Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detekcja owadów w locie? Jakie czujniki?prosze o pomoc.

cyberwar 04 Maj 2005 14:24 1801 9
  • #1 04 Maj 2005 14:24
    cyberwar
    Poziom 10  

witam
    wiem ze to bylo w tym forum o roznych nadajnikach i odbiornikach .
    zreszta zanim zrobie taki uklad chce najpierw od was dowiedziec czy jest jakis uklad zdolny na reakcje szybko przelatujacego owada, cos malego w ruchu.
    macie jakies propozycje, pomysly, albo jakies uklady?
    wedlug mnie sa rozne opcje, np czujnik ruchu, czujnik przerwania wiazki podczerwieni czy swiatla przez owada, albo czujnik dzwieku czy tez ultradzwiekowy. z tego co podalem nie wiem ktore bedzie czule i dokladniejsze i szybciej zareaguje na pojawiajacego owada w polu ok 10 cm2.

potrzebuje taki uklad zrobic do badan naukowych
    dziekuje za informacje

• #2 04 Maj 2005 15:02
    saper3791
    Poziom 18  

Witam . Moim zdaniem - podczerwien czy laser sa na tyle szybkie by zareagowac , jednak problem moze stanowic szybkosc reakcji odbiornika tego typu promieniowania . Poza tym owad jest maly ... i musisz znac jego "tor" lotu by ustawic taka bramke swietlna ( fotokomorke) w sposob by owad przelecial przez "swiatlo" . Ultradzwieki ... hmmm... nietoperze dosc dobrze obchodza sie nimi i nie masz ograniczenia tego typu , ze rozchodza sie liniowo jak swiatlo ( istnieje szersze pole dzialania ) . Jedyny problem stanowi tu znowu czas reakcji odbiornika ultradzwiekow .
    Moze przetestowac stare urzadzenie zabezpieczajace wnetrze samochodu ( autoalarm ultradzwiekowy ) ... chyba dosc prosta metoda .
    Pozdrawiam .

• #3 04 Maj 2005 15:20
    cyberwar
    Poziom 10  

saper3791
    dzieki za odpowiedz, wlasnie mam na mysl zeby ustawic odbiornik i nadajni przy czubku kwiatkow gdzie owady przyladuja po pylek, czyli tak jak pisalem obszar 10cm2 w ookolicy kwiatka byloby ustawic czujnik, i zastanawiam sie czy np bąk, przszoła wydaja ultradzwieki?

• #4 04 Maj 2005 20:20
    saper3791
    Poziom 18  

Hmmm... owady jakos sobie komunikuja ... ale jak ? Tego nie wiem .
    W przypadku bramki swietlnej mialbys dodatkowo problem tego typu , ze gdybys nawet zainstalowal kilka diod nadawczych i odbiorczych to istnieje duze prawdopodobienstwo , ze jedna dioda odbiorcza bylaby oswietlana przez np. dwie nadawcze i gdy owad zaslonilby jedna nadawcza ... to druga by nadal oswietlala odbiorcza nie powodujac reakcji .
    Autoalarm natomiast nie tylko odbiera ultradzwieki z wnetrza samochodu ale je przedewszystkim sam wysyla ( podobnie jak nietoperz ) i tutaj moze byc bardziej podatna testy droga by rozwiazac Twoj problem .
    Ewentualnie ... istnieje moze jeszcze inna mozliwosc - jesli roslinka , ktora obserwujesz znajduje sie w zamnkietym pomieszczeniu .
    - ustawienie po stronach rosliny plytek metalowych lub plastykowych - pokrytych metalem ( folia aluminiowa ) . Obie plytki odizolowac od siebie i podloza . Nie wiem czy wiesz do czego zmierzam ... ale mam na mysli pomiar pojemnosci miedzy tymi plytkami ( warunkiem jest oczywiscie posiadanie dobrego miernika pojemnosci z odpowiednio niskim zakresem ) ale i tu moze byc problem z dokladnoscia i niezawodnoscia tego ukladu .
    Z doswiadczenia jednak wiem , ze tzw. detektory ruchu nie sa wystarczajaco czule by wykryc owada wielkosci pszczoly .
    Pozdrawiam .

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Pomyslowy Dobromir nadal mysli :-) . A co sadzisz o zwyklym wylaczniku dzwiekowym ? Mam na mysli mikrofon z VOX-em tzn. mikrofon zalanczajacy np. nadajnik KF z odbioru na nadawanie w momencie gdy rozpoczyna sie mowic do niego . Bo przeciez nawet pszczolki czy muchy powoduja dzwieki gdy poruszaja skrzydlami . Ale znowu wystepuja problemy - ustawienie czulosci mikrofonu i progu zadzialania tego systemu VOX .

• #5 05 Maj 2005 15:35
    cyberwar
    Poziom 10  

@saper3791
    z tym mikrofonem z systemem VOX to nie bardzo kumam, zreszta musze pokombinowac, bo sezon z owadami sie rozpoczal i nadal nie mam pewnosci jakie rozwiazanie bedzie najlepsze, aha i jeszcze jedna ten detektor ruchu na owady chce sprzezyc z lampa blyskowa, ma jeszcze ktos takie rozwiazanie?

