Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HK PM645 - Gramofon gra cicho, bez basu

krisu-pl 30 Oct 2014 00:35 2052 4
 • #1
  krisu-pl
  Level 1  
  Cześć wszystkim

  Mam problem z kupionym niedawno wzmacniaczem Harman Kardon PM645 i gramofonem Dual 606. Opowiem po kolei co się stało.

  Po zakupie podłączyłem gramofon oraz laptop do wzmacniacza i wszystko działało prawie ok. Jedyny problem był w tym, że co jakiś czas przestawał grać jeden kanał. Gdy ruszałem gałką selektora wejść lub funkcji tape kanał czasami zaczynał grać.

  Za radą kolegów z innych for kupiłem spray Kontakt, żeby wyczyścić te selektory. Napsikałem go tam dosyć sporo w szczeliny, odpaliłem muzykę z laptopa i voila! Obydwa kanały grają bardzo dobrze, nic nie trzeszczy przy zmianie wejść itp.
  Niestety problem pojawił się 2 godziny później, gdy chciałem posłuchać gramofonu. Otóż wygląda to tak, jakby przedwzmacniacz przestał działać. Gramofon gra bardzo cicho, bez basu, tak samo na wejściu phono jak i tape czy tuner.

  Nie mam pojęcia jak ta moja naprawa sprayem mogła coś zepsuć? Przedtem wszystko grało bardzo dobrze, oprócz tego przerywającego kanału. Dodam jeszcze, że wcześniej gramofon bardzo buczał i musiałem przez chwilę regulować jego uziemienie, by buczenie ustało. Teraz nie ma znaczenia czy uziemienie podłączę czy nie, cały czas jest cisza.


  Mam do dyspozycji multimetr. Mogę w jakiś sposób zdiagnozować problem i ewentualnie go naprawić?


  W załączniku instrukcja serwisowa.


  // edit
  Dodam jeszcze, że na wejściu tape słychać bardzo cicho muzykę z gramofonu. Selektor na phono, volume na maxa, a tape monitor na tape 1 lub tape 2.
 • #2
  gosp
  Printers specialist
  Witam.
  Zaczynaj zawsze od szukania najprostszej możliwej przyczyny usterki.
  Jeśli jak piszesz masz multimetr, to sprawdź dokładnie kable (przejścia/ew. zwarcia).
  I jeszcze jedno: jak podpinasz do czegokolwiek laptopa i masz go zasilonego z zasilacza, to zanim go podłączysz do prądu, zepnij go najpierw kablami sygnałowymi z drugim urządzeniem.
  P.S. Gramofon z wkładką magnetyczną nawet sprawny będzie grał cicho i bez basu na wejściach dla niego nie przeznaczonych.

  Pozdrawiam, gosp.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  chudy_b
  Level 20  
  Znam problem z innego forum. On podłącza gramofon pod PHONO. I na tym wejściu wzmacniacz gra tak jakby wewnętrzny pre nie działał.
 • #5
  SlawekKedra
  Level 43  
  Jeśli przedwzmacniacz gramofonowy wygląda na nie działający to jest logiczne sprawdzić najpierw czy jest on zasilany porawnymi napięciami.