Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E39 HiFi+Blaupunkt XLB300 - Dziwne Zachowanie Aktywnego Subwoofera

30 Paź 2014 11:32 2484 13
  • Poziom 9  
    Witam. Borykam się z problemem od kilku dni, mianowicie:
    Subwoofer aktywny (nowy, ma dopiero miesiąc) Blaupunkt XLB300, działał ok przez 2 tygodnie, a na chwilę obecną dzwięk z niego pojawia się kiedy rozkręcę dość wysoko głośność na radiu, wtedy dopiero gra. Wejscie sygnalu przez kostke hi-input level prosto z kostki przed wzmacniaczem hifi. I teraz zagadka, czy kable sygnałowe sa kiepskie stąd może być taki objaw? Dodam że kiedy się juz po rozkreceniu głośności się włączy i gra sub, działa ok nawet na min głośności, i tak jest do momentu kiedy sie go wył i wł ponownie, wtedy znow cisza i trzeba rozgłośnić zeby zadziałał. Dodam ze sub aktywuje sie zaraz po wlaczeniu radia o czym sygnalizuje dioda na nim, ale dzwięku brak. Myslalem ze to jakas jego wada więc oddałem na reklamację, ale dzis wrocil z serwisu gdzie nie stwierdzono wad. Natomiast po włożeniu z powrotem do auta, objaw bez zmian jak wyżej.
    Jak myślicie, gdzie może tkwić problem? Kable z sygnałem?

Dodam że wszystkie połączenia lutowane, zachowana biegunowość wg. schematu HiFi BMW E39:
    PRAWA STRONA: Wiązka skręcona Brąz/Pomarańcz (-) - Niebieski/Czarny (+)
    LEWA STRONA: Wiązka skręcona Brąz/Pomarańcz (-) z Żółty/Czarny (+)

Podłączone odpowiednio pod kostkę Hi-Input Level.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  • Moderator CarAudio
    Na niskiej głośności porusz ręką membranę i zobacz czy "zaskoczy" i będzie potem grać normalnie .
  • Poziom 9  
    ..Nie da rady tego zrobić, próbowałem czymś cienkim ale boję się że przebiję membranę. Sprzęt jest na gwarancji, a głośnik zakryty solidną osłoną z bardzo drobnymi otworkami.. Próbowałem lekko nim potrząsnąć w osi membrany, bez efekty, zobaczę czy mam taką nasadkę, i spróbuję odkręcić osłonę.. Co będzie oznaczało jeśli ruszy lub nie ruszy?

..Próbowałem przed chwilą czy i kiedy sub zagra, i zagrał dopiero jak reg. głośności dałem na max.. Cholera, co to może być?.. Słaby prąd do wzmacniacza, słaby sygnał, ale czy aż tak czuły był by ten sprzęt? I dlaczego przez pierwsze 2 tygodnie po zakupie było wszystko ok?

:(

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

..A zatem wróciłem z garażu, wykręciłem głośnik i próbowałem ruszyć membraną jak napisałeś, nic nie dało. Zatem zrobiłem masę bezpośrednio z aku, bez zmian. Sprawdziłem wszystkie połączenia - są OK, dalej cisza. Coś mnie tknęło i zmieniłem pozycję suwaka PHASE z 0 na 180, i nagle sub zaczął grać. Hmmm, zatem wył i wł radio kilku krotnie, ucieszony ze to taka głupota była, poskręcałem wszystko do kupy, pochowałem okablowanie pod tapicerkę itp, żeby to miało ręce i nogi. Minęło może z 15 min, włączam radio, i znów cisza, wkurzony idę znów przestawić PHASE na 0, bez zmian, przestawiłem z powrotem na 180, wył i wł radio - gra, myślę ki pies. Tym sposobem PHASE ustawione na 180 i włącza się od razu po włączeniu radia, ale odkryłem też że kiedy radio jest na min, sub nie gra co jakiś czas, wył i wł z powrotem radio powoduje że sub gra. O co chodzi, radio zmienia amplitudę (PHASE) czy jak? Jakie ma w tym przypadku położenie suwaka PHASE, bo na prawdę zgłupiałem..

