Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik deszczu - Zasuwanie rolety w deszczu

Marc_ha 28 Paź 2014 19:29 1992 15
  • #1 28 Paź 2014 19:29
    Marc_ha
    Poziom 5  

Witam,

Od lat jestem kaktusiarzem, który uprawia je na zewnątrz, w inspekcie. Jednak nie służy im duży opad deszczu. Ręczne zwijanie rolety na nimi nie zawsze jest możliwe, często nikogo nie ma w domu.
    Chciałbym zbudować system na bazie prostego czujnika deszczu np: ://tinyurl.com/kp8tcza który zasunąłby/ zwinął roletę/folię przykrywająca inspekt z kaktusami, a po ustaniu deszczu zwinął ją z powrotem. Zwijanie najchętniej zrealizować na bazie napędu rolety, 24V lub 230V.

Z opisu czujnika:" .. W przypadku, gdy chcesz zasilid
    większym napięciem, należy wstawić odpowiedni przekaźnik, przystosowanego do pracy z danym
    napięciem i natężeniem."

Cykl pracy przekaźnika: tak długo jak czujnik pozostaje mokry. Czujnik jest podgrzewany.
    Styk przekaźnika: 1 x wł. max 25V, 2 A

Napędy rolet zaś muszą mieć odwracane bieguny na zasilaniu, np z włącznika klawiszowego.

Jak to wszystko połączyć aby po zaniku opadu deszczu napęd zwinął roletę/folię
    .

Przepraszam za długi opis ale nie dało się streścić.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    --
    Marc

0 15
  • Deimic Smart Home
  • #2 29 Paź 2014 07:40
    kindlar
    Poziom 38  

Czy masz już wykonane ręczne załączanie zwijaniem rolet?

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 29 Paź 2014 09:20
    eljarkos
    Poziom 20  

Witam.
    W najprostszej wersji podłączenie może wyglądać jak na rysunku. Oczywiście jak pyta kindlar to w tym układzie nie ma sterowania ręcznego. No i napęd rolety musi mieć krańcówki końcowe.

-1
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2014 14:27
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Paź 2014 20:38
    Marc_ha
    Poziom 5  

Witam,

Jesteście super fajni! Naprawdę! Dzięki za zainteresowanie.

Na razie nie mam jeszcze nic z elektryki bo zwijam ręcznie. W ogóle to nie mam żadnego doświadczenia w montowaniu ani projektowaniu elektryki. Jedyne co zbudowałem do tej pory to termostat połączony z lampą do ogrzewania wysiewów.

Dzięki za przykładowy schemat, nie wszystko z niego kumam (a było się uczyć na elektrotechnice) ale faktycznie warto wprowadzić sterowanie ręczne. Świetna podpowiedź. Można prosić o rysunek?

A co do napędów rolet to mają wbudowane krańcówki. Są też oczywiście na 230V. Są mocniejsze. Wtedy będzie inny przekaźnik ??
    I co mówicie, że jak przestanie padać to się samo odsunie?
    Czad!
    Fajnie mieć takie zdolności do konstruowania sprytnych układów- podziwiam!

Jeszcze raz dzięki!

Marc

0
  • #6 30 Paź 2014 07:59
    eljarkos
    Poziom 20  

Marc_ha napisał:

Jesteście super fajni! Naprawdę! Dzięki za zainteresowanie.
    Marc

Dzięki.
    Marc_ha napisał:

Na razie nie mam jeszcze nic z elektryki bo zwijam ręcznie. W ogóle to nie mam żadnego doświadczenia w montowaniu ani projektowaniu elektryki.

nie wszystko z niego kumam, ale faktycznie warto wprowadzić sterowanie ręczne.
    Marc

Jeżeli w tym układzie nie wszystko rozumiesz to powinieneś to komuś powierzyć do wykonania.
    Marc_ha napisał:

Są też oczywiście na 230V. Są mocniejsze. Wtedy będzie inny przekaźnik ??
    Marc

Będzie inny schemat. I inny dla dodatkowego sterowania ręcznego. Musisz konkretnie to określić.
    Zważywszy, że wchodzimy w napięcie sieciowe, a ty nie masz doświadczenia to dla własnego dobra powinien wykonać to ktoś znający się.
    Marc_ha napisał:

I co mówicie, że jak przestanie padać to się samo odsunie?
    Marc

Już w powyższym schemacie tak będzie.

Pozdrawiam.

0
  • #7 30 Paź 2014 10:04
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Paź 2014 12:13
    Marc_ha
    Poziom 5  

Witam,

Link do czujnika opadu podałem na początku,oczywiście brak tylko http. Chyba, że znacie jakieś inne rozwiązania. Ale ten wydaje się być sensowny.

Npędy 24V są stosunkowo drogie. Zdecyduję się jednak chyba na 230v.

Np taki: http://tinyurl.com/odmnm8a

Tyle tym razem z mojej strony. Coś więcej ?

Pozdrawiam
    Marc

0
  • #9 30 Paź 2014 12:34
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Paź 2014 17:06
    Marc_ha
    Poziom 5  

Dzięki, poprawiłem link.

