Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie / zamiana przekaźnika do/we wzmacniacza(u)

gwanako 01 Lis 2014 01:25 1896 5
  • #1 01 Lis 2014 01:25
    gwanako
    Poziom 8  

Temat brzmi ogólnie, problem jest konkretny.

Mam wzmacniacz Denon PMA-720. Od kiedy go mam (jakieś 2-3 lata) miewałem problem z tzw. odrywaniem się dźwięku. Po poszukiwaniach stwierdziłem, że najczęściej sugerowaną odpowiedzią przy tego typu zjawiskach słuchowych jak u mnie jest kwestia przekaźnika. Wymieniłem go, wygląda następująco (został prawidłowo dobrany, zdjęcia moje z innego tematu), to model DC 24V G2RL-2A 2x8A Omron:

Obecnie problem jest taki, że zazwyczaj po włączeniu, przy pierwszym uderzeniu dźwięku, w jednym kanale dźwięk się ścisza i wzmaga (na zmianę, po parędziesiąt setnych/sekund). Potem często głośność stabilizuje się na jednym poziomie i gra przez dłuższy czas (także do końca płyty), ale nie jest powiedziane, że po jakimś czasie - szczególnie po dynamicznym wejściu dźwięku z ciszy - problem nie wystąpi znowu. Zdarza się.

Czytałem w pokrewnych tematach w Internecie, że można sobie pomóc, czyszcząc przekaźnik. Zatem garść pytań pomocniczych:
    1. Jak by miało wyglądać czyszczenie przekaźnika w przypadku powyższego na zdjęciach? To jest moje główne pytanie.
    2. Czy czyszczenie dotyczy środka przekaźnika czy 6 (w tym wypadku) drucików lutowanych do układu? Szczerze mówiąc, ten przekaźnik nie wygląda na taki, do którego można by się bez uszkodzenia dostać do środka... Może czyszczenie nie dotyczy tego akurat typu przekaźnika?
    3. Czy przyczyną może być (zimny) lut? Na początku po zabiegu z przekaźnikiem lutowanie jest chyba ok, skoro gra, dopiero potem coś się dzieje.

Ten opisany, ostatni problem wystąpił po dobrych kilku tygodniach czystego grania. Przy ostatnim otwieraniu wzmacniacza (po jakichś wcześnieszych tego typu problemach) wylutowałem przekaźnik, przeczyściłem drobnym papierem ściernym druciki, zalutowałem ponownie. (Cóż, mistrzem świata w lutowaniu nie jestem. Mogę dać zdjęcie tego miejsca na układzie z przekaźnikiem, tylko muszę sprzęt z powrotem otworzyć.) Potem było te kilka tygodni dobrego, równego grania i problem się pojawił znowu. Czy to już tak ma wyglądać, że problem będzie wracał co kilka tygodni? Może coś niepoprawnie robię. Chciałbym zrobić tak, żeby mieć te dobrych kilka miesięcy spokoju w słuchaniu - a najlepiej lat.

0 5
  • #3 02 Lis 2014 23:01
    adam_es
    Poziom 27  

Przekaźniki G2RL nie są przystosowane do załączania obwodów sygnałowych. Są to przekaźniki do obwodów sieciowych, mają styki srebrne i wymagają pewnego napięcia do "przebicia" warstwy tworzącej izolację między stykami: Link 1. Stąd słyszalne zniekształcenia.
    Do wzmacniacza raczej nadają się przekaźniki z serii G6A - tu w danych katalogowych podana jest rezystancja styków (złoconych) - tabelka Contacts: Link 2.

0
  • #4 04 Lis 2014 02:35
    gwanako
    Poziom 8  

O, wielkie dzięki, to rzuca nowe światło na mój problem!

Tylko teraz będę błądził we mgle, sorry.

Nie widzę wśród rodziny przekaźników Omron z grupy G6A takiego ze 6 stykami.
    Pytanie - w innych tematach na elektrodzie.pl (w tym jednym moim) przy kwestii wymiany oryginalnego (chyba) przekaźnika umieszczonego we wzmacniaczu - mianowicie modelu G5R-2232P (chyba już niedostępnego w sprzedaży) - zdjęcie mojego egzemplarza z ułamanym stykiem, który zdaje się sprawiał problem
    pojawiły się 2 sprzeczne sugestie od 2 różnych internautów:
    a) ilość styków ma się zgadzać - u mnie 6 - nie widzę takiego wśród modeli G6A
    b) jeśli jakaś para styków nie pasuje do naszego układu styków na układzie scalonym, to można tę parę wyłamać.
    Nie oceniam - nie znam się. Która sugestia jest poprawna?

