Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator syganlu na AVR

ADAXX 04 Maj 2005 13:21 1580 9
  • #1 04 Maj 2005 13:21
    ADAXX
    Poziom 13  

Witam. Musze zrobic generator sygnalu (prostokat, sinus, pila). Zakres czestotliwosci nie jest narzucony ale chodzi o uzyskanie jak najwiekszej. Program ma byc na AT90S8515 w asemblerze. Widzialem MiniDDS (http://www.myplace.nu/avr/minidds/) ale cos mi tam nie gra i troche za mala czestotliwosc. Nie wiem jaki zastosowac przetwornik zamiast zwyklej drabinki R2R. Dla coraz wiekszych czestotliwosci przebieg staje sie coraz bardziej schodkowy. Potrzebuje czegos dokladniejszego i szybszego. Czekam na MaxiDDS... W jaki inny sposob wysylac probki zapisane w pamieci flash i wysylac je na port z mozliwoscia regulacji czestotliowosci? Prosilbym o jakis przyklad programu napisany w asemblerze.dzieki

0 9
  • #2 04 Maj 2005 13:52
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przykład jest w MiniDDS, nota aplikacyjna do FastPWM - na stronie Atmela. Istnieją też gotowe rozwiązaniaz serii MAX - www.maxim-ic.com.
    Pozdr. Light'I

0
  • #3 04 Maj 2005 18:38
    elektryk
    Poziom 42  

Najpierw napisz jakie masz wymagania co do układu, bez tego nawet wróżka nie wiele powie.

0
  • #4 04 Maj 2005 18:56
    ADAXX
    Poziom 13  

Uklad musi generowac (na poczatek trzy) podstawowe sygnaly wymienione wyzej. Czestotliwosc nie jest narzucona ale chodzi o uzyskanie jak najszerszego zakresu czestotliwosci. W petli glownej pewnie bede potrzebny rozkaz ktory powoduje zatrzask przetwornika C/A chyba ze znajdzie sie jakies inne rozwiazanie, ktore zaoszczedzi mi tego rozkazu (moze sa jakies C/A z automatycznym zatrzaskiem?). Nie wiem jeszcze jakiego przetwornika C/A uzyc ale jakis rownolegly. Musi byc ustawianie czestotliwosc przez przyciski i wyswietlanie na LCD. Ale to juz mam zalatwione przez przerwanie. Tylko nie wiem jak regulowac ta czestotliwosc w petli glownej.

0
  • #5 04 Maj 2005 19:08
    LordBlick

W trybie FastPWM wpisujesz w rejestry OCR1(A/B)(L/H) co regulowany odstep czasu kolejną próbkę sygnału, coś na kształt programowej pętli PLL. Odsyłam do noty katalogowej AVR131.

0
  • #6 04 Maj 2005 23:49
    ADAXX
    Poziom 13  

A co z przetwornikiem? Jaki uzyc i jak nim sterowac?

0
  • #7 04 Maj 2005 23:57
    LordBlick

Którym przetwornikiem i w jakim celu chcesz go użyć ? Dla FastPWM wystarczy rezystor szeregowo i kondensator do masy, dalej może być wzmacniacz operacyjny w układzie Automatycznej Regulacji Wzmocnienia, aby amplituda była stała. Dodatkowo w petli sprzężenia zwrotnego można zastosować filtrowanie zakłóceń z PWM.

0
  • #8 05 Maj 2005 04:25
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Na AVR to widziałem generator akustyczny przenośny, do celów pomiarowych audio:

próbkowanie 48 kHz, 16 bit iw (przetworniki robią Crystal Semiconductor (obecnie cirrus logic), Burr Brown, Maxim

sinus do 20 kHz, piła i prostokąt do 5 kHz

Procesor chodził z zegarem 12.288 MHz.

0
  • #9 05 Maj 2005 12:44
    ADAXX
    Poziom 13  

Light'­­­­I napisał:
    W trybie FastPWM wpisujesz w rejestry OCR1(A/B)(L/H) co regulowany odstep czasu kolejną próbkę sygnału, coś na kształt programowej pętli PLL.

Tylko jesli dobrze doczytalem to AT90S8515 nie ma trybu FastPWM. A jaka czestotliwosc max moglbym uzyskac w tym trybie?

0
  • #10 05 Maj 2005 20:51
    LordBlick

ADAXX napisał:
    Tylko jesli dobrze doczytalem to AT90S8515 nie ma trybu FastPWM.
    No to się zapędziłem... ;) ATmega8515, za to już ma na pewno i ma identyczny rozkład wyprowadzeń.
    ADAXX napisał:
    A jaka czestotliwosc max moglbym uzyskac w tym trybie?
    Zależy od rozdzielczości, przy 4bit 1MHz pewnie da radę.

0