Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o

waldi8222 01 Lis 2014 19:14 7065 12
  • #1 01 Lis 2014 19:14
    waldi8222
    Poziom 5  

Witam.
    Przerabiam domek, chciałbym podłączyć kominek z płaszczem do istniejącej instalacji c.o, która zasilana jest przez kocioł gazowy kondensacyjny.
    Czy wg mojego nieudolnie zrobionego schematu na paincie wyżej wymieniona instalacja ma prawo bytu?
    Zamiast wymiennika zepnę obie instalacje razem oddzielając je zaworami,tak że nie działający układ będzie odcięty, oczywiście tylko na powrocie by nie grzać kominka lub termy.
    Zasilania wszystkich instalacji podepnę pod jedną rurę do naczynia zbiorczego.
    To na tyle.
    Proszę o porady, sugestie, wątpliwości jak i krytykę. :)

0 12
  • #2 01 Lis 2014 20:26
    mitsurugi
    Poziom 24  

Jeżeli tak połączysz oba urządzenia grzewcze to tylko będzie Ci działać kominek. Kotły gazowe są przystosowane do pracy w układach zamkniętych( z naczyniem przeponowym). Najbezpieczniejszym i (moim zdaniem) najlepszym połączeniem obu układów należy zrealizować poprzez wymiennik płytowy.

1
  • #3 01 Lis 2014 20:35
    pablowp1
    Poziom 22  

Takich tematów jest tu multum. Nie da się tego zrobić przy twoich założeniach, aby działało i było bezpieczne. Nie spinaj i nie oddzielaj tych układów zaworami jak ci życie miłe. Wpisz w goglach wybuch kotła a utwierdzisz się w przekonaniu, że możesz jeszcze pożyć ty i twoja rodzina Poszukaj, poczytaj o potem pytaj o konkrety.
    O właśnie schemat zamieszczony powyżej wiele wyjaśnia.

1
  • #4 01 Lis 2014 20:58
    waldi8222
    Poziom 5  

a co ma wybuchnąć skoro kominek razem z kotłem ciągle jest na układzie otwartym,nie ma zadnych zaworów odcinających go od zbiornika,a propo układów otwartych na kotle to widziałem juz takie rozwiązanie i działa bez zarzutu.Ponizej zdjęcie z projektu kominka z płaszczem wodnym i kocioł w instalacji otwartej – rozwiązanie polecane do istniejących domów wyposażonych w otwartą instalację c.o.

0
  • #5 02 Lis 2014 07:51
    mitsurugi
    Poziom 24  

Jak kolega Pablo powiedział "nie spinaj tych instalacji skoro Ci życie miłe".
    Piszesz, że masz kocioł kondensacyjny - nie wiem jakiej firmy - nieważne. Jego ciśnienie startowe będzie się zaczynało od około 0,6 bar - czyli 6 metrów słupa wody - poniżej tego się nie włączy będzie wyświetlać błąd zbyt niskiego ciśnienia w instalacji c.o., więc dlatego pisałem wyżej, że przy takim układzie jak narysowałeś będzie pracować tylko kominek.

0
  • #6 02 Lis 2014 09:37
    waldi8222
    Poziom 5  

No tak kolego to słuszny i ważny fakt,czyli bez wymiennika się nie obędzie.Czy jednak zamiast sterownika bede mógł sam decydowac z jakiego zrudła chce korzystać ?np zaworami ? czy konieczny jest zawór schładzający ??Wrzucam nowy projekt,prosił bym bardzo o sugestie i odpowiedzi na pytania :)

0
  • #7 02 Lis 2014 10:07
    mitsurugi
    Poziom 24  

Jeżeli podłączysz oba urządzenia poprzez wymiennik płytowy, to wówczas najlepiej mieć regulator (sterownik) w pokoju do kotła kondensacyjnego i wówczas jeżeli na regulatorze ustawisz sobie np. 20 st C a w tym czasie będzie palić w kominku i temperatura w pomieszczeniu się podniesie powyżej zadanej na sterowniku (20 st C) regulator wówczas nie pozwoli załączyć kocioł kondensacyjny. Taki stan będzie do czasu temperatury wyższej w pomieszczeniu niż zadana na regulatorze.

0
  • #8 02 Lis 2014 10:18
    waldi8222
    Poziom 5  

Czy taki układ wystarczy,prosił bym bardzo mocno o odpowiedzi na pytania zamieszczone na rysunku :)

0
  • #9 02 Lis 2014 11:43
    pablowp1
    Poziom 22  

1 Pompę możesz podłączyć do zasilania, do powrotu również.
    2 zawór schładzający powinien być jako element zabezpieczający.
    3 Pompa za wymiennikiem być musi, bo jak przetłoczyć podgrzany czynnik z wymiennika do pozostałej części instalacji, czym sterować pompą za wymiennikiem masz opisane w poście nr 7.
    Wykonując tę instalację kieruj się zasadami:
    bezpieczeństwo,
    funkcjonalność,
    estetyka.

0
  • #10 02 Lis 2014 14:00
    waldi8222
    Poziom 5  

ogarniam,a czy na zasilaniu i powrocie kominka dawac zawory odcinające,czy wpinać sie miedzią bezpośrednio? oczywiscie zawór bezpieczenstwa tez napewno zainstaluje i to chyba wszystko co było by potrzebne do spięcia kominka ? chyba :)

0
  • #11 25 Gru 2014 23:54
    hamul72
    Poziom 2  

Czy temat dalej aktualny bo mam propozycję ?

0
  • #12 26 Gru 2014 10:30
    mitsurugi
    Poziom 24  

Skoro temat nie jest zamknięty to można dalej dzielić się informacjami

0
  • #13 26 Gru 2014 14:46
    hamul72
    Poziom 2  

Opiszę więc mój własny przypadek.
    Do instalacji z piecem olejowym dopinałem kominek Zuzia 19kW z wężownicą.
    Wszystko przerobiłem na system otwarty. Nie używałem żadnych wymienników itp. Podpiełem dwa źródła ciepła rozdielając je jedynie dwoma zaworami zwrotnymi klapkowymi. Ciepło z kominka rozprowadzane jest za pomocą dwóch pomp obiegowych. Jedna do cylindra wody użytkowej druga do ogrzewania domu. Wszystko sterowne jest sterownikiem Tatarek RT08P.
    W planach mam jeszcze podłączenie zasilania awaryjnego.
    Dodam jeszcze, że tu gdzie mieszkam wszytkie kominki czy to z piecem olejowym czy gazowym tak właśnie są podłączane. Wszystko pięknie działa.

0