Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logo siemens 6ED1 czujnik temperatury termostat

29 Paź 2014 20:58 4764 31
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam sterownik Logo siemens 6ED1

Chcialbym przy pomocy tego sterownika sterowac temperatura ( 20 oC ) przy pomocy 4 przekaznikow ( bieg 1 bieg 2 bieg 3 bieg 4 ) wentylatora .

Czy ktos bylby w stanie powiedziec mi w jakis sposob podlaczyc czujnik temperatury do logo siemens , bez koniecznosci kupowania dodatkowego modulu ??

W zalaczniku 3 stopnie wentylatora ( taki moj poczatek )

Mile widziane komentarze.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Z tego co pisze to : Number of digital inputs

8 Of which 2 can be used in analog mode (0 to 10 V) czyli musze kupic taki czujnik :)

a co do tego mojego programu to jest ok ?? tak zeby sterowac przekaznikami ( a przekazniki by sterowaly biegami wentylatora ? )
  • Specjalista Automatyk
    Prawie dobrze...wejście będzie 0-10V więc przeskalowanie inne :).
    Reszta...przełączanie po komparacji...powinno działać :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Przeskalowanie inne ? ( poproszę o wiecej informacji )

Jak mogę inaczej sterować temperatura ?

To dopiero moj 3 dzien nauki ( tak wiec wszystkie informacje sa dla mnie bardzo cenne )
  • Poziom 10  
    WItam

napiecia wejsc czego ?? z tego co wyczytalem to ma 4 analogowe ( 0-10v ) i 8 cyfrowych wyjsc .
    I 4 analogowe wyjscia ( przekazniki )

Znalazlem na internecie troche tanszy czujnik temperatury ale przy zamowieniu trzeba podac temperature ?

czy dla 0-10v typowe temperatury to -30 - 70 stopni ??

http://www.telmatik.pl/oferta10.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    moja wersja to 12/24v

ok zamowilem -30 do 70 stopni 0-10 volt :)
  • Poziom 10  
    Jeszcze taki pytanie , czy pod wyjście cyfrowe da sie podłączyć przekaznik ( zewnętrzny ) tak zeby poszerzyć swoim układ ?

Albo czy mozna połączyć ze soba dwa logo sterowniki ?

Moduł rozszerzeń jest droższy niż samo logo ( które kupiłem )
  • specjalista -automatyka bramowa
    Można po prostu zastosować 2 osobne Logo, do wejść analogowych obu logo podpiąć ten sam czujnik temperatury 0-10V a na obu zastosować odpowiednie zakresy temperatur (oparte na tym samym schemacie).
    Drugie wyjście - tańsze - zastosować "multiplekser" przekaźnkowy - w przykładzie powiększyłem liczbę wyjść do 6 - Q1+Q2=Q5, Q3+Q4=Q6, przekażników dodatkowych jest 12 (P21,22 i p23,24 realizują włączenie odpowiednio wyjść 5 i 6 a P12 i P34 odcinają masy odpowiednio cewek przekaźników P1,2 lub P3,4 coby przy zadziałaniu np P5 nie właczyły się jednocześnie P1 i P2, odpowiednio dla P6 blokada P3 i P4). Sterowanie dodatkowych wyjść za pomocą bramek OR zaszyte w programiku LOGO
    Wyjściowe przekaźniki P1 do P6 użyjesz jak chcesz - drabinka oporowa, regulator półprzewodnikowy itp.
    Przy cenie przekaźników (np RM96 relpolu) 4 zł za sztukę wychodzi 48 zł - trochę taniej niż dodatkowe Logo.

Przykład:

Logo siemens 6ED1 czujnik temperatury termostat
  • Poziom 10  
    Wszystko fajnie ale troche sporo tych przekaźników :/

Zamówiłem transformator i spr. Sterować transformator 4 wbudowanymi przekaźnikami .

Hmm ( troche mi to klina wbiło do głowy ) " co sie stanie jak dwa przekaźniki sie wlancza "

Moze jest jakas inna opcja zeby to zabezpieczyć ?
    A czemu mają się włączyć dwa na raz? w/w obwód do Logo gwarantuje , że się nie włączą.
    Jedyne sensowne zabezpieczenie to chyba tylko przeciwko sklejeniu przekaźników - tu się może przydać w/w układ szeltona (ale chcesz użyć tylko wewnętrznych przekaźników.....)
    Albo dla zabezpieczenia przed sklejeniem wewnętrznego przekaźnika można spróbować czegoś takiego:
    W samym programie/schemacie do Logo możesz dodać przed każdym wyjściem bramkę AND w której jedno wejście podpięte jest do odpowiedniego wejścia Logo, a to z kolei spięte z odpowiednim wyjściem , pod pozostałe 3 jej wejścia podłącz zanegowane sygnały z pozostałych wejść - czyli odpowiednio łączysz Q1 z I1, Q2 z I2 itd. Sklejony przekaźnik Logusia blokuje pozostałe wyjścia, dwa sklejone na raz blokują całość.
  • Poziom 10  
    Ok dziekuje Panowie za odpowiedzi:)