Moje ustawienia:
    GAIN: 60%
    X-OVER: ok 70-80Hz
    Bass Boos: 0dB
    PHASE: 180 (teraz, wcześniej było 0 i grało tak jak pisałem wyżej)

..Olać to podłączenie hi-input level, zrobic przez RCA i normalnie sterowanie wł/wył wzmacniacza kablem sterującym?
  • Poziom 9  
    ..W dniu wczorajszym przetestowałem chyba już wszelakie możliwości podłączenia, dałem osobno REM, podpinałem przez RCA, objaw dalej ten sam, wielka trudność wydobycia dzwięku zaraz po włączeniu radio. Sygnał obecnie mam wzięty z wiązki wąskiej kostki wzmacniacza hifi, sprawdziłem raz jeszcze biegunowość, wszystkie podłączenia - jest OK.. Zauważyłem że gdy sub juz zadziała (rozgrzeje się) - problem jak by mocno maleje.. Nie mam zielonego pojęcia co to może być, jestem wściekły, bo sprzęt nowy, a nie działa jak trzeba..

Czy ja w ogole jestem dobrze wpięty po sygnał (kostka Hi-Input Level na sub) ?
    Biorę go z lewej kostki wzmacniacza hifi takiego jak na zdjęciu:
    Wejscie kanału right na sub podpięte pod: Wiązka skręcona Brąz/Pomarańcz (-) - Niebieski/Czarny (+)
    Wejscie kanału left na sub podpięte pod: Wiązka skręcona Brąz/Pomarańcz (-) z Żółty/Czarny (+)

Znalazłem jeszcze taki schemat złączy na tym wzmacniaczu, proszę o pomoc gdzie mam się wpiąć po sygnał do kostki hi-level na subwooferze.
    Czyli ja obecnie jestem wpięty w kostkę 26 pin, złącza nr 1,2,3,4, zgłupiałem teraz patrząc na ten opis kostek - HELP
  • Poziom 9  
    ..No i po testach :) efekty? zaskakujace, po wpieciu sie w sygnal kostki 12pin, zacisk 5,6,11,12 - grania brak. Zjawił sie osobnik który spojrzał na schemat kostek, subwoofera i kazał mi z zaciskow 1,2,3,4 kostki 26pin wyciagnac sygnal i wpiac jako rca, mowie mu ze tam wlasnie bylem wpiety ale dalem jako sygnal do hi-level input. Mówi ze na schemacie jest symbol zlacza chinch wiec mówie co mi tam, zalutowałem te złacza, wpinam w sub - bez zmian, ale sub zaczyna grac jak podkrece dzwiek ale juz nie tak wysoko jak poprzednio. Tak czy siak czuje sie w tym przypadku bezradnie, przetestowałem juz wszystkie możliwe sposoby, a efekt jest dalej ten sam. Zastanawia mnie tylko czy zostawic teraz ten sygnal ze zlacza 26pin zakonczony chinch czy jak? I dlaczego dioda na sub sygnalizuje gotowość zaraz po wł radia, a dzwiek pojawia sie jak podgłoszę lub wezme na radio bass na max.. Help :(
  • Poziom 34  
    Jeśli dobrze wyczytałem a czegoś nie przeoczyłem, to podpinasz sygnał sprzed wzmacniacza fabrycznego pod wejście Hi-input które służy do wejścia wysokiego poziomu sygnału (głośnikowego) a więc sub za późno startuje, bo ma za niski poziom sygnału.
    Jeśli masz właściwie rozszyfrowany pinout fabrycznego okablowania to powinieneś podać sygnał RCA na właściwe wejście (Low-input) w subwooferze.
  • Poziom 9  
    slavwek.ie napisał:
    Jeśli dobrze wyczytałem a czegoś nie przeoczyłem, to podpinasz sygnał sprzed wzmacniacza fabrycznego pod wejście Hi-input które służy do wejścia wysokiego poziomu sygnału (głośnikowego) a więc sub za późno startuje, bo ma za niski poziom sygnału

..Tak.. Ale przez pewien okres startował OK..

