Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor dla 2 przekaźników

30 Paź 2014 15:28 1887 10
  • Poziom 11  
    Mam układ wykorzystujący transoptor Sharp 123, który załącza zasilanie cewki w przekaźniku LU12 czyli 12V. O ile dobrze widzę, to prąd dla tej cewki to 16,7 mA. Chciałbym podłączyć dwa takie przekaźniki do tego transoptora i nie wiem czy on sobie poradzi. W specyfikacji nie mogę się doczytać dokładnie wartości. Dla PC123 widzę, że w Electro-Optical Characteristics Ic wynosi od 2,5 do 20 mA czyli chyba za mało na dwie cewki. Jednocześnie w tej samej specyfikacji jest również napisane (w Absolute Maximum Ratings), że Ic wynosi 50 mA. No to już sam nie wiem.
    Znalazłem inny transoptor PC120 i sądziłem, że on ma większy prąd (50 mA) ale tu specyfikacja jakoś nic nie mówi o tym Ic.
    Mógłby mnie ktoś oświecić, czy mogę użyć PC123 czy PC120 będzie lepszy, a jeśli żaden z powyższych to może jakiś inny z tej rodziny.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    Możesz, a gdzie masz problem dodać jeszcze jeden tranzystor czy to średniej mocy czy nawet MOSFET?
  • Poziom 11  
    Chodziło mi o to, żeby nie dodawać żadnych dodatkowych elementów tylko ewentualnie wymienić sam transoptor.
    Czy mam rozumieć, że zarówno PC123 jak i PC120 są odpowiednie, czy jeden z nich jest lepszy do tego celu?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    Ehhh i tak wygląda pisanie z komórki....

Na tym poziomie potrzeb oba są jednakowe niemal. Maksymalny prąd Ic oznacza, że nie powinno się takiego przekraczać a nawet dopuszczać :!: Prąd znamionowy cewek to te 16,7mA - no ok a co z prądem przy załączaniu? Potrzeba więcej go zassać ze źródła, żeby wytworzyć siłę potrzebną do przyciągnięcia kotwy. Dodatkowy tranzystor typu BC337/327 i i tak konieczna dioda równoległa do cewki/cewek typu choćby 1N4148 wiele miejsca nie zajmie
  • Poziom 11  
    Nie tyle chodzi o zajmowanie miejsca co przerabianie całej płytki. Chciałem wykorzystać tą samą i dlatego liczyłem na to, że da się zmienić tylko istniejący element. Dodatkowy przekaźnik z diodą i tak jest na innej płytce i tylko chodziło o podłączenie tej dodatkowej płytki do tej z transoptorem.
    Niestety nie jestem doświadczony w projektowaniu obwodów, więc nie wiem czy dałbym sobie radę z wkomponowaniem tego wspomnianego przez Ciebie tranzystora.
  • Poziom 43  
    Ostatecznie możesz przeciąć ścieżki i dodać na krótko tam powiedzmy 3-4 elementy.
  • Poziom 11  
    To może zapytam inaczej. Sprawdziłem, że ani PC120, ani PC123 nie daje rady załączyć obu przekaźników. Jak jeden jest załączony, to drugi lekko reaguje, ale nie na tyle, żeby się załączył. W takim razie szukam innego transoptora. Porównuję parametry w specyfikacjach i niestety w jednych jest podawany zakres prądów np. Ic 2,5-20 mA, a w innych nie ma tego parametru, a jedynie CTR np. 50%-200% albo 50%-400%.
    Jak mogę zinterpretować CTR przekładając na prąd, który będzie mógł płynąć przez fotoelement? Jeśli zarówno PC120 jak i PC123 są za małe, to może PC817 będzie wystarczający bo on ma CTR z zakresem 50%-600%?
  • Poziom 43  
    CTR traktuj bardziej jako "wzmocnienie prądowe" wiec mając CTR na poziomie 50%-600% (zależnie od egzemplarza) - podając na diodę 10mA prąd kolektora może wynieść od 5 do 30mA. No to dlaczego by nie zwiększyć prądu diody? Bo może to nie mieć sensu - nadal podobnie jak w innych typach masz absolutny limit dla kolektora te 50mA.

Na wiadomym portalu aukcyjnym masz model MB106B o raz wyższym maksymalnym prądzie kolektora, tj 100mA - tu masz większe szanse o ile błędnie nie podano tego prądu.
    Jeśli chcesz to szukaj też transoptorów z wyjściem nie w formie zwykłego tranzystora a Darlingtona.

http://mselektronik.pl/attchmentdownload/down...=0&file=custom%2Fupload%2FFile-1350299832.pdf

http://media.digikey.com/pdf/Data%20Sheets/Toshiba%20PDFs/TLP627,-2,-4.pdf

Coś z oferty TME
  • Poziom 11  
    Dioda jest podłączona do mikrokontrolera PoKeys pod 3,3V szeregowo z rezystorem 390 ohm. Po tej stronie nic się nie zmieni. Po drugiej stronie transoptora jest używane 12V z innego zasilacza i takie napięcie idzie na cewkę przekaźnika.
    Teraz jak sądzę mam 3 możliwości:
    1. Wstawić inny transoptor, który będzie pozwalał na zasilenie obu przekaźników.
    2. Podłączyć dwa transoptory pod jedno wyjście PoKeys (nie wiem czy wtedy diody obu transoptorów będą wystarczająco zasilone) tak aby każdy niezależnie załączał swój przekaźnik.
    3. Wstawić sugerowany przez Ciebie tranzystor.
    Jak wspomniałem wcześniej byłoby najprościej z opcją pierwszą.

Próbowałem sprawdzić na krótko wersję z tranzystorem (mam BC547) ale jakoś nic nie pomogło. Może po prostu źle to podłączyłem (schemat poniżej).
    Baza tranzystora jest połączona z emiterem transoptora poprzez rezystor 10K. Emiter tranzystora do masy, a kolektor do cewki drugiego przekaźnika. Z drugiej strony cewka zasilona z 12V. Niestety nadal nie załącza się ten drugi przekaźnik.
    Czy to źle podłączyłem, czy niedobry tranzystor, rezystor, czy coś jeszcze nie tak?
    Transoptor dla 2 przekaźników
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję. O coś takiego mi właśnie chodziło.
    Rozumiem, że RLY2 nie potrzebuje teoretycznie dodatkowej diody? U mnie ta druga cewka jest na innej płytce i już ma swoją diodę więc jak sądzę może tam pozostać.
    Z tej płytki wyprowadzę tylko przewód wychodzący z kolektora BC547 do tej z drugim przekaźnikiem. Zasilanie 12V już jest do drugiej doprowadzone oddzielnie z tego samego źródła co w tej płytce.
    Teraz muszę tylko wytrawić płytki i mieć nadzieję, że to wszystko zadziała.

No i jeszcze nasuwa się pytanie czy lepiej zastosować powyższy układ z dodatkowymi elementami (2 rezystory i tranzystor) czy po prostu zmienić transoptor z PC123 na taki z Darlingtonem (np. LTV815)? Jakieś wady/zalety obu rozwiązań?