Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iveco Eurocargo - WeBasto 12Voltowe w samochodzie ciężarowym

karolrybnik 29 Paź 2014 12:33 1062 6
  • #1 29 Paź 2014 12:33
    karolrybnik
    Poziom 10  

Witam.
    W moim samochodzie ciężarowym Iveco Eurocargo mam niecodzienne rozwiązanie, otóż mam zamontowane webasto air top 2000 st 12V z samochodu dostawczego. I niestety jest ono podpięte bezpośrednio pod jeden akumulator. Dziś w nocy ten jeden akumulator niestety nie dał rady i musiałem podpiąć webasto pod drugi akumulator. I mam pytanie: czy kupno reduktora 24/12V byłoby dobrym pomysłem? Szkoda tak męczyć akumulatory jeden po drugim. Nie wiem tylko czy taki reduktor zda egzamin, bo webasto potrzebuje chyba trochę mocy przy odpalaniu. Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem?

Myślę, że takie cudo (z dużym zapasem) da radę:
    Link

Z góry dziękuję za pomoc

0 6
  • Relpol
  • #2 29 Paź 2014 13:28
    apollo229
    Poziom 21  

Spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale na dłuższą metę coś takiego odpada. Ogrzewania 12v potrzebują dużego natężenia przy rozruchu, więc wątpię, żeby zdało to egzamin

0
  • Relpol
  • #3 29 Paź 2014 20:55
    kwok
    Poziom 39  

Jeśli ta przetwornica da te 500W przez kilka minut i się nie zagotuje to wytrzyma.

0
  • #4 01 Lis 2014 13:31
    karolrybnik
    Poziom 10  

Nie no Panowie, tak poważnie; skoro webasto pobiera normalnie 29W to do rozruchu nie może pobierać 20 razy więcej, tak na zdrowy rozsądek :)

0
  • #5 01 Lis 2014 14:13
    kwok
    Poziom 39  

Te 29W to powiedzmy 2A prądu przy normalnej pracy. Przy rozruchu do tych 2A dochodzi jeszcze prąd świecy czyli od 5 do nawet 12A w zależności jaka to świeca. Niestety nie znam wartości prądu dla tego webasta więc jedynym chyba rozsądnym wyjściem jest pomiar prądu przy rozruchu i dopasowanie do tego odpowiedniej przetwornicy.

0
  • #6 01 Lis 2014 14:25
    kkknc
    Poziom 42  

Nie wiadomo co to za ogrzewanie. Jeżeli świeca nie jest sterowana PWM to dać przetwornicę, która zasteruje całym urządzeniem. Świecę wymienić na wersję 24V i podłączyć pod przekaźnik którym będzie sterować oryginalny moduł. A zasilanie przekaźnika świecy z akumulatora.

0
  • #7 14 Lis 2014 17:49
    rmaster
    Poziom 12  

Ja mam ogrzewanie air top 2000 12v na samochodzie ciężarowym podpięte pod przetwornice z radia i wszystko chodzi kolejny rok. Nawet nie patrzyłem jakiej mocy jest przetwornica. Dla własnej ciekawości sprawdzę.

0