A podsumowując na co muszę zwrócić uwagę, dobierając jakiś sygnałowy model G6A? Dobrze myślę:
    - odpowiedni rozmiar przekaźnika (szer x dł)
    - Coil: 24 VDC
    - jak z tą ilością styków?
    Coś jeszcze?
    Na wszelki wypadek link do modeli przekaźników sygnałowych Omrona (rozumiem, że szukam spośród nich tylko wśród G6A?
    Link

0
  • #5 06 Lut 2015 00:46
    gwanako
    Poziom 8  

Problem pozostaje. Dźwięk się "odkleja", wraca, czasami jest nienaturalnie wzmocniony, po czym po sekundzie wraca do normy. Dzieje się tak szczególnie po odpaleniu sygnału, ale nie jest powiedziane, że nie stanie się to w połowie czy pod koniec płyty. Albo że kilka płyt przeleci bez problemu - też się może zdarzyć.

Chciałbym wymienić przekaźnik:

Powyżej kolega adam_es podpowiedział, że zamieniając oryginalny przekaźnik na Omrona z serii G2RL (który jest teraz we wzmacniaczu), to mam przekaźnik do obwodu sieciowego, a nie do sygnałowego, jaki mi jest potrzebny (wg adama_es). Trzymając się Omrona, poleca serię G6A.

Przepiszę z mojego zdjęcia powyżej, że oryginalnie był we wzmacniaczu przekaźnik Omron G5R-2232P z następującymi parametrami:
    5A 40VAC
    5A 24VDC
    napięcie cewki - 24VDC.

Wracam do polecanej serii Omrona G6A. Sprawdzam załączony przez adama_es link z tabelką Contacts.

Obciążalność styków waha się między 0.3A a 2A, przy 30 VDC i 125 VAC.

Pytanie: czy czasami nie powinienem wybrać przekaźnika z co najmniej 5A zarówno dla VDC i VAC (tak jak na oryginalnym)? Czy czasami polecana seria G6A (z tak niskimi wartościami A dla wszystkich modelów z serii) tym samym nie odpada?

W jednym ze sklepów filtruję dostępne przekaźniki, już zarzucając Omrona.
    Zostawiam jako konieczne napięcie cewki 24V DC.
    Szukam obciążalności styków dla VDC - 5A / 24 VDC.
    Ale dla takiej opcji (a także dla większej wartości niż 5A), dostępne wartości dla VAC to 110, 120, 125 VAC (i więcej).

Pytanie: Czy mogę wybierać zamiennik z większą ilością amperów niż oryginalne 5?

Pytanie: czy jeśli wybiorę 5A / 24 VDC, to czy mogę wybrać wtedy 5A / 125 VAC? Czy ta ostatnia wartość może mieć wpływ na moje zniekształcenia odtwarzanego dźwięku (kiedy w oryginalnym przekaźniku było 5A / 40 VAC - ale takich nie ma w ofercie!)?

Oczywiście nie biorę pod uwagę tu złego, np. zimnego lutu z mojej strony (co też jest możliwe). Na razie pytam o przekaźnik i o te wartości.

Dodam, że ten, który jest teraz w środku (G2RL-2A), a z którym są problemy, ma parametry:
    24 VDC
    8A / 250 VAC

Pytanie: czy jak wybiorę 5A / 125 VAC zamiast 8A / 250 VAC (zbliżając się wartościami do oryginalnego przekaźnika, gdzie było 5A / 40 VAC), to poprawię jakość dźwięku i usunę te skoki brzmieniowe?

Sorry, wiem, że przedszkole, ale to piaskownica... Proszę o pomoc.

0
  • #6 10 Lut 2015 01:22
    gwanako
    Poziom 8  

Wiedziałem, że napisałem za długo ...

A w skrócie: czy może być taki zastępnik:
    (Polecono w innym temacie jako zastępnik tego oryginalnego Omrona
    http://sklep.avt.pl/przekaznik-jqx115f-024-2zs4-rm84p24.html
    Bo obecnie mam podobne parametry do tego polecanego jako zastępnik i są problemy!)

stary, oryginalny
    Omron G5R-2232P

5A 40 VAC
    5A 24 VDC
    COIL: 24 VDC

potencjalny nowy
    JQX115F/024-2ZS4

8A 250 VAC (max)
    8A 125 VDC (max)
    COIL: 24 VDC

Czy to, że max. wartości napięcia styków w potencjalnym zamienniku przekaźnika są o tyle wyższe od oryginalnych nie jest powodem kłopotów z dźwiękiem ("grubienie" i "chudnięcie" dźwięku, tak jakby pewne pasma dźwięku znikały i się pojawiały z powrotem; parę minut, sekund spokoju, jakieś mocniejsze wejście niskich częstotliwości itp. i znowu dźwięk się odkleja, itp.)?

0