Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus R510ca - Brak możliwości sformatowania dysku twardego.

01 Lis 2014 13:45 2397 30
  • Poziom 6  
    Witam.

Nie mogę wykonać formatu laptopa mojej dziewczyny. Wchodzę przez F9, po chwili pojawia się okno, co ma zrobić. Wybieram Reset i po chwilce pojawia się takie okno :
    Laptop ma pół roku i nadal na gwarancji jest.
    Dziękuję za pomoc z góry. :)
  • Poziom 43  
    W jakim celu wykonujesz format?
  • Poziom 6  
    Strasznie muli, strony internetowe się lądują częściowo tylko, nie które tak, niektóre nie. Żaden ccleaner, malware, oczyszczanie wolnego miejsca na dysku, już prawie tydzień się męczę i nic :/ zresztą prosiła mnie o format

Nie dopisalem że to Windows 8.1
    Jedyną opcją na tym tragicznym kompie to był jpg :/ tu nic nie chodzi.
    Health w całości, Benchmark też. Za MHDD niedługo się zabieram.
    Asus R510ca - Brak możliwości sformatowania dysku twardego. Asus R510ca - Brak możliwości sformatowania dysku twardego.

Posty kolegi poprawiłem, Proszę załączać zdjęcia wg tej instrukcji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html swiercm
  • Poziom 6  
    Nie jestem w stanie na tym laptopie odpalić MHDD. Laptop nie chce żadnej bootowalnej płyty czytać, nawet ukrytej partycji.
  • Poziom 43  
    W bootmenu wywoływanym w czasie POSTu klawiszem ESC, masz opcję bootowania z płyty? Musisz zdążyć nacisnąć zanim wystartuje system z dysku.
  • Poziom 6  
    Opcje bootowania mam pod ESC jednak nie ważne czy wybiorę bootowanie z płyty (próbowałem na innych bootowalnych płytach), czy z dysku to i tak uruchamia się system normalnie.
  • Poziom 43  
    http://systemclinic.pl/download/mhdd32ver4.6archive+CFG.zip
    Wypakuj do folderu o nazwie MHDD
    Wskaż ten folder w HP Storage Fromat Tool w opcji "Create a DOS startup disc" (system plików na pendrive wybierz FAT32).
    Po tym skopiuj cały folder MHDD na pena.
    Po uruchomieniu bootmenu (ESC na logo ASUS) wybierz Pendrive - USB
    Po zbootowaniu z pena wpisz:
    cd mhdd
    mhdd
  • Poziom 6  
    Po tym jak w tym programie HP USB Disk Storage Tool podaje ścieżkę do mojego folderu mhdd i klikam start w celu formatu wyskakuje komunikat :" There are no valid DOS system files at the specified location".

Sformatowac tworząc jednocześnie dysk startowy nie mogę zrobić więc znowu stoję.
  • Poziom 43  
    A u mnie nie wyskakuje. Coś źle wskazałeś ścieżkę, lub nie wypakowałeś wszystkich plików do folderu MHDD. Ukryte pliki sobie "odkryj" jest ich tam kilka.
    Jeśli ciągle się nie udaje użyj programu Rufus i po wybraniu FAT32 uzyj go do wykonania bootowalnego pena:
    -opcja "Utwórz bootowalny pen używając systemu FreeDOS"
    Skopiuj na pen folder MHDD, zbootuj z pena i wpisz:
    cd mhdd
    mhdd
  • Poziom 6  
    Udało się z tym pendrivem. Faktycznie te ukryte pliki.
    Próba odpalenia z niego nie wniosła nic. I tak windows się uruchomił. Próbowałem 3 razy już.

