Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompensacja temperaturowa układów CMOS

RAINBOWBRIDGE 31 Paź 2014 08:37 1329 15
  • #1 31 Paź 2014 08:37
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Witam, mam 2 generatory cmos, częstotliwość jednego rośnie lub maleje, natomiast drugi ma stałą częstotliwość. W stanie spoczynku oba generatory mają tą samą częstotliwość. Potrzebuje obydwa układy skompensować temperaturowo, jaką bramkę zastosować? Na wyjściu potrzebuje sygnał pierwszego generatora (rosnący lub malejący) ale skompensowany temperaturowo. Pozdrawiam

0 15
  • #2 31 Paź 2014 10:27
    kekon
    Poziom 17  

Podałeś za mało informacji. Jakie to układy CMOS, jak wygląda schemat tych generatorów, z czego są zasilane itp.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Paź 2014 18:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ponieważ niewiele można z tego zrozumieć i do tego brak konkretów, odpiszę według tego co podpowiada mi znajoma wróżka.

Cytat:
    Witam, mam 2 generatory cmos, częstotliwość jednego rośnie lub maleje, natomiast drugi ma stałą częstotliwość.
    Może pierwszy jest RC a drugi kwarcowy?

Cytat:
    Potrzebuje obydwa układy skompensować temperaturowo, jaką bramkę zastosować?
    Najlepiej żeby nie było żadnych bramek. Bramki w generatorach zazwyczaj są przyczyną kiepskich parametrów.

Cytat:
    Na wyjściu potrzebuje sygnał pierwszego generatora (rosnący lub malejący) ale skompensowany temperaturowo.
    Tu ja nic nie rozumiem, a wróżka narzeka że obraz w szklanej kuli jest zamazany. Jeśli coś skompensujesz to już nie będzie się zmieniać (w teorii). Jeśli szukasz urządzenia do którego na wejście podajesz sygnał o niestabilnej częstotliwości a na wyjściu uzyskasz stabilną to takie urządzenie nie istnieje. Chyba że chodzi ci o amplitudę wtedy bramka załatwi sprawę, (jeśli prądy są małe).

Jeśli mielibyśmy potraktować twoje pytanie poważnie, powinieneś zacząć od określenia jaka dokładność jest wymagana, nawet wzorce cezowe nie są idealnie dokładne, napisz czy te generatory to stosujesz gotowe, czy sam zbudowałeś, co ustala w nich częstotliwość (RC,LC,kwarc), a co robi za element czynny (tranzystor, wzmacniacz operacyjny, bramka), w jakim zakresie częstotliwości pracują, jaki mają kształt przebiegu, czy są przestrajane, z czego dostają zasilanie i jak bardzo stabilne jest to zasilanie. Na większość pytań odpowie schemat, więc zamieść jak masz.

0
  • #4 31 Paź 2014 22:04
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Są to generatory na bramkach klasyczne - jak w załączniku obydwa identyczne, zasilane 5V z 78l05, po prostu troche to pływa w zależności od temperatury - potrzebuje jak najlepszych rezultatów w temperaturze 0-50stopni, czestotliwość rzędu 1Mhz - potrzebuje wyeliminować wpływ temperatury na zmiane częstotliwości - częstotliwość ma zmieniać tylko POT- nic więcej, dlatego chcę zastosować 2 identyczne żeby się kompensowały, da się to zrobić?

Kompensacja temperaturowa układów CMOS

0
  • Pomocny post
    #5 31 Paź 2014 23:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Najlepiej by było gdybyś mógł zastosować generatory stabilizowane kwarcem, ale jeśli musisz regulować częstotliwość to w generatorach kwarcowych zakres regulacji jest bardzo mały.

Przyczyną zmian częstotliwości w generatorach RC na bramkach są zmieniające sie progi przełaczania i rezystancja wyjściowa bramki.
    Pierwszego parametru poprawić sie nie da, bramki nie są do tego stworzone, ale mozna użyć scalonego komparatora i wtedy próg przełączania będzie stabilny i niezależny od temperatury.

Rezystancje wyjściową bramki trzeba mieć tak niską, aby jej temperaturowe zmiany nie były małe w porównaniu z rezystorem ustalającym częstotliwość w układzie, można to zrobić stosujac bramki z serii AC lub innej o dużej wydajności prądowej i dodatkowo połączyć kilka bramek równolegle.

Może opis wygląda na skomplikowany, ale w praktyce układ jest prosty - generator na komparatorze, z zestawem bramek na wyjściu które zmniejszają rezystancję wyjściową komparatora.

0
  • #6 31 Paź 2014 23:47
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

No tak tylko ja już mam konkretny generator który chce skompensować jego parametry nie są aż takie tragiczne, musiałbym przeprojektować wszystko od nowa. Wiec wróce do mojego pytania - z jakim operatorem dać bramkę do której podłącze oba generatory które się skompensują.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Lis 2014 00:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    No tak tylko ja już mam konkretny generator który chce skompensować jego parametry nie są aż takie tragiczne

Nie ma jak do tego podejść, parametry decydujące o stabilności takiego generatora są nieistotne dla producentów układów logicznych i konstruktorów układów cyfrowych, parametry te mogą nie być dokładnie znane, mogą podlegać wpływom temperatury (nikt nie badał jakim) oraz mogą mieć duże rozrzuty technologiczne.

