Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC 325 - zmiana akumulatora 7Ah

mastachu 01 Lis 2014 10:53 1602 10
  • #1 01 Lis 2014 10:53
    mastachu
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Posiadam UPS firmy APC model 325. Jest w nim akumulator 12V 7Ah. Całkowicie rozładowany.
    Czy jest możliwe podłączenie innego akumulatora? A mianowicie, nie chodzi mi o wymianę czy kupno nowego, a o podłączenie akumulatora z samochodu. W aucie mam 12V 75Ah. Czy takie podłączenie zagrozi akumulatorowi w aucie lub instalacji elektrycznej auta? Czy może zniszczy takie podłączenie UPS?

Proszę o opinie i rady. DZIEKI!

0 10
  • Pomocny post
    #2 01 Lis 2014 12:10
    fuutro
    Poziom 43  

Możesz włączać spokojnie, dłużej tylko potrwa jego naładowanie ale też dłużej praca UPSa.

0
  • #3 01 Lis 2014 16:27
    mastachu
    Poziom 9  

A czy jakieś przegrzanie mi grozi kiedy będzie podłączony do takiego akumulatora? W końcu oryginalny akumulatorek to 7Ah a w aucie 75Ah. A może zamontować dodatkowe chłodzenie w postaci radiatorów lub wiatraczków?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lis 2014 12:15
    Olek II
    Moderator

mastachu napisał:
    A czy jakieś przegrzanie mi grozi kiedy będzie podłączony do takiego akumulatora?

Grozi uszkodzeniem tranzystorów wykonawczych. Producent dobrał czas pracy do radiatorów tranzystorów. Układ ma pracować określony z góry czas, gdy podłączysz akumulator 75Ah, jak nic uwalisz układ. Mądrze myślisz o zastosowaniu dodatkowego chłodzenia układu, to konieczne.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 07 Lis 2014 12:20
    mastachu
    Poziom 9  

A co Twoim zdaniem muszę wykonać, zrobić, dodać aby UPS wytrzymał? A co do jego pracy przy włączonym silniku. Jak uważasz? Coś się "uwali" czy może z dodatkowymi układami chłodzenia wytrzyma. Jak prognozujesz? PZDR :-D

0
  • #6 07 Lis 2014 12:37
    Olek II
    Moderator

Nic się nie uszkodzi, pod warunkiem, że będziesz do tej operacji używał mózgu. :D

Jeśli dasz radę, wymień radiatory na większe. Wiatrak też nie zaszkodzi. Jeśli UPS będzie pracował z tym akumulatorem wyłącznie w samochodzie, nic się nie stanie, nawet podczas uruchomionego silnika. Przecież podczas ładowania akumulatora przez elektronikę z UPS-a, napięcie ładowania i tak jest w okolicy 14V. Akumulator żelowy ma inny prąd ładowania od kwasowego, ale w tym wypadku trzeba będzie długo czekać do pełnego naładowania.

0
  • #7 07 Lis 2014 15:32
    mastachu
    Poziom 9  

A to fajna wiadomość :-)
    Zabiorę się za przeróbki jak tylko będę miał czas, wkrótce!
    Kiedyś czytałem o czymś podobnym w aucie: zasilanie PC w aucie i monitora, no i u jednego gościa zasilał w taki sposób wiertarkę. A ja chcę mieć prąd dla laptopa i ładowarki telefonu, więc dużo WAT nie potrzebuję. Jak będę miał fotki to dołączę.
    POZDRAWIAM i dzięki!!!

A jak ma ktoś jakieś dodatkowe sugestie to proszę o wypowiedź!

1
  • #8 08 Lis 2014 11:28
    mastachu
    Poziom 9  

Chodzi mi o to, że UPS ma brać prąd z akumulatora 75Ah a nie go ładować. Ładowany będzie z alternatora w czasie pracy silnika. I tylko mam pytanie czy przy działającym silniku będzie dawał prąd 220V? I nic się nie spali przy założeniu dodatkowego chłodzenia?! POZDRO :D

0
  • #9 08 Lis 2014 11:40
    Olek II
    Moderator

Przecież napisałem wyżej, "pod warunkiem, że będziesz do tej operacji używał mózgu. :D "

Wiatrak z zasilacza komputerowego w zupełności wystarczy, przy takim poborze prądu jaki napisałeś.

Na przyszłość, nie pisz posta pod postem, rób to poprzez Edit.

0
  • #10 05 Cze 2016 11:48
    mastachu
    Poziom 9  

Jadę na wakacje autem z rodziną :-)
    Chcę zabrać i użyć UPS APC 325 jako zasilania dla ładowarek telefonów i tableta. Telefony NOKIA: 515 i 5310 i tablet: Alcatel one touch pixi 3. UPS zasilany z akumulatora w czasie pracy silnika. Wiem, że poruszałem temat już wcześniej, ale chcę mieć 100% pewność, że ten układ urządzeń wytrzyma. Wszystko jest gotowe do podłączenia, bo wyjąłem zużyty akumulator z UPS i ma gotowe podłączenie z akumulatora. Akumulator auta 75Ah - kwasowy.
    Proszę o profesjonalna opinię :-)

0
  • Pomocny post
    #11 05 Cze 2016 11:58
    Olek II
    Moderator

Wszystko masz już napisane. Nie ma sensu ciągnąć w nieskończoność tego tematu. Podłączaj i używaj. Temat zamykam.

0