Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek na lampach numitronowych

mi_ma 31 Paź 2014 20:56 8589 7
  • Zegarek na lampach numitronowych

Dzisiaj dla odmiany tłumaczę projekt niemieckojęzyczny umieszczony na stronach portalu www.domestichacks.info.. Dotyczy on zegarka naręcznego zbudowanego na niewielkich lampach numitronowych. Autor projektu nie mógł się powstrzymać od nawiązania do znanego cytatu z "Gwiezdnych Wojen": "(...) każdy rycerz Jedi musi podczas szkolenia zbudować własny miecz świetlny..." Autor projektu analogicznie uważał, że każdy domorosły konstruktor powinien zbudować własny zegarek. Dlaczego nie drukarkę 3D? Dlaczego nie programator? Dlaczego nie minę przeciwpancerną (jak w moim przypadku :) )? Tego nie wiem. Niemniej jednak, efektem tych głębokich przemyśleń było rozpoczęcie pracy nad zegarkiem zbudowanym w oparciu o miniaturowe lampy numitronowe.

Autor przez jakiś czas rozważał, czym jego projekt ma się wyróżniać od innych. Brał pod uwagę lampy Nixie (zbyt drogie), diody LED (powszechne), konstrukcję mechaniczną napędzaną małymi silnikami.... Ostatecznie wybór padł na 7-segmentowe lampy numitronowe. Pierwszy prototyp został zbudowany na płytce uniwersalnej typu breadboard. Po dokładnych testach i dopracowaniu konstrukcji autor zaprojektował już obwody drukowane dla wersji finalnej. Zaprojektowane na potrzeby urządzenia płytki są zwracają uwagę poprzez wykorzystanie jednej z nich, prostopadle motnowanej względem drugiej, jako podstawki pod wyświetlacze. Całość została zamknięta w obudowie wykonanej technologią druku 3D i wygląda (według mojej oceny) na co najmniej niewykończoną. Biała obudowa z prześwitami na wyświetlacze została zaprojektowana pod wymiar standardowego paska do zegarka. W tym wypadku autor zastosował brązowy skórzany pasek. Niestety na stronie źródłowej nie znajdziemy schematów ani plików niezbędnych od wykonania projektu. Poniżej zamieszczam trzy filmy prezentujące projekt autora. Oprócz tego zamieszczam poniżej filmów kilka zdjęć z elementami projektu. Jeszcze raz zwracam uwagę na montaż wyświetlaczy przy użyciu tylko i wyłącznie odpowiednio zaprojektowanych obwodów drukowanych.

Aktualizacja: Pod źródłem znajdują się jednak pliki ze schematami i PCB (Gigantor się do nich dokopał...:) )

Zegarek na lampach numitronowych Zegarek na lampach numitronowych Zegarek na lampach numitronowych
    Zegarek na lampach numitronowych Zegarek na lampach numitronowych

Źródło http://www.domestichacks.info/projekte/numitron-geekwatch-armbanduhr/
    Schematy https://github.com/johannes85/numitron-watch/tree/master/schematics

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 02 Lis 2014 20:30
    Gigantor
    Poziom 18  

Na stronie nie znajdziemy schematów, na szczęście znajdziemy linka do nich:

SCHEMAT + PCB

Co ciekawe, zasilanie lampek IV-9 to 3,5-4,5V przy prądzie 17-20 mA na segment, odpada więc przetwornica jak przy tradycyjnych nixie.

• #3 06 Lis 2014 16:54
    kuran17
    Poziom 19  

witam, z góry przepraszam za offtop, ale chciałem się dowiedzieć gdzie można takie lampki dostać?
    pozdrawiam.

• #4 06 Lis 2014 17:42
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Jakiś czas temu zrobiłem zegarek na takich wyświetlaczach. Wtedy udało się je kupić nowe na giełdzie elektronicznej ale już dawno nie ma. Kilka miesięcy temu widziałem takie na allegro ale używane i po kilkanaście zł/sztuka . Dodam że osobiście obawiałem się małej żywotności tych wyświetlaczy bo to w końcu włókna żarowe ale mój zegarek działa nadal od kilku lat.