Generator na bramkach buduje sie gdy dokładność częstotliwości jest nieistotna, budujesz generator o którym wiadomo że będzie kiepski, to nie ma sensu go poprawiać, prościej, taniej i szybciej zastąpić go dobrym.

Cytat:
    , musiałbym przeprojektować wszystko od nowa.
    Każdy popełnia błędy, później trzeba poprawić.

Cytat:
    Wiec wróce do mojego pytania - z jakim operatorem dać bramkę do której podłącze oba generatory które się skompensują.
    EXNOR, jeśli koniecznie chcesz jakiejkolwiek odpowiedzi, jak sobie wyobrażasz działanie owej magicznej bramki (narysuj przebiegi czasowe), mając dwa niestabilne przebiegi możesz conajwyżej uzyskać trzeci również niestabilny, nie ma bramek działających w dziedzinie częstotliwości, analogowo mieszaczem można zsumować częśtotliwości, ale co ci to da?

Cytat:
    dlatego chcę zastosować 2 identyczne żeby się kompensowały, da się to zrobić?
    Dwa identyczne gdyby były identyczne powinny zachowywać się jak jeden, a co skompensujesz majac jeden niestabilny generator, żeby cokolwiek kompensować powinienieś mieć dwa układy reagujące w przeciwnych kierunkach.

0
  • #8 01 Lis 2014 09:20
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Bardzo dziękuje za informacje - oczywiście chętnie sróbuje zbudować to na komparatorze - tylko nie bardzo mam się na czym oprzeć. Za to na bramkach jest pełno schematów. LM 311 może być czy jest coś lepszego?

0
  • #9 01 Lis 2014 11:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Link
    Tylko jak chcesz pracować na 1MHz to daj jakiś w miarę szybki komparator i szybką (oraz o małej rezystancji wyjściowej) bramkę.

0
  • #10 01 Lis 2014 11:48
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Dzieki, 311 sie nada? Schemat fajny - ale nie dysponuje symetrycznym napięciem , jest tyko 5V, ewentualnie mogę dorobić przetwornicę na -5V to powinno byc ok

0
  • #11 01 Lis 2014 12:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie potrzeba symetrycznego napiecia, LM311 ma czas odpowiedzi 200ns jeśli chcesz generować impulsy o czasie trwania 500ns (okres 1us) warto poszukać czegoś kilkukrotnie szybszego, jesli zależy ci na dokładności. Bramki mozesz użyć 74AC04. Rezystory 10k zamień na 1k.

Będziesz pracował przy pojemnościach kilkuset pF i częstotliwości 1MHz, postaraj sie aby nie rozwlekać elementów na dużej powierzchni, np aby potencjometr był blisko układu i nie wpływały na układ zewnętrzne pola elektryczne, wystarczy zbliżyć rękę żeby zmienić pojemność o kilka pF i odstroić generator, może być potrzebne ekranowanie.

Nie napisałeś jak dokładne to ma być, więc piszę na wszelki wypadek.

0
  • #12 03 Lis 2014 11:32
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Jest w ekranie - muszę to jeszcze zweryfikować ale chyba głownym powodem pływania konstrukcji jest 78l05 ktory zasilany z akumulatorka 9V przy pełnym naładowaniu daje wiecej niz te 5V a jak akumulator się stopniowo rozładowuje to układ zaczyna pływać

0
  • Pomocny post
    #13 03 Lis 2014 12:52
    kekon
    Poziom 17  

Układ 78L05 ma tolerancję napięcia wyjściowego 5%. Z tego co pamiętam, minimalne napięcie wejściowe nie może być mniejsze niż 7V. Do wyjścia musi być podłączony kondensator co najmniej 100 nF. Sprawdź czy na wyjściu stabilizatora nie ma oscylacji.

0
  • #14 03 Lis 2014 13:06
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Dokładnie 6.9V to wiem - tolerancje 5% napięcia czy tolerancję 5% pływania w zależności od napięcia wejściowego?

0
  • Pomocny post
    #15 03 Lis 2014 13:18
    kekon
    Poziom 17  

To jest dokładność napięcia wyjściowego "na dzień dobry". Pływanie napięcia wyjściowego może nastąpić gdy obciążenie stabilizatora jest zbyt duże (układ wówczas zmniejsza napięcie aby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu), następuje zadziałanie zabezpieczenie termicznego lub oscylacje na wyjściu z powodu braku kondensatora na wyjściu lub zbyt małej jego wartości. Zbyt duża wartość też może spowodować takie nieprawidłowości - bez sensu jest podłączanie kondensatorów np. 1000 uF i więcej.

0
  • #16 03 Lis 2014 13:24
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Obciążenie małe, około 30ma w sumie - no dobra czyli to nie stabilizator, sprawdze jeszcze kondensatory

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo