Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Desymetryzator sygnału audio

xanovich 30 Paź 2014 15:04 1284 8
  • #1 30 Paź 2014 15:04
    xanovich
    Poziom 7  

Dzień dobry,

Wiem, że temat był już wałkowany parokrotnie, ale przeglądanie starych wątków nie dało mi odpowiedzi na moje pytanie. Jak najlepiej zdesymetryzować sygnał by nie zmniejszyć jakości sygnału, łączenie w złączu XLR 1'ego i 3'ego pinu odpada jako że chodzi o połączenie urządzeń w instalacji stałej (kabel pomiędzy nimi ma blisko 100 m) Czy wystarczy tutaj zastosować transformator o przekładni 1:1 czyli np taki wynalazek neutrika: neutrik.com/en/accessories/inline-adapters/na2m-j-tx ?
    Wydaje mi się, że prawdziwa desymetryzacja jednak wymaga układu opartego na wzmacniaczach operacyjnych, i że tak jedyne co zyskam w stosunku do łączenia 1 i 3 pinu to separacje urządzeń. Jestem początkującym jeżeli chodzi o elektrotechnikę, stąd wolę się upewnić i zapytać na forum.

0 8
  • #2 30 Paź 2014 15:57
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 30 Paź 2014 19:22
    Shadowix
    Poziom 26  

Jeśli sygnał ma być niesymetryczny, na taką odległość to będą solidne zakłócenia... Jeśli Ci zależy na jakości sygnału, zostaw go symetrycznym. Może najłatwiej i najtaniej zastosować najprostszy pasywny di-box wpięty odwrotnie? Nie przesadzajmy, że transformatory do audio, aż tak degradują sygnał...

0
  • #4 30 Paź 2014 20:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 31 Paź 2014 00:27
    xanovich
    Poziom 7  

Chodzi o to że sygnał musi przebyć dość dużą odległość nie straciwszy jakości. Natomiast urządzenie docelowe nie daje możliwości podłączenia sygnału symetrycznego, jest tylko standartowe wejście rca. Poszukuje więc jak najprostszego urządzenia które zdesymetryzuje sygnał. Jakość chciałbym uzyskać jak najlepszą więc wszelkie trafoki wolalbym omijac. Problem polega też na tym że raczej poszukuje rozwiązań gotowych, adaptuje gotowy projekt audio i nie do końca mogę sobie pozwolić na samorobki. Podałem w pierwszym poście rozwiązanie firmy neutrik ale nie jestem pewny czy to zadziała tak jak powinno, pozatym opiera sie na transformatorze i jest pasywne.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Paź 2014 09:14
    adambyw
    Moderator Akustyka

Spokojnie możesz zastosować transformator. Myślę że spadek jakości nie będzie aż tak odczuwalny.
    Najrozsądniej zastosować transformator z przekładnią 1:1. Zastosowanie odwróconego diboxa będzie o tyle nietrafione że będzie duża przekładnia bo jakieś 1:5 - 1:10, czyli sygnał będzie mocno wzmocniony, dodatkowo będzie mała impedancja na wejściu transformatora, i źródło dźwięku będzie miało problem je wysterować.
    Z takich gotowych urządzeń może być np ART DTI. Z aktywnych właściwie wystarczy każdy mikser z wejściem symetrycznym, Jeżeli ma wejście mikrofonowe, to zastosować na wejściu czwórnik rezystancyjny o tłumieniu około 30-40db. Coś takiego można zarobić w wtyku XLR:

Desymetryzator sygnału audio

Edytuj
    Albo kupić gotowca które też są dostępne w sprzedaży.

0
  • #7 31 Paź 2014 18:46
    xanovich
    Poziom 7  

właśnie dysponuje jedynie mikserem, który ma wejście xlr tylko na sygnały o poziomie mikrofonowym, więc tego typu czwórnik mógłby być, tylko pytanie czy te kondensatory nie zadziałają jak filtr?

0
  • Pomocny post
    #8 31 Paź 2014 19:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 31 Paź 2014 19:08
    xanovich
    Poziom 7  

okej, to mam w takim razie mam parę rozwiązań do rozważenia, dzięki wielkie. Temat można zamykać

0