Jeszcze mam takie pytanko

Jak kontrolowac wzgledem temperatury wyjscie 0-10v

Chodzi mi o czujnik temperatury i zawor na podlogowce 0-10 v
  • Poziom 10  
    jeszcze mam takie pytanie

jak sterowac urzadzeniem wyjsciem cyfrowym ? moge normalnie podlaczyc pod wyjscie cyfrowe przekaznik ??

w logo mam 4 przekazniki z dolu

z tego co widze to mam 2 wejscia 0-10 volt i reszta moze dzialac jako wejscie wyjscie cyfrowe ??
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Trochę mieszasz. Logo ma osiem WEJŚC cyfrowych - dla Logo 24 zero to napięcie mniejsze od 5 V, jeden - większe od 12, dla Logo 12/24 zero tak samo, jedynka - napięcie większe od 8,5 V. Cztery wejścia 1 i 2 oraz 7 i 8 mogą pracować jako analogowe (mierzące prąd, mierzące napięce, dostosowane do czujnika PT100 - zależnie od konfiguracji). Jak będziesz do wejść cyfrowych podawał napięcia- przekaźnikami czy inaczej to twoja sprawa.
    Wyjścia ( u dołu) - 4 styki przekaźników NO (są wersje gdzie zamiast przekaźników są tranzystory open kolektor - mają mniejszą obciążalność, za to mogą generować szybkie impulsy).
    Co do pytania - wyjścia logo to tylko styki bezpotencjałowe - nie wydają żadnego napięcia - żeby sterować zewnętrznym przekaźnikiem puszczasz przez styk Logo napięcie zasilania na cewkę zewnętrznego przekaźnika a drugi koniec cewki do masy.
    Ps. Wejścia nie mogą działać jako wyjścia.
    Widzę że cały czas kombinujesz na zwiększeniem ilości wyjść :) . Niestety masz tylko 3 możliwości - moduł rozszerzający DM, drugi Logo albo w/w sposób z kombinacjami włączenia kilku wyjść. (układ nie musi byc na przekaźnikach, kilka układow cyfrowych CMOS i z cyfrowych bramek też można poskładać dekoder)
  • Poziom 10  
    Ok super teraz wszystko jasne :)

W takim razie siemens logo odpada zeby sterować ogrzewanie podłogowe ( max 6 wejść analogowych i max 2 wyjścia )

W takim razie jakie plc były by najlepsze do tego zadania 6 czujników temperatury i 6 zaworów 0-10v
    Nie odpada - Możesz użyć Logo, ale z z dodatkowymi modułami - jeden moduł wyjść analogowych AM2 (sam Logo ma 4 wejścia analog, moduł dodaje jeszcze 2 to w sumie 6) i jeden moduł wyjść analogowych - AM2 AQ (2 wyjścia 0-10V).
    Przy 6 zaworach ilość modułów wyjść oczywiście rośnie (i cena całości też).
    Po co ci w podłogówce zawory sterowane ? nie wystarczy sterować pompami włącz-wyłącz ?
  • Poziom 10  
    Jak bede sterowal pompa Wlacz wylacz to bez sensu , chciałbym mieć możliwość kontroli temperatury w pomieszczeniach ( kable sa w każdym pokoju ) siłowniki juz mam 0-10v
    Pozostaje tylko kwestia Kontrolera ( w dobrej Cenie ) ktory mógłby tym sterować
  • Poziom 10  
    Gdzie moge dostac cennik tych plc ??
  • Poziom 10  
    Chyba mnie poniosla fantazja sterowaniem 0-10 volt zaworow :/ za drogo to wyjdzie :/

A czy rozwiazanie wlacz/wylacz zawor bedzie mialo sens ?? ( nie bedzie efektu ze albo zimna albo ciepla podloga ? )

Tez mam pytanie istnieje w logo mozliwosc monitoringu temperatury zewnetrznej tak zeby logo porownywalo temperature ?? jaka jest na zewnatrz i w domu ?
  • Specjalista Automatyk
    Przecież pomiar temperatury na zewnątrz niczym się nie różni od pomiaru wewnątrz.
    Jedynie co - to trzeba przemyśleć algorytm sterowania (krzywa grzania).