• #6 06 Maj 2005 15:26
    Preskaler
    Poziom 37  

Jeśli chodzi o synchronizację lampy błyskowej i aparatu to potrzebna jest "kurtyna" swietlna lub podczerwona. Masz taką ramkę kwadratową i na jednym końcu masz diodę laserową a promień jest odbijany przez zwierciadła tworząc siatkę o dość gęstej strukturze (2 mm). Na drugim jej końcu masz fotokomórkę sprzęgniętą z lampą błyskową i aparatem foto. Jakiekolwiek przerwanie tej wiązki uruchomi wtedy aparat i zostanie wykonane zdjęcie.

• #7 07 Maj 2005 04:31
    cyberwar
    Poziom 10  

@Preskaler
    ciekawe rozwiazanie, a tak jak z jakiej odleglosci musza byc lustra i chyba sa troszke przechylone pod katem,
    a co do diody laserowej to mam na mysl ta co sa male w sprzedazy?
    i jeszcze jedna sprawa czy ten laser nie wypali oczu tych owadow w locie?
    masz moze schemat elektroniczny wyzwalania z fotokomorki i sprzezenia z lampa blyskowa?
    dzieki

• #8 07 Maj 2005 05:08
    boomerang
    Poziom 19  

Witam,
    zajmowałem się popełnieniem urządzenia do sfotografowania jakiś zwierząt lub innych nietoperzy. Ale te pszczółki są za małe do wykrycia moim zdaniem. Proponuję zastosowanie kamery TV podłaczonej do komputera i softu np. z systemów alarmowych. Zmiana obrazu (wlatuje owad) jest wychwytywana przez software. Proponuję takie umieszczenie kamery, aby sam kwiatek nie był widoczny (wiatr, ruch, itp.), a w tle w oddali umieścić jakiś jednolity ekran (eliminacja niepotrzebnych sygnałów).

• #9 07 Maj 2005 09:48
    Preskaler
    Poziom 37  

Tak! Te lustra powinny być ustawione lekko ukośnie w stosunku do ramek. Starałem się to narysować ale niestety nie wyszło zbyt wyrażnie. W opisie starałem się to wyjaśnić ale też (widocznie) mało dokładnie. Od kąta ustawienia (jednego lub obu) luster zależy ilość (krotność) odbić promienia a co za tym idzie - gęstość siatki. Przy ich wzajemnym, równoległym ustawieniu wysłany z diody promień wróci do niej z powrotem. Im bardziej te lustra będą odchylone od tej równoległości, tym rzadsza będzie siatka i mniejsza ilość odbić. Jakość tych luster powinna być bardzo wysoka, żeby nie było strat strumienia świetlnego przy kikudzięsięcio krotnym jego odbiciu. Od jakości tych luster i gęstości siatki zależy jej potencjalna (możliwa) wielkość. Można zbudować "bramę" o wymiarach kilku metrów i odstępie między sąsiednimi promieniami siatki ok. 5 cm (np. dla wyłapania przejścia przedmiotu o wielkości kota lub większej) a można też zrobić ją o wymiarach 4 x 4 cm (tak jak założyłeś - 10 cm kw.) i z odstępem między promieniami 2 mm. W obu przypadkach promień odbije się podobną ilość razy. Co do szkodliwości tego promienia dla oczu owadów nie mam pojęcia! Trzeba to poprostu sprawdzić w praktyce. Może zastosować diodę laserową na podczerwień? Gotowego schematu wyzwalania lampy błyskowej przy pomocy fotokomórki nie mam ale jest to mało skomplikowane urządzenie i można go oprzeć o schemat elektronicznego wyzwalania stroboskopu. Znacznie większą trudnością będzie tak szybkie wyzwalanie migawki aparatu foto.
    "Boomerang" pisze o kamerze i jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem odstąpienia od skomplikowanego systemu czujnika ruchu a zastosowania jej do zdjęć wykonywanych ciągle (np. co 0,1 sek). Wtedy z pewnością uda się "złapać" kilka pięknych zdjęć owada. Wadami z pewnością będzie dość wysoki koszt takiego rozwiązania i (niestety) dużo gorsza jakość zdjęć.

• #10 08 Maj 2005 05:46
    boomerang
    Poziom 19  

W uzupełnieniu: nie chodziło mi orobienie zdjeć co 0,1 sek, lecz na komputerowej analizie obrazu. Soft wykrywa zmianę w obrazie lub wybranych sektorach obrazu. Kamera TV daje np. 25 obrazów na sek, przy odpowiednim doborze ogniskowej obiektywu i odleglosci od obiektu owad moze zapelnić sporą część kadru. Oczywiście należy albo adaptować istniejącą aplikację lub zlecić jakiemuś szalonemu informatykowi napisanie. Piękny temat na pracę dyplomową.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME