Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielnik częstotliwości. Jak zrobić?

Worker13 01 Lis 2014 09:42 1089 4
  • #1 01 Lis 2014 09:42
    Worker13
    Poziom 6  

witam
    potrzebuję podzielić przebieg prostokątny w zakresie f 100Hz-1kHz z tym że podział potrzebuje np w 10 stopniach stopień podziału od 0,5 do 2 czyli np 1,2.

Ewentualnie jak najprościej zasymulowac wygenerować nie wiem przez rs lub LPT dwie różne częstotliwości jednoczesnie. Ale nie na dwóch różnych generatorach.

0 4
  • #2 01 Lis 2014 10:18
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dzielnik ułamkowy nie istnieje, można zrobić sztuczke w rodzaju na pięć impulsów przepusczamy cztery i wtedy matematycznie wychodzi podział przez 1,25 tylko czy w twoim rozwiązaniu zaakceptujesz że częstotliwość na wyjściu dzielnika będzie taka sama a tylko niektórych impulsów bęzdie brakować?

Mozna zrobić "dzielnik ułamkowy" najpierw mnożąc częstotliwość przy pomocy PLL, ale z pytania jakie zadałeś, wnioskuje że nie dasz sobie rady ze znacznie prostszymi rzeczami niz budowa PLL.

Cytat:
    Ewentualnie jak najprościej zasymulowac wygenerować nie wiem przez rs lub LPT dwie różne częstotliwości jednoczesnie. Ale nie na dwóch różnych generatorach.

To o czym piszesz można zrobić na mikrokontrolerze przy pomocy timerów.

Napisz lepiej co chcesz zrobić, pewnie da się to zrealizować znacznie prościej.

0
  • #3 01 Lis 2014 10:29
    Worker13
    Poziom 6  

Potrzebuje zasymulowac prace pewnego układu . działa to tak że na dwóch wyjściach mam dwie częstotliwości zmienne w zakresie jak podałem i przełączane są one w 10 skokach ze stałym podziałem.
    Pytanie zadałem tak banalnie po to żeby zaproponowany układ był prosty bo ma służyć tylko do symulacji. W sumie to by wystarczył program który na RS wystawia przebiegi dwa o częstotliwości jaką podam.
    z tym że chyba najprościej będzie to zrobić na mikrokontrolerze.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lis 2014 15:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Skoro możesz wygenerować dowolny przebieg i nie musi to być 100Hz-1kHz to zrób 1kHz-10kHz do jednego wyjścia podziel przez 10 do drugiego podłącz dzielnik nastawiany w zakresie 5..20 stosunek częstotliwości bedziesz miał jak chciałeś.

0
  • #5 01 Lis 2014 15:30
    Worker13
    Poziom 6  

W sumie to jest właśnie najprostsze rozwiązanie lub nawet 100 razy większe wtedy mam dokładniejszy podział.

0