Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o

01 Nov 2014 19:14 8718 12
 • Level 7  
  Witam.
  Przerabiam domek, chciałbym podłączyć kominek z płaszczem do istniejącej instalacji c.o, która zasilana jest przez kocioł gazowy kondensacyjny.
  Czy wg mojego nieudolnie zrobionego schematu na paincie wyżej wymieniona instalacja ma prawo bytu?
  Zamiast wymiennika zepnę obie instalacje razem oddzielając je zaworami,tak że nie działający układ będzie odcięty, oczywiście tylko na powrocie by nie grzać kominka lub termy.
  Zasilania wszystkich instalacji podepnę pod jedną rurę do naczynia zbiorczego.
  To na tyle.
  Proszę o porady, sugestie, wątpliwości jak i krytykę. :)
  Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o
 • Level 25  
  Jeżeli tak połączysz oba urządzenia grzewcze to tylko będzie Ci działać kominek. Kotły gazowe są przystosowane do pracy w układach zamkniętych( z naczyniem przeponowym). Najbezpieczniejszym i (moim zdaniem) najlepszym połączeniem obu układów należy zrealizować poprzez wymiennik płytowy.

  Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o
 • Level 23  
  Takich tematów jest tu multum. Nie da się tego zrobić przy twoich założeniach, aby działało i było bezpieczne. Nie spinaj i nie oddzielaj tych układów zaworami jak ci życie miłe. Wpisz w goglach wybuch kotła a utwierdzisz się w przekonaniu, że możesz jeszcze pożyć ty i twoja rodzina Poszukaj, poczytaj o potem pytaj o konkrety.
  O właśnie schemat zamieszczony powyżej wiele wyjaśnia.
 • Level 7  
  a co ma wybuchnąć skoro kominek razem z kotłem ciągle jest na układzie otwartym,nie ma zadnych zaworów odcinających go od zbiornika,a propo układów otwartych na kotle to widziałem juz takie rozwiązanie i działa bez zarzutu.Ponizej zdjęcie z projektu kominka z płaszczem wodnym i kocioł w instalacji otwartej – rozwiązanie polecane do istniejących domów wyposażonych w otwartą instalację c.o.

  Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o
 • Level 25  
  Jak kolega Pablo powiedział "nie spinaj tych instalacji skoro Ci życie miłe".
  Piszesz, że masz kocioł kondensacyjny - nie wiem jakiej firmy - nieważne. Jego ciśnienie startowe będzie się zaczynało od około 0,6 bar - czyli 6 metrów słupa wody - poniżej tego się nie włączy będzie wyświetlać błąd zbyt niskiego ciśnienia w instalacji c.o., więc dlatego pisałem wyżej, że przy takim układzie jak narysowałeś będzie pracować tylko kominek.
 • Level 7  
  No tak kolego to słuszny i ważny fakt,czyli bez wymiennika się nie obędzie.Czy jednak zamiast sterownika bede mógł sam decydowac z jakiego zrudła chce korzystać ?np zaworami ? czy konieczny jest zawór schładzający ??Wrzucam nowy projekt,prosił bym bardzo o sugestie i odpowiedzi na pytania :)
 • Level 25  
  Jeżeli podłączysz oba urządzenia poprzez wymiennik płytowy, to wówczas najlepiej mieć regulator (sterownik) w pokoju do kotła kondensacyjnego i wówczas jeżeli na regulatorze ustawisz sobie np. 20 st C a w tym czasie będzie palić w kominku i temperatura w pomieszczeniu się podniesie powyżej zadanej na sterowniku (20 st C) regulator wówczas nie pozwoli załączyć kocioł kondensacyjny. Taki stan będzie do czasu temperatury wyższej w pomieszczeniu niż zadana na regulatorze.
 • Level 7  
  Czy taki układ wystarczy,prosił bym bardzo mocno o odpowiedzi na pytania zamieszczone na rysunku :)  Podłączenie kominka do instalacjii z kotłem c.o
 • Level 23  
  1 Pompę możesz podłączyć do zasilania, do powrotu również.
  2 zawór schładzający powinien być jako element zabezpieczający.
  3 Pompa za wymiennikiem być musi, bo jak przetłoczyć podgrzany czynnik z wymiennika do pozostałej części instalacji, czym sterować pompą za wymiennikiem masz opisane w poście nr 7.
  Wykonując tę instalację kieruj się zasadami:
  bezpieczeństwo,
  funkcjonalność,
  estetyka.
 • Level 7  
  ogarniam,a czy na zasilaniu i powrocie kominka dawac zawory odcinające,czy wpinać sie miedzią bezpośrednio? oczywiscie zawór bezpieczenstwa tez napewno zainstaluje i to chyba wszystko co było by potrzebne do spięcia kominka ? chyba :)
 • Level 2  
  Czy temat dalej aktualny bo mam propozycję ?
 • Level 25  
  Skoro temat nie jest zamknięty to można dalej dzielić się informacjami
 • Level 2  
  Opiszę więc mój własny przypadek.
  Do instalacji z piecem olejowym dopinałem kominek Zuzia 19kW z wężownicą.
  Wszystko przerobiłem na system otwarty. Nie używałem żadnych wymienników itp. Podpiełem dwa źródła ciepła rozdielając je jedynie dwoma zaworami zwrotnymi klapkowymi. Ciepło z kominka rozprowadzane jest za pomocą dwóch pomp obiegowych. Jedna do cylindra wody użytkowej druga do ogrzewania domu. Wszystko sterowne jest sterownikiem Tatarek RT08P.
  W planach mam jeszcze podłączenie zasilania awaryjnego.
  Dodam jeszcze, że tu gdzie mieszkam wszytkie kominki czy to z piecem olejowym czy gazowym tak właśnie są podłączane. Wszystko pięknie działa.