Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo

bartel100 29 Paź 2014 08:08 1476 2
  • #1 29 Paź 2014 08:08
    bartel100
    Poziom 8  

Witam,

Projektuje wzmacniacz przenośny do zastosowań domowych.

Urządzenie ma poprawnie realizować następujące funkcje:
    -Wzmacnianie:
    --Muzyki stereo z użyciem TDA2040 (wyliczone 14W przy +-15V trafo/8W akumulator +-12V na kanał).
    --Sygnałów z przetwornika piezoelektrycznego podłączonego do gitary (nie wiem jakie wzmocnienie dobrać).
    --Sygnału mikrofonowego symetrycznego dynamiczny/pojemnościowy (nie wiem czy fantom 24V zda egzamin i jak go podłączyć do tego konkretnego przedwzmacniacza).
    --Sygnałów z dwóch wejść liniowych.

-Budowa modułowa, każdy moduł można wyłączyć oprócz sumatora i wskaźnika przesterowania.
    -Możliwość podłączenia słuchawek (nie wiem gdzie je podłączyć czy do VIN czy do VOUT).
    -Wskazywanie przesterowania diodą LED lub limiter.
    -Zasilanie akumulatorowe +-12V(opcjonalnie) i zasilanie transformatorowe +-15V za mostkiem.

Akumulatory planowałem Li-Ion lecz są za drogie, nie lubią pracy buforowej i przy cenie około 100zł miał bym jedynie godzinę grania na pełnej mocy. Żelowe są za to ciężkie ale tanie i mają większą pojemność. Według moich obliczeń z 4,5Ah otrzymał bym dwie godziny i trzydzieści minut mocy 8W na kanał. Zdecydowałem, że użyję akumulatorów żelowych mimo ich wad i dopasowanej obudowy wzmacniacza prawie idealnie do akumulatorów Li-Ion. Zasilanie symetryczne z akumulatorów żelowych jest proste po prostu podłączę w pierwszym akumulatorze plus do V+, minus do GND a w drugim plus do GND i minus do -V. Ładowanie akumulatorów połączonych w w/w sposób jest już dla mnie problemem. Chcę jednocześnie aby wzmacniacz grał i ładował akumulatory. Myślałem nad zastosowaniem stabilizatora 28V i podłączenie go do V+ i V- lub stabilizatora 13,5V osobno do każdego akumulatora.

Za przester przyjąłem poziom o około 2V niższy niż napięcie zasilania (zasilanie 12V przester 10V).

Proszę o pomoc w doborze układu ładowania akumulatorów, doborze wzmocnienia przedwzmacniaczy, układzie fantomu a także sprawdzenie poprawności układu. Z góry dziękuje.

0 2
  • Pomocny post
    #2 29 Paź 2014 20:24
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Upomnienie za schematem. Zasilacz symetryczny, a S1 - S2 - S3 wyłączają tylko napięcie V +. Na schemacie wzmacniacza mocy błąd - rezystor R4 powinien być 4,7 Ohm,a nie 4,7K. Jeden z wariantów schematu dla ładowania akumulatorów.Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo Plytka drukowana. Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo

0
  • #3 03 Lis 2014 04:30
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jeszcze jeden wariant schematu dla ładowania akumulatora prądem do 2,5А. Pierwszy wariant zabezpiecza maksymalny prąd 1,5А.Potencjometr Р1 w pierwszym wariancie lepiej powiększyć do 2,2К. Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo Wzmacniacz TDA2040, przedwzmacniacz mic i piezo, zasilanie 2x12V aku/trafo

0
  Szukaj w 5mln produktów