0
  • Pomocny post
    #11 31 Paź 2014 09:25
    eljarkos
    Poziom 20  

Schemat dla napędów 230V. Sterowanie automatyczne i ręczne.

0
  • #12 31 Paź 2014 12:46
    Marc_ha
    Poziom 5  

Witam,

Dzięki serdeczne! Działacie expresowo!

Schemat rozumiem na poziomie połączenia elementów, to jasne. A czy mógłbyś mi opisać poszczególne elementy i jakich parametrów szukać w sklepie? Jeśli mają opisane wszystkie styki to dam radę. W razie czego zapytam znajomego elektryka. Choć bardzo chciałbym zrobić wszystko sam.

Z góry dzięki

Pozdrawiam
    Marc

P.S.
    Powiem to jeszcze raz, fajnie mieć takie umiejętności! Tyle fajnych układów czeka do zaprojektowania.

0
  • Pomocny post
    #13 31 Paź 2014 13:00
    eljarkos
    Poziom 20  

Witam.
    Idź z tym schematem do sklepu i Ci wszystko dobiorą. Przekaźnik i przełączniki są różne zależne od sposobu montażu (na szynie, na płycie montażowej) zależy w czym to zmontujesz. Powiesz, że napęd ma 145W. Zasilacz 12V też jakiś mały (wtyczkowy, szynowy). Bezpiecznik F1 patrząc na moc napędu dałbym wyłącznik instalacyjny 2A, charakterystyka C.
    Ot i wszystko.
    Powodzenia.

0
  • #14 31 Paź 2014 22:02
    Marc_ha
    Poziom 5  

Witam,

Jeśli ten przekaźnik z przełącznikiem Auto/Ręcznie to to: http://tinyurl.com/mml9jr2
    to dość droga zabawka- więcej niż sam napęd !

Chyba, że są inne. Macie jakieś namiary, bo w sumie nie wiem jak tego szukać w googlu. Na razie wpisywałem tak "na około"- po funkcji jaką spełnia.

A przełącznik samopowrotny może być taki: http://tinyurl.com/lpmz3je ?

Pozdrawiam
    Marc

Dodano po 5 [godziny] 34 [minuty]:

Witam ponownie,

Tak sobie patrzę na schemat i -poprawcie mnie- nie widzę żadnego połączenia pomiędzy czujnikiem deszczu a elementami wykonawczymi po stronie 230v i napędu. Czy to prawda? Wejścia i wyjścia czujnika połączone są tylko ze sobą. A w jaki sposób steruje on przekaźniki m i napędem?

Może to lamerskie pytanie ale tak mnie zastanawia jak przyjdzie do montowania wszystkiego razem.

Marc

0
  • #15 02 Lis 2014 10:48
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Idź do dowolnej hurtowni elektrycznej (ze schematem jak kolega powyżej napisał) - i chcesz jeden przełącznik kołyskowy z dwoma parami styków zwierno rozwiernych (np taki: http://sklep.avt.pl/przelacznik-rs-202-1c7-15a-250vac.html ) i jeden przełącznik kołyskowy monostabilny (samopowrotny) dwupozycyjny - np taki: http://www.laro.com.pl/index.php5/sklep/przela/768 (w sklepie z gadżetami samochodowymi też powinieneś taki znależć) - albo taki jak znalazłeś.
    I nie szalej w Conradzie - mają sporo różności ale ceny większości rzeczy są niestrawne - ja tam tylko kupuję to, czego nie ma gdzie indziej - np od ręki są rezystory precyzyjne 0,5 albo 1 % - jak dobrze gdzie indziej poszukać to ceny z kosmicznych stają się komiczne....

Cytat:
    Tak sobie patrzę na schemat i -poprawcie mnie- nie widzę żadnego połączenia pomiędzy czujnikiem deszczu a elementami wykonawczymi po stronie 230v i napędu. Czy to prawda? Wejścia i wyjścia czujnika połączone są tylko ze sobą. A w jaki sposób steruje on przekaźniki m i napędem?

Pod czujnikiem deszczu jest jeden element zwany K1 - to cewka przekaźnika, a obok (między zasilaczem a przełącznikiem S2) drugi element K1 - to styki TEGO SAMEGO przekaźnika który jako całość steruje automatem góra-dół podczas deszczu.

0
  • #16 02 Lis 2014 13:17
    jestam
    Specjalista Automatyk

Marc_ha napisał:
    Tak sobie patrzę na schemat i -poprawcie mnie- nie widzę żadnego połączenia pomiędzy czujnikiem deszczu a elementami wykonawczymi po stronie 230v i napędu. Czy to prawda?

Kolego, jeśli coś zrobisz źle, to możesz zabić siebie lub kogoś. Przecież Ty kompletnie nie ma pojęcia o co w tym chodzi :(

Marc_ha napisał:
    W razie czego zapytam znajomego elektryka. Choć bardzo chciałbym zrobić wszystko sam.

Instalację gazową też byś chciał zrobić sam? Zleć to temu znajomemu elektrykowi i popatrz jak on to robi.

0