Dziś zrobiłem test wszystkich pinow jako sygnal do wejscia na sub, gra na kazdym ale dzwiek pojawia sie tak samo kiedy zwieksze glosnosc lub bass na radiu na max.
    slavwek.ie - wpięty jestem w sygnał który leci prosto z radia do wzmacniacza hifi, a zatem jestem wpięty przed nim, i dalej z niego podaję sygnał do sub na wejscie hi-level. Dodam że kiedy zakończę go końcówkami rca też gra, i zachowuje się tak samo. Nie wiem dlaczego zaraz po zakupie, gdzie pociągnąłem sygnał ze złącza 26pin, piny 1-2-3-4 i podpięciu pod wejscie na sub hi-level - grało przez 2tygodnie ok, a problemy zaczeły się potem, odsyłałem wtedy sub na reklamację, ale wrócił z servisu z opisem iż sprawny i zgodny ze specyfikacją. Rozkładam ręce, bo dziś jak wyżej sprawdziłem każdy z sygnałów, i na każdym jest ten sam objaw. Dioda na wzmacniaczu sub zapala się prawidłowo, a dzwięk na sub pojawia kiedy rozgłoszę radio lub dam bass na radiu na max..

slavwek.ie napisał:
    Jeśli masz właściwie rozszyfrowany pinout fabrycznego okablowania to powinieneś podać sygnał RCA na właściwe wejście (Low-input) w subwooferze.

..Na chwilę obecną jestem wpiępty w kostkę 26pin, piny 1-2-3-4 i wpięty przez RCA do sub - też nie startuje dzwięk, wcześniej ten sam sygnał wpięty był do sub jako hi-level i działał przez 2 tygodnie ok, po czym zaczeły się te historię iż dzwięk nie startuje od razu..

Nie mam już pojęcia co jest nie tak, mam ochote to wypieprzyć do garażu i zostawić serię..
  • Poziom 34  
    Dla mnie wygląda to na za niski poziom sygnału wejściowego. Podłącz na próbę inne radio (nie fabryczne) które będzie miało przynajmniej te 2.5V na RCA i zobacz czy sub wstaje o czasie.
  • Poziom 9  
    ..Tak mi się właśnie wydaje że to będzie wina raczej po stronie auta / radia. Jakie powinno być napięcie takiego sygnały prosto z radio?

Nie chciał bym wymieniać fabrycznego radia na jakieś nie seryjne, ale czy jest jakieś rozwiązanie na wzmocnienie tego sygnały jeśli jest za niski?

..Czy dać konwerter teraz na ten sygnał i podpiąć pod RCA na sub, bo w sumie tylko tego nie robiłem, a jak widać na załączonym filmie firma która specjalizuje się w car audio w BMW robi właśnie tak. Co myślicie?

http://youtu.be/ds25ZTMGqsA
  • Poziom 34  
    Konwerter sygnału stosuje się w momencie braku wyjść RCA i znacznie pogarsza jakość dźwięku ale przy tej klasie subwoofera raczej nie powinieneś odczuć różnicy.
    Dużo nie kosztuje, można by popróbować. Ewentualnie może masz w okolicy warsztat/sklep CA gdzie można by to podpiąć na miejscu i przetestować?
  • Poziom 9  
    ..Podepnę dziś sub w aucie kolegi i zobaczę jak ruszy..
  • Poziom 9  
    ..Problem rozwiazany całkiem przypadkiem.. Winny był słaby akumulator..
  • Poziom 39  
    Przy odpalonym samochodzie miałeś te same objawy?
    Jak tak to raczej wyklucza słaby akumulator.
    Jeśli wymieniłeś akumulator, lub go rozpiąłeś do ładowania od instalacji samochodu, to by świadczyło raczej że problem był w którymś ustawieniu w radiu.
    A po odłączeniu akumulatora radio zresetowało się do ustawień domyślnych.
    Chyba... ;)
    Ciekawy przypadek.
  • Poziom 9  
    ..Wiele rzeczy sprawdzałem, przepinałem, a powód zamieszania wyszedł przy pierwszym wiekszym mrozie kiedy padł akumulator. Po naładowaniu go problem ze startem suba ustał.