Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie pojemności kondensatora płaskiego

01 Lis 2014 17:02 1206 6
  • Poziom 6  
    Witam,

ostatnie głowie się nam stwierdzeniem mego profesora, że wzór na obliczanie pojemności kondensatora płaskiego, jest daleki od rzeczywistości gdy nie przyjmiemy sytuacji d << √S, gdzie d - to odległość okładek, a S to powierzchnia.

Mam rozumieć, że te dwa wzory jak:
    1)
    C = Q ÷ U
    2)
    C = (W • 2 ) ÷ U^2

są wzorami bardziej odzwierciadlającymi rzeczywistość?

Pozdrawiam,
    only.
  • Poziom 25  
    only89 napisał:

ostatnie głowie się nam stwierdzeniem mego profesora, że wzór na obliczanie pojemności kondensatora płaskiego, jest daleki od rzeczywistości gdy nie przyjmiemy sytuacji d << ?S, gdzie d - to odległość okładek, a S to powierzchnia.
    only.

Po czym to stwierdzasz? Robiłeś jakieś badania? Wiedz, że pojemność zależy też od przenikalności elektrycznej izolatora.
  • Moderator Akustyka
    only89 napisał:

C = Q ÷ U
    To jest w zasadzie definicja pojemności.
    only89 napisał:

C = (W • 2 ) ÷ U^2
    To jest przekształcony wzór wynikający z definicji.
    harlejowiec napisał:
    Wiedz, że pojemność zależy też od przenikalności elektrycznej izolatora.
    We wzorze na pojemność kondensatora płaskiego są przenikalności, więc chyba wie.
    Jeżeli masz wątpliwości, to czemu nie pójdziesz do profesora na konsultacje żeby wyjaśnił Ci o co mu chodziło?
  • Moderator
    telecaster1951 napisał:

Jeżeli masz wątpliwości, to czemu nie pójdziesz do profesora na konsultacje żeby wyjaśnił Ci o co mu chodziło?

Jeśli nie zachowamy warunku d << √S to linie sił pola odkształcają się tak dalece, że wzór robi się nieprawdziwy i musimy wejść w zakres wyższej matematyki.
  • Moderator Akustyka
    retrofood napisał:

Jeśli nie zachowamy warunku d << √S to linie sił pola odkształcają się tak dalece, że wzór robi się nieprawdziwy i musimy wejść w zakres wyższej matematyki.
    Ja wiem, ale Kolega only89 mógłby wykazać się odrobiną samodzielności.
  • Moderator
    Słuszna uwaga.
    Zatem Kol. only89, wyposażony we wskazówkę, że pola elektryczne i magnetyczne wykazują wiele cech podobnych, udaj się w czeluście internetu lub odpowiedniej literatury i... powodzenia życzę!
  • Poziom 6  
    Domyślałem się, żę chodzi o pole pomiędzy okładkami. Prowadzę śledztwo, symulując kondensator w programie COMSAL, otrzymałem takie wyniki:

C1 = 69.54pF
    C3 = 70.05pF

Jest to symulacja kondensatora, C1 to jest wzór pierwszy z przenikalnością oraz C3, gdzie wartości wynikały z symulacji. W drugim pomiarze zrobiłem 2x większe okładki, oraz 4x grubsze

C1 = 278.16pF
    C3 = 93.32pF

Czy różnica w wynikach może być aż tak duża? Przecież to prawie 70%?