Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Eolo Star - uruchomienie zerowe i regulacja, pytanie

30 Paź 2014 12:22 1728 9
  • Poziom 10  
    Witam,
    proszę o wyjaśnienie sprawy.
    Dom 70 mkw, parterowy, 3 pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka. Póki co grzejniki lekko przewymiarowane ale sukcesywnie będą zamieniane na 100 W/m.
    Sciany około 60 cm z pustką powietrzną kieskie ocieplenie póki co, strop ocieplony 15 cm styropian.
    Eolo Star 24 podłączony do instalacji, uruchomiony tak jak fabryka go zrobiła. Serwisant podczas uruchomienia powiedział, że żadna regulacja nie jest potrzebna, sam kocioł dobierze odpowiednią ilość ciepła.
    Na dzień dzisiejszy kocioł pobiera około 8 metrów gazu na dobę ( temperatura na zewntrz nie spada poniżej 0 w nocy, w domu 20 stopni temperatura stała ) Kocioł na sterowniku pokojowym.
    Proszę o informację, czy aby jednak kocioł nie musi być wyregulowany ( moc max i minimum ) do kubatury oraz mocy instalacji. Moc minimalna w menu ustawiona na 46 % ( nikt jej nie ustawiał, a fabrycznie ustawiona ma być na 10 bodajże )
    W porównaniu do poprzedniego kotła - Termet Minimax plus, bierze więcej gazu, mimo różnicy technologicznej pomiędzy nimi ( tak by się wydawało )
    pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    tomwien napisał:
    sam kocioł dobierze odpowiednią ilość ciepła

Pewnie dobierze, ale ile Cię to dobieranie będzie kosztowało...

A na poważnie, według mnie powinien dostosować moc kotła do zapotrzebowania. Oczywiście mogę się mylić, ale w moim starociu "zapomniano" o tej czynności i chlał jak głupi.
    Ale zaraz pewnie się odezwie któryś z kolegów lepiej znających ten kocioł i będziemy mieli większą wiedzę.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem w nocy, kocioł pezez ostatnie parę dni ( temperatura zew. spada w okolice zera ) bierze średnio po 8 metrów gazu na dobę.
    Obniżyłem mu sam parametr P6 - moc maksymalną do 60%, co prawda połyka 14 litrów w 30 sekund ale rozumiem, że to nie jest wyjście, tylko serwisant chyba musi to zrobić za pomocą urządzeń pomiarowych. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 42  
    tomwien napisał:
    Proszę o informację, czy aby jednak kocioł nie musi być wyregulowany ( moc max i minimum ) do kubatury oraz mocy instalacji.

A co da ci ta regulacja? Wg. mnie niewiele.
    Pytanie podstawowe: Czy kocioł pracuje niesprawnie z jakichś przyczyn a przez to spala niepotrzebnie więcej gazu? Czy może zapotrzebowanie budynku przy wymaganych warunkach temperaturowych wewnątrz jest tak duże iż żaden kocioł nie spali wiele mniej gazu?
    Odpowiedź bęzie bardzo trudna, bo patrząc od strony kotła, nie masz przyrządów pomiarowych (analizatora spalin) pozwalających określić poprawność spalania. Natomiast od strony budynku musiałbyś go próbować go ogrzać innym mierzalnym źródłem ciepła np. prądem. Niestety sytuacja pogodowa zmienia się wręcz z godziny na godzinę i nawet taki pomiar nie byłby miarodajny.
    Jedyne wyjście to zaprosić serwisanta aby dokonał pomiarów parametrów spalania kotła.
    Czy kocioł taktuje?
  • Poziom 10  
    Kocioł nie taktuje i wszystko w jego pracy jest ok, nic nie wskazuje na wadliwe działanie. Mam jednak pewne obiekcje do jego ekonomiczności spalania. Poprzedni kocioł, stary 12 letni termet z otw. komorą zużywał mniej gazu.
    Proszę o wyjaśnienie, po co serwisanci ( niektórzy ) ograniczają moc kotła do realnego zapotrzebowania budynku na ciepło i czy to dać może pozytywny skutek
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tak kolego da pozytywny skutek i nie tylko reguluje się moc kotła. Możesz mieć w tej chwili nawet na mocy minimalnej z 18kw. Nikt nie sprawdzał, nie regulował więc niestety.
  • Poziom 27  
    Wydaje mi się, że te 8 m3 to za dużo jak na obecne warunki. Mam mieszkanie o podobnych ścianach. Metraż 60m2 i gdybym miał zużycie na tym poziomie to bym się ciął. Tym bardziej że temp. wewnątrz też masz niezbyt wysoką.

Może masz poprzymykane głowice. I że Ci nie taktuje to aż dziwne.
  • Poziom 10  
    Głowice nie są poprzymykane. Nie mam w instalacji termostatów. Są jak pisałem przewymiarowane grzejniki o jakieś 30%, Purmo niewiadomego pochodzenia pewnie 20 letnie, idą do wymiany. Kocioł połyka 16 l gazu w 30 sekund, więc około 16 kW powinien mieć ale nie bardzo chcę sam bawić się ustawieniami w elektronice bo nie wiem, czy nie spowoduję awarii urządzenia. Rozumiem, że wołać jednak serwisanta aby moc ustawił?
  • Poziom 27  
    A tę temperaraturę to specjalnie taką ustawiłeś? Może te grzejniki są zasyfione.... Piszesz o przewymiarowaniu,ale nie podajesz konkretów.
  • Poziom 10  
    Temperatura jest ustawiona na sterowniku ( sterownik od termeta jeszcze ) Grzejniki przepłukane ale biorę pod uwagę, że mogą być zakamienione ( dom kupiliśmy z gotową instalacją ) toteż kupiłem nowy grzejnik, zamienię i zobaczę czy będzie jakakolwiek zmiana. Grzejniki przewymiarowane na oko jakieś 30% (np. kuchnia 14 mkw, grzejnik zamontowany 130 cm czyli jakieś 2000W, zapotrzebowanie licząc po 100 W max 1500W )