Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter poziomów logicznych jak podłączyc?

PiotrekpPl123 31 Paź 2014 13:51 2907 7
  • #1 31 Paź 2014 13:51
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Witam.
    Mam dwa układy pracujące na różnych napięciach jeden na 5V drugi na 3,6V a konkretnie chcę połączyć płytkę Arduino z Telefonem GSM Siemensa C65. Przeczytałem w sieci że w tym przypadku muszę użyć konwertera poziomów logicznych. Zaopatrzyłem się w urządzenie jak na zdjęciu poniżej. Mam teraz tylko pytanie jak to podłączyć. Sygnały Rx i Tx to wiem że po odpowiedniej stronie do tego samego kanału (Arduino po stronie HIGH a GSM LOW) a moje pytanie dotyczy tego czy w tym przypadku muszę podłączać jeszcze masę i napięcia 5V i 3,6V z obu układów? Jeśli tak to z Arduino nie ma problemu pociągnąć 5V a ze strony GSM czy może to być napięcie z zacisku baterii? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Konwerter poziomów logicznych jak podłączyc?

0 7
  • #2 31 Paź 2014 18:01
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Tak, musisz podłączyć masy i zasilanie.

0
  • #3 31 Paź 2014 20:07
    Fredy
    Poziom 27  

Przecież wszystko jest na schemacie. Widać wyraźnie że trzeba podłaczyć zarówno napięcie z wyższego poziomu czyli tu 5V ale też trzeba mu dostarczyć napięcie niskie czyli około 3.3V.
    Oczywiście zamiast 3.3 możesz dać 3.5 czy 3.6V, jakie napięcie podasz w to miejsce to taką amplitudę otrzymasz na wyjściu tego konwertera.
    A swoją drogą po co ten konwerter, skoro można to zrobić na dwóch rezystorach jako dzielnik.

0
  • #5 31 Paź 2014 21:24
    Fredy
    Poziom 27  

piotrva napisał:
    Hmm, konwersję 3v3->5v też?

W większości przypadków podłaczyć można wprost. 3.3V jest stanem wysokim dla logiki 5V. Ale jeżeli już ma się wątpliwości to owszem można dać bramkę albo 2 tranzystory.

0
  • #6 01 Lis 2014 00:35
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Fredy napisał:
    W większości przypadków podłaczyć można wprost. 3.3V jest stanem wysokim dla logiki 5V.

Jeśli już to 3,3V jest gdzieś na granicy stanu 1 i napięć stanu nieustalonego - przy wyższych prędkościach transmisji może nie zadziałać.
    Zresztą "logika 5V" to nie jest jasne określenie :D Masz na myśli CMOS, TTL, ...

0
  • #7 01 Lis 2014 14:33
    Fredy
    Poziom 27  

Minimalne napięcie tolerowane przez np ATMEGA jako stan wysoki to 3V przy zasilaniu 5V (0.6 *Vcc).
    GSMy zwykle są zasilane napięciem 3.5-3.6V więc spokojnie poradzi sobie.
    Oczywiście jest sto banalnych sposobów, aby zapewnić sobie święty spokój, można zrobić konwerter na 2 tranzystorach, albo przesunąc w górę napięcie na diodzie, albo rezystorze.

0
  • #8 01 Lis 2014 20:18
    treker
    Poziom 25  

Weź też pod uwagę, że te konwertery mogą nie być wystarczająco szybkie. Ostatnio znajomy próbował dzięki nim sterować wyświetlaczem LCD i były zbyt wolne.

0