Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miksowanie danych tekstowych w obraz CCTV / indeksowanie

30 Paź 2014 09:42 786 10
  • Poziom 9  
    Witam,

Potrzebuję czegoś w tym stylu:

rejestrator IP, który rejestruje obraz z kamer, ale jednocześnie jest w stanie pobrać dane tekstowe z jakiegoś terminala i wmiksować je w obraz, jednocześnie umożliwiając wyszukiwanie materiału video w archiwum na podstawie tych dodatkowych danych?

może bardziej obrazowo:
    firma odbiera surowiec od dostawcy, który następnie poddaje badaniu jakościowemu. samo badanie jest rejestrowane kamerą, ale razem z nazwą dostawcy i jakąś datą, godziną itp.

jeśli teraz dostawca zgłosi zastrzeżenia co do wyniku badania jakości, to można mu wyszukać po nazwie materiał video z archiwum, żeby mógł naocznie stwierdzić, że badanie było przeprowadzone w sposób zgodny z procedurami.

wiem, że są systemy, które do obrazu z kamery potrafią wmiksować dane z kasy fiskalnej, ale czy potrafią wyszukać materiał video po tych danych?

ideałem byłoby wprowadzanie takich danych z kodu paskowego; przed wykonaniem badania pracownik mógłby strzelić skanerem w kod konkretnego dostawcy naklejony na ścianie, ewentualnie stuknąć pozycję w terminalu...

czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem albo jest w stanie zaproponować coś takiego? może jakąś firmę? sprzęt?
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Hej

Oczywiście, że są rozwiązania :)
    Najbardziej popularne i już wielokrotnie przetestowane przeze mnie to Exacq (i powoli Milestone). Taką funkcję dobrze rozbudowaną ma też Avigilon, AXXON (drogie na maksa), GeoVision (odradzam, wiesza się częściej i chętniej niż ich monterzy na linii produkcyjnej w chinach) i kilka jeszcze mało znanych.

Mam tu na myśli integrację tak jak ją opisujesz. Robiliśmy to np. z wagami, czytnikami kodów kreskowych, kasami fiskalnymi, czytnikami kodów QR, bezprzewodowymi czytnikami magazynowymi, tablicami rejestracyjnymi itp.

Zasada działania jest wszędzie podobna.
    Oprogramowanie nasłuchuje danych - z portu RS, TCP, UDP itd.
    Jeśli urządzenie nie ma możliwości wysyłania danych na wybrany adres IP, stosujesz sieciowe serwery danego portu, np. USB, RS485 itd.

Rozwiązanie jest softwarowe, rejestratory są po prostu ograniczone, dlatego dużo lepiej postawić dedykowany, odpowiedni serwer + oprogramowanie do tego.

EDIT
    Odnośnie tego wyszukiwania, w Exacq możesz wyszukiwać po słowach z "transakcji" albo np. wartości logicznych, np. znajdź wszystkie ważenia które wykazały wagę <= 1000
    BARDZO pomocne.
  • Poziom 31  
    frytex napisał:
    ... czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem albo jest w stanie zaproponować coś takiego? może jakąś firmę? sprzęt?

Krakowski Selkod wykonuje takie systemy na bazie oprogramowania Selcamnet.
    Jeżeli prosta funkcjonalność, czyli tylko nanoszenie teksu i proste wyszukiwanie to wystarczy samo oprogramowanie monitoringu.
    Ale w z tego co piszesz, może to nie wystarczyć. Reklamacje może przyjść, gdy dane z rejestracji zostaną już nadpisane. Potrzebujesz bazy danych z zaindeksowanym odpowiednio "tekstem" i dołączonymi do tego zrzutami obrazu.
    Takie systemy dostosowuje się do wymagań klienta na zamówienie.
    Tak zapisane dane mają nieporównywalnie dłuższy czas przechowywania niż sam zapis monitoringu. Dodatkowo większa funkcjonalność, zgodnie z oczekiwaniami.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Zerknij na ostatni wpis w tym temacie. Problem był podobny.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    treborsz napisał:
    Zerknij na ostatni wpis w tym temacie. Problem był podobny.

Tam jest mowa o sofcie NOVUS, powiem tak.
    Mamy/mieliśmy klienta, który potrzebował integracji z kasami (od 5 do 10 kas per sklep, sklepów kilkaset w Polsce).
    Z racji ograniczonego budżetu i tego, że dysti. NOVUSa opowiadało nam cuda wianki, zdecydowaliśmy się na ten system.
    Masakra. Wiedziałem, że nie ma co się spodziewać wodotrysków po kamerach i sofcie w tej cenie, ale to była przesada.

Kamery, średnie, niektóre wręcz tragiczne. Mało stabilne, bitrate szaleje, jakieś skoki nie wiadomo skąd.
    Oprogramowanie się sypie, wiesza, zamyka. Nie daj Boże podłączysz kamery po ONVIF.
    I tu nie chodzi o platformę na jakiej to stawialiśmy, były to serwery na których stawiałem wcześniej 64 kamery FullHD pod Exacqiem, tutaj miało działać raptem 10.