Nie jestem powiem czy te ukryte pliki się kopiują. Przy próbie kopiowania mi ich mi na pendrive napisuje je więc jest dobrze, tylko ja nie widzę. I zamiast 12 plików jak w tym archiwum mhdd ja po "wyciągnięciu" mam 9.
  • Poziom 43  
    Dziwne. Jakaś blokada, czy uszkodzony BIOS?
    W takim razie skoro niemożliwe jest zbootowanie z czegokolwiek wejdź do systemu i wykonaj benchmark programem HDtune. Wykres wklej tutaj.
    Pamiętaj : https://obrazki.elektroda.pl/index.php
    Wykonaj skanowanie i usuwanie programem ADWcleaner,
    skanowanie i przenoszenie do kwarantannty programem MBAM wersj free po aktualizacji bazy.
    Po wykonaniu tego przeprowadź skan talerza za pomocą programu HDDScan.
    Jest on ciężki w obsłudze ale uda się:
    błękitny duży guzik, surface test, add test "read" i dwuklik na test który pojawi sie na dole.
    Wklej wynik testu za pomocą linka.

Dodano po 4 [minuty]:

exmaelektroda napisał:
    Nie jestem powiem czy te ukryte pliki się kopiują. Przy próbie kopiowania mi ich mi na pendrive napisuje je więc jest dobrze, tylko ja nie widzę. I zamiast 12 plików jak w tym archiwum mhdd ja po "wyciągnięciu" mam 9.

W oknie eksploratora z górnego menu wybierz Narzędzia->Opcje Foderów->Widok->
    Ukryj chronione odznacz.
    Pokaż ukryte zaznacz.
    Wszystko raczej dobrze skopiowałeś, bo inaczej Format tool wyświetliłby błąd.
    Ja po wypakowaniu zipa MHDD mam 8 pików i 4 foldery :D
    Jak nie "idzie" użyj Rufusa. Wygląd na to, że ten ASUS nie umie bootować ani z DVD ani z USB i tak :(
  • Poziom 43  
    Kaczor_84 Autor i ja wiemy jak zbootować z tego ASUSA. Co więcej ja właśnie pracuję na ASUSie (ESC=bootmenu) i wykonuję równolegle w tym samym czasie dokładnie to co zalecam. Oprócz braku bootowania z DOSa 6.22 (z powodu systemu FAT32 zamiast FAT16) za każdym razem udaje mi się odpalić MHDD z pena. Autor ma jakiś wadliwy BIOS uniemożliwiający bootowanie... :(
    Ale dzięki za tutorial. Kto wie? Może pomoże. Np. Autor nie zapisuje BIOS klawiszem F10 - nie wiadomo...
  • Poziom 31  
    safbot1st napisał:
    Autor ma jakiś wadliwy BIOS uniemożliwiający bootowanie...

Bądź nie wykonał któregoś polecenia :)
    Na dobry początek proponuję ustawić w BIOS->Security opcję Secure Boot Control na Disabled, zapisać (Save and Exit) i spróbować ponownie. Należy pamiętać, że to UEFI i wiąże się z tym trochę więcej obostrzeń niż w zwykłym BIOS.
  • Poziom 43  
    Z tematu 2giego wynika, że trzeba w BIOS zmienić:
    Secure Boot Control = Disabled
    Launch CSM = Enabled
    Launch PXE OpROM = Disabled
    +F10+Enter (zapisać BIOS)
    U mnie takich opcji w BIOS po prostu nie ma (laptop stary "dziad" ASUSa).
    Kaczor_84 napisał:
    Należy pamiętać, że to UEFI

Życie kiedyś było prostsze :D ;)
  • Admin grupy komputery
    exmaelektroda napisał:
    Laptop ma pół roku i nadal na gwarancji jest.
    Więc cały, ten temat, kieruje się ku temu by gwarancję stracić.
    Czy piszący w tym temacie zdają sobie sprawę z konsekwencji?
  • Poziom 31  
    DriverMSG Gwarancja dotyczy tylko i wyłącznie sprzętu - nie obejmuje oprogramowania. Tak długo jak autor nie będzie rozbierał sprzętu, gwarancji nie traci.
    Wyciąg z karty gwarancyjnej ASUS:
    Spoiler:
    2. Obsługa oprogramowania
    Jakiekolwiek oprogramowanie dostarczone z Produktem jest dostarczone na
    zasadzie „jak jest”. ASUS nie gwarantuje nieprzerwanej i wolnej od błędów pracy
    jakiegokolwiek oprogramowania dostarczonego z Produktem.
    Ta gwarancja obejmuje warstwę sprzętową Produktu. ASUS zapewni pomoc
    techniczną dla preinstalowanego oprogramowania Produktu, wyłącznie wtedy,
    gdy ma to związek z prawidłowym działaniem urządzenia. W odniesieniu do
    innych problemów związanych z oprogramowaniem zalecamy, aby Użytkownik
    sprawdził podręczniki użytkownika, stronę pomocy technicznej ASUS i/lub inne
    zasoby online. Oprogramowanie stron trzecich może wymagać wsparcia ze strony
    odpowiednich dostawców.
  • Admin grupy komputery
    Kaczor_84 napisał:
    ASUS zapewni pomoc
    techniczną dla preinstalowanego oprogramowania Produktu, wyłącznie wtedy,
    gdy ma to związek z prawidłowym działaniem urządzenia
    Tu też, należałby skierować właściciela laptopa w odpowiednie miejsce.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    wyłącznie wtedy,
    gdy ma to związek z prawidłowym działaniem urządzenia

DriverMSG napisał:
    Tu też, należałby skierować właściciela laptopa w odpowiednie miejsce.

Jeśli mowa o autoryzowanym serwisie, to śmiem twierdzić, że byłoby to błędem - sprzęt sam w sobie jest najprawdopodobniej sprawny, a problem tkwi w "zaśmieconym" systemie, więc zgłoszenie gwarancyjne zostałoby uznane za nieuzasadnione, a to wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

To luźne dywagacje, skoro jednak exmaelektroda zdecydował się sam to naprawić, to pomóżmy mu zgodnie z tematem :)
  • Admin grupy komputery
    Kaczor_84 napisał:
    pomóżmy mu zgodnie z tematem
    Więc, może lepiej zacząć od instalacji systemu z partycji recovery? Ot, taka moja sugestia.
  • Poziom 43  
    SMART pokazuje 20 prób przenoszenia sektorów C4, dlatego zalecałem najpierw skan talerza MHDD. Wg. mnie dysk może być uszkodzony.
  • Poziom 31  
    safbot1st napisał:
    SMART pokazuje 20 prób przenoszenia sektorów C4, dlatego zalecałem najpierw skan talerza MHDD. Wg. mnie dysk może być uszkodzony.

Ciężko powiedzieć, czy zostałoby to uznane jako naprawa gwarancyjna (uszkodzenie dysku kwalifikuje się najczęściej jako usterkę z winy użytkownika), dlatego przed podjęciem dalszych kroków zaproponuję koledze exmaelektroda kontakt z serwisem ASUS. Tam kolega powinien uzyskać również informację na temat ewentualnych kosztów.
  • Poziom 6  
    safbot1st napisał:
    Z tematu 2giego wynika, że trzeba w BIOS zmienić:
    Secure Boot Control = Disabled
    Launch CSM = Enabled
    Launch PXE OpROM = Disabled

Pierwszej opcji nie mam. Drugiej opcji nie mogę w żaden sposób zmienić, natomiast trzeciej opcji też nie mam.

Jedyną opcją jaką mogę zmienić to Fast Boot, i dodać lub zmienić urządzenie z którego ma bootowac.
  • Poziom 43  
    Może jestem uparty, ale ciągle wierzę, że ten system "niby popsuty" da się jeszcze postawić "na nogi".
    Więc mimo iż "rzęzi" jak napisałeś :( w systemie wykonaj:
    safbot1st napisał:
    Wykonaj skanowanie i usuwanie programem ADWcleaner,
    skanowanie i przenoszenie do kwarantannty programem MBAM wersj free po aktualizacji bazy.
    Po wykonaniu tego przeprowadź skan talerza za pomocą programu HDDScan.
    Jest on ciężki w obsłudze ale uda się:
    błękitny duży guzik, surface test, add test "read" i dwuklik na test który pojawi sie na dole.
    Wklej wynik testu za pomocą linka.

Pamiętaj : https://obrazki.elektroda.pl/index.php
  • Poziom 6  
    I tak jak mi starszy kolega pisał tak też właśnie skończyłem. ADWcleaner przeskanowane - prócz około 20 wpisów w rejestrze usuniętych więcej nic, MBAM nie znlazłem w googlu :D ale mam Malwarebytes i przeskanowałem i czysto. Screen HDDScanu wklejam niżej. Dodatkowo wchodząc w start>szukaj wpisuje BIOS, wchodze w szczegółowe ustawianie biosu i moge odpalić kompa z usb/dvd co nie działa, sformatować wszystkie dane i na nowo zainstalować windowsa> próbowałem. Na początku wyskoczył komunikat że partycji systemowej na dysku nie ma, po chwile że będe musiał uruchomić z płyty instalacyjnej i jak klikłem ok to mnie olał i nic sie nie stało :)
  • Poziom 43  
    Wklej jeszcze raz benchmaark z HDtune.
    Zobaczymy, czy po czyszczeniu ADW i MBAM "zęby" zniknęły.
    Objawy, które opisałeś
    exmaelektroda napisał:
    Strasznie muli, strony internetowe się lądują częściowo tylko

ustąłpiły?
    Skan talerza wygląda kiepsko, ale może być przekłamany jeśli coś robieś w trakcie testu:
    3 sektory, które niebawem zamieną się w "bady" i 63 totalnie wolne sektory.
    Dysk wygląda na niesprawny. Format i ponowna instalacja w takim wypadku nic nie pomoże...

Popraw screena z posta #1 bo coś się stało - jest tylko miniatura i nie da się odczytać.
    Na stronie ASUSA jest tylko 510CC. CA brak :(
    Poza tym nie wiem jak miałbyś wgrać najnowszy BIOS (co jest wskazane) skoro nie da się bootować ani z DVD ani z USB u Ciebie :(

http://www.asus.com/pl/support/FAQ/1008277/

:(
  • Poziom 6  
    Problemy z ładowaniem stron sie nie zmieniły i tak po 6 razy klikam odśwież i jak chce to mi się strona pokaże. ;/

Przy skanowaniu dysku nie robiłem nic na kompie, nawet dodatkowo starałem się ruszać myszką, by go nie zasnął, ale ze 2 razy to zrobił. Wzbudziłem go przez POWER i to te 2 zęby zaraz po 20.000.

Co do BIOSa to mam opcję możliwość aktualizacji go przez polecenie w BIOSie, ale nie działa też. :P

Na tym pierwszym foto jest: "Reset your PC. Unable to reset your pc. A requiared drive partition is missing".

Nowy benchmark HDTune:
  • Poziom 31  
    safbot1st napisał:
    Na stronie ASUSA jest tylko 510CC. CA brak

Coś słabo kolega szukał :) http://www.asus.com/pl/supportonly/R510CA/HelpDesk_Download/

exmaelektroda Proponuję profilaktycznie wykonać dysk Recovery do przywracania systemu (jeśli oczywiście się uda). Stosowne narzędzie powinno być dostarczone przez ASUS-a. Ewentualnie za pomocą narzędzi Windows.
    Zamieść ponownie świeży odczyt z zakładki Health, wszystko wskazuje na to, że dysk zaczyna się "sypać" w lawinowym tempie.
  • Poziom 43  
    Wg. mnie dysk jest wadliwy.
    Powinieneś się zgłosić do ASUSA i poinformować ich, że dysk jest niesprawny.
  • Poziom 6  
    Dzięki, tak polece dziewczynie. Bardzo dzięki wszystkim za pomoc wszystkim :)

Dodatkowo jeszcze, oddając na gwarancje albo wręcz w punkcie ASUSa, mówić o usterce dysku twardego i o jakiś konkretnych parametrach czy nic nie mówić ?