Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Clio 1 1.9d - dlaczego prąd na rozruszniku po odpaleniu?

wielecki 30 Paź 2014 17:53 1782 23
  • #1 30 Paź 2014 17:53
    wielecki
    Poziom 20  

Kolega narzeka na słabe kręcenie rozrusznika z rana w clio diesel. Akumulator sprawdzony testerem, prąd rozruchowy bdb. Rozrusznik po wyciągnięciu nie wzbudził we mnie podejrzeń, kręci niby normalnie. Mierzony miernikiem cęgowym na rozruchu bierze ok 200A czyli niby OK. Jedyne co wydaje mi się podejrzane to pobór prądu przez rozrusznik ale dopiero po odpaleniu. W spoczynku, po stacyjce, nie bierze prądu. Po odpaleniu na kablu do alternatora prąd rzędu kilku A co chyba jest ok ale do rozrusznika pojawia się 20-25A. Czy to normalne?

Renault Clio 1 1.9d - dlaczego prąd na rozruszniku po odpaleniu?

0 23
  • #2 30 Paź 2014 18:09
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Tak bo prąd łądowania idzie do akumulatora.

0
  • #3 30 Paź 2014 18:26
    wielecki
    Poziom 20  

Ale dlaczego rozrusznik nie bierze prądu w spoczynku, przecież też podłączony do plusa. Tak jakby po odpaleniu rozrusznik zamykał jakis obwód i pobierał prąd i to nie mały bo 25A. Czy to nie swiadczy o uszkodzeniu rozrusznika i czy nie jest powodem braku mocy przy rozruchu na zimno?

0
  • #4 30 Paź 2014 19:23
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 30 Paź 2014 19:37
    wielecki
    Poziom 20  

No właśnie, dlaczego pomimo tego że automat po odpaleniu odciął plus, rozrusznik bierze 25A a przy takim samym odcieciu w spoczynku rozrusznik nie bierze nic?

0
  • #6 30 Paź 2014 19:51
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 31 Paź 2014 08:17
    wielecki
    Poziom 20  

Uwazasz że to normalne zeby rozrusznik brał 25A w czasie pracy silnika?

0
  • #8 31 Paź 2014 08:41
    andrzej20001
    Poziom 42  

NIC NIE BIERZE IDZIE PRZEZ PRZEWÓD ROZRUSZNIKA PRĄD ( DO DO DO nie Z Z Z ) AKUMULATORA Z ALTERNATORA.
    Inaczej sie nie da opisać. Raz prąd "idzie" >>>>>>>>>>>>> do rozrusznika potem jak odpali <<<<<<<<<<<<<<< do akumulatora z alternatora.

0
  • #10 31 Paź 2014 09:53
    wielecki
    Poziom 20  

Nie ma niebieskiej kreski, do rozrusznika doczudzi tylko plus z aku i wzbudzenie ze stacyjki. Sprawdziłem na dwu innych silnikach tej generacji i tam nie ma zadnego poboru przez rozrusznik po odpaleniu. Rozrusznik działe ewidentnie jako odbiornik pradu po odpaleniu czyli cos jest walniete. Nie dziwił by mnie prad na czerwonej kresce z alternatora, bo pomimo iz jest on mały bo aku naładowany to jakis tam jest ale dziwi mnie prad do rozrusznika z aku i tylko po odpaleniu.

0
  • #11 31 Paź 2014 09:56
    andrzej20001
    Poziom 42  

Droga wiedzie rozrusznik-alternator-puszka na nadkolu-akumulator. Sprawdź cęgami ten pobór bezpośrednio przy rozruszniku.Nic nie pokaże. Na 25A juz by sie cos fajczyło.

0
  • #12 31 Paź 2014 17:19
    wielecki
    Poziom 20  

Co prawda niewiele zdziałałem dzisiaj bo swieto itp. ale auto to clio 1.9 a nie megane jak w topiku (skleroza czy cos), gdyby to miało cos zmienic. A przewód prądowy z rozrusznika idzie bezposrednio do plusa akumulatora i dopiero z tąd drugi przewód idzie do altka.

0
  • #13 31 Paź 2014 18:43
    andrzej20001
    Poziom 42  

Nic już nie zmieni się więcej.

0
  • #14 31 Paź 2014 19:01
    wielecki
    Poziom 20  

syrius32 napisał:
    wielecki napisał:
    przecież też podłączony do plusa.

Rozrusznik nie jest podłączony do stałego plusa, automat ten plus odcina.
    Wszystko jest ok.

no własnie a zachowuje sie tak jak by był podłaczony na stałe bo bierze 25A

Dodano po 2 [minuty]:

andrzej20001 napisał:
    NIC NIE BIERZE IDZIE PRZEZ PRZEWÓD ROZRUSZNIKA PRĄD ( DO DO DO nie Z Z Z ) AKUMULATORA Z ALTERNATORA.
    Inaczej sie nie da opisać. Raz prąd "idzie" >>>>>>>>>>>>> do rozrusznika potem jak odpali <<<<<<<<<<<<<<< do akumulatora z alternatora.

Rozrusznik jest połaczony tylko z akumulatorem i beż załączenia automatu (zamkniecia obwodu) nie powinien płynąć przez niego prąd

Dodano po 1 [minuty]:

andrzej20001 napisał:
    Droga wiedzie rozrusznik-alternator-puszka na nadkolu-akumulator. Sprawdź cęgami ten pobór bezpośrednio przy rozruszniku.Nic nie pokaże. Na 25A juz by sie cos fajczyło.

Skoro to jeden przewód to te 25A jest zarówno przy akumulatorze jak i rozruszniku

0
  • #15 31 Paź 2014 19:12
    autoas
    Poziom 42  

wielecki napisał:
    ale do rozrusznika pojawia się 20-25A. Czy to normalne?

To nie normalne i nie możliwe jednocześnie, coś robisz nie tak w czasie pomiaru..
    Taki pobór jest nie realny...i kolega niżej ma rację...
    andrzej20001 napisał:
    Na 25A już by się coś fajczyło.

0
  • #16 31 Paź 2014 19:38
    wielecki
    Poziom 20  

Fajczyc sie może chociaz nie czuc tego nosem, bo ostatni pomiar prądu podczas rozruchu wynosił ok 240A, czyli rosnie, a pozatym poprzednie 200A to i tak za duzo jak na 1.4Kw rozrusznik (wg allegro). Sprawdze wszystko jeszcze raz, ale chyba wymienię rozrusznik. Myślałem że moze cos załącza obwód np. plus po stacyjce, albo walniety automat popuszcza prąd ale ten pobór przy rozruchu chyba dyskwalifikuje rozrusznik?

0
  • #17 31 Paź 2014 22:59
    kwok
    Poziom 39  

Rozrusznik jest w porządku. Zawsze jest tak że podczas rozruchu pobiera ile chce a chce więcej jeśli ma ciężej. Przy mocach rzędu ponad 1kW martwić się trzeba jeśli pobór przekracza 500A ale wtedy to nawet dyletant załapie że rozrusznik zdechł bo słabo kręci.

0
  • #18 01 Lis 2014 11:02
    wielecki
    Poziom 20  

Nie zdzierżyłem i dzisiaj wsadziłem tam łapy na pięc minut. Jednak jest jakas korelacja z alternatorem bo te 25A to bierze przy włączonych światłach, po zgaszeniu swiateł prąd do rozrusznika spada do 13A. Zdjecie w czasie pracy rozrusznika, kabla załączjącego automat nie powoduje żadnych zmian czyli stacyjka nie zamyka w żaden sposób obwodu, czyli tu OK. Prąd mierzony cegami na przewodzie idącym tylko i wyłącznie z akumulatora do rozrusznika. Czy jest ktoś to w stanie wytłumaczyć?

0
  • #19 01 Lis 2014 12:09
    harnasx
    Poziom 22  

wielecki napisał:
    Nie zdzierżyłem i dzisiaj wsadziłem tam łapy na pięc minut. Jednak jest jakas korelacja z alternatorem bo te 25A to bierze przy włączonych światłach, po zgaszeniu swiateł prąd do rozrusznika spada do 13A. Zdjecie w czasie pracy rozrusznika, kabla załączjącego automat nie powoduje żadnych zmian czyli stacyjka nie zamyka w żaden sposób obwodu, czyli tu OK. Prąd mierzony cegami na przewodzie idącym tylko i wyłącznie z akumulatora do rozrusznika. Czy jest ktoś to w stanie wytłumaczyć?

A czy do zacisku cewki automatu przy rozruszniku masz podłączony jedynie ten gruby kabel od akumulatora czy też dodatkowo jest tam jakiś inny przewód? sprawdz dokładnie ile i jakie kable odchodzą (- pisze to abyś zrozumiał w czym rzecz i nie chodzi mi o ten kabelek sterujący automatem)

0
  • #20 01 Lis 2014 12:41
    wielecki
    Poziom 20  

Tak jak pisałem wczesniej, do rozrusznika/cewki dochodza tylko dwa przewody, jeden gruby z akumulatora i drugi cienki + po stacyjce. Coś zamyka obwód przy pracujacym silniku, bo przy wyłączonym rozrusznik nie bierze prądu. Czy zakładając że są luzy na tulejkach, wirnik może stykac sie ze stojanem i powodowac "przejście" na pracującym silniku wtedy gdy jest "potrząsany" przez motor i nie powodowac "przejścia" gdy motor zgaszony i wirnik leży sobie swobodnie? Wszystkie dziwne teorie mile widziane :| .

0
  • #21 01 Lis 2014 12:45
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Odpal auto, odkręć przewód przy rozruszniku i zobacz czy wtedy coś pokaże mierniki i czy wtedy jest ładowanie w aucie. Wcześniej radzę sprawdzić czy po odłączeniu grubego przewodu przy rozruszniku jest połącznie po stronie plusa między akumulatorem a alternatorem.
    Co to za miernik cęgowy?
    Zobacz czy miernik pokaże prąd jak przyłożysz cęgi obok przewodu.
    Czasami tanie mierniki mierzą pole które jest obok i wtedy wyskakuje wynik który nie jest prawdziwy.

0
  • #22 01 Lis 2014 12:47
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kolego w mierniku masz znak prądu więc napisz czy zmienia się na - po zapaleniu czy też ciągle bez -.

0
  • #23 01 Lis 2014 13:55
    wielecki
    Poziom 20  

Panowie, moj błąd. jednak na koncu przewodu do rozrusznika jest zaprasowany czerwony przewód zapewne od alternatora. Miałem doświadczenie z przewodami alternatora osobno nakładanymi na śrubę i przykrecanymi nakrętką, poza tym do plusa dochodzą jakieś dwa czerwone przewody poza prądowym aku, jeden idzie na przekaznik świec a o drugim byłem przekonany że to z altka. W końcu sciagnąłem cały peszel z kabla do rozrusznika ale na koncu była tasma której już nie ruszałem, a pod nia owe złącze. Także cały ten temat nadaje sie do kosza lub topika moje warsztatowe wyczyny. Wszystkim dziekuję za naprowadzenie mnie na trop. Musze szukać gdzie indziej słabego krecenia na zimnym.

0
  • #24 01 Lis 2014 14:33
    ociz
    Moderator Samochody

Te silniki zawsze potrzebowały porządnego akumulatora do rozruchu, a te 240A to niewiele ponad normę.

0