Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu

01 Lis 2014 20:08 3429 10
  • Poziom 10  
    CARL CLOOS - GLC 309. Prśba o pomoc i schemat

Po małym zaiskrzeniu przestał działać podajnik drutu.
    Generalnie proszę o identyfikację elementów i jakimi obecnymi można je zastąpić.
    GE2N 6027
    Q2004
    CS16-02go2
    Są to elementy zaznaczone na zdjęciach.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Witam kolego Maxster. Na tej płytce gdzie zaznaczyłeś te dwa okrągłe elementy- Q2004 są dwa przekaźniki. Sprawdź od strony druku czy aby cewki tych przekaźników są z tymi elementami połączone. Jeśli tak to będą to diody zabezpieczające. Element na radiatorze w załączniku nr3 od lewej to tyrystor. Mam rozumieć że steruje on podajnikiem drutu. Sprawdź na silniku czy jest napisane jakie jest jego napięcie znamionowe i prąd. Z tego możesz wywnioskować o jakim prądzie i napięciu zastosować tyrystor. Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Dziękuję kolego za wszelkie sugestie.
    Jednak ten element Q2004 wydaje mi się że będzie to jakiś element półprzewodnikowy.
    Jak widać na zdjęciu ma on trzy nóżki jak tranzystor, triak, tyrystor...
    Między skrajnymi nóżkami jest zwarcie w obie strony, natomiast między środkową a skrajnymi jest max opór w obie strony.
    W sieci nie udało mi się niestety nic na temat tego elementu znaleźć.
    Jeżeli chodzi o tyrystor to mam dane silnika ale czy mogę włożyć dowolny o dużym prądzie?
    Czy prąd bramki w danym układzie nie będzie miał tutaj znaczenia?

Dodano po 12 [minuty]:

CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu CARL CLOOS - GLC 309 nie podaje drutu
  • Poziom 14  
    Silnik wygląda na często stosowany w starszych CLOOS - ach 40V AC - raczej trudny do "zajechania". Element na radiatorze to najprawdopodobniej triak. Naprawę proponuję rozpocząć od wymiany elementu 2N6027 . Jest to łącznik PUT (programowalny tranzystor jednozłączowy) do zakupienia np w TME. Przy okazji można sprawdzić otoczenie (diody , uzwojenie zielonego transformatorka) , ale myślę , że to wystarczy Można też użyć 2N6028
  • Poziom 10  
    Znalazłem troszkę danych odnośnie tyrystora - tego elementu zamontowanego w radiator.
    BBC thyristor CS16-02go2

Q2004 to wg tego co odnalazłem to triak. Niestety inna jest obudowa.

Czy wg tych danych podsunął by ktoś jakimi obecnymi elementami można je zastąpić???
    Kolego miegod dziękuję za wszelkie rady i dostosuję się do elementu 2N6027 i mam tylko nadzieję że to ten sam tranzystor co istniejący GE2N 6027,
    oraz wymiany kondensatorów elektrolitycznych.
  • Poziom 14  
    Aktualnie produkowany 2N6027 będzie miał inną obudowę. Litery GE to znak producenta. Tego CS można w prosty sposób sprawdzić - pomiędzy śrubą (anoda) przy pomiarze omomierzem nie powinno być przejścia ; pomiędzy elektrodami wyprowadzonymi na wierzch (katoda i bramka) powinno być przejście od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu omów. Uszkodzenie tego elementu jest mało prawdopodobne.
  • Poziom 10  
    Faktycznie ten 2N6027 wygląda na to że ma uszkodzone jedno złącze. Tyrystor zachowuje się poprawnie pod napięciem (ok. 24V DC) załącza przy podaniu ok 17mA prądu na bramkę więc myślę że w konkretnym sterowaniu także powinien działać dobrze.
    Te Q2004 to jednak są triaki. Zdobyłem schemat tej płytki i go załączam do analizy.
    Liczę że ktoś pomoże co konkretnie w to miejsce włożyć.
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    Mam podobne płytki z Cloosa. Jest na nich Q2004 kilka sztuk, i 2 szt. tyrystorów CS16-04. Oczywiście płytki są z demontażu, więc nie ma pewności czy są sprawne.
  • Poziom 10  
    Witam kolego smd.
    A ile chciałbyś za te elementy lub całe płytki.
    Ewentualnie gdybyś zechciał i obmierzył tego Q2004 i podał mi wartości w omach.
    Ten CS16-04 sprawdzałem i prawdopodobnie będzie dobry tylko nie mam odpowiedniego
    tj. 42V źródła zasilania a spawarki nie ma pod ręką także dopiero niebawem będę mógł sprawdzić je w spawarce.

Dodano po 3 [minuty]:

A może kolega w miejsce Q2004 montował jakiś obecny odpowiednik, z którym układ bezproblemowo pracował.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Taki triak jest łatwy do sprawdzenia - sprawdza się go analogicznie jak tyrystor - pomiędzy bramką i jedną z anod jest przejście od kilkudziesięciu omów do kilkuset ( maksymalnie ok 300) ; druga z anod nie ma przejścia (mogą być setki kilo lub pojedyncze megaomy). Ta płytka służy do załączania prądu , gazu i układu posuwu drutu. Układ regulacji posuwu to inna płytka.Triaki Q2004 zastąpiłbym czymś podobnym do BT136. Czułość bramki jest niezbyt znacząca. Jako napięcia do sprawdzenia można użyć 24 V AC z transformatora bezpieczeństwa , ale tylko z braku czegoś bardziej zbliżonego do 42V. Na marginesie dodam , że jest to bardzo prościutki i łatwy w naprawie układ sterowania CLOOS.
  • Poziom 10  
    Dziękuję koledzy, układ zaczął pracować po małych manipulacjach i podmianie kilku elementów.
    Jednak silnik nie uzyskuje takich obrotów jak wcześniej.
    Wszelkie regulacje potencjometrami montażowymi nie dają efektu.
    Obroty oczywiście się zmieniają ale tylko w dół.
    Takie, jakie da się max osiągnąć są zbyt małe do poprawnego spawania.
    Czy podpowie ktoś co można by jeszcze sprawdzić?
    Załączam jeszcze schemat płytki regulatora obrotów.