Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Giętarka/wyginarka/zginarka do blachy

28 Oct 2014 23:56 32541 6
  • Level 8  
    Witam.

Chciałem zrobić giętarkę do blachy, tak dla własnej satysfakcji i czasem jak coś potrzeba wygiąć na szybko by mieć pod ręką zamiast latać po warsztatach. Tu pojawia się problem bo średnio mam pomysł jak ją zrobić by działała. Aktualnie nie mam dostępu do spawarki ale jak coś małego do spawania to na robotę dam znajomemu. Czy ma ktoś jakiś pomysł?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie określiłeś podstawowych parametrów:
    -długość gięcia
    -grubość materiału
    -rodzaj materiału
    -max kąt gięcia.

Na tej podstawie określasz elementy i mechanizm gięcia. Długość, jest najbardziej decydującym parametrem który decyduje o przekroju zastosowanych elementów.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 8  
    O ciekawy projekt przyznam, da się na niej zagiąć blachę w dwóch miejscach w niewielkiej odległości np? Czy ma ktoś jeszcze jakieś projekty?
  • Level 19  
    Tą giętarką da się wygiąć blachę pod różnym kątem, zagięcia mogą być w bliskich odległościach ale pod warunkiem odpowiednich modyfikacji. Osobiście robiłem na tej giętarce np: okucia wywietrzników na dachu.
    Kolego BOmbel trzeba się przyjrzeć jak wyglądają konstrukcje fabryczne, jest masę sposobów gięcia blachy np: na prasach hydraulicznych/ręcznych przy pomocy odpowiednich przystawek. W jakimś poradniku ślusarza coś na pewno znajdziesz od nośnie tego tematu.
  • Level 35  
    Swego czasu zaprojektowałem i w większości zrobiłem zaginarkę do blach jak na poniższych obrazkach. Konstrukcja z kawałków solidnego kątownika, przefrezowanego powierzchniowo dla uzyskania w miarę gładkich płaszczyzn. Zawiasy toczone- próbowałem zastosować zwykłe bramowe, ale mają zbyt duże luzy. Stempel dociskowy to jakaś pozostałość noża od zezłomowanej krajalnicy (stal nierdzewna 2H13) wzmocniona pionową płetwą z kątownika.
    Długość robocza ok. 550mm. Kąt zaginania powyżej 90°, nie mierzyłem- tak na oko 110, jak widać na obrazku. Dopasowanie do grubości zaginanej blachy poprzez przesuw stempla w poziomie.
    Max. grubość materiału giętego 4mm (oczywiście, dotyczy raczej aluminium).
    Dotychczas giąłem na tym sprzęcie (całą długością stempla) blachy stalowe czarne i ocynk do # 1mm i aluminium 4mm. Na obrazku przykładowo wygięty drobiazg aluminiowy.
    Jak czas pozwoli dorobię zderzaki ograniczające kąt wygięcia, ramię i wymaluję całość, na razie brak czasu...
    Giętarka/wyginarka/zginarka do blachy Giętarka/wyginarka/zginarka do blachy Giętarka/wyginarka/zginarka do blachy Giętarka/wyginarka/zginarka do blachy
    V.
  • Level 8  
    Super! Wielkie dzięki ; ) Oba projekty są super ; )