) ustawić by podczas zbliżania się do temperatury zadane zmniejszał obroty wentylatora, co czyni przez obniżanie napięcia, od 8V do 12V. Wentylator zastąpiłem 10W elektromagnesem. Przy 8V występują drgania z czego wnioskuję że prąd nie jest do końca wyprostowany. Tu uważam, że może pomóc kondensator, a jako że nie mam żadnego do eksperymentowania muszę kupić od razu odpowiedniej pojemności i podpiąć go równolegle. Histerezę można chyba tylko zmienić modyfikując program.
  I właśnie takiego "magika" szukam. Czy to nie polega na wpisaniu lub zmianie paru linijek kodu?
 • #14
  bearq
  Level 38  
  Koniecznie musisz filtrować napięcie, wrzuć tam 4700uF równolegle do elektromagnesu (bo to on drga?). Jeśli elektromagnes jest na 12V to wrzuć tam kondzia na 25V i problem zniknie.
  Z przeprogramowaniem procka o ile nie jest zabezpieczony nie będzie problemu
 • #16
  picior
  Level 12  
  dwa czujniki ze sterownika przyczepiłem bindami do rury przy piecu