Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik makiety, lokomotywy

01 Nov 2014 10:22 1440 2
  • Level 10  
    Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu interesuję się makietami kolejek, chciałbym zrobić kilka rzeczy do makiety, z elektroniki znam tylko podstawy (samouk).
    Mianowicie:
    -Sygnalizacje świetlną dla lokomotyw oraz przechodniów + przejazdy kolejowe (otwierane i zamykane szlabany).
    -Obsługa zwrotnic pojedynczych (prawo-lewo) i więcej, np. na 3 tory
    -zdalne załączanie światła w domkach,lokomotywach, wagonach (niekoniecznie w każdym osobno,mogą się razem zapalać równocześnie).
    -Zdalne załączanie świateł w lokomotywie (przód,tył), oraz wytwornicy dymu,sygnału dźwiękowego.
    -Najważniejsze, chciałbym aby można było sterować kilkoma lokomotywami na jednym torze z osobna (zasilanie z torów, sterowanie w inny sposób, cyfrowo).
    Całość z możliwością dokładania coraz to większej ilości elementów.

Proszę o pomoc w realizacji mojego pomysłu, może ktoś podsunie jakiś pomysł sterowania konkretnymi elementami, prosił bym o jakieś ukierunkowanie co do elementów, budowy, połączeń. Nie koniecznie wszystko naraz, po trochę.

Na chwilę obecną mam z grubsza zarys. Jako główny element chciałem użyć Raspberry Pi B+ (taki posiadam), możliwość sterowania z witryny www,lub aplikacji, bądź zwykłej klawiatury z przycisków,switch'y, włączników.
    Jako czujniki sprawdzające pozycję lokomotywy przed otwarciem szlabanów zastosowanie kontaktorów (takich działających na magnes).
    Jednak nie mam pojęcia jak poradzić sobie z sygnalizacją, szlabanami itd.
    Największym problemem jest dla mnie sposób w jaki mam sterować zdalnie lokomotywami... Myślałem nad włożeniem do środka jakiej atmegi z mostkiem H obsługującej całą daną lokomotywę, ale jak tym sterować? Jest możliwość sterowania sygnałem po szynach (+-24v bodajże), ewentualnie jakoś radiowo? Raspberry -> Atmega. Jakie elementy musiał bym zakupić? Może arduino nano by weszło do lokomotywy? Proszę o jakąkolwiek pomoc w realizacji mojego marzenia i przy pomocy rozwijania mojej pasji, głównie elektroniki i lokomotyw :)
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Level 10  
    Znalazłem w Google rozwiązanie odbiornika DCC na atmega, sterownik oryginalny. dziękuję za pomoc.
pcbway logo