• #5 12 Lis 2014 18:20
    kaczy99
    Poziom 23  

RAFAŁ.M napisał:
    Jakiś czas temu zrobiłem zegarek na takich wyświetlaczach. Wtedy udało się je kupić nowe na giełdzie elektronicznej ale już dawno nie ma. Kilka miesięcy temu widziałem takie na allegro ale używane i po kilkanaście zł/sztuka . Dodam że osobiście obawiałem się małej żywotności tych wyświetlaczy bo to w końcu włókna żarowe ale mój zegarek działa nadal od kilku lat.

To mit że włókna żarowe są nietrwałe. Wszystko jest kwestią producenta który projektuje długość życia swojego produktu. Rekord należy do żarówki z przełomu 19 i 20 wieku która świeci już ponad sto lat. O ile dobrze pamiętam cały myk polegał na tym że żarówka ta jest z europy i była projektowana na napięcie 220V a została zainstalowana w USA gdzie napięcie w gniazdku to 120V.

Swoją drogą ciekawe ile mocy potrzebuje taki wyświetlacz. Pamiętam że kiedyś w tanich zegarkach montowano malutkie żarówki służące za podświetlenie, przy ich częstym używaniu bateria padała bardzo szybko.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• #6 12 Lis 2014 18:46
    Freddy
    Poziom 43  

kaczy99 napisał:
    ... O ile dobrze pamiętam cały myk polegał na tym że żarówka ta jest z europy i była projektowana na napięcie 220V a została zainstalowana w USA gdzie napięcie w gniazdku to 120V ...
    Nieprawda, cały myk polega na tym, że żarówka świeci cały czas, bez wyłączania i włączania.

• #7 13 Lis 2014 12:26
    Gigantor
    Poziom 18  

kaczy99 napisał:
    To mit że włókna żarowe są nietrwałe. Wszystko jest kwestią producenta który projektuje długość życia swojego produktu. Rekord należy do żarówki z przełomu 19 i 20 wieku która świeci już ponad sto lat.

Dla uzupełnienia warto dodać, że obecnie jest to żarowka 4W (początkowo ponoć 30W). Tak więc 100 lat działa, ale nawet WC nie oświetlisz.

Za jej żywotność odpowiedzialna jest także dużo niższa, niż w obecnie produkowanych żarówkach, tempertura żarnika. Jak dla mnie żaden "spisek żarówkowy", po prostu kompromis. No chyba, że ktoś chce oświetlać pokój non-stop, wykorzystując 30 4-watowych żarówek.

• #8 12 Sty 2015 22:57
    japko1024
    Poziom 17  

Gigantor napisał:
    kaczy99 napisał:
    To mit że włókna żarowe są nietrwałe. Wszystko jest kwestią producenta który projektuje długość życia swojego produktu. Rekord należy do żarówki z przełomu 19 i 20 wieku która świeci już ponad sto lat.

Dla uzupełnienia warto dodać, że obecnie jest to żarowka 4W (początkowo ponoć 30W). Tak więc 100 lat działa, ale nawet WC nie oświetlisz.

Za jej żywotność odpowiedzialna jest także dużo niższa, niż w obecnie produkowanych żarówkach, tempertura żarnika. Jak dla mnie żaden "spisek żarówkowy", po prostu kompromis. No chyba, że ktoś chce oświetlać pokój non-stop, wykorzystując 30 4-watowych żarówek.

Ewentualnie można zastosować jakiś układ, który ograniczałby prąd płynący przy włączaniu, kiedy żarnik dobrze przewodzi, bo w temperaturze pokojowej jego atomy słabiej drgają i nie zderzają się tak często z elektronami.

Dodano po 8 [minuty]:

W ogóle to takie lampy mogą świecić podobnie jak Nixie (poprzez wzbudzenie gazu wokół katody, w tym wypadku termokatody): Link