Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telwin TECNICA 171s przeróbka na TIG HF

walter77 01 Nov 2014 18:47 2793 2
 • #1
  walter77
  Level 1  
  Witam wszystkich forumowiczów, chciałbym zasięgnąć informacji czy można przerobić inwerter Telwina tecnica 171s na TIGa Hf( spawarka nie ma przełącznika pracy, jest przystosowana do spawania TIG Lift). Na alledrogo wystawiane są moduły do jonizatora, ale jak to będzie się spisywać?Tig byłby mi potrzebny głównie do spawania profili ze stali czarnej ewentualnie jakieś blachy cienkiej z nierdzewki czy ktoś używa takiego przerobionego inwertera, czy warto to przerabiać czy kupić jakiegoś niedrogiego TIGa np SHERMAN 181P. Jakie były by koszty takiej przeróbki butle i reduktor posiadam. Za wszelkie informacje byłbym wdzięczny.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  blaszczok
  Level 13  
  Witam kolego Walter77. Jeżeli chcesz podłączyć jonizator to musisz sprawdzić czy twój inwerter posiada na wyjściu zabezpieczenie przepięciowe. Jeżeli takiego nie ma możesz uszkodzić diody w inwerterze. Ja posiadam Dedrę 200 i podłączyłem oryginalny jonizator od innej spawarki, w postaci przystawki. Prawdę mówiąc wykonałem jedną próbę czy łuk się zapala. Było wszystko OK. Tydzień temu chciałem pospawać tłumik i niestety po wyłączeniu wysokiego napięcia przyciskiem łuk główny gaśnie. Jeszcze nie rozbierałem spawarki ale podejrzewam że padła jedna z diod prostowniczych. Spawać mogę elektrodą rutylową natomiast elektrodami zasadowymi już nie za bardzo. Z tego zjawiska wnioskuję że coś się wydarzyło w bloku prostownika. Nadmieniam że dlatego ją kupiłem ponieważ spawała wszystkimi rodzajami elektrod. Jonizator powinien być włączony w szereg na biegunie ujemnym tzn. na przewodzie palnika. Jako zabezpieczenie można zastosować warystor włączony pomiędzy biegunem + a biegunem - na wyjściu spawarki. Warystor musisz dobrać na napięcie nieco wyższe od napięcia biegu jałowego twojej spawarki. W sprawie jonizatora poszukaj na forum tematu Przystawka TIG. Na pewno znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.Pozdrawiam Michał.
 • #3
  dudarobert
  Level 9  
  Tych gotowców to nie bierz.Poszperaj po forum, może coś znajdziesz.Też walczę z jonizatorem do MITECH 180P i nigdzie nie mogę znależć schematu.Życzę powodzenia i również czekam na podpowiedź. Pozdrawiam.