Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retarder Voith VR115 E - Wyrzuca olej przez otwory wentylacyjne.

michelbus 31 Paź 2014 16:44 2769 2
  • #1 31 Paź 2014 16:44
    michelbus
    Poziom 5  

Witam!
    Mam następujący problem z retarderem VOITH VR115E - najpierw przestał hamować, pierwsza myśl to spradzić stan oleju. Ponieważ niema miarki to spuściłem olej, wg serwisówki powinno być 7 litrów, zeszło 5. Zalałem więc nowym olejem. Jazda próbna i retarder nie działa. Sprawdziłem więc zawór proporcjonalny podając na niego 24V, zawór zadziałał i po chwili przez otwór wentylacyjny (oznaczany numerem 5500 w serwisówce) wyrzuciło trochę oleju a raczej emulsji. Znowu jazda próbna i retarder zadziałał, hamuje prawidłowo niestety wyrzuca z powietrzem olej w postaci mgiełki przez otwór wentylacyjny. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną?

0 2
  • #2 15 Sty 2015 09:29
    greg-bro-bus
    Poziom 1  

Mam identyczny problem. Proszę o pomoc.

0
  • #3 15 Sty 2015 09:52
    michelbus
    Poziom 5  

Już zapomniałem jak to dokładnie było. Ale po zalaniu nowym olejem retarder był zapowietrzony i przez to chyba wyrzucało mi olej. Jak dobrze pamiętam to powinno się wlać część oleju, odpalić samochód i po jakimś czasie dolać resztę. Wg instrukcji odpowietrzanie wyglądało tak, że w czasie jazdy trzeba przy prędkości ok 50km/h zaciągnąć retarder kilka razy na jakimś 2-3 poziomie na chwilę.

5