Do tego podgląd zdalny - to już w ogóle porażka na całego, odpalenie tego spowodowało jeszcze gorszą stabilność softu, a dodatkowo jest to praktycznie niefunkcjonalne przy połączeniu przez internet.

Serio odradzam.

Żeby nie było, że jakaś pseudo reklama, ale serio, już lepiej kupić Hikvisiona w tej samej cenie, lepiej kupić Alnet, Axxon, Exacq, ten Selcamnet o którym mówi kolega, niż pchać się w to bagno.

EDIT
    Złego słowa nie można powiedzieć o ich wsparciu technicznym, facet starał się pomóc jak mógł, to się chwali. Ale za to nasz opiekun... dawał ciała na całej linii, ehhh szkoda mówić, mam nauczkę, że lepiej czasem mniej zarobić, niż jeździć na serwisy i świecić oczami przed klientem.
  • Poziom 14  
    takie rozwiązanie oferuje Internec na swoich rejestratorach Hybrydowych, tam jest możliwość pobrania danych z kas fiskalnych ale to myślę że również można zastosować z terminala poprzez złącze rs 232
    elektroinstal_compan napisał:
    takie rozwiązanie oferuje Internec na swoich rejestratorach Hybrydowych, tam jest możliwość pobrania danych z kas fiskalnych ale to myślę że również można zastosować z terminala poprzez złącze rs 232

Tylko to są dane nadrukowane na obraz z kamery (i to analogowej), jeśli dobrze pamiętam (bo to to samo co w Hikach), nie ma możliwości wyszukiwania po np. wyrażeniach jak "kiełbasa", "paragon: 122345" itd.
    Jeśli się mylę to mnie popraw.
  • Poziom 14  
    Korgoth napisał:

Tylko to są dane nadrukowane na obraz z kamery (i to analogowej), jeśli dobrze pamiętam (bo to to samo co w Hikach), nie ma możliwości wyszukiwania po np. wyrażeniach jak "kiełbasa", "paragon: 122345" itd.

niestety tutaj sie mylisz Korgoth jest możliwość wyszukiwania po dowolnej ciągu znaków. Obraz jest nadrukowywany ale z możliwością wyszukiwania go.
    Korgoth napisał:

niestety tutaj sie mylisz Korgoth jest możliwość wyszukiwania po dowolnej ciągu znaków. Obraz jest nadrukowywany ale z możliwością wyszukiwania go.

O proszę, czyli się coś zmieniło!
    Możesz podać konkretne modele tych rejstratorów? To działa na kamerach IP i analogach? Czy tylko na analogach?
    Będzie to ale w wersjach "tylko kamery IP"?
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Może dajmy autorowi tematu szansę - niech pobierze oprogramowanie (darmowe dla kamer Novus lub dla jednej dowolnej kamery RTSP; niestety płatne większej ilości kanałów RTSP) i sprawdzi "na własnej skórze".
    Będzie pasować - OK, nic go to nie będzie kosztować (poza czasem).
    Nie będzie pasować - może spróbować z innym oprogramowaniem (np. Exacq).

I drążąc jeszcze temat NMS-a (@Korgoth ).
    Czy były problemy z odczytem danych z kas fiskalnych i wiązaniem z bazą danych lub wyszukiwaniem "kiełbasy"?
    Jakie kamery stosowałeś?
    Co do ONVIF - to chyba nie ma wprowadzonego wsparcia w darmowej wersji NMS... Pytałem się niedawno - ma to dopiero być wprowadzone (będzie jednak płatne). Czy Ty miałeś jakąś specjalną wersję?
    treborsz napisał:
    I drążąc jeszcze temat NMS-a (@Korgoth ).
    Czy były problemy z odczytem danych z kas fiskalnych i wiązaniem z bazą danych lub wyszukiwaniem "kiełbasy"?
    Jakie kamery stosowałeś?
    Co do ONVIF - to chyba nie ma wprowadzonego wsparcia w darmowej wersji NMS... Pytałem się niedawno - ma to dopiero być wprowadzone (będzie jednak płatne). Czy Ty miałeś jakąś specjalną wersję?

Z odczytaniem danych nie było problemu, wyszukiwanie po frazach też działało, tylko dochodziła ta kwestia stabilności samego softu. Jeśli się go nie ruszało to jeszcze działał, ale jak menadżer zaczął klikać po oknach - to co rusz zwiecha.

W tej nowej wersji jest jeden kanał ONVIF dodany za free, w poprzedniej wersji można było dodawać więcej bez problemu, miałem to pobrane ze strony, jeszcze gdzieś mam jakbyś potrzebował.
    Kamery SONY i HikVision.